Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

On 7/2/2018 at 7:50 ΠΜ, terris said:

Καλημέρα
Μην προσπαθήσετε να βάλετε το καντράν . Το προσπάθησα εγώ και την εχω πατήσει. Πήρα νέο καντράν από εξωτερικό και πηγα να το βάλουνε σε αντιπροσωπεία . Μου είπαν ότι θα το προσπαθήσουν αλλά ο ηλεκτρολόγος δεν ήταν τζιμανι όπως αποδείχτηκε .
Με αποτελεσμα το αμάξι να είναι κλειδωμένο με ιμμομπιλαιζερ και αν κινητό εδώ και 10 μέρες περιμένοντας λύση από το εργοστάσιο στην Γερμανία πως θα ξεκλειδώσει !
Δεν μπορώ να πω αλλά τώρα μέχρι να λυθεί το θέμα .


Sent from my iPhone X using Tapatalk

Ελπιζω συντομα να εχει λυθει το προβλημα σου 

Link to comment
Share on other sites

Χθές - ημέρα βροχής - είχα δυο τρομακτικά περιστατικά με το front assist . Στο πρώτο χωρίς κανένα εμπόδιο (αυτοκίνητο ή πεζό) φρέναρε χωρίς καμία προειδοποίηση και σταμάτησε το αυτοκίνητο (ευτυχώς δεν ερχόταν κανείς από πίσω!). Στο δεύτερο περιστατικό - πάλι χωρίς κανένα εμπόδιο έκανε ένα προειδοποιητικό φρενάρισμα. Και στις 2 περιπτώσεις ήμουν με 20-30χλμ/ωρα. 

Link to comment
Share on other sites

Χθές - ημέρα βροχής - είχα δυο τρομακτικά περιστατικά με το front assist . Στο πρώτο χωρίς κανένα εμπόδιο (αυτοκίνητο ή πεζό) φρέναρε χωρίς καμία προειδοποίηση και σταμάτησε το αυτοκίνητο (ευτυχώς δεν ερχόταν κανείς από πίσω!). Στο δεύτερο περιστατικό - πάλι χωρίς κανένα εμπόδιο έκανε ένα προειδοποιητικό φρενάρισμα. Και στις 2 περιπτώσεις ήμουν με 20-30χλμ/ωρα. 


Γρήγορα για έλεγχο από αύριο σε συνεργείο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά απο χθες το auto hold άρχισε να μου κάνει νερά. Εκεί που ήταν τέλειο και ξεκίναγε πάντα πάρα πολύ ομαλά, τώρα δεν αφήνει το αυτοκίνητο να ξεκινήσει. Μόνο αν αφήσω συμπλέκτη σχετικά απότομα ξεμπλοκάρει τα φρένα. Αν πάω να παρκάρω με όπισθεν και αφήσω σιγά τον συμπλέκτη χωρίς γκάζι, το αμάξι μουλαρώνει και δεν κουνάει. Αν επιμείνω σβήνει. Προς το παρόν το έχω απενεργοποιημένο και περιμένω τον επόμενο μήνα που θα παω για την πρώτο σέρβις  να δω τι θα μου πούνε.   

Το έχει πάθει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Welcome to the club ! 

 

Μου το έχει κάνει κατά καιρούς, θα περάσει ! Στο σέρβις εμένα δεν έκαναν τίποτα καθώς δεν υπήρχε κάποια αναβάθμιση, στο επόμενο θα το θέσω πάλι ώστε ακόμα και εκτός εγγύησης να είμαι να υπάρχει καταγεγραμμένο αρκετές φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Σαν είχε έρθει ενημέρωση για αναβάθμιση λογισμικού; Την κάνατε; Μήπως είχατε κάποια πόρτα ανοιχτή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω πάρει καμία ειδοποίηση για ενημέρωση. Και σήμερα όλη μέρα δεν δουλεύει κανονικά. Μόλις τώρα που πήρα την κόρη μου από τα αγγλικά και δεν μπορούσα να ξεκινήσω. Έπρεπε να το απενεργοποιήσω για να φύγω.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω πάρει καμία ειδοποίηση για ενημέρωση. Και σήμερα όλη μέρα δεν δουλεύει κανονικά. Μόλις τώρα που πήρα την κόρη μου από τα αγγλικά και δεν μπορούσα να ξεκινήσω. Έπρεπε να το απενεργοποιήσω για να φύγω.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Σε μένα είχε έρθει ενημέρωση για αναβάθμιση προληπτικά γιατί είχαν παρουσιαστεί κάποια προβλήματα σε άλλα αυτοκίνητα. Μισή ώρα δουλειά αν είναι σοβαρή η αντιπροσωπεία


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πια ημερομηνία παραγωγής να αφορούσε η ενημέρωση; Μήπως τα παραγωγής τέλος 2016 αρχές 2017 είχαν ενημερωθεί από το εργοστάσιο και για αυτό δεν χρειάστηκα ενημέρωση ή απλά με ξεχάσανε. Να τους κάνω αύριο κανένα τηλέφωνο να μάθω μάλλον.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι παραγωγή τέλος του 2016 μου είπαν στο σερβις οτι δεν υπάρχει αναβάθμιση. Στο σέρβις να το σημειώσουν στην εντολή εργασίας ώστε να έχεις γραπτώς το πρόβλημα και να μπορείς να τους κυνηγήσεις και εκτός εγγύησης. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι παραγωγή τέλος του 2016 μου είπαν στο σερβις οτι δεν υπάρχει αναβάθμιση. Στο σέρβις να το σημειώσουν στην εντολή εργασίας ώστε να έχεις γραπτώς το πρόβλημα και να μπορείς να τους κυνηγήσεις και εκτός εγγύησης. 


Και εγώ τέλη 2016 το πήρα αλλά μου ήρθε mail για αναβάθμιση όπου και έκανα το καλοκαίρι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα σ'ενα αμερικάνικο φορουμ το παρακάτω λινκ που έχει πολλά αρχεία για το αμάξι μας

 

https://drive.google.com/drive/folders/0B5hT9R4nG0yiNW42OWJkUVFRckk

 

Κάτι ενδιαφέρον που βρήκα στο service manual είναι οτι ο ιμάντας χρειάζεται αλλαγή στις 210.000χλμ(!) χωρίς όριο ετών . 

Edited by Nrgakos3
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μεσα στηνβδομαδα επιτελους....σημερα ο ταχυδρομος εφερε και τα δωρακια του...

20180223_135727.jpg

20180223_140007.jpg

20180223_140535.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοίτα πιστεύω ότι θα δουλεύει η οθόνη στο δικό σου (όπως σου είπα θα πρέπει να δεις αν η φύσα στο δικό σου αμάξι που έχει ταίριαζει με αυτο που θα πάρεις????) μπορείς να ρωτήσεις και στην αντιπροσωπία για την συμβατότητα το ένα με το άλλο. 
μετά θα πρέπει να βρει έναν καλό μάστορα να στα περάσει      
 
για το κοντέρ δεν εχω ιδέα??????????????????
 
η παλιές μονάδες τον vw γινόταν, τώρα τα καινουργια έχουν πολλά κοκοψινια  


Ερώτηση σε αντιπροσωπεία και απάντηση πως δεν ταιριάζει ούτε το κατράν, ούτε η οθόνη!
Οπότε στο πρόγραμμα υπάρχει μόνο revo και δέρμα κάποια στιγμή


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

κοίτα πιστεύω ότι θα δουλεύει η οθόνη στο δικό σου (όπως σου είπα θα πρέπει να δεις αν η φύσα στο δικό σου αμάξι που έχει ταίριαζει με αυτο που θα πάρεις????) μπορείς να ρωτήσεις και στην αντιπροσωπία για την συμβατότητα το ένα με το άλλο. 
μετά θα πρέπει να βρει έναν καλό μάστορα να στα περάσει      
 
για το κοντέρ δεν εχω ιδέα??????????????????
 
η παλιές μονάδες τον vw γινόταν, τώρα τα καινουργια έχουν πολλά κοκοψινια  


Ερώτηση σε αντιπροσωπεία και απάντηση πως δεν ταιριάζει ούτε το κατράν, ούτε η οθόνη!
Οπότε στο πρόγραμμα υπάρχει μόνο revo και δέρμα κάποια στιγμή


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

αμα εισαι αθηνα ρωτα και delectronics μηπως μπορει να κανει ρετροφιτ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πίστευα ότι με 15 ευρουλάκια θα είχε τόσο μεγάλη διαφορά!

Για τη μεσαία γρίλια μιλάω

 

20180301_152255.jpg

Edited by Frankie-4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πίστευα ότι με 15 ευρουλάκια θα είχε τόσο μεγάλη διαφορά!
Για τη μεσαία γρίλια μιλάω
 
20180301_152255.jpg.a785280fc6ac260c0c53f3b88a483d5e.jpg


Πολύ όμορφο!
Ήρθε πριν από 15 μέρες και το δικό μου αλλά με τις βροχές και τα κρύα δεν μπόρεσα να τοποθετήσω...

ΥΣ: τα ρολά από τις ταμειακές να προσέχεις...
Link to comment
Share on other sites

τι διαφορα εχει ρε παιδια???το ΠΑΟΚ?


Η μεσαία ασημί γρίλια!
Το μπαογκ δεν κάνει τη διαφορά ούτως σι άλλως!
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΜΑΜΑ πως ειναι δηλαδη?
(μη γραφεις προκλητικα για ομαδες)


Το προκλητικά που το είδες;
Κάνε αναζήτηση και ψάξτο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλοι Frankie και XIONOULIS καλορίζικα τα καινούργια σας καλούδια στα tiguan σας.

 

Τα πράγματα που πήρατε τα πήρατε τίποτα από Κίνα???

Πληρώσετε τίποτα τελωνεία και τα σχετικά???

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα αγορινα...3 ημερες μαζι του πλεον και πιστευω να εχω καμια 600+χιλιομετρα....βρε παιδια πως βλεπετε τα χιλιομετρα του αυτοκινητου...τα εβλεπα μεχρι να βαλω βενιζνη για 2η φορα...εχω φαει ολα τα μενου και δεν βγαζει η παπαρια καπου εκτος του τριπ το ποσα χιλιομετρα εχει το αμαξι....θ απαω να το βγαλω φωτογραφια γιατι με εχει τρελανει....τα πραγμτα ολα απο γερμανια και χωρις τελωνειο...οτι ζηταγε ο καθενας στην αγορα του μονο...και την πατησα εκει στο πατακι του πορτ μπαγκαζ...μου στειλανε απο γερμανια το ποιο μεγαλο τιγκουαν το 7θεσιο μαλλον γιατι δεν χωραει στο τιγκουαν μου....θα παω να παρω απο αντιπροσωπεια το κανονικο και να τελιωνω...εβαλα το αλουμινιο πισω οκ...πατακια τελικα μου δωσανε με το αμαξι...δεν το περιμενα αλλα οκ εβαλα τα λαστιχενια απο πανω απτα υφασματινα...το αλλο πουπαλεψα ειναι το συστημα ψυχαγωγιας....εβαλα το 9.2 που τα εχει ολα και καλα...και την πατησα και εκει...τα νευρα μου τσανταλια....ηθελα να παιζει βιντεο ολα μου τα τραγουδια τα εχω σε βιντεοκλιπ απτο γκολφ και τα βλεπα ετσι και αυτο δεν τα παιζει λογω προστασιας....τα παιζει σε mpeg2 σταματημενο αλλα δεν τα βλεπω σε κινηση και πλεον δεν ξερω ανα μπορω να δω ταινια που εβαζα στην συζηγο στα ταξιδια και ξενοιαζα ...τωρα δεν το εχω δοκιμασει ακομη αμα παιζει ταινια εν κινηση αλλα ηδη ακουω γκρινια απτην γυναικα οτι επρεπε να ειχαμε βαλει κινεζο...χαχαχαχχα την τυχη μου μεσα...δεν υπαρχει η vw...σημερα φορτωσα και και μια καρεκλα θυλασμου ..του πηρα την παρθενια....πεσανε τα καθησματα...εκανε την πρωτη του φορτωση...

 

εβαλα φημε ηδη παντου εκτος απο μπροστα στα 200 ευρο και συναγερμο το Pandora 5000  με τρακερ κτλ...

 

ερωτηση γιατι με εχει στειλει αδιαβαστο η vw...to golf moy 5ri gti εχει κομφορτ απτο εργοστασιο με clifford avantgard 5.1 ανεβαζει και τα παραθυρα και αλλα και ολα καλα...

τι τιγκουαν 2018 ακομη δεν ανεβαζει τα παραθυρα οταν το κλειδωνεις απο μονο του αλλα πρεπει να το εχεις παρατεταμενο στο κλειδι το κουμπι μου λενε....ισχυει?η εμενα μου ξεριθμιστηκε....κανω την κωδικοποιηση των παραθυρων απο μεσα κρατοντας απο μεσα παρατεταμενα τα παραθυρα στο πανω για 5 sec αλλα παρολο που ανεβαινουν αμεσως συνεχομενα μετα... στο κλειδωμα οχι ...μενουν κατω αμα δεν τα εχεις ανεβασει εσυ....

 

το γκολφ δηλαδη ανεβαζε τα παραθυρα στο κλειδωμα λογω συναγερμου...

ε το Pandora ενω συνεργαζεται με την κομφορτ του τιγκουαν δεν εχουν βγαλει λειτουργια οπως ο κλιφορντ και περιμενω αναβαθμιση μηπως και αξιωθουν και σωθω....μεγαλη μαλακια να πρεπει να κοιτας αμα εχουν ανεβει τα παραθυρα σε αυτοκινητα χιλιαδων ευρο...

 

επομενη κινηση για μενα αυριο ναπαω για διαγνωστικο να δω τι γινεται μετα παραθυρα και μετα μαυρο γυαλιστερο αυτοκολλητο στον ουρανο και στα δυο.γκολφ και τιγκουαν παλι.και μια χαντρα μπλε....το τιγκι στα φαναρια εχει χαζεψει κοσμο...ολοι μου λενε πολυ ομορφο συν οτι αθηνα δεν εχουν κυκλοφορησει ρλινε ακομη...2 εχω εντοπισει εγω και ειμαι το δευτερο...απτο 16 που βγηκε...

 

τελευταια παρατηρηση ...τα λαστιχα το παρελαβα με continental sport contact 5 suv....αυτο ειναι λογω εκδοσης?γιατι πολυ καλα μου φανηκαν για εργοστασιο,περιμενα ποιο απλη μαρκα γιανα πω την αληθεια,.

και το gps εχει μικρη απεικονιση στο ποσα μετρα σου μενουν για την στροφη πχ στην κεντρικη οθονη..το κοντερ που ειναι αντιγραφο gps παλι δεν λεει και παλι καλα που εμφανιζεται στο head up display γιατι δεν βλεπω που δεν βλεπω καλα τα μικρα γραμματα της κεντρικης και με λυπηθηκε ο θεος και το χω καταμουτρα πλεον...και στριβω την σωστη στιγμη...χαχαχα  η γυναικα οταν δεν το προσεχω με κραζει...με 3 gps και χανουμε το δρομο...πανικος μεσα στο αμαξι....

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.