Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα Χιονούλη καθώς και για το feedback!(αν και δεν είναι το πρώτο μου vw,ειχα και mk6 gti πριν :) ) Για το εξωτερικό πακέτο τα έχω βρει όλα(spoiler/μπροστά προφυλακτήρα/μάσκα/πλαϊνά πόρτας κτλπ) με μόνη εξαίρεση τον πίσω προφυλακτήρα που θέλω (αν γίνεται) να βάλω από το all space(με τις 2 ψευτο εξατμίσεις τρομάρα τους).Εσωτερικό πέρα από μαρσπιέ/πεταλ/ακτίνες τιμονιού τα υπόλοιπα θα τα φτιάξω σε ταπετσέρη!Να είμαι ειλικρινής ο ουρανός με καίει να είναι μαύρος τα υπόλοιπα δεν έχω θέμα.. 

Link to comment
Share on other sites

To gti το έδωσα στον πατέρα μου επειδή δεν άξιζε να το πουλήσω (τον έχω πετύχει να πατάει 3η μάλιστα και την επόμενη μέρα του έβγαλα το πρόγραμμα :lol:)
Από extra δεν έβαλα τίποτα το φοβερο..ηλεκτρικά ανακλεινόμενους καθρέφτες και κοτσαδόρο για να τραβάω τα hobby μου!
Δεν είμαι πολύ fan των ηλεκτρονικών οπότε το ήθελα σχετικά απλό από καντράν κτλπ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Sfig said:

Ήρθαν οι ζάντες και δεν έχω αμάξι να τις βάλω :unknw:

IMG_2336.JPG

αντε με το καλο να παραλαβεις και τα υπολοιπα κομματια...

κανε υπομονη και θα το παρεις σε ττ χρονο...απλα μην το σκεφτεσαι...εγω στην αρχη ημουν τσιτα μετα το ξεχασα και στο τελος μου το θυμισαν αυτοι οτι ηρθε...

δεν εχω κατασταλαξει ακομη αν μου αρεσει προσωπικα να ξερω οτι ειναι ψευτικη η μια πλευρα της εξατμισης,,,αμα το βαλεις τρυπισε το και περνα σωλήνα απτο τελικο να βγαζει τουλαχιστον κατι κ απο δεξια γιατι ειναι λιγο καγκουρια αυτο που κανανε απτο εργοστασιο....αμα δεν εχεις εξακυλινδρο δεν σου δινουν αληθινη εξατμιση στα δεξια...λολ τραγικοι γινανε..αυτη ειναι η σκεψη μου..μην σου πω αστο καλυτερα το πισω μερος οπως ειναι .νομιζω τελειο ειναι ετσι οπως ερχεται και σχεδιαστικα...γιατι το κανει λιγο κουτι το πισω μερος αμα το δεις απο κατω προς τα πανω αυτη η συμμετρια με τα νικελ το all space

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , XIONOULIS said:

αντε με το καλο να παραλαβεις και τα υπολοιπα κομματια...

κανε υπομονη και θα το παρεις σε ττ χρονο...απλα μην το σκεφτεσαι...εγω στην αρχη ημουν τσιτα μετα το ξεχασα και στο τελος μου το θυμισαν αυτοι οτι ηρθε...

δεν εχω κατασταλαξει ακομη αν μου αρεσει προσωπικα να ξερω οτι ειναι ψευτικη η μια πλευρα της εξατμισης,,,αμα το βαλεις τρυπισε το και περνα σωλήνα απτο τελικο να βγαζει τουλαχιστον κατι κ απο δεξια γιατι ειναι λιγο καγκουρια αυτο που κανανε απτο εργοστασιο....αμα δεν εχεις εξακυλινδρο δεν σου δινουν αληθινη εξατμιση στα δεξια...λολ τραγικοι γινανε..αυτη ειναι η σκεψη μου..μην σου πω αστο καλυτερα το πισω μερος οπως ειναι .νομιζω τελειο ειναι ετσι οπως ερχεται και σχεδιαστικα...γιατι το κανει λιγο κουτι το πισω μερος αμα το δεις απο κατω προς τα πανω αυτη η συμμετρια με τα νικελ το all space

Ευχαριστώ!Εγώ το αντίθετο..στην αρχή έλεγα "εεεχουμε ακόμα καιρό",τώρα που ήρθε δεν κρατιέμαι!Ο προφυλακτήρας αυτούσιος δεν νομίζω να μπαίνει αλλά ίσως μπαίνει το diffuser..αν όντως το καταφέρω θα αλλάξω το τελικό καζανάκι.Μου αρέσει να είναι συμμετρικό ..όσο για τα εξακύλινδρα άλλες μάρκες είναι χειρότερες σε κάτι τέτοια(πχ bmw...3000 κυβικά ,6 κύλινδρο εν σειρά και μου είχε για τελικό σαν τα μακαρόνια για παστίτσιο σε διάμετρο)

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν , DubbeR_ChRoniS said:

τι μαρκα ειναι αυτες οι ζαντες????

Γνήσιες Vw φίλε μου.Με αυτές έρχονται τα Tiguan R line στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω αυτο.αλλα δε τις φτιαχνει η vw.καποιο εργοστασιο ζαντων τις κανει αλλα πιο??

αν μπορεις φιλε μου βγαλε μια φωτο ολο το εσωτερικο της ζαντας και πετα την εδω να δουμε 

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2018 at 12:37 ΠΜ, XIONOULIS said:

Τα ειχα παραγγειλει εγω αλλα μετα απο 2 μηνες πολυ κακης συνενοησης με τον κινεζο μου εστειλε τα λεφτα μου πισω.....δεν εβγαζα ακρη....μου ελεγε ψεματα και αλλα πολλά....

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

αρα στην ουσια νομιζω μονο ο τερρι εχει παραλαβει και ειχε δει οτι δεν ταιριαζαν οι φυσες για πισω αν θυμαμαι καλα.καπου το χε παρε το ματι μου αυτο.

Link to comment
Share on other sites

αρα στην ουσια νομιζω μονο ο τερρι εχει παραλαβει και ειχε δει οτι δεν ταιριαζαν οι φυσες για πισω αν θυμαμαι καλα.καπου το χε παρε το ματι μου αυτο.

Οχι ποτέ δεν έχω δοκιμάσει τα πίσω . Οι φισες είναι ίδιες αλλά θέλει κωδικοποίηση την οποία δεν γνωρίζω γιατί έχουν την όπισθεν αλου


Sent from my iPhone X using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου...

 

Την προηγούμενη Κυριακή πάρκαρα σε ένα μέρος το αμάξι.

Έκανα όπισθεν για να ξεπαρκάρω και ξαφνικά... ντουπ....

Γυρνάω να δω... Τίποτα....

Ούτε μπιπ μπιπ από το parktronic ούτε φρένο ελιγμού.

Ο αισθητήρας ΔΕΝ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΕΜΠΟΔΙΟ.

Το οποίο εμπόδιο ήταν 5 εκατοστά λίγο πιο δεξιά από τη νοητή κάθετη γραμμή του αισθητήρα. Πάντα έπιανε εκεί εμπόδια. Αυτή τη φορά όμως όχι.

Το εμπόδιο το έβαλε κάποιος εκεί για να χτυπάνε τα αυτοκίνητα γιατί αλλιώς δεν εξηγείται μια κολώνα με ύψος 1 μέτρο ώστε να μη μπορείς να το δεις ούτε από καθρέφτη ούτε αν γυρίσεις το κεφάλι πίσω.

Η ζημιά: Πίσω δεξί φανάρι ραγισμένο (άρα αλλαγή), Γρατζουνιές στον προφυλακτήρα και στα άβαφα πλαστικά.

 

Αρχίζει η ιστορία...

 

Πηγαίνω αντιπροσωπεία Νο1. (από όπου αγοράστηκε και το αμάξι)

 

-Γεια σας, έχω μια ζημιά και θα ήθελα να κάνουμε εκτίμηση

-Ναι, σε 1 λεπτό είναι εδώ ο Νίκος..

 

....περνάνε 15 λεπτά, περνάει ο Νίκος από μπροστά μου, δε μου δίνει σημασία, και πηγαίνει στον υπάλληλο που τον κάλεσε να πει ότι δεν προλαβαίνει....

Και εκεί άρχισα να χάνω την ψυχραιμία μου....

 

Έρχεται ο άλλος υπάλληλος με τουπέ σαν να του χρωστάω λεφτά, στραβώνει το στόμα και λέει....

-Λεπόν, Φανάρι αλλαγή, προφυλακτήρας αλλαγή και βάψιμο, φάσα 1 αλλαγή, φάσα 2 αλλαγή....

Αρχίζω να τα παίρνω άγρια.....

-Ώπα μάστορα... Γιατί αλλαγή προφυλακτήρα? Βλέπεις κανένα σπάσιμο?

-εεεε...

-Βάψιμο μόνο... Τις φάσες γιατί να τις αλλάξεις? Βλέπεις κανένα σπάσιμο?

-Είναι γρατζουνισμένες και δε βάφονται.

-Για να γρατζουνίζονται δεν είναι αυτές οι φάσες? Ή για βιτρίνα? Βγάλε τιμή για βάψιμο προφυλακτήρα και φανάρι.... 

 

-Και γιατί δε λειτούργησε το parktronic?

-Δεν μπορείτε να βασιστείτε στο φρένο ελιγμού κύριε...

 

Μη σας τα πολυλογώ, έκανα φασαρία που με είχαν γραμμένο στα π@π@ρια τους, ήρθε ο διευθυντής να με ησυχάσει... κλπ κλπ .

460€ το πακέτο με ΦΠΑ.

 

Πηγαίνω αντιπροσωπεία Νο2:

 

Ευγενέστατοι, με κέρασαν καφέ, με εξυπηρέτησε αμέσως ο υπεύθυνος του φανοποιείου και μου είπε ότι θέλω φανάρι, βάψιμο προφυλακτήρα και ίσως χρειαστεί βάση στήριξης προφυλακτήρα αλλά κάνει μόνο 12€. Φάσες αφού δεν έσπασαν, μην αλλάξεις γιατί είναι φτιαγμένες για να γρατζουνίζονται αφού τρώνε τις πέτρες.

 

Τιμή ίδια ακριβώς αλλά αν διάλεγα θα πήγαινα στο Νο2 σίγουρα από τη συμπεριφορά και μόνο.

 

Και οι δύο αντιπροσωπείες, μου είπαν 5 εργάσιμες.

 

Και πάω μετά από αυτούς σε ένα συνεργείο που έχω δοκιμάσει, γνωρίζω χρόνια, μου έχει αποδείξει την καλή δουλειά που κάνει και με έχει γλιτώσει πολλά λεφτά στο παρελθόν.

Μου έβγαλε τη ζημιά 360 με γνήσιο φανάρι φυσικά. Αυτός όμως άνοιξε και είδε ότι δε χρειάζομαι βάση γιατί δεν έπαθε τίποτα. 

Το φανάρι κάνει 195€ το εξωτερικό κομμάτι του. 160 θα πάρει για βάψιμο και εργασία. Η δουλεία του είναι από τώρα εγγυημένη και δε το συζητώ. 

Παράδοση σε 3 μέρες.

 

Το πιο σημαντικό της ιστορίας είναι ότι δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε το parktronic. Δεν έχω κάμερα και side assist

 

Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2018 at 8:08 ΠΜ, nightmare said:

Οριστε κ οι φωτο... 

Βλεπεις τι εννοω; ο διακοπτης ειναι γυρισμενος στα φωτα πορειας παρολα αυτα το εικονιδιο παραμενει λευκο, σε αντιθεση με οταν ο διακοπτης ειναι στο auto το εικονιδιο αλλαζει χρωμα. 

IMG_20180316_070848.jpg

IMG_20180316_070904.jpg

Καλησπέρα φίλε,

 

Εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι όταν το έχεις στο AUTO, εάν ανάψουν τα φώτα, ανάβει το πράσινο σήμα στην πρώτη εικόνα που έχεις. Όταν σβήσουν, σβήνει και αυτό

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα στο arona ετσι δουλευει

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Geralis Alkis said:

καλησπερα! Παρασκευή επιτέλους θα έχω το αμαξι! 1.4 - 150PS. Tι προτείνετε να πάρω απο accessories ? 

Άντε με το καλώ.

 

Πατάκια λαστιχένια σκαφακι και σκαφακι Πορτ μπαγκαζ.

 

Ειδικά του Πορτ μπαγκαζ είναι η μεγαλύτερη σωτηρία που υπάρχει

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2018 at 1:37 ΜΜ, Sfig said:

Ήρθαν οι ζάντες και δεν έχω αμάξι να τις βάλω :unknw:

IMG_2336.JPG

Αυτές ή ζάντες κάνουν σε passat???

 

Της παίρνει τεριαζουν?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , Frankie-4 said:

Καλησπέρα φίλε,

 

Εντελώς τυχαία ανακάλυψα ότι όταν το έχεις στο AUTO, εάν ανάψουν τα φώτα, ανάβει το πράσινο σήμα στην πρώτη εικόνα που έχεις. Όταν σβήσουν, σβήνει και αυτό

καλημερα και σε ευχαριστω.

 

το θεμα ειναι η δευτερη φωτο, στην οποια εχει επιλεγη η μεσαια σκαλα αλλα ο φωτισμος του "εικονιδιου" δεν αλλαζει.

επισης, στην θεση auto οταν αναβει τα μικρα αναβει και το αντιστοιχο πρασινο σημα αλλα δεν συμβαινει το ιδιο οταν αναβει τα μεσαια.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , nightmare said:

καλημερα και σε ευχαριστω.

 

το θεμα ειναι η δευτερη φωτο, στην οποια εχει επιλεγη η μεσαια σκαλα αλλα ο φωτισμος του "εικονιδιου" δεν αλλαζει.

επισης, στην θεση auto οταν αναβει τα μικρα αναβει και το αντιστοιχο πρασινο σημα αλλα δεν συμβαινει το ιδιο οταν αναβει τα μεσαια.

ZXaBcQ.jpg33muXh.jpgmjcMjI.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.