Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

σημερα επηξα στα tiguan...sto avenue...της κακομοιρας...θες ρλινε ειχε..θες offroad ειχε..θες νορμαλ ειχε...παρελαση ειχε στο παρκιν....

και εγω με το λαθος αμαξι....ειχα το γκολφ ...χαχαχα

Edited by XIONOULIS
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Παρέλαβα και μου έχει φύγει το σαγόνι από τον ενθουσιασμό!Πρώτα 100km έγιναν αισίως και αύριο ξεκινάει 3ήμερη εκδρομή :yahoo: (θα βγάλω κ ωραίες φωτό)
@DubbeR_ChRoniS Δεν σε έχω ξεχάσει,απλώς τις έχω αφήσει στον λαστιχά μου μέχρι να έρθουν και τα πατούμενα για να πάω από βδομάδα να τις βάλω.
@OMINUS Από την στιγμή που το Passat έχει το ίδιο καρέ ναι ταιριάζουν.

Χρειάζομαι τα φώτα σας για ακόμα μια φορά.
Ρώτησα στην αντιπροσωπεία αν μπορούν να μου απενεργοποιήσουν τα φώτα ημέρας(αυτά που είναι μόνιμα ανοιχτά) και μου έριξαν άκυρο.Γνωρίζει κανείς κάποια λύση?
Ρώτησα επίσης αν μπορούν να μου απενεργοποιήσουν το bipper για την ζώνη και εννοείτε πάλι μου έριξαν άκυρο.(ότι κ να πείτε έχετε δίκιο όμως αν κάποιος έχει πάλι λύση θα εκτιμούσα ένα pm)
Τελευταία ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το προστατευτικό πατάκι του πορτ παγκάζ που θέλω να πάρω. Το κάλυμα της ρεζέρβας είναι 2 θέσεων(πάνω θέση ή κάτω θέση).Όποιο κ να πάρω θα ταιριάζει?

Ευχαριστώ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , Sfig said:

Καλησπέρα!Παρέλαβα και μου έχει φύγει το σαγόνι από τον ενθουσιασμό!Πρώτα 100km έγιναν αισίως και αύριο ξεκινάει 3ήμερη εκδρομή :yahoo: (θα βγάλω κ ωραίες φωτό)
@DubbeR_ChRoniS Δεν σε έχω ξεχάσει,απλώς τις έχω αφήσει στον λαστιχά μου μέχρι να έρθουν και τα πατούμενα για να πάω από βδομάδα να τις βάλω.
@OMINUS Από την στιγμή που το Passat έχει το ίδιο καρέ ναι ταιριάζουν.

Χρειάζομαι τα φώτα σας για ακόμα μια φορά.
Ρώτησα στην αντιπροσωπεία αν μπορούν να μου απενεργοποιήσουν τα φώτα ημέρας(αυτά που είναι μόνιμα ανοιχτά) και μου έριξαν άκυρο.Γνωρίζει κανείς κάποια λύση?
Ρώτησα επίσης αν μπορούν να μου απενεργοποιήσουν το bipper για την ζώνη και εννοείτε πάλι μου έριξαν άκυρο.(ότι κ να πείτε έχετε δίκιο όμως αν κάποιος έχει πάλι λύση θα εκτιμούσα ένα pm)
Τελευταία ερώτηση επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το προστατευτικό πατάκι του πορτ παγκάζ που θέλω να πάρω. Το κάλυμα της ρεζέρβας είναι 2 θέσεων(πάνω θέση ή κάτω θέση).Όποιο κ να πάρω θα ταιριάζει?

Ευχαριστώ! 

αν εισαι αθηνα κανονιζουμε και δοκιμαζουμε το obd11 στο αμαξι σου και αγοραζεις την κωδικοποιηση για να κανεις αυτα που θες.συνηθως κανει κανα 2ευρο το καθενα ..αλλιως αγοραζεις απο μονος σου ενα obd11 και τα κανεις μονος σου οπως οσοι τα εχουν .αυτα γινονται ναι να τα απενεργοποιησεις

Edited by XIONOULIS
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

αντε το μπιπ να το καταλαβω...αν και λαθος κινηση.

αλλα τα ντειλαιτς γιατι να τα σβησεις?ειναι πολυ ομορφα.

οσο για τις ζαντες...περιμενω.δεν βιαζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Για τα φώτα ημέρας αν θες να τα απενεργοποίησης (κακος για εμένα) αν διαβάσεις το Βιβλίο έχει μια παραγραφή που γράφει για μια διαδικασίας που κάνεις και σβήνει, αλλά γράφει ακόμα και την περίπτωση που αν δεν δουλέψει με αυτόν τον τρόπο, μπορείς να βγάλεις της ασφάλεια και είσαι έτοιμος.

 

Για το κάλυμμα κατά 99% είναι το ίδιο δεν θα εχεις θεμα δεν νομίζω ότι υπάρχουν 2 ξεχωριστή καλύμματα 

Link to comment
Share on other sites

@DubbeR_ChRoniS Η maxion τις φτιάχνει!
@Ominus Έψαξα στο manual αλλά τζίφος για τα φώτα.Γράφει πως δεν είναι εφικτό.Θα τα αφήσω έτσι,εξάλλου έχω σκοπό να τα αλλάξω και να βάλω ίδια με του terri.
@Xionouli Ευχαριστώ αλλά δυστυχώς δεν είμαι από Αθήνα :/ . Εννοείς obdII (2) σωστά? ή είναι διαφορετικό αυτό που λες? Την κωδικοποίηση από που την αγοράζω?

ΥΓ. Έκανα 500km μέχρι τώρα σχετικά ήρεμα.Φοβερή ποιότητα κύλισης και συμπεριφοράς ακόμα κι αν το πιέζεις σε στροφές!

 

 

IMG_2385.thumb.JPG.6c642f28f049f476b95789addadf7bf0.JPGIMG_2384.thumb.JPG.05193f19c40bccc9b9f088d08ab3d3d2.JPGIMG_2383.thumb.JPG.aaaceb0ec1705fc92bb20736b469aef2.JPGIMG_2382.thumb.JPG.a9a0b4c9b085c7fff3df6511e0190f02.JPG

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ναι  λεγεται obd11 σαν προιον και περιεχει μεσα τις κωδικοποιησεις ετοιμες ολες και την επιλογη αμα θες να τις κανεις και μονος σου...κανουν 1-2 ευρο πχ η μια και η ποιο ακριβη κανα 10 ευρο. με credit δουλευει...η αγοραζεις με καρτα,πιστωτικη παυπαλ οτι εχεις...

η μαζευεις κρεδιτ  με τις διαφημισεις και στην ουσια γινεται να μην πληρωσεις και τιποτα. ανα 2 μερες σου δινουν δωρεαν 5 κρεντιτ πχ και οι απλες στοιχιζουν 10 κρεντιτ.....απο εκει και μετα ...εγω για τα μεγαλα δεν ειχα υπομονη να περιμενω να σου πω την αληθεια και το βιντεο πχ στα τραγουδια να τα παιζει ολη την ωρα και εν κινηση εγινε στα πρωτα 2 λεπτα κατοχης...

Link to comment
Share on other sites

αποφασισα τελικα για προστασια να καταληξω στην αντιχαρακτικη μεμβρανη για τα ταξιδια και τις πετρες που εχει να φαει για μπροστα..οταν εκτελεσθει θα ανεβασω φωτο,το ραντεβου ειναι για μετα το πασχα,και ενα μαυρο ουρανο για ποιο σπορ λοοκ. απο οτι ειδα πολυ δυσκολα κοβεται και τρυπιεται με πετρες απο κοντα σε δειγμα δουλειας....εγω θατο βαλω σε ολο το μπροστα.

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλη την παρέα κ καλή ανάσταση να έχουμε!!! Τρίτη πάω να παραγγείλω το tiguan μου, για το 1,4 150ps 4motion. Αν έχει κανείς άποψη κ εμπειρία να μου πει δύο λόγια. Η χρηματική διαφορά σε τετρακίνητο και μη είναι 100 ευρώ σε dsg6, για την κατανάλωση φοβάμαι πιο πολύ

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://www.3dcarbon.gr/ φανη

παραδειγμα

http://www.3dcarbon.gr/portfolio-item/mercedes-a45-ppf/

 

μονο 100 ευρο η διαφορα τετρακινητο απο μπροστινοκινητο???εισαι σιγουρος?γιατι χαριζουν τετρακινησεις αμα ειναι ετσι....

 

για να φοβασαι καταναλωσεις μαλλον εχεις παραγγειλει diesell???

εγω βενζινης εχω γραψει και ειναι μια χαρα γιατο βαρος των 1600 κιλων που εχει...10 μεσα σε πολη με σπορ mode και ταξιδι 7,2 χαλαρα με 120...

παντως αν ειναι 100 ευρο οπως λες .θα το μετανιωνεις μια ζωη αμα εισαι των αποδρασεων σε βουνα και μουσκεμενα τοπια,χιονια κτλ που δεν το πηρες τετρακινητο...χωρια την εχτρα ασφαλεια που εχει,,..για την πολη  μεσα τι το παρεις μπροστινοκινητο τι τετρακινητο το ιδιο ειναι...αλλα οταν βγαινεις απτην πολη σε ταξιδια  το quattro της vw δικαιολογει τα λεφτα του τον χειμωνα...

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , kostaskofidis said:

Γειά σε όλη την παρέα κ καλή ανάσταση να έχουμε!!! Τρίτη πάω να παραγγείλω το tiguan μου, για το 1,4 150ps 4motion. Αν έχει κανείς άποψη κ εμπειρία να μου πει δύο λόγια. Η χρηματική διαφορά σε τετρακίνητο και μη είναι 100 ευρώ σε dsg6, για την κατανάλωση φοβάμαι πιο πολύ

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ποτε ειχες παρει προσφορα;

 

απο οσο γνωριζω, δεχονται παραγγελιες για το 150αρι μονο ως τετρακινητο-αυτοματο.

για το απλο 150αρι τελος οι παραγγελιες, παραδιδουν μονο οτι υπαρχει σε stock στο τελωνειο (πριν δυο μηνες περιπου τους ειχαν μεινει 2-3 rline).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!
Μερικές φωτό από το πρώτη βόλτα.Αύριο ξεκινάει 4ήμερη εκδρομή με 600+ km :yahoo:.Στα 2000km λέω να του κάνω και μια αλλαγή λαδιών.


IMG_2375.thumb.JPG.6d0dff51d34be8c127f296cd6034d2dc.JPGIMG_2367.thumb.JPG.d2cd4cca5f348b463a8880808ffa0bb1.JPGIMG_2371.thumb.JPG.5cbb2c85e64454f40acb2dc2b49f6d28.JPG

IMG_2376.thumb.JPG.68dc8205484ca70de5d229b4d3f078aa.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλη την παρέα κ καλή ανάσταση να έχουμε!!! Τρίτη πάω να παραγγείλω το tiguan μου, για το 1,4 150ps 4motion. Αν έχει κανείς άποψη κ εμπειρία να μου πει δύο λόγια. Η χρηματική διαφορά σε τετρακίνητο και μη είναι 100 ευρώ σε dsg6, για την κατανάλωση φοβάμαι πιο πολύ

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εννοείται ότι θα πάρω το 4motion, σε βενζίνη. Έχω κάνει test drive το 1,4 με τα 125 άλογα και ενθουσιαστηκα, προέρχομαι από golf 5 1.6fsi με μέση κατανάλωση έτσι όπως το δουλεύω στα 9 λίτρα. Απλά λέω μην έχω 15λιτρα στα 100 όπως έχουν αυτοί με τα διλιτρα με 200 άλογα. Επίσης ήμουν κατά του αυτόματου αλλά όλοι μου λένε dsg

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι παρε το dsg θ το λατρεψει κ η συζηγος....η καταναλωση για να ξερεις, επειδη εχω κ ενα γτι 5 σε μαμα που ηταν 200 αλογα στην αρχη πηγαινε κανα 7ρι σε ταξιδι και ενα 9.5 μεσα στην πολη ...το 15 σε διλιτρα δεν παιζει με σφαιρες....εκτος αν εννοεις πανω σε πατηματα βελτιωμενα ασχημα...παντως σκεψου το γκολφ πχ για να σου δωσω ενα ευρος με ιπποδυναμεις  κιολας...στα700 πατημενο να καιει 13,5 λιτρα τσιτα ολα...σε 600 και με νορμαλ χρηση πεφτουμε στα 12 μεσα την πολη και 9 σε ταξιδι...αρα η αυτοι ηταν καφτες και τελειως ταπα συνεχεια με ασχημα ρυθμισμενο προγραμμα η και εγω δεν ξερω τι...παντως τρελα νουμερα δεν εχω δει εκτος απο στιγμιαιες καταναλωσεις της ταξεως του 15 λιτρα ..αλλιως τερμα οικονομικα πανε...αφου παραγουν περισσοτερο εργο με λιγοτερη προσπαθεια μετα σαν περισσοτερα κυββικα η βελτιωμενα τα γτι. και ξερω προσωπικα ετιουνερς καταναλωσεις,οβερλοαντ και dynodrome...

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!
Μερικές φωτό από το πρώτη βόλτα.Αύριο ξεκινάει 4ήμερη εκδρομή με 600+ km :yahoo:.Στα 2000km λέω να του κάνω και μια αλλαγή λαδιών.


IMG_2375.thumb.JPG.6d0dff51d34be8c127f296cd6034d2dc.JPGIMG_2367.thumb.JPG.d2cd4cca5f348b463a8880808ffa0bb1.JPGIMG_2371.thumb.JPG.5cbb2c85e64454f40acb2dc2b49f6d28.JPG

IMG_2376.thumb.JPG.68dc8205484ca70de5d229b4d3f078aa.JPG
Χριστός ανέστη!!! Ποια έκδοση είναι αυτή φίλε μου;

Στάλθηκε από το WAS-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα
Που θα βρούμε βρε παιδιά σκαφάκι για πορτ μπαγκαζ αλλά για την κάτω θέση. Δεν κάνει αυτό της πάνω θέσης και το πήρα από την αντιπροσωπεία, όταν πήγα να φορτώσω διαπίστωσα ότι δεν μπαίνει !! Έχει βάλει κανείς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα
Που θα βρούμε βρε παιδιά σκαφάκι για πορτ μπαγκαζ αλλά για την κάτω θέση. Δεν κάνει αυτό της πάνω θέσης και το πήρα από την αντιπροσωπεία, όταν πήγα να φορτώσω διαπίστωσα ότι δεν μπαίνει !! Έχει βάλει κανείς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι εύκολο να βάλεις καμία φωτογραφία το πως είναι τωρα και το πως το θες το σκαφακι??? Στο κάτω μέρος

 

Στο φυλλάδιο της vw τη αξεσουάρ σου δίνει???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Ilias Avgeris said:

Καλησπέρα στην ομάδα
Που θα βρούμε βρε παιδιά σκαφάκι για πορτ μπαγκαζ αλλά για την κάτω θέση. Δεν κάνει αυτό της πάνω θέσης και το πήρα από την αντιπροσωπεία, όταν πήγα να φορτώσω διαπίστωσα ότι δεν μπαίνει !! Έχει βάλει κανείς ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα κ Χριστός Ανέστη. Πήρα σκαφακι για το πορτπαγκαζ από Γερμανία. Τεριαζει μόνο στην πάνω θέση όπως και το έβαλα. Στην κάτω πρέπει να κάνεις Modification, κοψιματα δλδ. Εγώ το έβαλα στην πάνω θέση και κάποια στιγμή θα το κόψω για να μπει κάτω. Επίσης από αυτόν που το πήρα το σκαφακι είναι από σκληρό αφρολεξ και όχι λαστιχενιο.

IMG_20180402_145837_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2018 at 2:01 ΜΜ, Sfig said:

@DubbeR_ChRoniS Η maxion τις φτιάχνει!
@Ominus Έψαξα στο manual αλλά τζίφος για τα φώτα.Γράφει πως δεν είναι εφικτό.Θα τα αφήσω έτσι,εξάλλου έχω σκοπό να τα αλλάξω και να βάλω ίδια με του terri.
@Xionouli Ευχαριστώ αλλά δυστυχώς δεν είμαι από Αθήνα :/ . Εννοείς obdII (2) σωστά? ή είναι διαφορετικό αυτό που λες? Την κωδικοποίηση από που την αγοράζω?

ΥΓ. Έκανα 500km μέχρι τώρα σχετικά ήρεμα.Φοβερή ποιότητα κύλισης και συμπεριφοράς ακόμα κι αν το πιέζεις σε στροφές!

 

 

IMG_2385.thumb.JPG.6c642f28f049f476b95789addadf7bf0.JPGIMG_2384.thumb.JPG.05193f19c40bccc9b9f088d08ab3d3d2.JPGIMG_2383.thumb.JPG.aaaceb0ec1705fc92bb20736b469aef2.JPGIMG_2382.thumb.JPG.a9a0b4c9b085c7fff3df6511e0190f02.JPG

Εχεις κάποιο λινκ να τις βρούμε? 17 ή 18 inches είναι?  Ψάχνω για να βάλω στα χειμερινα λάστιχα. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα.

 

αγορασα κ το εγω το obd11 και πραγματοποιησα τις εξης κωδικοποιησεις: mirror dip, gauge test-needle sweep, refuel quantity in dashboard.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.