Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Αυτοί που έχουν πάρει συσκευές, ας κάνουν τον κόπο να γράψουν από που τις προμηθεύτηκαν, πόσο στοίχισαν, τι ακόμη χρειάστηκε να πάρουν και με ποιες εφαρμογές τις χρησιμοποιούν για συσκευές Android και iOS!

@XIONOULIS ξεκίνα να γράφεις!

Link to comment
Share on other sites




Αυτό δεν κάνει;

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F132581978215


Sent from my iPhone using Tapatalk
Όχι. Νομίζω αυτό είναι της VW μόνο για να βλέπεις διάφορες πληροφορίες του αυτοκινήτου αλλά όχι για να αλλάζει κάτι


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.com/itm/OBDeleven-PRO-Audi-VW-Diagnostic-Tool-OBD2-CAN-VAS-VCD-VAG-COM/273132906371?epid=1859469708&hash=item3f97fd6783:g:Q7kAAOSwY4tavd88

 

 αυτο που πηρα εγω 76 ευρο κανει .δωρεαν μεταφορικα /εκδοση το proffesional...

εχει και ποιο φτηνα χωρις να μπορεις να κανεις κωδικοποιησεις φανταζομαι.

η εκδοση αυτη κανει τα παντα και αναβαθμιζεται συνεχως απτην ομαδα που το φτιαξε.πρεπει να εχω κανει και 2 Update ηδη στην εφαρμογη.

το πακετο σου λεει οτι πρεπει ν αμπεις στο μαγαζι με τις εφαρμογες και να κατεβασεις την δικια του γιανα δουλεψει.σε αντροιτ που το εχω εγω ειναι πενα,..σε ιος δεν ξερω να πω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που έχουν πάρει συσκευές, ας κάνουν τον κόπο να γράψουν από που τις προμηθεύτηκαν, πόσο στοίχισαν, τι ακόμη χρειάστηκε να πάρουν και με ποιες εφαρμογές τις χρησιμοποιούν για συσκευές Android και iOS!

@XIONOULIS ξεκίνα να γράφεις!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τουλάχιστον αγόρασα την συσκευή απο την επίσημη σελίδα της συσκευής https://obdeleven.com/en/

Η συσκευή στοίχισε 40,83 ευρώ με τα μεταφορικά. Σήμερα μου έστειλαν αριθμό αποστολής οπότε περιμένω για την παραλαβή απο την επόμενη εβδομάδα λογικά. 

Ξεχωριστά από την συσκευή μπορείς να αγοράσεις το πακέτο pro το οποίο ουσιαστικά είναι ένας κωδικός που τον περνάς μετά στην εφαρμογή του κινητού. Με αυτόν τον κωδικό ξεκλειδώνουν οι παρακάτω δυνατότητες: (Αντιγράφω απο την σελίδα που αναφέρω παραπάνω)

 

These functions requires advanced knowledge about vehicle programming and are recommended for professional use.

- Trouble code Freeze frame

- Advanced control unit information

- Live data

- Charts

- Coding

- Coding II

- Long coding

- Sub control units Information

- Sub control units coding

- Gateway installation list

- Adaptation

- Long adaptation

- Basic settings

- Output test

- Security access

- Login finder

- Control unit reset (UDS)

- Diagnostic service change

- Control unit Backup

- Control unit programming history

- CAR programming history

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πήρα από το site της εταιρίας. Όντως, δεν είναι συμβατό με IOS.

 

Για να προχωρήσεις σε αλλαγές, χρειάζεται credits τα οποία είτε αγοράζεις είτε βλέπεις διαφημίσεις και σου δίνει δωρεάν. Σε διαφημίσεις και σε κάθε είσοδο στην εφαρμογή σου δίνει 1 credit. Η πιο απλή αλλαγή θέλει 10 από αυτά οπότε αργείς πολύ. Εγώ αγόρασα 500 credits με 36€ και παίζω όπως θέλω.

 

Θα πληρώσω και για το pro ώστε να κάνω κι άλλα πράγματα.

 

Μέχρι στιγμής, έχω κάνει κάποιες αλλαγές αλλά θέλω να δοκιμάσω και το video in motion.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα οσα πληρωσεις δουλευουν 100% σας τα ελεγα οτι με αυτο τελος να ανοιγεις androi auto  για να βλεπεις τα βιντεο σου....κατευθειαν παιζουν ολη μερα..λολ συν και αλλες παπατζες αλλα αυτο που ειπαμε δεν κανει στην ελλαδα ειναι να σου δειχνει το οριο χιλιομετρων την ταμπελα στο κοντερ και στο head up display γιατι λεει δεν λειτουργει στην ελλαδα. αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

1.600 km όλα μια χαρά και χτες ενώ γυρνούσα από την δουλειά..ΤΣΑΚ κίτρινο λαμπάκι από το front assist ότι ο σένσορας δεν έχει ορατότητα...Δευτέρα έχω ραντεβού για διάγνωση και ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , Sfig said:

Καλησπέρα!

1.600 km όλα μια χαρά και χτες ενώ γυρνούσα από την δουλειά..ΤΣΑΚ κίτρινο λαμπάκι από το front assist ότι ο σένσορας δεν έχει ορατότητα...Δευτέρα έχω ραντεβού για διάγνωση και ίδωμεν!

Μου το έχει εμφανίσει και εμένα αλλά ήταν απλά βρώμικο από τα μυγάκια το σήμα που έχει τον αισθητήρα πάνω. Το καθάρισα και τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Sfig said:

Καλησπέρα!

1.600 km όλα μια χαρά και χτες ενώ γυρνούσα από την δουλειά..ΤΣΑΚ κίτρινο λαμπάκι από το front assist ότι ο σένσορας δεν έχει ορατότητα...Δευτέρα έχω ραντεβού για διάγνωση και ίδωμεν!

μου το εχει κανει κ εμενα 2-3 φορες, οχι ομως σε κινηση αλλα παρκαρισμενος (και μαλιστα στο ιδιο ακριβως σημειο).

υποθετω οτι κολλαει απο τον ηλιο, διαφορα θερμοκρασιας κτλ κτλ.

μετα απο κανενα 5λεπτο μου ξεκολλουσε.

 

επισης, οταν ετρεξα το obd11 δεν βρηκε καποια καταγραφη(error etc).

Edited by nightmare
Link to comment
Share on other sites

@Frankie-4 καθάρισα και τους 4 αισθητήρες που έχει μπροστά και επιμένει...έχει και άλλον? 
@nightmare περίμενα κανά 10 λεπτο αλλά μάταια,ακόμα και όταν το έσβησα και το ξαναέβαλα μπροστά τα ίδια!:unknw:

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν , Sfig said:

@Frankie-4 καθάρισα και τους 4 αισθητήρες που έχει μπροστά και επιμένει...έχει και άλλον? 
@nightmare περίμενα κανά 10 λεπτο αλλά μάταια,ακόμα και όταν το έσβησα και το ξαναέβαλα μπροστά τα ίδια!:unknw:

ο αισθητηρας του front assist βρισκεται πισω απο το σημα της vw, δεν εχει να κανει με τους αισθητηρες παρκαρισματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , nightmare said:

ο αισθητηρας του front assist βρισκεται πισω απο το σημα της vw, δεν εχει να κανει με τους αισθητηρες παρκαρισματος.

 

5 hours ago , Sfig said:

@Frankie-4 καθάρισα και τους 4 αισθητήρες που έχει μπροστά και επιμένει...έχει και άλλον? 
@nightmare περίμενα κανά 10 λεπτο αλλά μάταια,ακόμα και όταν το έσβησα και το ξαναέβαλα μπροστά τα ίδια!:unknw:

το αυτό. Καθάρισε το σήμα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2018 at 7:48 ΠΜ, terris said:

Καλημέρα
Μην προσπαθήσετε να βάλετε το καντράν . Το προσπάθησα εγώ και την εχω πατήσει. Πήρα νέο καντράν από εξωτερικό και πηγα να το βάλουνε σε αντιπροσωπεία . Μου είπαν ότι θα το προσπαθήσουν αλλά ο ηλεκτρολόγος δεν ήταν τζιμανι όπως αποδείχτηκε .
Με αποτελεσμα το αμάξι να είναι κλειδωμένο με ιμμομπιλαιζερ και αν κινητό εδώ και 10 μέρες περιμένοντας λύση από το εργοστάσιο στην Γερμανία πως θα ξεκλειδώσει !
Δεν μπορώ να πω αλλά τώρα μέχρι να λυθεί το θέμα .


Sent from my iPhone X using Tapatalk

αυτο λυθηκε τελιακ τερρι?και πως?

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2018 at 9:45 ΜΜ, DubbeR_ChRoniS said:

χρονη το ιδιο εκανα και εγω στην δικια μου και μαλιστα δοκιμσα να την τρυπησω και με κατσαβιδι και η πουτανα δεν κοβοταν...ειχε και autohealing την γδαραμε και με ενα πανακι το τρυβες-ζεσταινονταν και δεν υπηρχε αμυχης γρατζουνιας...και ναι τελικα στην ελλαδα βαση κ του κιτ ειναι στα μισα απο οτι μου γραφες.

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2018 at 11:03 ΜΜ, XIONOULIS said:

ολα οσα πληρωσεις δουλευουν 100% σας τα ελεγα οτι με αυτο τελος να ανοιγεις androi auto  για να βλεπεις τα βιντεο σου....κατευθειαν παιζουν ολη μερα..λολ συν και αλλες παπατζες αλλα αυτο που ειπαμε δεν κανει στην ελλαδα ειναι να σου δειχνει το οριο χιλιομετρων την ταμπελα στο κοντερ και στο head up display γιατι λεει δεν λειτουργει στην ελλαδα. αυτο...

Ποιος σου είπε οτι δεν δουλεύει εδώ; Θα ψάξω να βρώ οδηγίες πως το είχα ενεργοποιήσει στο δικό μου. 

IMG_20180426_093118.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , koumbouni said:

Ποιος σου είπε οτι δεν δουλεύει εδώ; Θα ψάξω να βρώ οδηγίες πως το είχα ενεργοποιήσει στο δικό μου. 

IMG_20180426_093118.jpg

δεν χρειαζεται να εχει καποια καμερα? αλλιως πως θα "διαβασει" την πινακιδα?

παντως το obd11 δεν μπορουσε να το εγκαταστησει στο αυτοκινητο μου γιατι δεν εχω το απαραιτητο hardware.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , koumbouni said:

Ναι απαραίτητη η κάμερα που βρίσκεται πάνω από τον κεντρικό καθρέπτη 

η οποια προυπαρχει για καποια αλλη χρηση, ποια ειναι αυτη?

ρωταω γιατι υποθετω οτι ειναι για κατι βασικο ετσι ωστε να το εχουμε by default.

 

χωρις να ειμαι σιγουρος, κανω μια υποθεση...οσοι εχετε gps, τα ορια μπορει να σας τα εμφανιζει απο το gps και οχι απο την αναγνωση των πινακιδων.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα νομίζω παίζει ρόλο και για την αυτόματη μεγάλη σκάλα στα φώτα. Επίσης η αναγνώριση σημάτων εκτός από τα όρια ταχύτητας δείχνει και τα σήματα απαγόρευσης για προσπέραση. Οπότε νομίζω δεν είναι μόνο τα στοιχεία απο το gps που εμφανίζει.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.