Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

28 λεπτά πριν , XIONOULIS said:

βρε φιλε εμενα στο τριγωνακι τι σκατα εχει και δεν ειναι σαν το δικο σου?σαν λεντ μου φαινεται η παπαρια που εχει και οχι καμερα που φαινεται καθαρα στο δικο σου

Κάμερα θα είναι και εσένα. Μην βλέπεις την φωτογραφία μου που είναι τέρμα ζουμαρισμένη. Και εσένα λογικά αν ζουμάρεις έτσι θα φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , XIONOULIS said:

μεμβρανη μπορεις να βαλεις και με 50ευρο που λεει ο λογος...το θεμα ειναι οταν πας να την βγαλεις μην βγαλεις και μπογια ...ας βαλουμε αυτο ως μινιμουμ στανταρ,,, ξεκιναμε με 3μ με κανα 100ρικο ειχα κανει στο γκολφ στην κερκυρα τον ουρανο μαυρο.στο τιγκουαν το κανα μαζι με την μεμβρανη προστασιας χρωματος που θα ειδες στην παρουσιαση της χιονατης. εκει πηγε κανα 200 μαζι με αεροτομη και καθρεπτες συν αντιχαρακτικη μεσα στην οθονη του entertainment. απλα εγω το εκανα πακετο σε εναν απτους καλυτερους της αθηνας.3dcarbon.gr εχει ιστοσελιδα και μπορεις να δεις δουλειες,.απτα λιγα μαγαζια που πανε τοσο καλα και μεγαλωνουν τους χωρους τους για να προλαβαινουν δουλειες...εχεις χασει επειισοδια...

@XIONOULIS Γνωρίζεις μήπως κόστος για να βάλεις μεμβράνη προστασίας χρώματος σε όλο το αυτοκίνητο;;

Link to comment
Share on other sites

λολ σε ολο το αυτοκινητο δεν βγαινει κιτ αλλα μαλλον εχει και με το μετρο...δεν ξερω πας περαν του σιτε με τα κιτ και τις τιμες τους...τα λεω αυτα γιατι ειναι και ακριβο ...για ολο το αμαξι γαματα κανα 2+ βεβαια δεν το διαπερνα τιποτα....δηλαδη εισαι καλυμενος απο χαρακιες.γρατσουνιες,κουτσουλιες,,,,θα ειναι σαν καινουργιο συνεχεια...

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

On ‎26‎/‎4‎/‎2018 at 10:32 ΠΜ, koumbouni said:

Οδηγίες για ενεργοποίηση αναγνώρισης πινακίδων:

ΠΡΟΣΟΧΗ Μετά την ενεργοποίηση σύμφωνα με τα παρακάτω βήματα θα σας βγάζει (μετά απο ένα με δύο λεπτά οδήγησης) ένα σφάλμα (ηχητική και οπτική ένδειξη).

Υπάρχει άλλο ένα βήμα το οποίο είχα κάνει στο δικό μου αυτοκίνητο το οποίο απενεργοποιεί το σφάλμα αυτό, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ που το είχα βρει. 

Προχωράτε λοιπόν με δική σας ευθύνη.  


Enable Dynamic Road Sign Display

1. Go into Module 5F Information Electronics

2. Select Adaptations, then Vehicle_Functions_List_BAP_Gen2

3. Select menu_display_road_sign_identification_0x21, and set to Enabled

4. Select Adaptions, Vehicle_Function_Adaptations_Gen2-menu

5. Select menu_display_road_sign_identification, set to Enabled

6. Select Coding, and then select Byte 24, activate Bit 6

7. Go into Module A5 - Front Sensor Driver Assistance

8. Select Coding, and then select Byte 16, activate Bit 4

9. Go into Module 17 Instruments

10. Select Coding, then Byte 5, active bit 2

11. Go back into Module A5 - Front Sensor Driver Assistance

12. Select Adaptations, then Road sign detection fusion mode, and change to Road Sign Detection. The original is Road Sign Fusion

13. Reboot the infotainment unit (πατάμε το κουμπί on/off συνεχόμενα μεχρι να σβήσει η κεντρική μονάδα).  

προσπαθησα και εγω να το "προγραμματισω" αλλα με σταματησε στο βημα 8. 

που πετουσε error όταν εκανα enable το bit 4.

 

ετσι, εκανα αναποδα όλα τα βηματα για το γυρισω στις αρχικες ρυθμισεις.

κανω scan, μου βγαζει δυο errors και εκανα clear. (δεν ξερω βεβαια μηπως τα ειχα εξαρχής αυτά τα errors αφου δεν ειχα κανει αρχικο scan πριν ξεκινησω τα πειραγματα)

κοιταξα τα modules που πειραξα αν εχουν faults αλλα ηταν καθαρα.

βλέπουμε...

Edited by nightmare
Link to comment
Share on other sites

εγω απορω γιατι κανετε μανουαλ κωδικοποιηση....την εχει ετοιμη,,,την ενεργοποιησα δεν δουλευει...δεν μου βγαζει αυτο το fusion,,,δεν εχω καν την επιλογη μ ετην ονομασια καμερας....μπροστινης...

 

δεν ξερω αν εχω καμερα...παω να ξαναβγαλω φωτο

 

αντε να δουμε αν θα βγαλουμε ακρη και ποια ειναι η ακριβης διαδικασια για να γινει...

Link to comment
Share on other sites

εσυ εχεις καμερα μπροστα????εγω πιστευω παντως οτι οσοι εχουν καμερα μπροστα το εκμεταλλευονται αυτο....στους υπολοιπους που εχουμε αισθητηρες αποστασεως απλους δεν δουλευει....

Link to comment
Share on other sites

koumpouni ξεκαθαρισε μου ...αν εχεις καμερα την ωρα που παρκαρεις μπροστα...δηλαδη βλεπεις και μπροστα εσυ?

γιατι να το παιδευομαστε τοσο και να μας λειπει η καμερα μετα τι να πω......

Link to comment
Share on other sites

Τα βλεπεις? Απο μονο του εχει βαλει το fusion αλλα δεν δουλευει η παπαρια.γιατι οταν το ενεργοποιεις βγαζει σφαλμα..τρελαινομαι λεμε...

Screenshot_2018-04-29-00-59-11.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλευει ουτε στην αλλη επιλογη.το περιεργο ομως ειναι οτι δεν βγαινουν σφαλματα ομως.μονο στο κοντερ του αυτοκινητου.που δεν το ανσγνωριζει.στο 17 σλλαξα χειροκινητα σε road sign detection .το πηρε κλασσικα.οκ εμφανισε λαθος στο κοντερ.προχωρησα στο α5 ανταπτατιον και βρηκα τοfusionκ το αλλαξα αλλα δεν βγαινει κ πσλι.

Screenshot_2018-04-29-01-18-50.png

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , nightmare said:

Αυτες μου αρεσουν

vw-tiguan-tuning-von-abt-seite.jpg

 

Αλλα ειναι 20αρες...

αυτη ειναι η μονη βελτιωση της αβτ εξωτερικα....τρομαρα τους τοσο χαλια φαντασια ειχαν....εγω εστειλα μαιλ στην οεττινγερ γερμανιας και περιμενω την προταση τους..μου παν οτι θα το φτιαξουν συντομα το bodykit  gia to rline.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι αθηνα???????
Όχι Κρήτη. Επίσης δεν έχω κάμερα μπροστά για το παρκάρισμα. Μόνο πίσω.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



....αλλα δεν βγαινει κ πσλι.
Screenshot_2018-04-29-01-18-50.thumb.png.7c39b10aaf59e93dc14bed124557eba1.png


Τι εννοείς ότι δεν βγαίνει. Ότι δεν εμφανίζεται κάτι στο ταμπλό του αυτοκινήτου;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχεις κάνει σωστά θα πρέπει στις ρυθμίσεις του αυτοκίνητου να στο δείχνει τώρα . Για δες στο infoteinment. Πάτα Car κάτω δεξιά / ρυθμίσεις οχήματος / Υποβοήθηση οδηγού / λίγο παρακάτω θα έχει την αναγνώριση σημάτων κυκλοφορίας / Εμφάνιση στο όργανο πολλ. λειτουργιών . Κάνε τικ να εμφανίζεται. Επίσης και στον πίνακα οργάνων θα πρέπει να έχει την επιλογή στην καρτέλα στοιχεία διαδρομής.

IMG_20180429_085805.jpg

IMG_20180429_085740.jpg

IMG_20180429_085748.jpg

Edited by koumbouni
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , nightmare said:

προσπαθησα και εγω να το "προγραμματισω" αλλα με σταματησε στο βημα 8. 

που πετουσε error όταν εκανα enable το bit 4.

 

ετσι, εκανα αναποδα όλα τα βηματα για το γυρισω στις αρχικες ρυθμισεις.

κανω scan, μου βγαζει δυο errors και εκανα clear. (δεν ξερω βεβαια μηπως τα ειχα εξαρχής αυτά τα errors αφου δεν ειχα κανει αρχικο scan πριν ξεκινησω τα πειραγματα)

κοιταξα τα modules που πειραξα αν εχουν faults αλλα ηταν καθαρα.

βλέπουμε...

Πρώτα απο όλα και πριν αρχίσεις δες αν έχεις σφάλματα. Αν έχει καθάρισε τα και μετά ξεκίνα. Ένα ένα τα βήματα και πατάμε το πράσινο τσεκ για ενεργοποίηση. Κάθε βήμα και το πράσινο τσεκ για ενεργοποίηση. Σε περίπτωση που κολλήσει  εγώ τουλάχιστον θα έκανα επανεκκίνηση στην εφαρμογή αλλά και ξανά στο αυτοκίνητο κλείσιμο και ξανά άνοιγμα της ανάφλεξης. Μετά θα προσπαθούσα πάλι να κάνω την κωδικοποίηση απο εκεί που είχε μείνει. Αν έβγαζε πάλι σφάλμα τότε θα επανέφερα τις ρυθμίσεις. Αυτό με το κώλυμα μου το είχε κάνει και εμένα όταν έπαιζα με διάφορες επιλογές που έκανα. Δεν επανέφερε την αρχική ρύθμιση. Με επανεκκίνηση της εφαρμογής αλλά και επανεκκίνηση στην ανάφλεξη του αυτοκινήτου έστρωσε.   

 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα βημα ακομη.ειπα να δοκιμασω το μανουαλ κωδικοποιηση.σε μενα δεν εμφανιζονται τα βιτε καθολου.εκει που σου λεει πχ no6 select long coding and then select byte 24 activate bit6....σε μενα βγαινουν 4 24 χωρις να μπορεις να καταλαβεις ποιο θελεις...δεν ταιριαζουν οι οδηγιες..εσκασα 0230 πηγε..τα ρεσεταρισα ολα κ ειμαστε στο 0 παλι..μκ ακομη δεν ξερουμε αν εχουμε καμερα.αυτος παντως το λεει ξεκαθαρα οτι θες καμερα για αυτη την δουλεια ο οβδ11

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βγαλει μια φωτο αυτα τα βιτε 24  και το βιτ 6 πως ειναι???????? που πρεπει να βρουμε και να αλλαξαουμε...δεν τα βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πάμε information control unit 5F... το πατάς. Μετά πατάς το Long Coding. Μετά για να δείς τα bite και bit πατάς πάνω δεξια δίπλα στο ερωτηματικό εκεί που έχει το 01 και ιδού τα byte. Πας λοιπόν με το κάτω δεξιό βελάκι στο byte 24 και ενεργοποιείς το bit 6 το οποίο γράφει Trafic sign display

Screenshot_20180429-094939.jpg

Screenshot_20180429-094950.jpg

Screenshot_20180429-094959.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το θαυμαστικο δεν το ηξερα θα ξαναπροσπαθησω παλι σημερα....εχω χαλασει ωρες για αυτο....τουλαχιστον μπραβο βρε που εχεις την υπομονη και μας ακους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, XIONOULIS said:

αυτο με το θαυμαστικο δεν το ηξερα θα ξαναπροσπαθησω παλι σημερα....εχω χαλασει ωρες για αυτο....τουλαχιστον μπραβο βρε που εχεις την υπομονη και μας ακους.

μακάρι να είμασταν κοντά να ερχόμουν να στο έφτιαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτω δεξιά είπαμε το μπλε δεξιό βελάκι και πάμε μέχρι το byte 24 και μετά επιλέγουμε το bit 6

a89a5f998c4f761916085beab2f8ed63.jpg

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by koumbouni
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.