Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Guest Polakias TDI
21 λεπτά πριν , nightmare said:

δυστυχως όμως οι πραγματικες συνθήκες του κάθε κατασκευαστη απεχουν πολύ από τις συνθήκες που επικρατουν στην Ελλαδα.

 

anyway, από αλλου ξεκινήσαμε και αλλου καταληξαμε.

 

η ερωτηση μου παραμενει, πατε ολοι by the book ή εχει πειραματιστεί καποιος και με άλλες πιεσεις?

 

p.s: προσωπικα, μπορω να καταλαβω διαφορα 0,2bar στην οδηγηση.

 

 

Σε αυτά τα πλαίσια έχω "πειραματιστεί" & εγώ. Π.χ. η VW λέει 33-30 για το δικό μου, εγώ το νιώθω καλά με 34-32.

Οπότε τελικά συμφωνούμε μάλλον ε;:lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην πόρτα του οδηγού έχω την εντύπωση ότι λέει για 38 αν δεν κάνω λάθος. Αν και έχω 2400km δεν κοίταξα τα ελαστικά να δω πόση πίεση έχουν?! 

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ειδα οτι ειχαν πιεση 2,6.

οταν την κατεβασα στο 2,4 ενιωσα το αμαξι πιο μαλακο, κοπανουσε λιγοτερο, αλλα εχω μια υποψια οτι χαζοσπινιαρει.

 

θεωρητικα χαμηλωνοντας την πιεση η επιφανεια τριβης αυξανεται αρα εχεις καλυτερη προσφυση, βεβαια το λαστιχο αργει να ζεσταθει.

απο την αλλη αυξανοντας την πιεση η επιφανεια τριβης μειωνεται αλλα το λαστιχο ζεσταινεται πιο γρηγορα.

 

θα γελασετε, αλλα εχω θεμα με την πυλωτη του σπιτιου μου. εχει μεγαλη κλιση για να ανεβεις και ειδικα αν βρεχει δεν το γλυτωνεις το σπινιαρισμα.

να φανταστειτε οτι καποιοι γειτονες δεν προσπαθουν καν να ανεβασουν τα αυτοκινητα τους οταν βρεχει.

 

με το 207 δεν ειχα σχεδον κανενα προβλημα ακομα κ οταν εβρεχα και ειχα παλια λαστιχα.

τωρα με το Tiguan μπορω να μου ψιλογλιστρυσει ακομα και οταν δεν βρεχει.

λετε αν πειραξω τις ρυθμισεις του xds να δω καμια βελτιωση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν κατεβάζεις πίεση αυξάνει η θερμοκρασια γιατί πατάει περισσότερο στο δρόμο.
Πάντα ακολουθούμε τις.πιεσεις.που δίνει ο κατασκευαστής. Αυτό έφτιαξε το αμάξι και αυτός έκανε τα τεστ. Οι πιέσεις είναι ανεξαρτητου μαρκας

Link to comment
Share on other sites

θεωρητικα θα περιμενες να αυξηθεί η θερμοκρασια αλλα στην πραξη δεν συμβαινει αυτό. 

και δεν συμβαινει αυτό γιατι η επιφανεια μεγαλωνει αρα οι δυναμεις ασκουνται σε μεγαλυτερη περιοχη και αρα εχουν και μεγαλυτερη περιοχη να ζεστανουν.

 

ένα παράδειγμα που μου ερχεται στο μυαλο από τα καρτ(όχι νοικιαρικα). αδεια η πιστα που σημαινει συνθήκες μειωμένης προσφυσης λογω ελειψης γομας, οι πιεσεις που εβαζε ο μηχανικος της ομαδας ηταν υψηλότερες, από ότι όταν ειχε γομα η πιστα, για να ασκηθουν μεγαλύτερες πιεσεις , σε μικροτερη επιφανεια, για να ζεσταθεί γρηγοροτερα και να εχει traction.

 

sorry, αλλα διαφωνω. οι πιεσεις του κατασκευαστη είναι ενδεικτικες, ενας μπουσουλας για να ξεκινήσεις από καπου. 

και φυσικα δεν είναι ανεξάρτητες από την μαρκα του ελαστικου. κάθε ελαστικο εχει τα δικα του χαρακτηριστικα και τις δικες του ιδιοτροπίες.

π.χ. σε ελαστικα με μαλακα πλαινα συνηθίζεται να χρειαζονται υψηλοτερη πιεση.

 

anyway, ζηταω συγγνωμη γιατι ειμαστε τελειως off topic.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πιέσεις δεν έχουν σχέση με την ποιότητα των δρόμων μας αλλά με το βάρος και το στήσιμο κάθε αυτοκινήτου ή/και μοτοσυκλέτας. Ανάλογα το όχημα που έχεις δηλαδή, ο κατασκευαστής σου λέει τι πίεση πρέπει να έχεις.

 

Σε ειδικές συνθήκες πχ πίστα, αγώνας, άμμος κτλ, πρέπει να σε συμβουλέψει κάποιος που ξέρει. Σε καθημερινές συνθήκες ή ταξιδιού και γενικότερα στην άσφαλτο, ακολουθούμε το ταμπελάκι του κατασκευαστή στην πόρτα του οδηγού. Αυστηρά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει όμως ρόλο και τη τύπος ελαστικόν έχεις. 

 

Εγώ που είχα στο Ford c max λάστιχα continental sport contact 3 από την μάνα του. 

Το αμάξι με 32 πίεση που έλεγε ο κατασκευαστής, και ειδικά το λάστιχο αυτό, ήταν και το καταλάβαινες κιόλας γιατί ήταν αισθητό, το αμάξι ήταν λες και είχες βάλει αέρα κάτω από 32πίεση.

 

Εγώ το είχα με 35 πίεση μέχρι να τα πετάξω τα λάστιχα αυτά στα 25.000 χιλιόμετρα.

 

Όταν όμως έβαλα στο ίδιο αμάξι τα Bridgestone adrenalin 002 εκεί το αμάξι με της εργωστασιακες πιέσεις 32 ήταν άλλο πράγμα. Καμία σχέσει με Πριν.

 

Ήταν και τα 2 ελαστικά σε 215/50/R17

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



θεωρητικα θα περιμενες να αυξηθεί η θερμοκρασια αλλα στην πραξη δεν συμβαινει αυτό. 
και δεν συμβαινει αυτό γιατι η επιφανεια μεγαλωνει αρα οι δυναμεις ασκουνται σε μεγαλυτερη περιοχη και αρα εχουν και μεγαλυτερη περιοχη να ζεστανουν.

Συγνώμη αλλά τα έχεις μπερδέψει

Επίσης μη συγχέετε τη πίστα με το δρόμο. Στο δρόμο ακολουθούμε τις οδηγίες του κατασκευαστή ανάλογα το φορτιοb051ed214154588d3ec0b6f9188d1965.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα την ζαντα ,πηγαινε αφοβα προς 19αρα,,,ειναι τρελα και στο ματι.ανεβαινεις ανετα πεζοδρομια για χρηση μεσα στην πολη αμα χρειαστει,εχει μεγαλο πλατος σαν πορσε η ζαντα και μεγαλο προφιλ.δεν κανει βυζι ατις λακουβες με που εχω δει μεχρι τωρα,,και για την 20 μονο και μονο λογω προφιλ λεω οχι προσωπικα.δεν αποσβαινει κραδασμους και επειδη ειναι ποιο πολυ χαμηλη ακομη θα μεταφερει καποια στιγμη και μεσα στην καμπινα το θορυβο κυλισης...
 
καλωςηρθες στην ομαδα και στο φορουμ και στην οικογενεια της vw....
 
να σου πω για το μετα...οτι αμα δεν εισαι ο τερρι δεν προκειται να μπει τιποτα στο μετα....πιστεψε με..παρε οτι μπορεις απτην αρχη γιατι μετα οι ηλεκτρολογικες σου γνωσεις θα πρεπει να ειναι και αντικειμενο εργασιας....το ρλινε πακετο εξωτερικα μπαινει στο μετα bodykit ειναι ειτε σι αλλως το ρλινε μεσα ,για να βρεις καθησματα και κλπ θα πρεπει να τρακαρει καποιο που ακομη μονο γερμανια βλεπω τετοιες φασεις.εδω ακομη δεν εχω δει ...
 
ποσταρε παντως τι μπορεις να βαλεις στο μετα εδω μεσα για ενημερωση των υπολοιπων μελων και το που σε ποια αντιπροσωπεια γιατι του γρατσια πχ ειναι μακρυα και αλαργα τα ατομα εκει...
 
kyqsPI.jpg
Το πουλάνε με τα Sportcontact 5;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας επειδή είμαι ένα βήμα πριν την αγορά Tiguan 1.4 125ps θα ήθελα την βοήθεια αας απο εσας που είσαστε κάτοχοι Το αυτοκίνητο γενικά είναι αξιόπιστο ;υπάρχουν θεματάκια που πρέπει να προσέξω ;συγγνώμη αλλά προέρχομαι 12 έτη από Audi με κόστος ζημιών όλα αυτά τα έτη γύρω στα 800e μόνο .H εμπειρία μου τώρα από vw ήταν η χειρότερη .Το πρώτο αμάξι μου ήταν polo το 1998 αγορασμένο καινούργιο και cash την άλλη μερα έβγαλε δίσκο πλατό και στη συνέχεια τρόμπα νερού μέχρι και σασμάν .Φιλος είχε golf golf του 2008 παρα πόλα προβληματα με αμάξι έφευγε με οδική γύρναγε αλλος φιλος τα ίδια Επισης για το πρώτης γενιάς Tiguan διαβάζω για καδένες πιστόνια κτλ .Αν είναι να μπλέξω να μη προχωρήσω η αγορά θα γίνει cash και τη ψαχνω αρκετά .Σαν αμάξι το βλέπω καλητερη επιλογή από αυτά που έχω δει και έχω δει αρκετά από sportage μέχρι chr.Tο test drive που έκανα ήταν παρα πολύ καλο με μέση κατανάλωση μέσα στην Αθήνα 7.1.Συγγνωμη για την ενόχληση αλλά όταν φευγεις από ένα αναξιόπιστο αμάξι που 7 χρονια έτρεχα στα συνεργεία και μετά πας σε ένα άλλο που βρισκεις την ηρεμία σου έχει το φόβο και λυπάσαι να το αποχωριστεις για το πρώτο όταν το έδωσα δεν με πείραξε καθόλου Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας επειδή είμαι ένα βήμα πριν την αγορά Tiguan 1.4 125ps θα ήθελα την βοήθεια αας απο εσας που είσαστε κάτοχοι Το αυτοκίνητο γενικά είναι αξιόπιστο ;υπάρχουν θεματάκια που πρέπει να προσέξω ;συγγνώμη αλλά προέρχομαι 12 έτη από Audi με κόστος ζημιών όλα αυτά τα έτη γύρω στα 800e μόνο .H εμπειρία μου τώρα από vw ήταν η χειρότερη .Το πρώτο αμάξι μου ήταν polo το 1998 αγορασμένο καινούργιο και cash την άλλη μερα έβγαλε δίσκο πλατό και στη συνέχεια τρόμπα νερού μέχρι και σασμάν .Φιλος είχε golf golf του 2008 παρα πόλα προβληματα με αμάξι έφευγε με οδική γύρναγε αλλος φιλος τα ίδια Επισης για το πρώτης γενιάς Tiguan διαβάζω για καδένες πιστόνια κτλ .Αν είναι να μπλέξω να μη προχωρήσω η αγορά θα γίνει cash και τη ψαχνω αρκετά .Σαν αμάξι το βλέπω καλητερη επιλογή από αυτά που έχω δει και έχω δει αρκετά από sportage μέχρι chr.Tο test drive που έκανα ήταν παρα πολύ καλο με μέση κατανάλωση μέσα στην Αθήνα 7.1.Συγγνωμη για την ενόχληση αλλά όταν φευγεις από ένα αναξιόπιστο αμάξι που 7 χρονια έτρεχα στα συνεργεία και μετά πας σε ένα άλλο που βρισκεις την ηρεμία σου έχει το φόβο και λυπάσαι να το αποχωριστεις για το πρώτο όταν το έδωσα δεν με πείραξε καθόλου Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας επειδή είμαι ένα βήμα πριν την αγορά Tiguan 1.4 125ps θα ήθελα την βοήθεια αας απο εσας που είσαστε κάτοχοι Το αυτοκίνητο γενικά είναι αξιόπιστο ;υπάρχουν θεματάκια που πρέπει να προσέξω ;συγγνώμη αλλά προέρχομαι 12 έτη από Audi με κόστος ζημιών όλα αυτά τα έτη γύρω στα 800e μόνο .H εμπειρία μου τώρα από vw ήταν η χειρότερη .Το πρώτο αμάξι μου ήταν polo το 1998 αγορασμένο καινούργιο και cash την άλλη μερα έβγαλε δίσκο πλατό και στη συνέχεια τρόμπα νερού μέχρι και σασμάν .Φιλος είχε golf golf του 2008 παρα πόλα προβληματα με αμάξι έφευγε με οδική γύρναγε αλλος φιλος τα ίδια Επισης για το πρώτης γενιάς Tiguan διαβάζω για καδένες πιστόνια κτλ .Αν είναι να μπλέξω να μη προχωρήσω η αγορά θα γίνει cash και τη ψαχνω αρκετά .Σαν αμάξι το βλέπω καλητερη επιλογή από αυτά που έχω δει και έχω δει αρκετά από sportage μέχρι chr.Tο test drive που έκανα ήταν παρα πολύ καλο με μέση κατανάλωση μέσα στην Αθήνα 7.1.Συγγνωμη για την ενόχληση αλλά όταν φευγεις από ένα αναξιόπιστο αμάξι που 7 χρονια έτρεχα στα συνεργεία και μετά πας σε ένα άλλο που βρισκεις την ηρεμία σου έχει το φόβο και λυπάσαι να το αποχωριστεις για το πρώτο όταν το έδωσα δεν με πείραξε καθόλου Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk



Θεωρώ πως τα πάντα είναι «τυχερά»!
Για το πρώτο μου αυτοκίνητο Renault Megane 2 γράφανε και γράφουνε για προβλήματα στα ηλεκτρικά! Σε πληροφορώ πως μετά από 14 χρόνια δεν έχει βγάλει τίποτα ηλεκτρικό! Πέρα από τις φυσιολογικές φθορές τίποτα!
Για όλα τα μοντέλα και για όλες τις εταιρίες θα ακούσεις αρνητικά και θετικά!
Τα βάζεις κάτω και επιλέγεις το καλύτερο για σένα!
ΥΣ: Μετά από 1μιση χρόνο με Tiguan TDI 1.6 και 20.000 χλμ κανένα απολύτως θέμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , ils said:

Γεια σας επειδή είμαι ένα βήμα πριν την αγορά Tiguan 1.4 125ps θα ήθελα την βοήθεια αας απο εσας που είσαστε κάτοχοι Το αυτοκίνητο γενικά είναι αξιόπιστο ;υπάρχουν θεματάκια που πρέπει να προσέξω ;συγγνώμη αλλά προέρχομαι 12 έτη από Audi με κόστος ζημιών όλα αυτά τα έτη γύρω στα 800e μόνο .H εμπειρία μου τώρα από vw ήταν η χειρότερη .Το πρώτο αμάξι μου ήταν polo το 1998 αγορασμένο καινούργιο και cash την άλλη μερα έβγαλε δίσκο πλατό και στη συνέχεια τρόμπα νερού μέχρι και σασμάν .Φιλος είχε golf golf του 2008 παρα πόλα προβληματα με αμάξι έφευγε με οδική γύρναγε αλλος φιλος τα ίδια Επισης για το πρώτης γενιάς Tiguan διαβάζω για καδένες πιστόνια κτλ .Αν είναι να μπλέξω να μη προχωρήσω η αγορά θα γίνει cash και τη ψαχνω αρκετά .Σαν αμάξι το βλέπω καλητερη επιλογή από αυτά που έχω δει και έχω δει αρκετά από sportage μέχρι chr.Tο test drive που έκανα ήταν παρα πολύ καλο με μέση κατανάλωση μέσα στην Αθήνα 7.1.Συγγνωμη για την ενόχληση αλλά όταν φευγεις από ένα αναξιόπιστο αμάξι που 7 χρονια έτρεχα στα συνεργεία και μετά πας σε ένα άλλο που βρισκεις την ηρεμία σου έχει το φόβο και λυπάσαι να το αποχωριστεις για το πρώτο όταν το έδωσα δεν με πείραξε καθόλου Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν σε βοηθάει καθόλου, Group Vag είχες(audi)...σε Group Vag θα πας(vw)  ;) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε βοηθάει καθόλου, Group Vag είχες(audi)...σε Group Vag θα πας(vw)   
Καμία σχέση σε αξιοπιστία τα παλιά VAG με τα 2006 μοντέλα και μετά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση σε αξιοπιστία τα παλιά VAG με τα 2006 μοντέλα και μετά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ότι βγάζουν θέματα θες να πεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση σε αξιοπιστία τα παλιά VAG με τα 2006 μοντέλα και μετά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ότι βγάζουν θέματα θες να πεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , cjgeorgio said:

Το πουλάνε με τα Sportcontact 5;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ναι τα ρλινε υποθετω οτι εχουν ποιο premiun ελαστικα γιατι εχω δει και τιγκουαν με δευτερες εταιρειες για μενα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Sfig said:

Αν σε βοηθάει καθόλου, Group Vag είχες(audi)...σε Group Vag θα πας(vw)  ;) 

 

7 hours ago , ils said:

Γεια σας επειδή είμαι ένα βήμα πριν την αγορά Tiguan 1.4 125ps θα ήθελα την βοήθεια αας απο εσας που είσαστε κάτοχοι Το αυτοκίνητο γενικά είναι αξιόπιστο ;υπάρχουν θεματάκια που πρέπει να προσέξω ;συγγνώμη αλλά προέρχομαι 12 έτη από Audi με κόστος ζημιών όλα αυτά τα έτη γύρω στα 800e μόνο .H εμπειρία μου τώρα από vw ήταν η χειρότερη .Το πρώτο αμάξι μου ήταν polo το 1998 αγορασμένο καινούργιο και cash την άλλη μερα έβγαλε δίσκο πλατό και στη συνέχεια τρόμπα νερού μέχρι και σασμάν .Φιλος είχε golf golf του 2008 παρα πόλα προβληματα με αμάξι έφευγε με οδική γύρναγε αλλος φιλος τα ίδια Επισης για το πρώτης γενιάς Tiguan διαβάζω για καδένες πιστόνια κτλ .Αν είναι να μπλέξω να μη προχωρήσω η αγορά θα γίνει cash και τη ψαχνω αρκετά .Σαν αμάξι το βλέπω καλητερη επιλογή από αυτά που έχω δει και έχω δει αρκετά από sportage μέχρι chr.Tο test drive που έκανα ήταν παρα πολύ καλο με μέση κατανάλωση μέσα στην Αθήνα 7.1.Συγγνωμη για την ενόχληση αλλά όταν φευγεις από ένα αναξιόπιστο αμάξι που 7 χρονια έτρεχα στα συνεργεία και μετά πας σε ένα άλλο που βρισκεις την ηρεμία σου έχει το φόβο και λυπάσαι να το αποχωριστεις για το πρώτο όταν το έδωσα δεν με πείραξε καθόλου Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας

το 150
Sent from my iPhone using Tapatalk

κοιτα πολυ απλα...τυχη ειναι ..να σου κατσει να μην σου βγαλει ζημιες.τα μοτερ ειναι τα ιδια και οι πλατφορμες ειναι οι ιδιες...οι ιδιο ασχετοι εργατες που συναρμολογουν στην γραμμη παραγωγης του γκολφ η τιγκουαν η q3  ειναι το ιδιο....μην νομιζεις οτι ειναι πανεπιστημιου οι εργατες που φτιαχνουν τα audi...ετυχε καιδεν σου βγαλε οπως λες ζημιες.και εμενα ετυχε απο2006 μεχρι το2010 πχ να μην ζηταγε τιποτα.

μην ξεχνας το παραγωντα ιδιοκτητη...αμα ειναι ντουβαρι αυτος και το μοτερ θα παρει στο χερι και ζημιες θα βγουν...

εχω παραδειγμα α3 με σπασμενα τουρμπο 2 φορες γυναικα καινουργιο...τα πολο ηταν σκυλια μαυρα....πως εσενα στα βγαλε ολα σε μια μερα δισκο πλατο ,τρομπα νερου και σασμαν ειναι αποριας αξιο....ο πεθερος μου ακομη εχει το πολο μετα 100 αλογα το 1600 απο τοτε το 1998...

απτην αλλη μην νομιζεις οτι τα τγκουαν ειναι φτηνα...φτανουν και 60000 ευρο ανετοτατα,,,,οπως πας στην αουντι να παρεις ενα q3 ετσι πας και στην vw....απλα πλεον η vw δινει και παραπανω απτην αουντι στα ιδια χρηματα...

οποιος σου χει πει οτι περνωντας vw μπαινεις σε προβληματα ειναι επειδη δεν φτιαχνουν τις ζημιες που βγαζουν επειδη δεν τα κανουν σερβις...για ρωτα τις αντιπροσωπειες αμα πληρωνει ο κοσμος...για τραβα κανα γρατσια να δεις γεματα τα συνεργεια της audi και της vw.,,,,δεν ειναι απο ζημιες αλλα επειδη δεν πανε να τα πληρωσουν και εχουν γινει παρκιν...δηλαδη που να δεις και μοτερ να ανοιγουν με πιστονια και βαλβιδες σε α4 η σ3 που τα χουν στανταρακια λογω καφρων ιδιοκτητων η ελλειψη σωστης συντηρησης και τα περνουν στα χερια...το ιδιο γινεται σε ολες τις μαρκες...και bentley να παρεις αμα δεν την προσεξεις θα γυρισεις με οδικη σπιτι....

μια χαρα ειναι τα μοτερακια και τα μοντελα.παρε αφοβα και μην το σκεφτεσαι.το 125 απλα ειναι λιγο αναιμικο στις επιδοσεις απο μεσαιες ταχυτητες...γιατι μην ξεχνας ειναι βαρια και η καροτσα που παει να συρει 1400 κιλα++.στη θεση θα κοιταζα για 150 να ειναι ποιο ξεκουραστο το μοτερακι και να μπορεις να το γεμισεις να κανεις ταξιδι φορτωμενος ,να βαλεις και το κλιματισμο σου και οχι ν αβριζεις που δεν τραβαει φορτωμενο και με κλιματισμο  γιατι εσυ διαλεξες το 125...στο λεω ξεκαθαρα γιατι θα τα βρεις μπροστα σου... σε ταξιδι το 150ρι βενζινα πεφτει και 6.2 ανετα.αλλα εχεις και δυναμη για οπου την χρειαστεις...το αλλο υποφερει ποιο πολυ...σε ολα τα review το 125 ειναι απλα adequate δηλαδη ισα ισα την βγαζει καθαρη προς τις υποχρεωσεις του...καλως να ερθεις στο κλαμπ και στις ομαδες απλα τα πραγματα δεν ειναι οπως τα φανταζοσουνα...στα λεω γιατι απο το 2002 γουσταρω και ειμαι σε συνεργεια και εχω φιλους μηχανικους γιατι μαρεσει το μαστορεμα και βλεπω τι ερχεται και βγαζουν....σε πληροφορω το μεροκαματο να ναι καλα τα σ3...και ζουν οι φιλοι μου γιατι επειδη ειναι και audi πληρωνεις και ποιο ακριβα στις αντιπροσωπειες

 

 

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
12 hours ago , ils said:

Γεια σας επειδή είμαι ένα βήμα πριν την αγορά Tiguan 1.4 125ps θα ήθελα την βοήθεια αας απο εσας που είσαστε κάτοχοι Το αυτοκίνητο γενικά είναι αξιόπιστο ;υπάρχουν θεματάκια που πρέπει να προσέξω ;συγγνώμη αλλά προέρχομαι 12 έτη από Audi με κόστος ζημιών όλα αυτά τα έτη γύρω στα 800e μόνο .H εμπειρία μου τώρα από vw ήταν η χειρότερη .Το πρώτο αμάξι μου ήταν polo το 1998 αγορασμένο καινούργιο και cash την άλλη μερα έβγαλε δίσκο πλατό και στη συνέχεια τρόμπα νερού μέχρι και σασμάν .Φιλος είχε golf golf του 2008 παρα πόλα προβληματα με αμάξι έφευγε με οδική γύρναγε αλλος φιλος τα ίδια Επισης για το πρώτης γενιάς Tiguan διαβάζω για καδένες πιστόνια κτλ .Αν είναι να μπλέξω να μη προχωρήσω η αγορά θα γίνει cash και τη ψαχνω αρκετά .Σαν αμάξι το βλέπω καλητερη επιλογή από αυτά που έχω δει και έχω δει αρκετά από sportage μέχρι chr.Tο test drive που έκανα ήταν παρα πολύ καλο με μέση κατανάλωση μέσα στην Αθήνα 7.1.Συγγνωμη για την ενόχληση αλλά όταν φευγεις από ένα αναξιόπιστο αμάξι που 7 χρονια έτρεχα στα συνεργεία και μετά πας σε ένα άλλο που βρισκεις την ηρεμία σου έχει το φόβο και λυπάσαι να το αποχωριστεις για το πρώτο όταν το έδωσα δεν με πείραξε καθόλου Ευχαριστω εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημέρα φίλε. Ένα όχι από εμένα, γιατί ενίοτε η Ιστορία επαναλαμβάνεται (όπως συνέβη & σε μένα, έδωσα «δεύτερη ευκαιρία» & το σκυλομετάνιωσα). Ψάξου & με κάτι άλλο, δοκίμασε & κάποια διαφορετική εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Ένα όχι από εμένα, γιατί ενίοτε η Ιστορία επαναλαμβάνεται (όπως συνέβη & σε μένα, έδωσα «δεύτερη ευκαιρία» & το σκυλομετάνιωσα). Ψάξου & με κάτι άλλο, δοκίμασε & κάποια διαφορετική εταιρεία.

Τι είχες πριν και τι πήρες μετά και τι προβληματα είχες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε. Ένα όχι από εμένα, γιατί ενίοτε η Ιστορία επαναλαμβάνεται (όπως συνέβη & σε μένα, έδωσα «δεύτερη ευκαιρία» & το σκυλομετάνιωσα). Ψάξου & με κάτι άλλο, δοκίμασε & κάποια διαφορετική εταιρεία.

Τι είχες πριν και τι πήρες μετά και τι προβληματα είχες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

κοιτα πολυ απλα...τυχη ειναι ..να σου κατσει να μην σου βγαλει ζημιες.τα μοτερ ειναι τα ιδια και οι πλατφορμες ειναι οι ιδιες...οι ιδιο ασχετοι εργατες που συναρμολογουν στην γραμμη παραγωγης του γκολφ η τιγκουαν η q3  ειναι το ιδιο....μην νομιζεις οτι ειναι πανεπιστημιου οι εργατες που φτιαχνουν τα audi...ετυχε καιδεν σου βγαλε οπως λες ζημιες.και εμενα ετυχε απο2006 μεχρι το2010 πχ να μην ζηταγε τιποτα.
μην ξεχνας το παραγωντα ιδιοκτητη...αμα ειναι ντουβαρι αυτος και το μοτερ θα παρει στο χερι και ζημιες θα βγουν...
εχω παραδειγμα α3 με σπασμενα τουρμπο 2 φορες γυναικα καινουργιο...τα πολο ηταν σκυλια μαυρα....πως εσενα στα βγαλε ολα σε μια μερα δισκο πλατο ,τρομπα νερου και σασμαν ειναι αποριας αξιο....ο πεθερος μου ακομη εχει το πολο μετα 100 αλογα το 1600 απο τοτε το 1998...
απτην αλλη μην νομιζεις οτι τα τγκουαν ειναι φτηνα...φτανουν και 60000 ευρο ανετοτατα,,,,οπως πας στην αουντι να παρεις ενα q3 ετσι πας και στην vw....απλα πλεον η vw δινει και παραπανω απτην αουντι στα ιδια χρηματα...
οποιος σου χει πει οτι περνωντας vw μπαινεις σε προβληματα ειναι επειδη δεν φτιαχνουν τις ζημιες που βγαζουν επειδη δεν τα κανουν σερβις...για ρωτα τις αντιπροσωπειες αμα πληρωνει ο κοσμος...για τραβα κανα γρατσια να δεις γεματα τα συνεργεια της audi και της vw.,,,,δεν ειναι απο ζημιες αλλα επειδη δεν πανε να τα πληρωσουν και εχουν γινει παρκιν...δηλαδη που να δεις και μοτερ να ανοιγουν με πιστονια και βαλβιδες σε α4 η σ3 που τα χουν στανταρακια λογω καφρων ιδιοκτητων η ελλειψη σωστης συντηρησης και τα περνουν στα χερια...το ιδιο γινεται σε ολες τις μαρκες...και bentley να παρεις αμα δεν την προσεξεις θα γυρισεις με οδικη σπιτι....
μια χαρα ειναι τα μοτερακια και τα μοντελα.παρε αφοβα και μην το σκεφτεσαι.το 125 απλα ειναι λιγο αναιμικο στις επιδοσεις απο μεσαιες ταχυτητες...γιατι μην ξεχνας ειναι βαρια και η καροτσα που παει να συρει 1400 κιλα++.στη θεση θα κοιταζα για 150 να ειναι ποιο ξεκουραστο το μοτερακι και να μπορεις να το γεμισεις να κανεις ταξιδι φορτωμενος ,να βαλεις και το κλιματισμο σου και οχι ν αβριζεις που δεν τραβαει φορτωμενο και με κλιματισμο  γιατι εσυ διαλεξες το 125...στο λεω ξεκαθαρα γιατι θα τα βρεις μπροστα σου... σε ταξιδι το 150ρι βενζινα πεφτει και 6.2 ανετα.αλλα εχεις και δυναμη για οπου την χρειαστεις...το αλλο υποφερει ποιο πολυ...σε ολα τα review το 125 ειναι απλα adequate δηλαδη ισα ισα την βγαζει καθαρη προς τις υποχρεωσεις του...καλως να ερθεις στο κλαμπ και στις ομαδες απλα τα πραγματα δεν ειναι οπως τα φανταζοσουνα...στα λεω γιατι απο το 2002 γουσταρω και ειμαι σε συνεργεια και εχω φιλους μηχανικους γιατι μαρεσει το μαστορεμα και βλεπω τι ερχεται και βγαζουν....σε πληροφορω το μεροκαματο να ναι καλα τα σ3...και ζουν οι φιλοι μου γιατι επειδη ειναι και audi πληρωνεις και ποιο ακριβα στις αντιπροσωπειες
 
 

Εγώ με σε a3 τα 2 χρονια που είχε εγγύηση πήγαινα στην KARENTA .Μετα με βάση το βιβλίο service πήγαινα έξω .Το αυτοκίνητο το 2006 το αγόρασα και το 2010 έβγαλε μοτέρ υαλοκαθαριστήρων μπροστά και πολλαπλασιαστής .Η τελευταία ζημιά ήταν το 2014 κομπρεσορ κλιματισμού .Οι ζημιές αυτές με oem αναταλλακτικα πήγαν 800e.Το αμάξι τώρα έχει 170000χλμ και δεν ζητάει τίποτα τα ΚΤΕΟ του τα περνάει κανονικά τα λαδακια του όπως τα βάζω τα βγάζω δεν έχει βγάλει ακόμα ούτε δίσκο πλατό .Ειμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το αμάξι σκέφτομαι εδώ και χρονια να αλλάξω αμάξι αλλά λόγω της κάκιστης εμπειρίας που είχα από το πόλο και την αξιοπιστία αυτού δεν μου κάνει καρδιά να του σώσω .Του έχω βάλει και μέσα navigation -camera-tv πίσω και είναι οκά τα λεφτά .ΑΠλα το 10αρακι κατανάλωση μέσα στη πόλη το έχει χάλαρα .Εξω πάμε στα 6.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις ότι βγάζουν θέματα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Όχι ότι είναι πιο αξιόπιστα.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι τα ρλινε υποθετω οτι εχουν ποιο premiun ελαστικα γιατι εχω δει και τιγκουαν με δευτερες εταιρειες για μενα.
Μου φαίνεται περίεργο που βάλανε αυτά. Από το 2016 υπάρχουν τα Sportcontact 6 στην αγορά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.