Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Καλησπερα θέλω να προβώ σε αγορά σκαφάκια στο χώρο αποσκευών και να βάλω μέσα μοκέτα από λάστιχο .Κοιταζω στο skroutz με τιμές να παίζουν από 20e .Αν έχετε αγοράσει κάποια και έχετε μείνει ικανοποιημένοι θα ήθελα να μου προτείνεται κατάστημα αλλά μέσα σε 10 μέρες το πολύ να έχω παραλάβει .Επισης δεν θέλω να μυρίζει το λάστιχο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε καταστήματα με πατακια και αξεσουάρ θα βρεις.

Αλλά καλά είναι και της vw τα γνήσια.

 

Αλλά αν θέλεις Κάνε και μια ερώτηση και εδώ.

Κοιτάω και εγώ σε αυτούς κάτι πατακια και σκάφη για το Passat μου.

 

 

http://www.coverstyle.gr/el/skafakia-port-mpagkaz/skafakia-port-mpagkaz-vw/293-vw-tiquan-4x4-5-112007

 

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κάνεις ότι μόνο του συνοδηγού η ασφάλεια ζώνης έχει μοκέτα ?το ίδιο και στο γκολφ μου...ίσως να υποθέτουν ότι τρίβεται κάτι εκεί?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , XIONOULIS said:

έχει παρατηρήσει κάνεις ότι μόνο του συνοδηγού η ασφάλεια ζώνης έχει μοκέτα ?το ίδιο και στο γκολφ μου...ίσως να υποθέτουν ότι τρίβεται κάτι εκεί?

Εννοείς στο πίσω μέρος , ένα σαν τσόχα που είναι???

Που ακουμπάει στην κονσόλα επάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό δεν έχει γιατί υποτίθεται ότι φοράει την ζώνη συνέχεια και δεν χτυπάει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας βλέπω στο κινητό μου υπάρχει μια εφαρμογή vow connect αυτή θέλει και την αγορά ενός plug .Αξιζει αυτή η εφαρμογή και ποσό το κόστος του dataplug;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 11:01 ΜΜ, ils said:

Γεια σας βλέπω στο κινητό μου υπάρχει μια εφαρμογή vow connect αυτή θέλει και την αγορά ενός plug .Αξιζει αυτή η εφαρμογή και ποσό το κόστος του dataplug;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μου το δωσανε στο σερβις τσαμπα εμενα. Εχεις καποιες καλες εφαρμογες για μπαταρια και βενζινη.Αλλιως στα 60 ευρω που λενε δεν νομιζω οτι αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

Μου το δωσανε στο σερβις τσαμπα εμενα. Εχεις καποιες καλες εφαρμογες για μπαταρια και βενζινη.Αλλιως στα 60 ευρω που λενε δεν νομιζω οτι αξιζει.

Το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

εδω και οι επιδοσεις βαση μοτερ 

εγω τελικα 9.2 λενε,9,3 βρηκα ,ψευτες δεν ειναι...

4cjcSZ.jpg


G9DGWq.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2018 at 4:42 ΜΜ, koumbouni said:

Στον οδηγό δεν έχει γιατί υποτίθεται ότι φοράει την ζώνη συνέχεια και δεν χτυπάει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

On 24/6/2018 at 4:14 ΠΜ, XIONOULIS said:

έχει παρατηρήσει κάνεις ότι μόνο του συνοδηγού η ασφάλεια ζώνης έχει μοκέτα ?το ίδιο και στο γκολφ μου...ίσως να υποθέτουν ότι τρίβεται κάτι εκεί?

 

On 24/6/2018 at 4:42 ΜΜ, koumbouni said:

Στον οδηγό δεν έχει γιατί υποτίθεται ότι φοράει την ζώνη συνέχεια και δεν χτυπάει.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμένα με βάλατε σε περιέργεια να δω και στο Passat τι παίζει.

 

Εμένα η ζώνες έχουν και η δύο τέτοια τσόχα, και ένας λόγος που την έχουν (αρκετά αμάξια) είναι ο έξεις.

 

1 να μην τρίζει όταν δεν κουμπωνουμε την ζώνη ασφαλείας.

 

2 να μην κάνει φθορές στα πλαστικά της κονσόλας όταν ακουμπάει επάνω τους το κουμπωμα τους.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ominus στην πρίζα ε??αχαχούχα εγώ είχα την απορία γιατί έχει μόνο ο συνοδηγός .....και πήγα και αγόρασα  απτό ικεα τσόχα αυτοκόλλητη ν ατην βάλω και στις άλλες θεσεις.η σε κανα πλαισιο πορτας μεσα.

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , Nrgakos3 said:

Έχει κάνει κανείς 2ο σέρβις fixed 30000 να μας πει κόστος και τι έγινε; 

25782 χλμ    210 euro Karenta Αργυρουπολης. Λαδια +φιλτρο λαδιου+ φιλτρο καμπινας+φιλτρο air condition+ δωρο το VW connect στην OBD.

 

Επισης εμεινα δυο φορες απο μπαταρια(  18 μηνων αμαξι) και μου την αλλαξαν εντος εγγυηση παροτι δεν χρησιμοποιω το Start stop.(το απενεργοποιω καθε φορα)

Link to comment
Share on other sites

25782 χλμ    210 euro Karenta Αργυρουπολης. Λαδια +φιλτρο λαδιου+ φιλτρο καμπινας+φιλτρο air condition+ δωρο το VW connect στην OBD.
 
Επισης εμεινα δυο φορες απο μπαταρια(  18 μηνων αμαξι) και μου την αλλαξαν εντος εγγυηση παροτι δεν χρησιμοποιω το Start stop.(το απενεργοποιω καθε φορα)

Δυο φορές από μπαταρία σε 18 μήνες ;καλα όταν στην άλλαξαν την ίδια μάρκα σου έβαλαν ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , ils said:


Δυο φορές από μπαταρία σε 18 μήνες ;καλα όταν στην άλλαξαν την ίδια μάρκα σου έβαλαν ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι έμεινα στα 25000 χλμ και στα 25700 και μου την άλλαξαν. Την ίδια μάρκα μου βάλανε παντως

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετά από 700 χλμ έμεινες ξανά ;για αυτό είναι κατα των αντιπροσωπειών πας έξω και βάζεις ότι θέλεις και σε ότι τιμή θέλεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς κατόχους diesel μόνο 1600tdi ποια η μέση κατανάλωση σας μεσα στη πόλη ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και γυρω στο 10 είναι ο 1.4 125 με προσεχτικη οδηγηση αλλα και με κινηση.

 

πχ. η ιδια διαδρομή, 9km αρα μικρη αποσταση, το πρωι την κανω γυρω στο 6,κατι ενώ το μεσημερι παιζει μεταξυ 9 με 10 αναλογα την κινηση.

 

σε πιο "ανοιχτες" διαδρομες που μπορεις να διατηρησεις σταθερη ταχυτητα, πχ. Κηφισιάς, Βουλιαγμένης κτλ, με νορμαλ κινηση, μπορεις να κανεις ανετα 8.

Link to comment
Share on other sites

10; Έχω το 1.4 125ps έχω κάνει 2200χλμ μέση κατανάλωση από το τότε που το πήρα για οκά αυτά χλμ δείχνει 7.3.Τα 900χλμ που τα έκανα εκτός είχα μέση από 5.8-6.5 το πολύ .start stop δεν το δουλεύω και αλλάζω συχνά ταχιλυτητες σύμφωνα με την ένδειξη .Ακομα και στο test drive που το είχα πάρει 7,3 μου είχε δείξει για απόσταση 15χλμ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

 

οπως εγραψα παραπανω, εξαρταται απο τη διαδρομη και την κινηση.

αν κινεισαι σε στενακια ή εχει κινηση και ανα 2 λεπτα σταματας, θα γραψει γυρω στο 9 με 10.

 

κ εγω απενεργοποιημενο το εχω το start/stop και αλλαζω ταχυτητα μερικες φορες πριν απο την ενδειξη.

 

στο προηγουμενο post μου για να δειξω ποσο πολυ μπορει να διακυμανθει η καταναλωση ανεφερα ως παραδειγμα συγκεκριμενη διαδρομη που την πραγματοποιω καθημερινα πρωι και το μεσημερι και απο την καταναλωση που αναφερω ειναι εμφανως πως επηρεαζεται απο την κινηση.

σκεψου οτι σε αυτη τη διαδρομη εχω δει min: 5,4 (το πρωι) και max:10,8 (μεσημερι με πολυ κινηση).

 

σε ταξιδι με ταχυτητες σταθερα πανω απο 120, μεχρι 150, γυρω στο 6,7 εχοντας οδηγησει και σβελτα σε ορεινο σφικτο επαρχιακο δικτυο.

 

προσωπικα θεωρω οτι το αμαξι για τα κιλα του και για το μεγεθος του ειναι αρκετα οικονομικο και αν καποιος δεν κανει πολλα χλμ, συν ολα αυτα που ακουγονται για τα diesel περι καταργησης-απαγορευσης κτλ, δεν αξιζει η αγορα diesel αφου δεν προκειται να παρει πισω τα χρηματα του.

 

ps. ειχα κανει test drive το 1.6 tdi απο καρεντα αργυρουπολης μεχρι ηλιουπολη και πισω, και ειχε γραψει 8,κατι χωρις να το εχω πιεσει. προσωπικα, μολις ειδα αυτο το νουμερο απογοητευτικα, το θεωρησα μη αποδεκτο.

αντιθετως, test drive 1.4 150 (3 ατομα) και 1.4 125 (4 ατομα) απο φιλοσιδη μεχρι παπαγου και πισω, με σβελτους ρυθμους και φουλ ανοιγμα στο γυρνα στην μεγαλη ευθεια, ειχαν γραψει και τα δυο γυρω στο 9,κατι. Νουμερο που για εμενα ηταν αποδεκτο.

 

Edited by nightmare
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κάτοχος 1,6 TDI εδώ και 1μιση χρόνο και έχοντας 23.000 χλμ με γεμάτο ντεπόζιτο «βγάζει» κοντά στα 1100χλμ.
Το αμάξι κατά 90% χρησιμοποιείται για εκτός πόλης κινήσεις.
Στο 5,5 με 6 η κατανάλωση, με ταχύτητες 120 με 150.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Κάτοχος 1,6 TDI εδώ και 1μιση χρόνο και έχοντας 23.000 χλμ με γεμάτο ντεπόζιτο «βγάζει» κοντά στα 1100χλμ.
Το αμάξι κατά 90% χρησιμοποιείται για εκτός πόλης κινήσεις.
Στο 5,5 με 6 η κατανάλωση, με ταχύτητες 120 με 150.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.