Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Λυπάμαι! Μπράβο σου πάντως καλά το αντιμετώπισες ψύχραιμα. Σίδερα..καλά λες!
Έχω οροφή :/ Το νερό που και πως το πρωτοεντόπισες;

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι! Μπράβο σου πάντως καλά το αντιμετώπισες ψύχραιμα. Σίδερα..καλά λες!
Έχω οροφή :/ Το νερό που και πως το πρωτοεντόπισες;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το κατάλαβα από εσωτερική υγρασία στο αμάξι
Δεν το κινώ καθημερινά έχω άλλο για την πόλη
Είχα 4-5 μέρες να το κουνήσω και όταν μπήκα ήταν μούσκεμα από μέσα και έψαξα πατώματα και είχαν νερό .



Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ ηλιοροφή, αναρωτιώμουν εαν μπορείς να μας διαφωτίσεις λίγο περισσότερο.

Σε ποιο σημείο καταλήγουν τα κανάλια αποστράγγισης της οροφής (ίσως το παρατήρησες όταν ξήλωσαν το εσωτερικό)?

Ρωτώ ώστε να έχουμε κατά νου για το που πρέπει να κοιτάμε προληπτικά στο εσωτερικό για υγρασία. 

Edited by KosV
Link to comment
Share on other sites

απορω που απορειται....σε ολα οσα ειναι εξω απο γκαραζ και ειναι στην φυση βουλωνουν οι υδροοροες και ειναι στανταρακι ζημια.στα σερβις λεμε να καθαρισουν και τις υδροροες αλλιως δεν θα το κανει, κανεις για εμας...εξου και την αφησα εξω απτην παραγγελια μου ,,για να μην εχω ενα νταλκα ακομη..το εχω ζησει με αλλο vw... και εξω απο γκαραζ... τωρα κοιταγμα και τεσταρισμα συχνα πυκνα γιατι κατι κατω απο δεντρα για σκια και να σου γεμιζει πευκοβελονες πχ.τα βλεπω σε συνεργεια και φανοποια πολλακις..τωρα τα πανε και σε μαγαζια που κανουν βιολογικους για στεγνωμα...

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , XIONOULIS said:

απορω που απορειται....σε ολα οσα ειναι εξω απο γκαραζ και ειναι στην φυση βουλωνουν οι υδροοροες και ειναι στανταρακι ζημια.στα σερβις λεμε να καθαρισουν και τις υδροροες αλλιως δεν θα το κανει, κανεις για εμας...εξου και την αφησα εξω απτην παραγγελια μου ,,για να μην εχω ενα νταλκα ακομη..το εχω ζησει με αλλο vw... και εξω απο γκαραζ... τωρα κοιταγμα και τεσταρισμα συχνα πυκνα γιατι κατι κατω απο δεντρα για σκια και να σου γεμιζει πευκοβελονες πχ.τα βλεπω σε συνεργεια και φανοποια πολλακις..τωρα τα πανε και σε μαγαζια που κανουν βιολογικους για στεγνωμα...

 

Συγγνώμη αλλά λίγο παράξενο  μου φαίνεται όλο αυτό.

Δεν αμφισβητώ αυτό που λες (Μην παρεξηγηθούμε ) 

 

Αλλά πώς είναι βέβαιο ότι αν είναι εκτεθειμένο ένα αμάξι έξω σε βροχή η κάτω από δέντρα ότι θα βουλώσει???

 

Ποιος το λέει αυτό?

 

Εμείς προσωπικά έχουμε αμάξι με ηλιοροφη , και συγκεκριμένα το citroen Xara picasso είναι μοντέλο του 2004. 

Το αμάξι είναι εκτεθειμένο καθημερινά 365 μέρες τον χρόνο έξω και παρκαρισμένο κάτω από δέντρο.

 

ΠΟΤΕ! Δεν είχαμε τέτοιο περιστατικό σας αυτό που έπαθε  το παιδί ποιό πάνω.

 

Πότε δεν ασχοληθήκαμε με κάποιο είδος καθαρισμού της ηλιοροφης.

Ούτε και με κάτι που να απαιτεί κάποιο καθάρισμα.

 

 

Πιστεύω ότι ίσως να οφείλετε σε πολύ κακό σχεδιασμό της VW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθαρά κακώς σχεδιασμός της vw . Το αμάξι το έχω κάτω από τέντα τα τελευταία 2 χρόνια . Δεν νομίζω να λέει καμμία εταιρία μην αφήνετε το αμάξι κάτω από δέντρα . Σε λίγο θα πρέπει να τα βγάζουμε δλδ μόνο με ήλιο ; Το αμάξι το προσέχω πολύ όπως και όλα τα ανάξια που είχα . Δεν δικαιολογεί τόσα νερά σε 2,4 χρόνια για μένα

 

 

Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk

f14c9fd78874a966eae022b80063fdce.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω φυσικές συνθήκες... Άλλοι κακό σχεδιασμό... Το θέμα είναι... Ότι από φώτο σε πλυμμηρισμενα πχ στα Ιωάννινα που έκατσα 7 χρονια με βροχή... Όχι αστεία.. Αυτά που έβλεπα στο φανοποιους στην βιομηχανική ζώνη που ξέρω τους περισσότερους, ήταν τα περισσότερα έξω κ όταν καθάριζαμε τις αποχετεύσεως έβρισκες από βελόνες μέχρι ότι πάει ο νους σου. Δεν είναι μόνο να είναι βουλωμένο πάνω αλλά κ μπροστά αμπτο μπραμπριζ να είναι βουλωμένο πάλι θα στα φέρει μέσα.. Απλά βάλτε το στο πρόγραμμα σας να ελενχετε κ τις αποχετεύσεις... Οι φίλοι μου τριβανε τα χέρια τους απτά πλυμμηρισμενα κ την άγνοια του κοσμου να μην ελενχει καθόλου τις υδρορροες... Κ μιλάω για περιοχές που βρέχει.... Όχι μια φορά τη βδομάδα αλλά μέρα παρά μέρα.. Τώρα αν φτάιει σχεδιασμός που δεν πετάει σωστά τα σκουπίδια κ τα κρατάει, μάλλον είναι σε πολλές μάρκες.. Γιατί ήταν διαφορά αυτοκίνητα κ όχι συνέχεια vw... Μην κολλάτε στις λέξεις αν θα βουλώσει δηλαδή από βελόνες η από Ανθή η από μπιμπικια, το θέμα είναι ότι συμβαίνει ήδη κ χρόνια... Επειδή προσέχω ήδη στα αμάξια μου δεν είναι ποτέ βρώμικες οι υδρορροες για να μην βρεθώ προ εκπληξεως.. 

Edited by XIONOULIS
Link to comment
Share on other sites

Και γω αρτα μένω . Ξέρω από βροχες ! Και είχα abarth 500 με ηλιοροφή 5 χρόνια έξω και τέτοιο πράγμα δεν είδα . Το δικό μου κάτω από τέντα από όταν το πηρα είναι δεν δικαιολογήται τέτοιο πράγμα ! Καθαρό πρόβλημα του μοντέλου νομίζω .


Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΆΚΛΗΣΗ VW TIGUAN ΚΑΙ TOURAN.

 

Η Γενική Γραμματεία Βιομηχανίας ανακοινώνει την ανάκληση 422 Volkswagen Tiguan που παράχθηκαν μεταξύ Οκτωβρίου 2015 – Ιουλίου 2018, και Touran, που παράχθηκαν μεταξύ Απριλίου 2015 – Ιουλίου 2018, με φωτισμό Ambiente στην πανοραμική συρόμενη οροφή (Κωδ. εξοπλ.: 3FJ).

 

https://www.autoblog.gr/2018/12/12/anaklhsh-422-volkswagen-tiguan-kai-touran-sthn-ellada/

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! 

Δεν ξερω αν εχει ήδη θιχτεί το θέμα , αλλα γνωρίζει κάποιος αν εχει ανακοινωθεί facelift στο Tiguan για την άνοιξη του 2019 ? ? Με ενδιαφέρει πολυ το θέμα , διότι σκέφτομαι να προβώ στην αγορά Tiguan μεσα στο επόμενο 6μηνο  ! Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ! 

Δεν ξερω αν εχει ήδη θιχτεί το θέμα , αλλα γνωρίζει κάποιος αν εχει ανακοινωθεί facelift στο Tiguan για την άνοιξη του 2019 ? ? Με ενδιαφέρει πολυ το θέμα , διότι σκέφτομαι να προβώ στην αγορά Tiguan μεσα στο επόμενο 6μηνο  ! Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το facelift είναι προγραμματισμένο για το 2020.

Καλησπερα ! 
Δεν ξερω αν εχει ήδη θιχτεί το θέμα , αλλα γνωρίζει κάποιος αν εχει ανακοινωθεί facelift στο Tiguan για την άνοιξη του 2019 ? ? Με ενδιαφέρει πολυ το θέμα , διότι σκέφτομαι να προβώ στην αγορά Tiguan μεσα στο επόμενο 6μηνο  ! Ευχαριστω !
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που εκαν μια αναζήτησή στο διαδίκτυο για 2019 λένε αλλά πίστευω καλο 2020 για Ελλάδα .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , OMINUS said:

Και γω αυτόν τον σύνδεσμο βρηκα στο διαδίκτυο και καπως έκανα πισω .... Αναμένω απο το νέο έτος τι μέλλει γεννεσθαι... Μηπως εχει κάποια καλύτερη  ενημέρωση ... 

Link to comment
Share on other sites

On 9 Δεκεμβρίου 2018 at 9:43 ΠΜ, terris said:

Καθαρά κακώς σχεδιασμός της vw . Το αμάξι το έχω κάτω από τέντα τα τελευταία 2 χρόνια . Δεν νομίζω να λέει καμμία εταιρία μην αφήνετε το αμάξι κάτω από δέντρα . Σε λίγο θα πρέπει να τα βγάζουμε δλδ μόνο με ήλιο ; Το αμάξι το προσέχω πολύ όπως και όλα τα ανάξια που είχα . Δεν δικαιολογεί τόσα νερά σε 2,4 χρόνια για μένα

 

 

Sent from my iPhone Xs Max using Tapatalk

f14c9fd78874a966eae022b80063fdce.jpg

 Εχω το Tiguan του 2010 με πανοραμική οροφή ... Ήταν η χειρότερη επιλογή στο αυτοκινητο που έκανα ... Πολλα έξτρα χρήματα , ενω έμπαζε νερα στον τέταρτο χρόνο , και επρεπε να την ανοίξουν και να κάνουν πάτεντα τα με τις αποχετεύσεις για να το μονταρουν... Το καλοκαίρι δεν ειναι καθολου βολική με το σκιαστρο και τον δυνατό ήλιο της Ελλάδας ! Αυτο κιόλας με έκανε να μάθω ,... Ποτε ξανα αμάξι με panoramic roof ή οποιαδήποτε ηλιοροφή ! ΤΕΛΟΣ!! 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Dinos84 said:

Και γω αυτόν τον σύνδεσμο βρηκα στο διαδίκτυο και καπως έκανα πισω .... Αναμένω απο το νέο έτος τι μέλλει γεννεσθαι... Μηπως εχει κάποια καλύτερη  ενημέρωση ... 

Τώρα κυκλοφόρησαν οι καινούργιοι 1500cc κινητήρες στο Tiguan και το DSG7  άρα δεν νομίζω να φάει facelift πριν το αμάξι μπει στη 4ετία. Είναι μόλις 2 χρόνια στην αγορά 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , Dinos84 said:

Και γω αυτόν τον σύνδεσμο βρηκα στο διαδίκτυο και καπως έκανα πισω .... Αναμένω απο το νέο έτος τι μέλλει γεννεσθαι... Μηπως εχει κάποια καλύτερη  ενημέρωση ... 

Όπα κάτσε για τι από Tiguan δεν το έχω και πολύ..

 

Ποτέ βγήκε το Μοντέλο αυτό στην αγορά???

Link to comment
Share on other sites

Λογικα πρεπει να εχεις δίκιο γιατι και στο Tiguan I , αυτο έγινε στην τετραετία ... Οποτε αν το πάρουμε αναλογικά , ειναι νωρις ... Ειδωμεν ... 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι είδη 2 χρόνια στην αγορά τότε ξέχνα το face lift

 

Μπορεί 4 με 5 βαριά βαριά.

 

Αλλά αν είσαι τυχερός , όταν η vw βγάλει το νέο Golf τότε θα παίξει και ανανεωμένη έκδοση του Tiguan. 

 

Αυτή την στιγμή το Passat είναι για Face lift.

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dinos84 said:

Λογικα πρεπει να εχεις δίκιο γιατι και στο Tiguan I , αυτο έγινε στην τετραετία ... Οποτε αν το πάρουμε αναλογικά , ειναι νωρις ... Ειδωμεν ... 

 

Εγώ περίμενα να βγουν τα 1500cc από τότε που τα έβαλαν στο golf. Δεν έβγαλαν το 130 που ήθελα κ είχα παραγγείλει το 1.4 125 αλλά βγήκε πριν 10 μέρες κ άλλαξα ευτυχώς την παραγγελία. Μου είπαν το δικό μου θα είναι το πρώτο που θα έρθει Ελλάδα στις 15 Ιανουαρίου περίπου. Αρα αν θες να το πάρεις νομίζω είναι καλή στιγμή. Αν θες να περιμένεις το facelift, μετά θα λες άσε κ θα βγει το Tiguan το καινούργιο κ πάει λέγοντας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και εσύ και η υπόλοιπη να το δείτε και αναλογικά.

 

Το βαρύ χαρτί της vw είναι 2 αμάξια το golf και το Passat.

 

Όταν βγάζει καινούργιο Golf ακολουθεί αμέσως σταδιακά Face lift στα μοντέλα της και μετα απο λίγο καιρό ξεκινά και αλλαγή τον μοντέλο τής.

 

Αν το παρατηρήσετε θα δείτε ότι πάντα αυτό γίνετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.