Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

1 λεπτό πριν , ils said:


Τα πλαϊνά και μπροστά της μάσκας δεν θα σκουριάζουν ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και τα πλαινά από Γερμανία τα πήρα (σαν ανταλλακτικό της vw) και ήταν και αρκετά ακριβά (σε σχέση με τα κινέζικα). Για τη μάσκα δεν βρήκα από Γερμανία αλλά σκέφτηκα αν σκουριάσει θα αλλάξω μετά όλη τη μάσκα με αυθεντική.

Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα από εκεί γιατί είχα διαβάσει αρκετές κριτικές ότι τα κινέζικα σκούριαζαν εύκολα και είπα να πληρώσω κάτι παραπάνω να πάρω τα "original" (γιατί πολλές φορές τα φτηνά τα πληρώνεις ακριβότερα)

Τα πλαϊνά και μπροστά της μάσκας δεν θα σκουριάζουν ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα πλαινά από Γερμανία τα πήρα (σαν ανταλλακτικό της vw) και ήταν και αρκετά ακριβά (σε σχέση με τα κινέζικα). Για τη μάσκα δεν βρήκα από Γερμανία αλλά σκέφτηκα αν σκουριάσει θα αλλάξω μετά όλη τη μάσκα με αυθεντική.

Και το πλαίσιο χρωμίου για το ποσω προφυκακτηρα είναι ωραιο .Τo site είναι αξιόπιστο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα από εκεί γιατί είχα διαβάσει αρκετές κριτικές ότι τα κινέζικα σκούριαζαν εύκολα και είπα να πληρώσω κάτι παραπάνω να πάρω τα "original" (γιατί πολλές φορές τα φτηνά τα πληρώνεις ακριβότερα)


«Φοράω» τις Κινέζικες απολήξεις εδώ και περισσότερο από 6 μήνες. Δεν έχουν πάθει κάτι...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μου έτυχε δύο φορές το εξής

 

Έχω βάλει μπροστά και κάθομαι και παίζω με το κινητό και ξαφνικά λύνεται το χειρόφρενο (το autohold) .Τη πρώτη φορά νόμιζα οτι έκανα εγώ κάτι λάθος, τη δεύτερη όμως σιγουρεύτηκα. 

 

Το πήγα στην αντιπροσωπεία και αφού το κράτησαν 1 μέρα μου είπαν οτι φταίει η μπαταρία και μου άλλαξαν στην εγγύηση από Moll σε Varta , δείτε και στο αγγλικό  forum https://www.tiguanforums.co.uk/viewtopic.php?f=8&t=4635&sid=2f7774d4b8d7d65738e339776125b472&start=10

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει καποιος το club επεκταση της εγγυησης στο tiguan???αξιζει;;
595 ευρώ κοστίζει η επέκταση της εργοστασιακής εγγύησης. Το έκανα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μετά το τέλος της εγγύησης μου είχαν πει ότι μπορείς να αγοράσεις εγγύηση μέσω ασφαλιστικής εταιρείας, έως συνολικά το αυτοκίνητο να φτάσει σε ηλικία 8 ή 10 χρόνων (δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο)
Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι...εγω μεσω της αντιπροσωπειας απο Θεσσαλονικη μου ειπαν η επεκταση στοιχιζει κοντα στα 800 ευρω και ισχυει για 2 χρονια..γινεται μεσω της Allianz..

Αυτη η vw μας μαμησε που δινει μονο 2 χρονια εργοστασιακη εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Οτι να ναι...εγω μεσω της αντιπροσωπειας απο Θεσσαλονικη μου ειπαν η επεκταση στοιχιζει κοντα στα 800 ευρω και ισχυει για 2 χρονια..γινεται μεσω της Allianz..
Αυτη η vw μας μαμησε που δινει μονο 2 χρονια εργοστασιακη εγγυηση
Βασικά και τα δύο ισχύουν. Η επέκταση της εργοστασιακής εγγύησης πρέπει να τη ζητήσεις πριν παραλάβεις το αυτοκίνητο. Αν την πάρεις αφού παραλάβεις τότε είναι λίγο πιο ακριβή και γίνεται μέσω ασφαλιστικής. Οπότε αυτό που σου είπαν δεν είναι λάθος. Μήπως το ζήτησες αφού παρελαβες;
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , forza said:
16 λεπτά πριν , georgethemenace said:
Οτι να ναι...εγω μεσω της αντιπροσωπειας απο Θεσσαλονικη μου ειπαν η επεκταση στοιχιζει κοντα στα 800 ευρω και ισχυει για 2 χρονια..γινεται μεσω της Allianz..
Αυτη η vw μας μαμησε που δινει μονο 2 χρονια εργοστασιακη εγγυηση

Βασικά και τα δύο ισχύουν. Η επέκταση της εργοστασιακής εγγύησης πρέπει να τη ζητήσεις πριν παραλάβεις το αυτοκίνητο. Αν την πάρεις αφού παραλάβεις τότε είναι λίγο πιο ακριβή και γίνεται μέσω ασφαλιστικής. Οπότε αυτό που σου είπαν δεν είναι λάθος. Μήπως το ζήτησες αφού παρελαβε

 

9 λεπτά πριν , forza said:
17 λεπτά πριν , georgethemenace said:
Οτι να ναι...εγω μεσω της αντιπροσωπειας απο Θεσσαλονικη μου ειπαν η επεκταση στοιχιζει κοντα στα 800 ευρω και ισχυει για 2 χρονια..γινεται μεσω της Allianz..
Αυτη η vw μας μαμησε που δινει μονο 2 χρονια εργοστασιακη εγγυηση

Βασικά και τα δύο ισχύουν. Η επέκταση της εργοστασιακής εγγύησης πρέπει να τη ζητήσεις πριν παραλάβεις το αυτοκίνητο. Αν την πάρεις αφού παραλάβεις τότε είναι λίγο πιο ακριβή και γίνεται μέσω ασφαλιστικής. Οπότε αυτό που σου είπαν δεν είναι λάθος. Μήπως το ζήτησες αφού παρελαβες

 

Η εργοστασιακη μου ληγει σε 2 μηνες ,οποτε ψαχτηκα να ρωτησω τι παιζει με την επεκταση...ακουσα το ποσο και ψιλοχαζεψα λιγο....

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρες στην παρέα. Αν & διαφορετικό αυτοκίνητο (πιθανόν & αξιοπιστία), η δική μου επέκταση εγγύησης «έβγαλε» στη σούμα τα χρήματα που έδωσα. Δυστυχώς, έτυχαν πολλά. Και ελπίζω να σταματήσουν εδώ τα θέματα. Δεδομένης της τωρινής αξιοπιστίας της εταιρείας, θα πρότεινα να κάνετε επέκταση εγγύησης. Εξαρχής, την εργοστασιακή. Βέβαια αυτό δε σημαίνει πως δε θα σας κάνει τους δύσκολους η αντιπροσωπεία ώστε να σας καλύψει με εγγυηση (ειδικά μετά τα 2 χρόνια), αλλά θα έχετε τουλάχιστον τη δυνατότητα να το διαπραγματευτείτε. Αυτά & να έχετε ένα καλό ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το AliExpress ψάχνοντας για "Tiguan" βγάζει πολλά πραγματακια

Κσι το Amazon έχει αρκετά .


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48bc6284356ad965bf9230524006574a.jpgαυτο είναι πολύ ωραία και λογικά μπαίνει αυτοκόλλητα .Ξερει κάνεις που θα το βρω εκτός από Κίνα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας..

υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει με το τι διαγνωστικο μπορω να αγορασω;;

Διαβασα για το obdeleven.αξιζει;;

μπορειτε να μου δωσετε κι ενα link για την αγορα;

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , georgethemenace said:

Καλημερα σας..

υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει με το τι διαγνωστικο μπορω να αγορασω;;

Διαβασα για το obdeleven.αξιζει;;

μπορειτε να μου δωσετε κι ενα link για την αγορα;

Σας ευχαριστω!

το οbd eleven αξιζει πολυ και αοομα περισσοτερο αν θες με ενα κλικ προγραμματισμους..αν το θες το δινω εγω στα 40 ευρω με το easy remove tool καθοτι εκανα αυτα που ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, georgethemenace said:

Καλημερα σας..

υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει με το τι διαγνωστικο μπορω να αγορασω;;

Διαβασα για το obdeleven.αξιζει;;

μπορειτε να μου δωσετε κι ενα link για την αγορα;

Σας ευχαριστω!

Καλησπερα!Ναι αξιζει εχει πολλα να αλλαξεις!
https://obdeleven.com/en/ το site που το παραγγειλα κι εγω!
οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας..
υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει με το τι διαγνωστικο μπορω να αγορασω;;
Διαβασα για το obdeleven.αξιζει;;
μπορειτε να μου δωσετε κι ενα link για την αγορα;
Σας ευχαριστω!



Ανάλογα την έκδοση που έχεις, αξίζει ή όχι για μένα. Αν η έκδοσης σου είναι τέτοια όπου δεν σηκώνει πολύ «χέρι» για μένα ΔΕΝ αξίζει...
Οπότε είναι καθαρά δική σου επιλογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας..
υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει με το τι διαγνωστικο μπορω να αγορασω;;
Διαβασα για το obdeleven.αξιζει;;
μπορειτε να μου δωσετε κι ενα link για την αγορα;
Σας ευχαριστω!



Ανάλογα την έκδοση που έχεις, αξίζει ή όχι για μένα. Αν η έκδοσης σου είναι τέτοια όπου δεν σηκώνει πολύ «χέρι» για μένα ΔΕΝ αξίζει...
Οπότε είναι καθαρά δική σου επιλογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Dimitroulis said:

 

 


Ανάλογα την έκδοση που έχεις, αξίζει ή όχι για μένα. Αν η έκδοσης σου είναι τέτοια όπου δεν σηκώνει πολύ «χέρι» για μένα ΔΕΝ αξίζει...
Οπότε είναι καθαρά δική σου επιλογή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αυτο δεν το καταλαβα καλα. Μπορεις να μας δωσεις μερικα παραδειγματα απο πραγματα που αλλαξες και αξιζε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν έχω πειράξει κάτι γιατί αν δεν κάνω λάθος το μόνο που μπορώ να κάνω στη δική μου έκδοση είναι να αφαιρέσω το start/stop.
Σε άλλες εκδόσεις που έχει περισσότερες ηλεκτρονικές λειτουργίες και το ψηφιακό κατράν πιθανόν να μπορείς να «αλλάξεις» περισσότερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Dimitroulis said:

Εγώ προσωπικά δεν έχω πειράξει κάτι γιατί αν δεν κάνω λάθος το μόνο που μπορώ να κάνω στη δική μου έκδοση είναι να αφαιρέσω το start/stop.
Σε άλλες εκδόσεις που έχει περισσότερες ηλεκτρονικές λειτουργίες και το ψηφιακό κατράν πιθανόν να μπορείς να «αλλάξεις» περισσότερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γνωρίζεις μήπως αν στην έκδοση advance μπορείς να ενεργοποιήσεις το κατέβασμα του δεξιού καθρέπτη στην όπισθεν 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , kevag said:

Γνωρίζεις μήπως αν στην έκδοση advance μπορείς να ενεργοποιήσεις το κατέβασμα του δεξιού καθρέπτη στην όπισθεν 

απο τα one click apps σιγουρα δεν υποστηριζεται..πρεπει να γινει χειροκινητος προγραμματισμος με αμφιβολα αποτελεσματα.. Σιγουρα θα γινοταν αν ειχες αναδιπλουμενους καθρεπτες..

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν αγοράσει το obd11 αν μπορούν ας μας γράψουν τι έχουν μπορέσει να αλλάξουν και ποια έκδοση έχουν.
Να καταλάβουμε τι γίνεται


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.