Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Αγορασα το λαστιχενιο boot liner της travall απο αμαζον.

Επισης αγορασα μαζι και λαστιχενια πατακια της ιδια εταιρειας. Φτηνα δεν τα λες, αλλα τα θεωρω πολυ χρησιμα. Τοσο το boot liner οσο και τα πατακια εφαρμοζουν τελεια στο αυτοκινητο. Το boot liner, επειδη ειναι σχετικα χοντρο, μπαινει μονο οταν το δαπεδο του πορτ μπαγαζ ειναι στην πανω θεση. Εγω ετσι και αλλιως μονιμα εκει το εχω, οποτε δεν με ενοχλει.

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Stamg said:

Καλορίζικο φίλε! Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα εύχομαι!

Είμαι κι εγώ στην αναμονή για την παραλαβή του δικού μου (1.5 evo 130ps advance) και σκέφτομαι επίσης την αλλαγή στις λάμπες.

Αυτό που είχα κάνει στο προηγούμενο που είχα, για να μην έχει αυτό το κίτρινο φως, είναι ότι τις είχα αντικαταστήσει με αλογόνου αλλά με λευκό φως. Έχουν λίγο καλύτερη απόδοση και πολύ πιο όμορφο χρώμα. Τέτοιες λάμπες υπάρχουν διαφόρων εταιρειών (επώνυμων). Εγώ είχα βάλει philips. 

Είναι αλογόνου με τις προδιαγραφές που δίνει ο κατασκευαστής και δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις την εγγύηση.

Η αλήθεια είναι ότι οι συγκεκριμένες καίγονται πιο γρήγορα, αλλά μιλάμε για ένα ποσό των 25-40 ευρώ στα 2 χρόνια (ανάλογα τη χρήση βέβαια).

Ακόμα και αν υπάρξει κάποια ζημιά (δεν πιστεύω ότι θα οφείλεται στις λάμπες) βάζεις επάνω τις μαμά και δε λες τίποτα.

Οι led είναι άλλη ιστορία και δεν τις έχω δοκιμάσει. Υπάρχουν της philips και ξεκινάνε από ότι έχω δει, από τα 150 ευρώ και πάνω.

Με το καλό να σου έρθει κ εσένα. Έχω μπερδευτεί γιατί κοιτάω της philips αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. White vision, crystal vision, racing vision ? Κάθε ένας λέει τα δικά του κ εγώ το μόνο που ζητάω είναι λευκό χρωμα κ όχι κίτρινο 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Kostas Mani said:

Με το καλό να σου έρθει κ εσένα. Έχω μπερδευτεί γιατί κοιτάω της philips αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. White vision, crystal vision, racing vision ? Κάθε ένας λέει τα δικά του κ εγώ το μόνο που ζητάω είναι λευκό χρωμα κ όχι κίτρινο 

Καλημέρα για εμένα βάλε της

Racing Vision +150%

 

Της έχω βάλει στο Passat μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Της έχω και στης 2 σκάλες μικρή-μεγαλη 

 

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/56082-passat-b7-κακος-φωτισμος/&do=findComment&comment=634532

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Kostas Mani said:

Με το καλό να σου έρθει κ εσένα. Έχω μπερδευτεί γιατί κοιτάω της philips αλλά δεν ξέρω τι να διαλέξω. White vision, crystal vision, racing vision ? Κάθε ένας λέει τα δικά του κ εγώ το μόνο που ζητάω είναι λευκό χρωμα κ όχι κίτρινο 

Και οι 3 που λες είναι πιο λευκές από τις standard.

Η θεροκρασία που αναφέρουν έχει να κάνει μετο χρώμα (από 3100Κ που είναι οι στανταρ πας στο 3500 ή 3700 που είναι πιο λευκό)

Μπορείς να δεις κι εδω μια σύγκριση 

https://www.philips.co.uk/c-m-au/car-lights/headlight-bulbs/halogen

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Stamg said:

Με τα φώτα ημέρας τι κάνουμε; Μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε με led;

Έχει κάνει κάποιος αλλαγή σε led;

 

3 hours ago, Stamg said:

Με τα φώτα ημέρας τι κάνουμε; Μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε με led;

Έχει κάνει κάποιος αλλαγή σε led;

Τελικά πήρα τις λάμπες Osram cool blue hyper+ μετά από παρότρυνση από το μαγαζί που πήγα. Θα τις δοκιμάσω και θα ανεβάσω φωτογραφία να σας τις δείξω μόλις τις βάλω. Ελπίζω να είναι καλές γιατί το κίτρινο χρωμα σκοτώνει όλη την ομορφιά του οχήματος το βράδυ. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Kostas Mani said:

 

Τελικά πήρα τις λάμπες Osram cool blue hyper+ μετά από παρότρυνση από το μαγαζί που πήγα. Θα τις δοκιμάσω και θα ανεβάσω φωτογραφία να σας τις δείξω μόλις τις βάλω. Ελπίζω να είναι καλές γιατί το κίτρινο χρωμα σκοτώνει όλη την ομορφιά του οχήματος το βράδυ. 

 

φιλαράκι δεν ξέρω αν σε πρόλαβα??

 

πηγενε δωστες πίσω και πάρε της racing vision +150 !!!!

 

αυτες που πήρες ειναι λιγο ποιο λευκό το φως αλλα αν έρθω και τα βάλουμε δίπλα-δίπλα τα αμάξια μας  θα πεις ότι πάλι κίτρινες ειναι δίκες σου. 

 

δωστες πίσω!   

 

Υ/Γ 

 

Και νομιζω ότι αυτές που αγόρασες έχουν καταργηθεί εδώ και καιρό από την osram και ο Αντικαταστατης της ειναι η σειρά NIGHT BREAKER LASER   

 

https://www.osram.com/am/ecat/NIGHT BREAKER LASER-Halogen headlight lamps-Cars-Automotive Lighting/com/en/GPS01_3043435/PP_EUROPE_Europe_eCat/ZMP_4057697/

 

  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

 
φιλαράκι δεν ξέρω αν σε πρόλαβα??
 
πηγενε δωστες πίσω και πάρε της racing vision +150 !!!!
 
αυτες που πήρες ειναι λιγο ποιο λευκό το φως αλλα αν έρθω και τα βάλουμε δίπλα-δίπλα τα αμάξια μας  θα πεις ότι πάλι κίτρινες ειναι δίκες σου. 
 
δωστες πίσω!   
 
Υ/Γ 
 
Και νομιζω ότι αυτές που αγόρασες έχουν καταργηθεί εδώ και καιρό από την osram και ο Αντικαταστατης της ειναι η σειρά NIGHT BREAKER LASER   
 
https://www.osram.com/am/ecat/NIGHT BREAKER LASER-Halogen headlight lamps-Cars-Automotive Lighting/com/en/GPS01_3043435/PP_EUROPE_Europe_eCat/ZMP_4057697/
    



Πες μας και μια τιμούλα από τις λάμπες.
Παρήγγειλε από το site που έγραψες ή από αλλού; Καθυστέρησαν αρκετά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Dimitroulis said:

 

 


Πες μας και μια τιμούλα από τις λάμπες.
Παρήγγειλε από το site που έγραψες ή από αλλού; Καθυστέρησαν αρκετά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Περίμενε γιατι με μπέρδεψες τώρα?

 

για της δικές μου της philips λες?  για να ξερω?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, OMINUS said:

Περίμενε γιατι με μπέρδεψες τώρα?

 

για της δικές μου της philips λες?  για να ξερω?

Λοιπόν αυτές που έβαλα είναι οι Osram cool blue boost των 80w που έχουν χρωμα 5000 kelvin (για πιο λευκό/ψυχρό ώστε να είναι ίδια με τα φώτα των καθρεφτών). Σαν ποιότητα / φωτεινότητα οι philips racing vision είναι ότι καλύτερο υπάρχει με διαφορά. Εγώ έψαχνα πιο πολύ το αισθητικό κομμάτι να είμαι ειλικρινής. Αν στην πορεία δεν με γεμίσουν θα πάρω τις philips ασυζητητί την επόμενη φορά. Οι λάμπες κόστισαν 21€ άρα μικρό το ρίσκο για αυτό το κόστος. Ανεβάζω και φωτογραφίες από το αποτέλεσμα. Αν έχει κάποιος φωτό από τις Phillips ας ανεβάσει να δούμε. 

 

Με τα φώτα ημέρας έχει κάνει κανένας τίποτα ώστε να προτείνει; Τα προβολακια επίσης κανένας; 

902ECFA4-AED1-4CF9-8A31-7A1278216F27.jpeg

6B7AB3D9-0CCB-4A44-A1C2-5848BA1DB4CA.jpeg

197CFA95-C86F-4510-BE49-3AC089D5B778.jpeg

6EE77A4C-AB7B-4C10-B42C-5F0967DAC952.jpeg

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Kostas Mani said:

Λοιπόν αυτές που έβαλα είναι οι Osram cool blue boost των 80w που έχουν χρωμα 5000 kelvin (για πιο λευκό/ψυχρό ώστε να είναι ίδια με τα φώτα των καθρεφτών). Σαν ποιότητα / φωτεινότητα οι philips racing vision είναι ότι καλύτερο υπάρχει με διαφορά. Εγώ έψαχνα πιο πολύ το αισθητικό κομμάτι να είμαι ειλικρινής. Αν στην πορεία δεν με γεμίσουν θα πάρω τις philips ασυζητητί την επόμενη φορά. Οι λάμπες κόστισαν 21€ άρα μικρό το ρίσκο για αυτό το κόστος. Ανεβάζω και φωτογραφίες από το αποτέλεσμα. Αν έχει κάποιος φωτό από τις Phillips ας ανεβάσει να δούμε. 

 

Με τα φώτα ημέρας έχει κάνει κανένας τίποτα ώστε να προτείνει; Τα προβολακια επίσης κανένας; 

 

 

 

 

ωραίο το όχημα  :ahappy: :wink: 

 

αν δεν σου κάνει κόπο σβήσε της πινακίδες από της φωτογραφιες σου!!!! 

 

γιατι ποτέ δεν ξερεις ποιος βλέπει  

 

φωτογραφία αν θέλεις από της δικές μου αν δεις λιγο ποιο πάνω το link από το θεμα με  το passat   εχω μια φωτογραφία 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε γιατι με μπέρδεψες τώρα?
 
για της δικές μου της philips λες?  για να ξερω?


@OMINUS Ναι για τις δικές σου!
Sorry για τη μη διευκρίνιση!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Dimitroulis said:

 


@OMINUS Ναι για τις δικές σου!
Sorry για τη μη διευκρίνιση!


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

λοιπών εγώ της αγόρασα από αυτο το κατάστημα

 

  https://carshop.com.gr/philips-h7-racing-vision-150.html

 

σε μια ημέρα μου ήρθαν εμένα, Πεμπτη της παράγγειλα και παρασκευή μεσημέρι της είχα στα χέρια μου            

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..με ενδιαφερει και μένα το θεμα με τις λάμπες οσο αφορά τα προβολακια.εχω full led πανω και θελω να βαλω κατι να ειναι ίδιο και αξιόπιστες σαν λάμπες...εχει κάποιος καποια ιδέα;;;

 

DE24C2A8-1B2C-4654-B076-F01DB1DAE14B.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκε και εμένα παράξενο παντως να βάζεις led μεγάλα φώτα και τα ημέρας να είναι κλασσικά. Όταν μάλιστα στοpolo τα led ημέρας είναι standard

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Koronas said:

Καλησπέρα..με ενδιαφερει και μένα το θεμα με τις λάμπες οσο αφορά τα προβολακια.εχω full led πανω και θελω να βαλω κατι να ειναι ίδιο και αξιόπιστες σαν λάμπες...εχει κάποιος καποια ιδέα;;;

 

DE24C2A8-1B2C-4654-B076-F01DB1DAE14B.jpeg

Τι όμορφα που είναι τα φώτα σου ρε αδερφέ; Τα μεγάλα είναι επίσης LED? Μας έφαγε η εφορία κ δεν μπορούσα να αγοράσω αμάξι πάνω του ορίου μου :-( 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Kostas Mani said:

Τι όμορφα που είναι τα φώτα σου ρε αδερφέ; Τα μεγάλα είναι επίσης LED? Μας έφαγε η εφορία κ δεν μπορούσα να αγοράσω αμάξι πάνω του ορίου μου :-( 

Να σαι καλα αδερφέ!ναι ειναι ολα led 1.400€ σαν εξτρα αλλα άξιζε!!χαλαλι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , forza said:

Έχεις καταλάβει ποια είναι η διαφορά από τα led mid? Εννοώ πρακτικά και όχι αισθητικά.

Led mid ειναι αυτα!

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , forza said:

Sorry. Εννοούσα διαφορά των led mid με τα led basic

Δε το εχω ψάξει καθόλου γιατί κοιτάω καθαρά το αισθητικό κομμάτι και τα basic δε μ άρεσαν...αλλα για πες μιας και το ανέφερες!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω για τις phillips racing...

Οσο για τα προβολακια μπορουν να μπουνε παλι phillips ή καποιας αλλης εταιριας...

αρκει να ειναι ιδιος ο τυπος λαμπας με αυτον που φοραει το αυτοκινητο...

Η8 φοραει το αμαξι μας στα προβολακια

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgethemenace said:

Συμφωνω για τις phillips racing...

Οσο για τα προβολακια μπορουν να μπουνε παλι phillips ή καποιας αλλης εταιριας...

αρκει να ειναι ιδιος ο τυπος λαμπας με αυτον που φοραει το αυτοκινητο...

Η8 φοραει το αμαξι μας στα προβολακια

Άρα για να ξέρω τι να ζητάω/ψάχνω:

μεσαια σκάλα H7

Προβολακια Η8

 

τι ψάχνουμε για φώτα ημέρας και μεγάλη σκάλα; 

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια με έσωσες... τις έχεις αλλάξει εσυ; Αν ναι, μήπως έχεις φωτογραφία να μοιραστείς μαζί μας και το τι φόρεσες; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.