Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

18 hours ago, takpanos said:
On 2/18/2019 at 11:25 AM, forza said:
Εχω τις led basic και δεν μπορω να βρω πουθενα ρυθμιση υψους των φωτων. Ροδελα αριστερα απο το τιμονι δεν υπαρχει. Στο μενου των ρυθμισεων του αυτοκινητου επισης δεν βλεπω κατι στο car->settings-> lights. 
Μηπως ρυθμιζεται αυτοματα και δεν αφηνει να γινει χειροκινητη ρυθμιση;

Ναι

Καλησπερα... υπάρχει κάποιος στο group που να έβαλε κάμερα οπισθοπορείας μετά ; Πήγα από την αντιπροσωπεία και μου λένε δεν μπαίνει... επίσης ρώτησα για ενεργοποίηση των φωνητικών εντολών και μου λένε θέλει €400 για ενεργοποίηση που μου φάνηκε πολύ περίεργο...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα led στα προβολια και νομιζω έδειξε πολυ πιο ωραίο απο οτι ηταν πριν!

οσο για τη ένταση δε θα ελεγα οτι ειναι ενοχλητικό..!

 

F8902279-6F3F-4E4D-9677-C120DF66069F.jpeg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , georgethemenace said:

Πολυ ωραιο φιλε μου!!!ποιες led εβαλες τελικα;;;;

Δε ασχολήθηκα καθόλου αδελφέ...πηγα στο ηλεκτρολόγο μου και μ έβαλε αυτές π δουλευει πάντως δεν ειναι philips η osram!

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , Kostas Mani said:

Καλησπερα... υπάρχει κάποιος στο group που να έβαλε κάμερα οπισθοπορείας μετά ; Πήγα από την αντιπροσωπεία και μου λένε δεν μπαίνει... επίσης ρώτησα για ενεργοποίηση των φωνητικών εντολών και μου λένε θέλει €400 για ενεργοποίηση που μου φάνηκε πολύ περίεργο...

Στην Αγγλία ζητάνε 180 λίρες για να ενεργοποιήσουν τις φωνητικές εντολές...

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω ένα Tiguan 2/2018 με ημερομηνία κατασκευή 45/2017. Εδώ και λίγο καιρό έχω ένα θέμα με ήχο, απο πλαστικό στην δεξιά μεριά του ταμπλό. 

Ερώτηση. Έχει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετώπισε. 

Υ. Γ. Το κάνει κυρίως σε κρύες μέρες και όταν ανοίξω τον κλιματισμο. Σαν συστολή- διαστολή. 

Link to comment
Share on other sites


Καλησπερα είμαι κάτοχος 1.4-125ps από 25/5/18 έχω κάνει 13100χλμ μέσα στη Αθήνα εκτός από 1000χλμ εκτός πόλης .Σημερα με κρύα μηχανή πήγα να τσεκάρω λάδια και παρατήρησα ότι το ψυκτικό υγρό είναι ελάχιστα πάνω από τη γραμμή του min .Με ζέστη μηχανή έχω δει ότι είναι ακριβως στη μέση nun και max .Εχω την αίσθηση ότι όταν το παρέλαβα πρέπει να ήταν στη γραμμή max.Θυμαμαι ότι σε a3 και polo στα service μου συμπλήρωναν πάντα υγρό .Επειδη είμαι μέσα στην εγγύηση και σε 2000χλμ θα πάω για το πρώτο service είμαι σίγουρος ότι θα συμπληρώσουν υγρό .Εγω να τους πω να το κοιτάξουν ;διαρροή και θορυβο από τρόμπα νερού δεν έχω δει ούτε ακούσει .Επισης δεν μου έχει ανάψει ένδειξη χαμηλη σταθμης και η εφαρμογή στο κινητό μου δείχνει ότι από τότε που το έχω παραλάβει ότι η θερμοκρασία ψυκτικού είναι στο 100%


Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 
Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω ένα Tiguan 2/2018 με ημερομηνία κατασκευή 45/2017. Εδώ και λίγο καιρό έχω ένα θέμα με ήχο, απο πλαστικό στην δεξιά μεριά του ταμπλό. 
Ερώτηση. Έχει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο και αν ναι πως το αντιμετώπισε. 
Υ. Γ. Το κάνει κυρίως σε κρύες μέρες και όταν ανοίξω τον κλιματισμο. Σαν συστολή- διαστολή. 

Φιλε μου το κάνει και σε εμένα αυτό το πρωί με κρύο μετά από λίγα χλμ δεν τον ακούω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Κάτοχος και εγώ και πολύ ευχαριστημένος μπορώ να πω..Σήμερα όμως μου εμφάνισε το εξής το πρωί που ξεκίνησα "park pilot is currently not available". Δείχνει η οθόνη το όχημα κανονικά όταν βάζω όπισθεν αλλά δεν δείχνει καθόλου τις γραμμές εμπρός και πίσω για τους αισθητήρες! Έχει τύχει σε κανεναν αυτό? Μήπως έφταιγε το χιόνι, πάγος και οι χαμηλές θερμοκρασίες? P.s και τώρα το ίδιο μου βγάζει... Έχει κάποιος καμμία ιδέα? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Κάτοχος και εγώ και πολύ ευχαριστημένος μπορώ να πω..Σήμερα όμως μου εμφάνισε το εξής το πρωί που ξεκίνησα "park pilot is currently not available". Δείχνει η οθόνη το όχημα κανονικά όταν βάζω όπισθεν αλλά δεν δείχνει καθόλου τις γραμμές εμπρός και πίσω για τους αισθητήρες! Έχει τύχει σε κανεναν αυτό? Μήπως έφταιγε το χιόνι, πάγος και οι χαμηλές θερμοκρασίες? P.s και τώρα το ίδιο μου βγάζει... Έχει κάποιος καμμία ιδέα? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.. Ευχαριστώ πολύ!

Τσέκαρε τους αισθητήρες σου .Εκει που είσαι έχει χιόνι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Κάτοχος και εγώ και πολύ ευχαριστημένος μπορώ να πω..Σήμερα όμως μου εμφάνισε το εξής το πρωί που ξεκίνησα "park pilot is currently not available". Δείχνει η οθόνη το όχημα κανονικά όταν βάζω όπισθεν αλλά δεν δείχνει καθόλου τις γραμμές εμπρός και πίσω για τους αισθητήρες! Έχει τύχει σε κανεναν αυτό? Μήπως έφταιγε το χιόνι, πάγος και οι χαμηλές θερμοκρασίες? P.s και τώρα το ίδιο μου βγάζει... Έχει κάποιος καμμία ιδέα? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.. Ευχαριστώ πολύ!

Τσέκαρε τους αισθητήρες σου .Εκει που είσαι έχει χιόνι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , ils said:


Τσέκαρε τους αισθητήρες σου .Εκει που είσαι έχει χιόνι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το πρωί που το πρώτο-εβγαλε είχε..τώρα όχι έλιωσε!αύριο θα του ρίξω νερό να δω αν συνεχίζει το πρόβλημα! Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , ils said:


Φιλε μου το κάνει και σε εμένα αυτό το πρωί με κρύο μετά από λίγα χλμ δεν τον ακούω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εμένα όμως δεν το κάνει πάντα.  Π.χ. όσο κρύο και να έχει δεν ακούγεται. Αν όμως ανάψω τον κλιματισμό ακούγεται για αρκετό χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως δεν το κάνει πάντα.  Π.χ. όσο κρύο και να έχει δεν ακούγεται. Αν όμως ανάψω τον κλιματισμό ακούγεται για αρκετό χρονικό διάστημα.

Δεν είπα ότι το κάνει πάντα .Σε μένα δεν έχει σχέση ο θόρυβος με τον κλιματισμό


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , ils said:


Δεν είπα ότι το κάνει πάντα .Σε μένα δεν έχει σχέση ο θόρυβος με τον κλιματισμό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Α. Οκ. Ευχαριστώ πολύ. Νόμιζα είχα πρόβλημα με το αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα μόλις ξεπαρκαρα να πάω για δουλειά το tig έβγαλε πρόβλημα στους πίσω αισθητήρες με σχετικό μήνυμα στο καντράν και πολύ σπαστικό προειδοποιητικό ήχο που δεν σταμάταγε με τίποτα. Ήταν τόσο εκνευριστικος ήχος που άμεσα πήγα στην καρεντα.
Με ενημέρωσαν ότι έχουν ενημέρωση για το σχετικό θέμα από vw και πως θέλει επανακωδικοποιηση για το park pilot. Συμβαίνει στα καινούργια. Το δικό μου δεν έχει ούτε μήνα που το παρέλαβα.
Θα το έχουν έτοιμο σε κάνα 2ωρο μου είπαν. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Το αναφέρω προς ενημέρωση όλων.
Είχε κανείς άλλος αυτό το θέμα;

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Stamg said:

Καλημέρα. Σήμερα μόλις ξεπαρκαρα να πάω για δουλειά το tig έβγαλε πρόβλημα στους πίσω αισθητήρες με σχετικό μήνυμα στο καντράν και πολύ σπαστικό προειδοποιητικό ήχο που δεν σταμάταγε με τίποτα. Ήταν τόσο εκνευριστικος ήχος που άμεσα πήγα στην καρεντα.
Με ενημέρωσαν ότι έχουν ενημέρωση για το σχετικό θέμα από vw και πως θέλει επανακωδικοποιηση για το park pilot. Συμβαίνει στα καινούργια. Το δικό μου δεν έχει ούτε μήνα που το παρέλαβα.
Θα το έχουν έτοιμο σε κάνα 2ωρο μου είπαν. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Το αναφέρω προς ενημέρωση όλων.
Είχε κανείς άλλος αυτό το θέμα;

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Ειναι κατι που εχει αναφερθει αρκετα στο αγγλικο φορουμ και σε περσινα μοντελα. Το εχω υποψιν μου και τρεμω μηπως μου το βγαλει. Το καλο ειναι οτι αναφερεις οτι οι αντιπροσωπειες πλεον εχουν επιγνωση και τροπο αντιμετωπισης. Στο αγγλικο φορουμ ειχε αναφερθει οτι υπαρχει software update που το λυνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβλημα που εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης με αισθητηρες ειναι οτι μου εχει βγαλει προειδοποιητικο σημα για το front assist και το εχει απενεργοποιησει. Με μια επανεκκινηση του αυτοκινητου λυθηκε και τις 3 φορες που το εχει κανει. Εχω την υποψια οτι γινονται συγκεκριμενες αντανακλασεις σε μια συγκεκριμενη διαδρομη και το ενοχλει με καποιον τροπο. Μου το εχει βγαλει σε συγκεκριμενο δρομο και παντα βραδυ. Στο αγγλικο φορουμ εχουν αναφερει προβληματα με τον αισθητηρα front assist και οτι η εταιρεια σε καποιους αντικατεστησε το μπροστινο σηματακι της VW (εκει πισω βρισκεται αυτος ο αισθητηρας) με αλλο διαφορετικης διαπερατοτητας.

Edited by forza
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , forza said:

Το μονο προβλημα που εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης με αισθητηρες ειναι οτι μου εχει βγαλει προειδοποιητικο σημα για το front assist και το εχει απενεργοποιησει. Με μια επανεκκινηση του αυτοκινητου λυθηκε και τις 3 φορες που το εχει κανει. Εχω την υποψια οτι γινονται συγκεκριμενες αντανακλασεις σε μια συγκεκριμενη διαδρομη και το ενοχλει με καποιον τροπο. Μου το εχει βγαλει σε συγκεκριμενο δρομο και παντα βραδυ. Στο αγγλικο φορουμ εχουν αναφερει προβληματα με τον αισθητηρα front assist και οτι η εταιρεια σε καποιους αντικατεστησε το μπροστινο σηματακι της VW (εκει πισω βρισκεται αυτος ο αισθητηρας) με αλλο διαφορετικης διαπερατοτητας.

Το έκανε και στο δικό μου. Όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι είχρ κρατήσει error στον εγκέφαλο. Έκαναν αναβάθμιση ή αναπρογραμματισμό και λύθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2019 at 10:56 ΜΜ, Zisis88 said:

Εμένα όμως δεν το κάνει πάντα.  Π.χ. όσο κρύο και να έχει δεν ακούγεται. Αν όμως ανάψω τον κλιματισμό ακούγεται για αρκετό χρονικό διάστημα.

Πήγα στην αντιπροσωπεία για τον ήχο αυτό. Κατέληξαν ότι είναι απο την κολώνα. Παράγγειλα καινούρια, θα έρθει απο Γερμανία σε 1 μήνα. Όταν το αλλάξω θα σου πω εαν λύθηκε το πρόβλημα με τον ήχο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο group!!!

Υπαρχει καποιος στην ομαδα που αντικατεστησε τους λαμπτηρες αλογονου στα μπροστινα φαναρια με λαμπες led??

Αν ναι μπορει να μου πει αν ο φωτισμος ειναι καλος ή αν αντιμετοπισε καποιο προβλημα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το έκανε και στο δικό μου. Όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία, μου είπαν ότι είχρ κρατήσει error στον εγκέφαλο. Έκαναν αναβάθμιση ή αναπρογραμματισμό και λύθηκε. 
Σε error στο front assist αναφέρεσαι;
Εγώ δεν το πήγα γιατί είχα διαβάσει ότι δεν κρατάει log αυτού του error και έπρεπε να το πας εκείνη την ώρα με το error αναμμένο.
Θα το έχω υπόψιν μου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σήμερα μόλις ξεπαρκαρα να πάω για δουλειά το tig έβγαλε πρόβλημα στους πίσω αισθητήρες με σχετικό μήνυμα στο καντράν και πολύ σπαστικό προειδοποιητικό ήχο που δεν σταμάταγε με τίποτα. Ήταν τόσο εκνευριστικος ήχος που άμεσα πήγα στην καρεντα.
Με ενημέρωσαν ότι έχουν ενημέρωση για το σχετικό θέμα από vw και πως θέλει επανακωδικοποιηση για το park pilot. Συμβαίνει στα καινούργια. Το δικό μου δεν έχει ούτε μήνα που το παρέλαβα.
Θα το έχουν έτοιμο σε κάνα 2ωρο μου είπαν. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Το αναφέρω προς ενημέρωση όλων.
Είχε κανείς άλλος αυτό το θέμα;

Sent from my SM-A520F using Tapatalk


Παρέλαβα από καρεντα. Όλα καλά. Έγινε επαναπρογραμματισμος σύμφωνα με την οδηγία της VW.

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.