Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Πήγα στην αντιπροσωπεία για τον ήχο αυτό. Κατέληξαν ότι είναι απο την κολώνα. Παράγγειλα καινούρια, θα έρθει απο Γερμανία σε 1 μήνα. Όταν το αλλάξω θα σου πω εαν λύθηκε το πρόβλημα με τον ήχο. 
Σε ποια κολόνα ακριβώς αναφέρεσαι. Ο ήχος είναι συνεχόμενος η ακούγεται κάπου κάπου σε ανωμαλία του δρόμου;

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , forza said:

Σε error στο front assist αναφέρεσαι;
Εγώ δεν το πήγα γιατί είχα διαβάσει ότι δεν κρατάει log αυτού του error και έπρεπε να το πας εκείνη την ώρα με το error αναμμένο.
Θα το έχω υπόψιν μου

Ναι στο front assist. Στο δικό μου τουλάχιστον το είχε κρατήσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stamg said:

Σε ποια κολόνα ακριβώς αναφέρεσαι. Ο ήχος είναι συνεχόμενος η ακούγεται κάπου κάπου σε ανωμαλία του δρόμου;

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Είναι συνεχόμενος αλλά μετά απο λίγα χλμ σταματάει. Το κάνει σε οποιαδήποτε ανωμαλία του δρόμου αλλά και στρέβλωση του αμαξώματος (πχ στροφές). 

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να βαλεις γιατι δε θα εχεις σωστο φωτισμο επειδη δεν εχεις κατοπτρο. Θα ειναι δυνατο το φως αλλα θα χανεται απο δω και κει. Δεν ειναι τυχαιο οτι τα εργοστασιακα φωτα λεντ ειναι τοσο ακριβα. Αν ειχαμε λεντ με μια αλλαγη της λαμπας θα ηταν καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Επειδή θέλω να πάω να παραγγείλω το αυτοκίνητο σύντομα, θα ήθελα μια γνώμη.

Είμαι μεταξύ της Advance με τον 1.5 130ps και την προσθήκη εξοπλισμού ή να πάρω την Advance 1.5 με τα 150 άλογα.

 

Γενικά θεωρείται ότι το αυτοκίνητο πηγαίνει καλά με τα 130 άλογα?

Θέλω να το κάνω και test drive βέβαια, (που δεν είναι εύκολο με αυτόν τον κινητήρα, οι περισσότεροι αντιπρόσωποι έχουν τον 1.4 με τα 125)

 

Από εξοπλισμό, καλοβλέπω το πακέτο Premium (18ρες ζάντες + καθίσματα Top comfort + πίνακας οργάνων ψηφιακός + keyless start)

Εκτός αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο (π.χ. αξίζει να μην πάρω το Premium και να βάλω τα Led basic φώτα) ?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Επίσης κάτι τελευταίο, αυτό που γράφτηκε στο νήμα για facelift το 2019, τελικά δεν ισχύει και πάει για το 2020 το facelift?

Μην το πάρω το αυτοκίνητο και μετά 2 μήνες γίνει facelift...

Edited by Lefteris23
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι το facelift παει για 2020, τουλαχιστον αυτο ειχα διαβασει σε φορουμ αλλων χωρων.

Ο κινητηρας 1.4 με τον 1.5, και στις δυο εκδοσεις (μικρη 125-130 και μεγαλη 150 αλογα) νομιζω οτι δεν εχει σημαντικη διαφορα. Επομενως, αν μεινεις ευχαριστημενος με τον 1.4/125 δεν βρισκω λογο να μην σε ικανοποιησει και ο 1.5/130. Αν κινεισαι συχνα σε επαρχιακο δικτυο, νομιζω οτι τα led θα τα χαρεις παρα πολυ. Εχουν και το συστημα αυτοματης εναλλαγης προβολεων-μεσαιων, οπου κανει τη χρηση τους φοβερα ξεκουραστη (βασικα εσυ δεν κανεις τιποτα και αυτα αναβοσβηνουν μονα τους). Προσωπικα, εμενα οι ζαντες ποτε δεν με εξιταραν ασε που οι 18αρες θα ειναι θεωρητικα λιγοτερο ανετες απο τις 17 αρες κατα το περασμα πανω απο ανωμαλιες. Επισης να ρωτησεις αν με τις 18αρες θα σου ανεβουν τα τελη κυκλοφοριας ή οχι (επειδη θεωρητικα θα ανεβαινουν οι ρυποι). Το active info display εχει την πλακα του, αλλα χρηστικα δεν ξερω αν προσφερει κατι περισσοτερο. 

Οταν λες "keyless start" εννοεις οτι σου δινουν ΟΛΟ το πακετο kessy; Δηλαδη ηλεκτρικο ανοιγμα πορτ μπαγαζ-εισοδος στο αυτοκινητο χωρις κλεδι-κουμπι start stop. Θεωρω οτι απο τα 3 του πακετου premium, αυτο ειναι το πιο ενδιαφερον και πιο χρηστικο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , forza said:

Εχω την εντυπωση οτι το facelift παει για 2020, τουλαχιστον αυτο ειχα διαβασει σε φορουμ αλλων χωρων.

Ο κινητηρας 1.4 με τον 1.5, και στις δυο εκδοσεις (μικρη 125-130 και μεγαλη 150 αλογα) νομιζω οτι δεν εχει σημαντικη διαφορα. Επομενως, αν μεινεις ευχαριστημενος με τον 1.4/125 δεν βρισκω λογο να μην σε ικανοποιησει και ο 1.5/130. Αν κινεισαι συχνα σε επαρχιακο δικτυο, νομιζω οτι τα led θα τα χαρεις παρα πολυ. Εχουν και το συστημα αυτοματης εναλλαγης προβολεων-μεσαιων, οπου κανει τη χρηση τους φοβερα ξεκουραστη (βασικα εσυ δεν κανεις τιποτα και αυτα αναβοσβηνουν μονα τους). Προσωπικα, εμενα οι ζαντες ποτε δεν με εξιταραν ασε που οι 18αρες θα ειναι θεωρητικα λιγοτερο ανετες απο τις 17 αρες κατα το περασμα πανω απο ανωμαλιες. Επισης να ρωτησεις αν με τις 18αρες θα σου ανεβουν τα τελη κυκλοφοριας ή οχι (επειδη θεωρητικα θα ανεβαινουν οι ρυποι). Το active info display εχει την πλακα του, αλλα χρηστικα δεν ξερω αν προσφερει κατι περισσοτερο. 

Οταν λες "keyless start" εννοεις οτι σου δινουν ΟΛΟ το πακετο kessy; Δηλαδη ηλεκτρικο ανοιγμα πορτ μπαγαζ-εισοδος στο αυτοκινητο χωρις κλεδι-κουμπι start stop. Θεωρω οτι απο τα 3 του πακετου premium, αυτο ειναι το πιο ενδιαφερον και πιο χρηστικο.

 

Νομίζω αυτό που λες εσύ για τα led φώτα είναι το led mid. Εγώ λέω το led basic γιατί όπως καταλαβαίνεις προσπαθώ να μείνω < 20000 Ευρώ εργοστασιακή τιμή για να μην ανέβει κατώφλι το αυτοκίνητο.

Οι ζάντες μπορεί να ανεβάσουν σωστά λίγο τα τέλη κυκλοφορίας, αλλά ελάχιστα (νομίζω 1 ή 2 γραμμάρια CO2 παραπάνω είναι)...

 

Το keyless εννοώ μόνο το να ανοίγει το αυτοκίνητο χωρίς κλειδί και να έχει το start/stop button. Το easyopen το φοβάμαι για προβλήματα και λέω να το αποφύγω (άσε που αν πάω σε αυτή την λύση πρέπει κάτι να θυσιάσω από εξοπλισμό).

 

Το πιο βασικό για μένα είναι αν ο 1.5 με τα 130 άλογα κινεί καλά το αυτοκίνητο. Γιατί ζυγίζει βλέπω 1500+ κιλά, οπότε με προβληματίζει αυτό λίγο.

Δεν θα ήθελα να δοκιμάσω τον 1.4, γιατί δεν νομίζω ότι έχει την ίδια ροπή και καμπύλη ροπής ο 1.4/125 με τον 1.5/130

 

Το πακέτο premium δεν δίνει το keyless.

Το premium σε υποχρεώνει να πάρεις 18ρες ζάντες, αλλά σου δίνει τον ActiveInfo display + καθίσματα Top Comfort (θερμαινόμενα + διαφορετική ταπετσαρία + στήριξη μέσης ηλεκτρική + μασάζ) 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ τα led basic έχω και κάνουν ότι σου είπα. Τα led mid απλά είναι πιο ωραία αισθητικά (κάνουν το φρυδακι) και στρίβουν όταν στρίβεις το τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , forza said:

Φίλε μου και εγώ τα led basic έχω και κάνουν ότι σου είπα. Τα led mid απλά είναι πιο ωραία αισθητικά (κάνουν το φρυδακι) και στρίβουν όταν στρίβεις το τιμόνι.

 

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Εσύ ποιόν κινητήρα έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος η ένδειξη sport που σου βγάζει στη οθόνη τις πληροφορίες οπως τη πίεση του Τούρμπο η τη δύναμη της ροπής και άλλες πληροφορίες γίνεται με αναβάθμιση η με obd?η ειναι σαν εξτρα απο τη αρχή;

E1E41D89-16D3-4CF4-B46E-995B5454DBF0.png

823DB121-AE4C-4940-9BBB-617254031257.png

Edited by Koronas
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Koronas said:

Γνωρίζει κάποιος η ένδειξη sport που σου βγάζει στη οθόνη τις πληροφορίες οπως τη πίεση του Τούρμπο η τη δύναμη της ροπής και άλλες πληροφορίες γίνεται με αναβάθμιση η με obd?η ειναι σαν εξτρα απο τη αρχή;

E1E41D89-16D3-4CF4-B46E-995B5454DBF0.png

823DB121-AE4C-4940-9BBB-617254031257.png

Γιατι δεν στα εχει στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Vaggelis Chrissofakis said:

Γιατι δεν στα εχει στα ελληνικα?

Αδελφέ δε μου το εχει καν!οι εικόνες που βλεπεις ειναι απο βίντεο στο YouTube τις ανέβασα για να εξηγήσω τι ακριβώς ψάχνω!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το έχει αυτό. Έχω βέβαια και την ανάρτηση DCC και δεν ξέρω αν πάει πακέτο με αυτό. Βέβαια δεν είναι και τίποτα το τρομερό. Εκτός από κάνα δυο φορές που το είχα βάλει στην αρχή μετά δεν το ξαναέβαλα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Koronas said:

Αδελφέ δε μου το εχει καν!οι εικόνες που βλεπεις ειναι απο βίντεο στο YouTube τις ανέβασα για να εξηγήσω τι ακριβώς ψάχνω!

εγω προσωπικα το εχω αλλα δεν του εδωσα και πολυ σημασια,δεν πιστευω οτι μπορεις να αλλαξεις κατι μονος σου,πιεση τουρμπο κλπ..

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , Vaggelis Chrissofakis said:

εγω προσωπικα το εχω αλλα δεν του εδωσα και πολυ σημασια,δεν πιστευω οτι μπορεις να αλλαξεις κατι μονος σου,πιεση τουρμπο κλπ..

Έχεις και εσυ DCC?μηπως παει με αυτο μαζι!

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2019 at 7:16 ΜΜ, forza said:

Μου φάνηκε και εμένα παράξενο παντως να βάζεις led μεγάλα φώτα και τα ημέρας να είναι κλασσικά. Όταν μάλιστα στοpolo τα led ημέρας είναι standard

Οι της VW είναι για τα πανηγύρια...Κάνεις παραγγελία full led k κάτω έχουν αυτά.... Απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2019 at 11:20 ΜΜ, forza said:
On 15/2/2019 at 8:15 ΜΜ, Koronas said:
Δε το εχω ψάξει καθόλου γιατί κοιτάω καθαρά το αισθητικό κομμάτι και τα basic δε μ άρεσαν...αλλα για πες μιας και το ανέφερες!

Έχω τις basic αλλά δεν έχω ιδέα τι διαφορά έχουν απο τις mid. Μήπως οι δικές σου είναι matrix όπως στα Audi?

Επειδή είμαι στο ψάξιμο-χτισιμο κ εγώ, τα basic δεν έχουν μηχανισμό στροφών κ διαφέρουν οπτικά κ στο "φρυδι" που έχουν τα mid καθώς κ στο λάμπα μέσα που είναι στρογγυλή νόμιζω

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2019 at 4:03 ΜΜ, Koronas said:

Τελικά έβαλα led στα προβολια και νομιζω έδειξε πολυ πιο ωραίο απο οτι ηταν πριν!

οσο για τη ένταση δε θα ελεγα οτι ειναι ενοχλητικό..!

 

F8902279-6F3F-4E4D-9677-C120DF66069F.jpeg

Πανέμορφα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις το μοντέλο για τα φωτα ημέρας ? είναι Τ10 - p21w η κάτι άλλο ?

τα προβολάκια τελικά τι είναι ? ΗΒ4 - Η11 - Η8 

Edited by Alexandros Fotiadis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.