Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Εγώ διαβάζω καλες κριτικές για το carpro iron x πλένεις το αυτοκίνητο ψεκάζει το αφήνεις 5 λεπτά και μετά ξεπλένεις.Εχει ουδέτερο ph και κάνει για χρωμα .Εγω καταλαβα ότι το θεωρούν καλητερο από το πηλό .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γεια, είμαι χημικός μπορώ να σου πω δυο λόγια για το προϊόν αυτό τι κάνει.Περιεχει ένα συστατικό Άλας του γλυκολικου οξέος το οποίο αντιδρά μόνο με εναποθέσεις σιδήρου και το κάνει να φαίνεται κόκκινο.Ιδιως για ζάντες χρησιμοποιείται όπου έχεις πολλές.εναποθεσεις λόγω σκόνης από τα φρένα.Ειναι όντως ουδέτερο αλλιωτικα δε κάνει αυτό το εφέ να χρωματίζει κόκκινη τη βρωμιά.Για μεν πιο πολύ μόστρα είναι παρά ουσιαστική δουλειά

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Σύντομα θα είμαι κάτοχος ενός Tiguan II.
Επειδή δεν βλέπω κίνηση στο φόρουμ υπάρχει σελίδα στο fb μέσω της οποίας επικοινωνείτε;
Δεν έχω βρει κάτι. Αν έχεις ερωτήσεις, μπορείς να τις κανείς και πιστεύω θα απαντήσει κάποιος. Δες και το νήμα στο φόρουμ των 4Τ. Υπάρχουν επίσης ενεργά νήματα από Αγγλία και Γερμανία αν έχεις ευχέρεια με τις γλώσσες
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε forza.

Έχω διαβάσει το φόρουμ σχετικά με το Tiguan II και μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες.

Βλέπω όμως ότι δεν έχει πολύ κίνηση και θεώρησα ότι υπάρχει πιο άμεση επικοινωνία μέσω fb.

Αλήθεια υπάρχει καταστημα στην Ελλάδα να αγοράσω πλαστικά πατάκια και άλλα αξεσουάρ ;

Η αγορά έγινε πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνω να παραγγείλω από εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε forza.
Έχω διαβάσει το φόρουμ σχετικά με το Tiguan II και μου έχουν λυθεί αρκετές απορίες.
Βλέπω όμως ότι δεν έχει πολύ κίνηση και θεώρησα ότι υπάρχει πιο άμεση επικοινωνία μέσω fb.
Αλήθεια υπάρχει καταστημα στην Ελλάδα να αγοράσω πλαστικά πατάκια και άλλα αξεσουάρ ;
Η αγορά έγινε πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνω να παραγγείλω από εξωτερικό.
Προσωπικά αγόρασα το σετ της travall και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αγόρασα από Amazon και αν βάλεις expedited shipping θα είναι στην πόρτα σου σε 2-3 ημέρες
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βρήκα αλλά σε ευχαριστώ για την επικοινωνία.

Ψάχνω επίσης για προστατευτικά στα μαύρα πλαστικά που πατάμε όταν μπαίνουμε/βγαίνουμε από τα αυτοκίνητο και σκεφτόμουν για ταινία 3Μ στο μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου, προφυλακτήρας και στο καπό .

Αγόρασα το R-Line σε προσφορά και με αγχωνει το piano black του προφυλακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Έχει κάποιος να προτείνει συναγερμό και άνθρωπο για την τοποθέτηση;
Ευχαριστώ
Άστο όπως είναι και κάνε ασφάλεια κλοπής. Δε θες να στο ξηλώσουν ν ατριζει η να κόψουν τίποτα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2019 at 6:35 ΜΜ, takpanos said:

Άστο όπως είναι και κάνε ασφάλεια κλοπής. Δε θες να στο ξηλώσουν ν ατριζει η να κόψουν τίποτα

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ,

Σκέφτηκα να μην βάλω συναγερμό και να βάλω ένα GPS tracker.

Αξίζει;

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 6:49 ΜΜ, George ti said:

Καλησπέρα,

Έχει κάποιος να προτείνει συναγερμό και άνθρωπο για την τοποθέτηση;

Ευχαριστώ

 

Αντιπροσωπία VW , αν είσαι από Αθήνα μπορώ να σου πω σε ποια(Αν σε βολεύει) 

Η οποία ξέρει τι κάνει και χωρίς πολλά  ράψε/ ξήλωνε. 

 

Εκεί έβαλα και τον δικό χωρίς να ξηλώσουν τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

 

Αντιπροσωπία VW , αν είσαι από Αθήνα μπορώ να σου πω σε ποια(Αν σε βολεύει) 

Η οποία ξέρει τι κάνει και χωρίς πολλά  ράψε/ ξήλωνε. 

 

Εκεί έβαλα και τον δικό χωρίς να ξηλώσουν τίποτα 

Αθήνα είμαι Ominus.

Είσαι ευχαριστημένος με τις λειτουργίες;

Είναι κάποιος επώνυμος;

Κόστος με τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , George ti said:

Αθήνα είμαι Ominus.

Είσαι ευχαριστημένος με τις λειτουργίες;

Είναι κάποιος επώνυμος;

Κόστος με τοποθέτηση;

Ο συναγερμός είναι meta system 1 χρόνο τώρα όλα ΟΚ κανένα θέμα απολύτως.

Περασμενος στην αντιπροσωπία VW στο Αιγάλεω. 

 

Αν θυμάμαι καλά τιμή Κανά 160αρι.

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1 για τον ΜΕΤΑ συναγερμό, ως μάρκα. Τον εγκατέστησα σε BMW E90 και δούλευε τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα επί 11 χρόνια, συνδέεται τέλεια με το εργοστασιακό σύστημα τηλεκοντρόλ του αυτοκινήτου.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν , OMINUS said:

Ο συναγερμός είναι meta system 1 χρόνο τώρα όλα ΟΚ κανένα θέμα απολύτως.

Περασμενος στην αντιπροσωπία VW στο Αιγάλεω. 

 

Αν θυμάμαι καλά τιμή Κανά 160αρι.

@OMINUS σε ευχαριστώ για την απάντηση.

@topmar φίλε εσύ τι λύση έχεις ως αντικλεπτικη προστασία;

Link to comment
Share on other sites

@George ti

Εργοστασιακό+κλειστό πάρκινγκ+σκύλο+camera+προβολέα+έξτρα "δώρο"

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Polakias TDI said:

+1 ΜΕΤΑ σε 3 οχήματα, αξιοπρεπέστατος.

Να σου πω την αλήθεια και στο polo που είχα meta system είχαν βάλει. 4 χρόνια χωρίς κανένα θέμα όσο είχα το αμάξι.

 

Και προτίμησα επίτηδες την ίδια αντιπρωσοπια μιας και έχουν καλούς ηλεκτρολόγους και ξέρουν τι θα βγάλουν χωρίς πολλά Ραβε ξήλωνε.

 

 

Γενικά όμως θα δώσω μια συμβουλή ως παθών .

 

Να κοιτάτε πάνω από όλα ο συναγερμός να είναι τεχνολογίας CAN BUS.

Και να ελέγχετε πάντα την συμβατότητα του συναγερμού με το αμάξι.

 

Γιατί έχει συναγερμούς CAN BUS στην αγορά έξω, αλλά πολλές φορές υπάρχει ένα θέμα στο να υπάρχουν κάποιες δυσλειτουργίες .

 

Του συναγερμού με το αμάξι.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν λίγο πήγα και φούλαρα, έβαλα αέρα, αντιψυκτικο και είδα ότι τα λάδια μου είναι πολύ χαμηλά. Έχω το πετρέλαιο 2λ και στο βιβλιαράκι λέει 50700 αλλά στη shell δεν έγραφαν κάτι τα λάδια τος όποτε είπα να ρωτήσω..Ξέρετε τι λάδια παίρνει;

Εντωμεταξύ έχει 39000 χλμ και έκανα σέρβις πριν 11 μήνες το σέρβις των 30000 στην αντιπροσωπεία. Μήπως δεν έπρεπε να είναι τόσο χαμηλά η στάθμη ή να μην χρειάζεσαι να συμπληρώσω μιας και έχει ελάχιστο ακόμα για το μίνιμουμ και σε 20 ημέρες θα κάνω το ετήσιο σέρβις ούτως ή άλλως (αντί 15.000 το χρόνο φέτος έκανα μόλις 9000!);

Ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, λίγο μπερδεμένα τα γράφεις.

 

Λοιπόν, εάν κατάλαβα καλά, έχεις ένα Tiguan 2.0 TDI, με σχεδόν 50.000ΚΜ συνολικά χιλιόμετρα. Ποια έκδοση κινητήρα και τι χρονιάς είναι;

 

Διένυσες 9.000ΚΜ από την τελευταία αλλαγή λαδιών και πρόσφατα έκανες έλεγχο λαδιών και είδες χαμηλή τη στάθμη. Ήταν στη μέση ή στην κάτω ένδειξη Min; Η διαφορά μεταξύ του Min & Max είναι 1L.

 

Εφόσον έχεις σε 20 μέρες το ετήσιο σέρβις όπου θα σου αλλάξουν και τα λάδια, εφόσον είναι εντός των ορίων Min-Max της βεργας, δεν χρειάζεται συμπλήρωμα (κρίνοντας ότι ούτε 1000ΚΜ δεν πρόκειται να κάνεις στις επόμενες 20 ημέρες).

 

Οι προδιαγραφές των λαδιών που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι VW 507 00, η δε VW συνιστά Castrol Edge Professional Longlife III 5W-30.

 

 

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι υαλοκαθαριστήρες που ήρθαν με το αυτοκίνητο είναι τραγικοί (τουλάχιστον οι εμπρός), έχετε να προτείνετε κάποιους;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι υαλοκαθαριστήρες που ήρθαν με το αυτοκίνητο είναι τραγικοί (τουλάχιστον οι εμπρός), έχετε να προτείνετε κάποιους;
Και από polo τα ίδια κάνει θορυβο πείτε καμιά μάρκα ρε παιδιά

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.