Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Καλημέρα, μπορείτε να αλλάξετε μόνο το λάστιχο, αντί για όλο τον υαλοκαθαριστηρα.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 14/12/2019 at 1:17 ΜΜ, forza said:

Επειδή οι υαλοκαθαριστήρες που ήρθαν με το αυτοκίνητο είναι τραγικοί (τουλάχιστον οι εμπρός), έχετε να προτείνετε κάποιους;

 

On 15/12/2019 at 7:17 ΠΜ, gianniskar said:

Και από polo τα ίδια κάνει θορυβο πείτε καμιά μάρκα ρε παιδιά emoji1.png

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Εγώ προσωπικά αγωρασα πριν από ένα χρόνο υαλοκαθαριστήρες από βενζινάδικο και πήρα της 

wurth.

 

Τα οποία ενώ έγραφαν ότι κάνουν για τα VW .

Τελικά δεν μπορούσαν να τοποθετηθούν.

 

Αυτό όμως που εκανα ήταν να βγάλω τα λάστιχα από τους υαλοκαθαριστήρες της wurth.

Και να τους βάλω στους VW.

 

Μέχρι σήμερα κανένα θέμα απολύτως και καθαρίζουν μια χαρά.

 

 

Επίσης μπορείτε να βάλετε μάρκας 

υαλοκαθαριστηρες της alca.

 

Και αυτή είναι πολύ καλή,και ίσως ένα κλικ ποίο καλή από Bosch

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο αγγλικό γενικά προτείνουν τους Bosch aerotwin αλλά δεν μπορώ να βρω οι κωδικοί που αναφέρουν αυτοί, σε ποιους δικούς μας αντιστοιχούν. Απλά ξέρω τις διαστάσεις

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , forza said:

Στο αγγλικό γενικά προτείνουν τους Bosch aerotwin αλλά δεν μπορώ να βρω οι κωδικοί που αναφέρουν αυτοί, σε ποιους δικούς μας αντιστοιχούν. Απλά ξέρω τις διαστάσεις

 

Αν πάρεις Bosch αγωρασε τους από έξω.

 

Φίλος είχε αγοράσει από 3 σετ από Ελλάδα για το Skoda Και όλα χάλαγαν αμέσως.

 

 

 

Επίσης μια ακόμα ποιο δυνατή μάρκα είναι και της PIAA είναι λίγο ποιο ακριβή αλλά λένε ότι είναι ανώτερη.

 

https://www.skroutz.gr/s/7771915/PIAA-Silicon-Tech-WUK48E-480mm.html

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, λίγο μπερδεμένα τα γράφεις.
 
Λοιπόν, εάν κατάλαβα καλά, έχεις ένα Tiguan 2.0 TDI, με σχεδόν 50.000ΚΜ συνολικά χιλιόμετρα. Ποια έκδοση κινητήρα και τι χρονιάς είναι;
 
Διένυσες 9.000ΚΜ από την τελευταία αλλαγή λαδιών και πρόσφατα έκανες έλεγχο λαδιών και είδες χαμηλή τη στάθμη. Ήταν στη μέση ή στην κάτω ένδειξη Min; Η διαφορά μεταξύ του Min & Max είναι 1L.
 
Εφόσον έχεις σε 20 μέρες το ετήσιο σέρβις όπου θα σου αλλάξουν και τα λάδια, εφόσον είναι εντός των ορίων Min-Max της βεργας, δεν χρειάζεται συμπλήρωμα (κρίνοντας ότι ούτε 1000ΚΜ δεν πρόκειται να κάνεις στις επόμενες 20 ημέρες).
 
Οι προδιαγραφές των λαδιών που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι VW 507 00, η δε VW συνιστά Castrol Edge Professional Longlife III 5W-30.
 
 
 
Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk
 
 
 
 
 
 

Σε ευχαριστώ φίλε. Έχω 39000 και πρόσθεσα γιατί ήταν κάτω κάτω στο μιν και έκανα ταξίδι αλλά και πάλι καλύτερα να μην είναι στο όριο. Πάντως τσιμπάει το πετρέλαιο και αρκετά. Θα το συζητήσω στη καρεντα τώρα στο ετήσιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Σε ευχαριστώ φίλε. Έχω 39000 και πρόσθεσα γιατί ήταν κάτω κάτω στο μιν και έκανα ταξίδι αλλά και πάλι καλύτερα να μην είναι στο όριο. Πάντως τσιμπάει το πετρέλαιο και αρκετά. Θα το συζητήσω στη καρεντα τώρα στο ετήσιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Καλημέρα
Σχεδόν 40000 έχω και μετά από δυο αλλαγές δεν έχω παρατηρήσει να’’χω λιγότερα λάδια πότε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντελώς προσωπική μου άποψη αλλά μην αφήνετε τα λάδια 30.000 είναι ότι χειρότερο! Ο κινητήρας γεμίζει βρωμιά το λάδι διαλύεται κ.α

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν μπαταρίες cr2032 μπορούν να μπουν στο κλειδί ή πρέπει μόνο cr2025.
Έχω keyless και μου έβγαλε 1-2 φορές μήνυμα low battery για το κλειδί.

Link to comment
Share on other sites

HTB1MNqlpiCYBuNkHFCcq6AHtVXa8.thumb.jpg.402c1fbc948fb32c8fb0728dedb5f98f.jpg

50 λεπτά πριν , forza said:

Γνωρίζετε αν μπαταρίες cr2032 μπορούν να μπουν στο κλειδί ή πρέπει μόνο cr2025.
Έχω keyless και μου έβγαλε 1-2 φορές μήνυμα low battery για το κλειδί.

 

Κανονικά ότι γράφει η ίδια που έχεις είδη.

 

Για το αν είναι ιδιες όμως η CR 2032 και CR 2025 αυτό είναι αλλο θεμα.

 

Αν και αποτι βλέπω έχουν μικρές διαφορές  μεταξύ τους.

 

 

 

HTB1MNqlpiCYBuNkHFCcq6AHtVXa8.thumb.jpg.402c1fbc948fb32c8fb0728dedb5f98f.jpg

HTB1uq8ixNSYBuNjSspjq6x73VXaZ.jpg

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Χωραει το εχω δοκιμασει εγω σε keyless.και εμενα μου εβγαζε ενδειξη low battery.μεσα σε 2 χρονια την εχω αλλαξει 3 φορες τη μπαταρια

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, έχουν ελάχιστη διαφορά στο πάχος για αύριο και ρώτησα αν χωρούν στο κλειδί. Έχω ήδη μια 8αδα cr2032.
Θα πιεστεί λίγο παραπάνω το ελατήριο και οι ακροδέκτες. Για ένα 50λ που κάνει η μία δεν αξίζει. Τόσα λεφτά έδωσες στο αμάξι. Να τσιγγουνευεσαι η να σκέφτεσαι 2 ευρώ είναι καπως

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν θέμα οικονομικό απλά φοβόμουν ότι θα είναι δυσεύρετη η 2025. Τελικά την πωλούν ακόμα και supermarket. Ήδη πήρα μια και την έχω αφήσει μέσα στο αμάξι. Την επόμενη φορά που θα μου βγάλει low battery, την αλλάζω.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν, κόστος σε αντιπροσωπεία 6€....κόστος αγοράς από SM 0,89€...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Οντως.οταν πηγα αντιπροσωπεια μου ειπαν 5 ευρω.τα εδωσα ο χαζος.δεν ηξερα καν ποσο ειχε.λεω οκ.τη δευτερη φορα περναω απο εναν με ηλεκτρονικα του ζηταω μπαταρια και μου λεει 60 λεπτα αν θυμαμαι καλα.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες, πως λύνεται αυτό το πρόβλημα με τα γατιά (εκτός από το αεροβόλο).... Τώρα, αυτό πως το φτιάχνεις;;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Δε το λύνεις. Απλά πριν πας να βάλεις μπρος χτυπάς λίγο μη πάρει κάνα λουρί τη γάτα και γίνει χαμος

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε το λύνεις. Απλά πριν πας να βάλεις μπρος χτυπάς λίγο μη πάρει κάνα λουρί τη γάτα και γίνει χαμος

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Δοκίμασε να βάλεις ναφθαλίνη σε ένα πουγκί σε κάποιο σημείο του κινητήρα που δεν ενοχλεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πρόσφατα αγοράσα μια βάση για ποδήλατα .Η βάση η γνωστή που μπαίνει πίσω με τα λουράκια .Η αλήθεια είναι ότι κλαίω τα 100e που έδωσα ,δεν με βόλεψε καθόλου .Φθορες στα ποδήλατα αλλά και κίνδυνος για φθορές στο αμάξι .Αυτο όμως που άκουσα και δεν ξέρω αν αληθεύει είναι ότι αυτές οι βάσεις είναι παράνομες και ότι μπορείς να φας κλήση .Οι μόνες λένε που είναι νόμιμες είναι οροφής η σε κοτσαδόρο .Αληθευουν αυτά που έμαθα ;γιατί αν αληθεύουν μου φαίνεται περίεργο που τα πουλάνε στα μαγαζιά


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ποδήλατο πάνω, θα πέσει κλήση, λογικό νομίζω.

Δεν μπορείς να την επιστρέψεις ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.