Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Καλησπερα αύριο θα παραλάβω το καινούργιο μου Tiguan το ποιο ήταν ετοιμοπαράδοτο. Κατι που πρέπει να προσέξω/ρωτήσω κατά την παραλαβή;; Γενικα να φανταστώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου στείλουν κανένα εκθεσιακό ε; Γιατί ειχαν ήδη ένα ίδιο στην καρεντα. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αύριο θα παραλάβω το καινούργιο μου Tiguan το ποιο ήταν ετοιμοπαράδοτο. Κατι που πρέπει να προσέξω/ρωτήσω κατά την παραλαβή;; Γενικα να φανταστώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου στείλουν κανένα εκθεσιακό ε; Γιατί ειχαν ήδη ένα ίδιο στην καρεντα. Ευχαριστώ!

Με το καλό να παραλάβεις και να το χαρείς!

Ποια η διαφορά νομίζεις με ένα εκθεσιακό; Το εκθεσιακό δεν θα το πάρει κάποιος από εμάς κάποια στιγμή;
Κατά την παράδοση να κάνεις καλό οπτικό έλεγχο.
Γνωστός πριν από 3 χρόνια παρέλαβε από αντιπροσωπεία Tiguan 1.6 TDI χωρίς να κάνει κάποιον έλεγχο και μετά διαπίστωσε ουκ ολίγα θεματάκια. (σπάσμένο φανάρι, βγαλμένο διακοσμητικό nickel, μια λακουβίτσα και λάθος τοποθέτηση δεξιού πλαϊνού φτερού)
Προσοχή λοιπόν


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όμως τα εκθεσιακά μοντέλα δίνονται με μια επιπλέον έκπτωση στην τιμή, για το λόγο ότι έχουν μπει αρκετά άτομα πολλές φορές μέσα με ότι "φθορές" μπορεί να δημιουργήσει αυτό..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε όταν έχεις πληρώσει για καινούργιο δεν θα ήθελα να παραλάβω ένα αμάξι που έχει μπει τόσος κόσμος μέσα. Να πω την αλήθεια περιμένω να είναι με τις ζελατίνες τα καθίσματα ακόμα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα το κοιτάξω εξονυχιστικά :) επειδή διάβασα καποια θέματα που έχουν διορθωθεί με αναβαθμίσεις στο λογισμικό, μπορω κάπως να βεβαιωθώ ότι έχει τις τελευταίες αναβαθμίσεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως όμως τα εκθεσιακά μοντέλα δίνονται με μια επιπλέον έκπτωση στην τιμή, για το λόγο ότι έχουν μπει αρκετά άτομα πολλές φορές μέσα με ότι "φθορές" μπορεί να δημιουργήσει αυτό..
 
 

Άρα με τη δική σου λογική τα test drive μισή τιμή πωλούνται!
Και στο κάτω κάτω, αν του φίλου που αύριο παραλαμβάνει που θα καταλάβει αν του δίνουν το εκθεσιακό κι αυτό αυτού του ετοιμοπαράδοτου;
Με εμπόρους και πωλητές έχεις να κάνεις που στην χειρότερη κάθε ένας από αυτούς επιτυγχάνει να πωλεί πάγο σε Εσκιμώους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ε όταν έχεις πληρώσει για καινούργιο δεν θα ήθελα να παραλάβω ένα αμάξι που έχει μπει τόσος κόσμος μέσα. Να πω την αλήθεια περιμένω να είναι με τις ζελατίνες τα καθίσματα ακόμα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα το κοιτάξω εξονυχιστικά oldipbemoticons_smile.png επειδή διάβασα καποια θέματα που έχουν διορθωθεί με αναβαθμίσεις στο λογισμικό, μπορω κάπως να βεβαιωθώ ότι έχει τις τελευταίες αναβαθμίσεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ζελατίνα σου βάζω σε μεταχειρισμένο και σου το πασάρω για καινούργιο! Θα το καταλάβεις; Ψωνίζεις κάθε μέρα αυτοκίνητο;
Σου τα λέω χύμα για να μην πέσεις από τα σύννεφα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπάρει καινούργιο αμάξι αλλά να πω την αλήθεια δεν το κοίταξα σχεδόν καθόλου.. και στο πρώτο πλύσιμο ειχα βρει κατι σημαδάκια που μου φάνηκαν δύσκολο να τα ειχα κάνει εγώ.. γιαυτο θέλω αυτή τη φορά να είμαι πιο προσεκτικός. Τέλος πάντων παμε και βλέπουμε!! Ελπιζω να μας βγει καλό. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Dimitroulis said:


Άρα με τη δική σου λογική τα test drive μισή τιμή πωλούνται!
Και στο κάτω κάτω, αν του φίλου που αύριο παραλαμβάνει που θα καταλάβει αν του δίνουν το εκθεσιακό κι αυτό αυτού του ετοιμοπαράδοτου;
Με εμπόρους και πωλητές έχεις να κάνεις που στην χειρότερη κάθε ένας από αυτούς επιτυγχάνει να πωλεί πάγο σε Εσκιμώους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επειδή έχω πάρει εκθεσιακό μοντέλο, ο πωλητής μου το ανέφερε ρητά και η τιμή ήταν σαφώς καλύτερη. Σε διαφορετική περίπτωση πρόκειται για εξαπάτηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πάρει εκθεσιακό μοντέλο, ο πωλητής μου το ανέφερε ρητά και η τιμή ήταν σαφώς καλύτερη. Σε διαφορετική περίπτωση πρόκειται για εξαπάτηση.

Δεν είναι όλοι επαγγελματίες!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , Dimitroulis said:


Δεν είναι όλοι επαγγελματίες!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σαφώς. Γι'αυτό και είναι καλό για τον φίλο εδώ να παραλάβει το αμάξι κατά προτίμηση πρωινές ώρες και με ήλιο/καλό καιρό για να μπορεί να το κοιτάξει "εξονυχιστικά" για τυχόν ατέλειες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα το ξεκαρα το αμάξι εξονυχιστικά και δεν βρήκα κατι οπτικά τουλάχιστον. Μέχρι την Παρασκευή θα το παραλάβω με τις πινακίδες. Να ρωτήσω κατι.. υπάρχει κάποιο app της vw με οποίο μπορείς να εκκινήσεις/κλειδωσεις/ξεκλειδώσεις το αμάξι από το κινητό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα που κανεις login με το vin του αυτοκινητου, ουδεποτε καταφερα να το κανω να δουλεψει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είναι 2 εφαρμογές.

Το We Connect που πρέπει να το υποστηρίζει το αυτοκίνητο (αυτό παίζει με το T-Roc μου) και άλλη μια εφαρμογή (δεν θυμάμαι το όνομα) που πρέπει να έχεις ξεχωριστό πακέτο για να παίξει.

 

Βέβαια και το WeConnect παίζει με συμβόλαιο το οποίο στην δική μου περίπτωση είναι τζάμπα για 2 χρόνια και μετά είναι 100 ευρώ το χρόνο αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο we connect οποτε βαζω το vin μου λεει wrong vin


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάλλον δεν υποστηρίζει το μοντέλο ή την έκδοση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σήμερα ήταν η πρώτη μέρα με το αμάξι! Ολα μια χαρα. Το μόνο θέμα που ειχα, μου κάνει ένα μικρό σφύριγμα με τον αέρα στο μικρό μπροστά τζαμάκι του συνοδηγού.. και λέω να το πάω αύριο να το τσεκάρουν. Επίσης στο we connect app όντως δεν μου δέχεται το vin number του αμαξιού. Μου λέει ότι είναι λαθος. Μάλλον δέχεται μόνο από συγκεκριμένα μοντέλα.. Τι να πω.. γενικα το έχει κανεις που δουλεύει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή VW We Connect Go την χρησιμοποιώ εδώ και 10 μήνες στο δικό μου κινητό, εάν μιλάμε για το ίδιο πράγμα 4d3feb43dd22cb0461a975e1cdc31c68.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Και εκείνη δουλεύει στο δικό μου.... 2645b1ea70376e669aa2c98942bdf555.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. ίσως είναι για ορισμένα μοντέλα. Εμενα με το advance evo 1.5 150hp δεν βλέπω να δέχεται το vin..


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.. ίσως είναι για ορισμένα μοντέλα. Εμενα με το advance evo 1.5 150hp δεν βλέπω να δέχεται το vin..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το we connect απαιτεί να έχει το αυτοκίνητο δικιά του σύνδεση στο ίντερνετ, κάτι το οποίο γίνεται (αν θυμάμαι καλά) μόνο με το infotainment που έχει και μαμισιο navigation.

Ούτε εγώ έχω και δεν θεωρώ ότι χάνω τίποτα ενδιαφέρον. Google maps πολύ καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι για συγκεκριμένα μοντέλα. Με το CarPlay είμαι μια χαρα.. μου έκαναν δώρο και από την αντιπροσωπεία το dataplug για να βλέπω διάφορα στατιστικά στο κινητό μου. Ορίστε και η επίσημη απάντηση που πήρα από το support της vw.

Dear Mr ,

Thank you for contacting Volkswagen Digital Services.

Based on the information provided, we would like to inform you about the reason behind the VIN of your vehicle being rejected by We Connect.

Please note that your Volkswagen does not feature the necessary hardware components, in order to be compatible with the We Connect services.

These hardware components (a Discover Media or Pro navigation device and/or an embedded connectivity unit OCU) have to be installed in the car during its production, as they cannot be retrofitted after the car has been delivered.

On the contrary, your Tiguan supports App-Connect which includes Apple CarPlay, Android Auto and MirrorLink. More information can be found in the link below:

https://www.volkswagen.gr/el/syndesimoteta-kai-yperesies-kinetikotetas/syndesimoteta/app-connect.html

If you were provided with a DataPlug (or are interested in purchasing one from a Volkswagen authorised retailer), please note that the app you would require is called We Connect Go.

More information about We Connect Go, as well as a vehicle compatibility checker, can be found here:

https://www.volkswagen.gr/el/syndesimoteta-kai-yperesies-kinetikotetas/syndesimoteta/we-connect-go.html

For further information, we remain at your disposal by replying to this e-mail, or by calling our direct line 211 1989831 (around the clock, 7 days a week). If you choose to call us, please indicate your case reference 337158, for a quick follow-up.

Please be informed that we do offer support in Greek, for your own convenience.

We wish you always safe and pleasant journeys with your Volkswagen Tiguan.


Yours sincerely,
Your Digital Service Team


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

αληθεια τωρα?θες να δωσεις 100+ε για να παρεις νονειμ λαμπες που κοστιζουν κανονικα καμια 30αρια ευρω?

αν ειναι ετσι δωσε 150 και παρε σαμσουνγκ οσραμ κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.