Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Καλησπέρα πρόσφατα εβαλα το προϊόν αυτό στο αυτοκίνητο για κάποιο λόγο δεν εφαρμόστηκε καλα .Εστειλα φωτο στον πωλητή και είναι πρόθυμος να προβεί σε αντικατάσταση .Το προϊόν έχει τοποθετηθεί το Σάββατο πως μπορώ να το βγάλω χωρίς δυσκολία ;Ευχαριστω f153b530a60e76f8633bdea373ad45d7.jpg
9bb3cfa028335540eaad323d6a271e83.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μ ενα πιστολακι μαλλιων ζεστανε τη κολλα και τραβηξε το σιγα σιγα.σιγουρα θα μεινουν καταλοιπα της κολλας αλλα φευγουν.απ οτι βλεπω μηοως το εχεις βαλει καπως στραβα απ οτι επρεπε και δε θυληκωσε??

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ίσως το εβαλα στραβά δεν είχα ξαναβάλει κάτι τέτοιο στο αυτοκίνητο .Προς τιμή του το κατάστημα μετά από αυτές τις φωτο που έστειλα θέλει να κάνει δωρεάν αντικατάσταση .Πιστευω επειδή μπήκε χθες να βγει εύκολα.Οι Κόλες πιστεύω σ πως θα φύγουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ζέστανε με πιστολάκι από πάνω λες από το προστατευτικό


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλαρακο.απο πανω απο αυτο που εβαλες.να κοιταει νοητα τη κολλα φαντασου.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έτσι όπως το κόβω με το μάτι..:huh: 

Μάλλον δεν σου έκατσε καλά , δεν νομίζω να έιναι ελαττωματικό??

 

όταν το πήρες,  πριν την τελική τοποθέτηση του  το έκανες πρόβα για να δεις που και πως θα καθόταν σωστά??

 

για την αφαίρεση του , ότι σου είπε ο φίλος μας diver από επάνω

Link to comment
Share on other sites

Αριστερά το έβαλες μέσα και δεξιά το έβαλες πιο έξω.
Μάλλον εσύ το έβαλες λάθος και έπρεπε να το κάνεις πρόβα πρώτα να δεις πως καθεται

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι θα μου το αλλάξουν .Οταν ερθει το επόμενο δεν θα το βάλω μόνο


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κινηθηκα μετα απο αρκετο καιρο βραδυ στο εθνικο οδικο δικτυο και πρεπει να πω οτι το light assist (αυτοματη εναλλαγη μεγαλων-μεσαιων φωτων) ηταν τεραστια βοηθεια και δουλεψε αψογα! Ποσο κριμα που οταν ειχα αγορασει το αυτοκινητο δεν υπηρχε η δυνατοτητα να μπουν τα matrix led φωτα στο tiguan. Πρεπει να ειναι καταπληκτικη εμπειρια που καθιστα τα βραδινα ταξιδια ανετα και ασφαλη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε keyless, κάθε πότε αλλάζετε μπαταρία στο κλειδί;
Άλλαξα σήμερα μετά από 1.5 χρόνο.
2+ ετών και ακόμα δουλεύει μια χαρά.... Φτου φτου..

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

2+ ετών και ακόμα δουλεύει μια χαρά.... Φτου φτου..

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Χρησιμοποιείς το αμάξι κάθε μέρα; Μου φάνηκε σχετικά λίγος ο 1.5 χρόνος. Είχε βάλει low battery πριν λίγο καιρό αλλά το "ξέχασε". Ε σήμερα μου έβγαζε key not detected και έπρεπε να το "κολλήσω" στην κολώνα του τιμονιού για να το ανιχνεύσει.
Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2020 at 8:45 PM, forza said:
On 11/9/2020 at 8:38 PM, topmar said:
2+ ετών και ακόμα δουλεύει μια χαρά.... Φτου φτου..

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Χρησιμοποιείς το αμάξι κάθε μέρα; Μου φάνηκε σχετικά λίγος ο 1.5 χρόνος. Είχε βάλει low battery πριν λίγο καιρό αλλά το "ξέχασε". Ε σήμερα μου έβγαζε key not detected και έπρεπε να το "κολλήσω" στην κολώνα του τιμονιού για να το ανιχνεύσει.

Good to know. Εμένα το T-Roc είναι μόλις 9 μηνών (το τσαμένο) οπότε δεν το έχω βιώσει ακόμη αυτό. Με την χρήση που του κάνω (1-2 φορές την εβδομάδα χρήση), ελπίζω να κρατήσει τα 2+ έτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει. Δήλαση, εκπέμπει συνέχεια; Μόνο όταν ανιχνεύσει το αυτοκίνητο κοντά;
Είχα ακούσει ότι τα καινούρια seat έχουν σύστημα ασφαλείας στα fobs τους, όπου δεν μεταδίδουν τίποτα όταν μείνει το κλειδί ακίνητο για κάποια ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς το αμάξι κάθε μέρα; Μου φάνηκε σχετικά λίγος ο 1.5 χρόνος. Είχε βάλει low battery πριν λίγο καιρό αλλά το "ξέχασε". Ε σήμερα μου έβγαζε key not detected και έπρεπε να το "κολλήσω" στην κολώνα του τιμονιού για να το ανιχνεύσει.
Όχι κάθε μέρα, 2-3 φορές την εβδομάδα το χρησιμοποιώ και έχει ήδη κλείσει σχεδόν 2,5 έτη....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τα IPhone 12 έχουν καλώδιο usb-c που πρέπει να μπουν σε θύρα usb c .Τα αυτοκινητα έχουν usb Α .Tα IPhone 12 δουλεύουν με τα παλιά καλώδια lighting με θύρα usb-Α για σύνδεση apple carplay ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τα IPhone 12 έχουν καλώδιο usb-c που πρέπει να μπουν σε θύρα usb c .Τα αυτοκινητα έχουν usb Α .Tα IPhone 12 δουλεύουν με τα παλιά καλώδια lighting με θύρα usb-Α για σύνδεση apple carplay ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν νμζ πως να συνδεθούν σε lighting θύρα? Πάρε ένα ανταπτορα από usb-A σε type c

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νμζ πως να συνδεθούν σε lighting θύρα? Πάρε ένα ανταπτορα από usb-A σε type c

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Φιλε μου το έχεις χρησιμοποιήσει ;είσαι κάτοχο iPhone 12;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, ils said:

Καλησπέρα τα IPhone 12 έχουν καλώδιο usb-c που πρέπει να μπουν σε θύρα usb c .Τα αυτοκινητα έχουν usb Α .Tα IPhone 12 δουλεύουν με τα παλιά καλώδια lighting με θύρα usb-Α για σύνδεση apple carplay ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι δουλευουν με τα lightning τype A. Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις ανταπτορα, αν εχεις ηδη lightning usb type A καλωδιο. Χρησιμοποιουσα ενα παλιο απο ipad που ειχα, μεχρι να ερθουν τα μικρουλια που παρηγγειλα απο amazon.

Edited by forza
Link to comment
Share on other sites

ναι δουλευουν με τα lightning τype A. Δεν υπαρχει λογος να αγορασεις ανταπτορα, αν εχεις ηδη lightning usb type A καλωδιο. Χρησιμοποιουσα ενα παλιο απο ipad που ειχα, μεχρι να ερθουν τα μικρουλια που παρηγγειλα απο amazon.

Σε Ευχαριστω


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι κάθε μέρα, 2-3 φορές την εβδομάδα το χρησιμοποιώ και έχει ήδη κλείσει σχεδόν 2,5 έτη....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Καλησπέρα, σαν να το ματιαξα λοιπόν, το κλειδί με άφησε στα κρύα του λουτρού έτσι ξαφνικά, πριν από 5 μέρες!

Δεν είχε βγάλει καμία ένδειξη χαμηλής μπαταρίας (ή έβγαλε 1 φορά μόνο και δεν την είδα στο καντράν, δεν το κοιτώ συνεχώς) και βγήκε εκτός λειτουργίας στο πιο ακατάλληλο μέρος, επάνω στο χιονοδρομικό κέντρο. Δεν αναγνωριζοταν, δεν άνοιγε προφανώς και όταν το ξεκλείδωσα με το κλειδί μηχανικά μπήκε σε λειτουργία ο συναγερμός και βαρουσε διαρκώς. Ούτε οι υπόλοιπες πόρτες άνοιγαν από μέσα φυσικά!! Τραγικό!

Ευτυχώς που είχα 2 έξτρα μπαταρίες τύπου "κουμπί" για άλλο λόγο στο αυτοκίνητο (συναγερμός έξτρα), οι οποίες όμως ήταν "2032" και όχι "2025" όπως παίρνει το κλειδί του αυτοκινήτου! Ήταν λίγο πιο παχιές αλλά ταίριαξαν κανονικά, ευτυχώς. Έτσι, σναγνωριστηκε το κλειδί, έσβησε ο συναγερμός και μπόρεσα να κινηθώ με το αυτοκίνητο. Με την επιστροφή στο σπίτι, άλλαξα την μπαταρία σε "2025" και έριξα και άλλες 2 μέσα στο ντουλαπάκι.

Συμπέρασμα: Ρίξτε 2 μπαταρίες τύπου "2025" στο αμάξι, για τέτοιες περιπτώσεις.

Lessons Learned!

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο ότι χωράνε (στην ανάγκη) και οι 2032 που είναι σαφώς πιο διαδεδομένες. Πάντως είναι όντως καλή ιδέα να υπάρχουν κάπου εύκαιρες στο αμάξι γιατί ειδικά στα keyless υπάρχει μεγάλη κατανάλωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω δει κάτι συσκευές που μετατρέπουν το apple CarPlay σε ασύρματο ,Οι συσκευές αυτές είναι 2 ειδών ,οι φτηνές που κάνουν 20-25e και είναι συμβατές με after market οθόνες και οι ακριβές πάνω από 80e που κάνουν για εργοστασιακές .Επισης βλέπω ότι υπάρχει μια φτηνή και απλή λύση χωρίς να χρειάζεται να πας σε ηλεκτρολόγο όπου ακουμπάς μια βάση για ασύρματη φορτίση η οποία παίρνει ρεύμα από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου .Εχει ασχοληθεί κανεις με αυτά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω δει κάτι συσκευές που μετατρέπουν το apple CarPlay σε ασύρματο ,Οι συσκευές αυτές είναι 2 ειδών ,οι φτηνές που κάνουν 20-25e και είναι συμβατές με after market οθόνες και οι ακριβές πάνω από 80e που κάνουν για εργοστασιακές .Επισης βλέπω ότι υπάρχει μια φτηνή και απλή λύση χωρίς να χρειάζεται να πας σε ηλεκτρολόγο όπου ακουμπάς μια βάση για ασύρματη φορτίση η οποία παίρνει ρεύμα από τον αναπτήρα του αυτοκινήτου .Εχει ασχοληθεί κανεις με αυτά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Επειδή όλοι μας φαντάζομαι έχουν εργοστασιακή οθόνη με android auto - CarPlay θα χρειαστούμε τις ακριβότερες λύσεις για ασύρματη σύνδεση. Εγώ πάντως λίγο που το είχα ψάξει δεν είχα δει τις τιμές που λες. Είχα δει γύρω στα 200 ευρώ για σύστημα που συνεργάζεται με εργοστασιακή οθόνη. Μου φάνηκε πολύ ακριβό. Γενικά ότι είχα δει ως ασύρματη λύση για CarPlay μου είχε φανεί είτε ακριβό είτε buggy.
Όσο για τον ασύρματο φορτιστή, το αμάξι της γυναίκας μου έχει και δεν σου κρύβω ότι είναι αρκετά βολικός για μικρές διαδρομές.

Αν θες δώσε λινκ από τις συσκευές που έχεις βρει, τόσο για φόρτιση Όσο και για CarPlay



Sent from my SM-T580 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδί από άλλο forum μου έχει στείλει αυτές τις συσκευές που έχει αγοράσει από το Ali τα δουλεύει με IPhone και οπως λέει δουλεύουν άψογα .Φυσικα τη λύση με τον ασύρματο φορτιστή που επέλεξε δεν μου αρέσει γιατί κανεις επέμβαση στα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου
Ασύρματο φόρτιση που απλά παίρνεις ρεύμα από τον αναπτήρα είναι αυτος και υπάρχει και στο γερμανικό Amazon
https://m.aliexpress.com/item/1005001271858241.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.190e141axOcdeI&browser_id=ec5be99a10e343e4af92bdeaf25e1de0&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=176802eaf08bf22500012b5779b633a429ac1a8775&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FHf1c7919ed760498eb68cadc45ad44f0dQ.jpg_640x640Q90.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.