Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Από ασύρματο wireless για apple CarPlay λέει ότι του δουλεύει αυτό άψογα .Το παιδί έχει Tiguan και IPhone έρχεται και από αποθήκη από το ΒΕΛΓΙΟ αμεσα
https://m.aliexpress.com/item/4000205787274.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.6b19f8fbIVOtnW&browser_id=ec5be99a10e343e4af92bdeaf25e1de0&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=tltlgdleruycat5k1768034552019b7fa00222708c&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FH1f3b8b46ad9043e9b303098a942c6478R.jpg_640x640Q90.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαίνονται όντως ενδιαφέροντα. Προβληματίζομαι για το ασύρματο CarPlay γιατί το carplay2air που έχει κυκλοφορήσει αρκετά, λένε ότι έχει προβλήματα με audio lag. Το carlinkit 2.0, αυτό που έστειλες στο λινκ δηλαδή, έχει 5ghz WiFi το οποίο μοιάζει μα λύνει αυτά τα θέματα.
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν ξέρω αν θα μπω στον πειρασμό. Το CarPlay με καλώδιο, ανάβει αστραπιαία (καμμία σχέση με το android auto που αργούσε αρκετά). Επίσης αγόρασα κάτι καλώδια που με βολεύουν παρά πολύ τόσο σε μέγεθος όσο και σε μήκος, όποτε μάλλον έχω καλυφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Για τον ασύρματο φορτιστή το έχεις να πεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό θα δουλεύει σίγουρα. Το κόστος είναι μικρό και βγαίνει και εύκολα αν δεν θες να το χρησιμοποιείς (πχ σε μεγάλο ταξίδι που ίσως θέσεις την ενσύρματη σύνδεση). Απλά δεν μου αρέσει ότι θα πρέπει να μπει ένα ματζαφλαρι στην θηκούλα αυτή του ταμπλό.
Έχω καλώδιο μόνιμα κουμπωμένο πάνω στο αυτοκίνητο και όποτε θέλω κουμπώνω το κινητό. Προσωπικά μου αρκεί αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω Tiguan 2018 έχω θέμα με ενς από τα τρία ποδήλατα μου ,τα δυο είναι σπαστά και χωράνε άνετα στο χώρο αποσκευών το τρίτο είναι ένα παιδικό 20’’της ideal .Επειδή παλαιότερα είχα αγοράσει βάση ποδηλάτων που μπαίνει πίσω από τη πόρτα αποσκευών και δεν με βόλεψε καθολου θέλω να πάρω μπάρες οροφής και βάση ποδηλάτου να χωράει τουλάχιστον ποδήλατο 20’’του παιδιού αλλά και να προσαρμόζεται η βάση για να βάλω αργότερα μεγαλύτερα .Τι μου προτείνεται τι κοιτάζω ;ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές επιλογές για βάσεις οροφής από φθηνές έως πανάκριβες.

Γενικά θα χρειαστείς πρώτα τις μπάρες οροφής και μετά θα αγοράσεις βάση για το ποδήλατο.

Μεγάλη προσοχή αν βάλεις ποδήλατο στην οροφή, αν είναι να περάσεις από διόδια ή να μπεις σε καράβι. Είναι ψηλό το αμάξι και με το ποδήλατο μπορεί να συναντήσεις πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ο κλιματισμός (και ο ανεμιστήρας) είναι σβηστός, νιώθετε να σας έρχεστε ζεστασιά από τους αεραγωγούς; Συμβαίνει κυρίως στους πλαϊνούς. Δεν έρχεται ζεστός αέρας αλλά αν τους πιάσεις είναι λίγο ζεστοί. Τι συμβαίνει; Περνούν από εκεί οι αεραγωγοί ψύξης του κινητήρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ανοιξε τον κλιματισμο βαλε την χαμηλοτερη θερμοκρασια κ ξανακλειστον κ θα σταματησει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ανοιξε τον κλιματισμο βαλε την χαμηλοτερη θερμοκρασια κ ξανακλειστον κ θα σταματησει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ, θα το κάνω! Που οφείλεται; Γνωρίζεις;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω Tiguan 2018 έχω θέμα με ενς από τα τρία ποδήλατα μου ,τα δυο είναι σπαστά και χωράνε άνετα στο χώρο αποσκευών το τρίτο είναι ένα παιδικό 20’’της ideal .Επειδή παλαιότερα είχα αγοράσει βάση ποδηλάτων που μπαίνει πίσω από τη πόρτα αποσκευών και δεν με βόλεψε καθολου θέλω να πάρω μπάρες οροφής και βάση ποδηλάτου να χωράει τουλάχιστον ποδήλατο 20’’του παιδιού αλλά και να προσαρμόζεται η βάση για να βάλω αργότερα μεγαλύτερα .Τι μου προτείνεται τι κοιτάζω ;ευχαριστώ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Εγώ έχω κοτσαδορο. Χτες πήρα την thule 9708.
Χωράει 4 ποδήλατα, και είναι πολύ super. Αλλά έχει 211€ ! + Κοτσαδορο αν δεν έχεις.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κοτσαδορο. Χτες πήρα την thule 9708.
Χωράει 4 ποδήλατα, και είναι πολύ super. Αλλά έχει 211€ ! + Κοτσαδορο αν δεν έχεις.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Καλημέρα

Κοτσαδόρο από αντιπροσωπεία πήρες ή after market?
Κόστος;
Εύκολη προσαρμογή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dimitroulis said:


Καλημέρα

Κοτσαδόρο από αντιπροσωπεία πήρες ή after market?
Κόστος;
Εύκολη προσαρμογή;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ειναι ο γνήσιος ο ηλεκτρικός. Μπήκε στο αμάξι μία εβδομάδα μετά την αγορά του αυτοκινητου το 2017 απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.

Ο συγκεκριμενος απο οσο ξερω, παει πανω απο 1000€.

Την δουλεια ομως την κανεις με εναν αποσπωμενο απο τους γνωστους. Ρωτα κανέναν Skoulika να σου πει κοστος.

 

 

Υ.γ Εχεις σχέση με κόρινθο ?

Edited by andreasp
Link to comment
Share on other sites

 
Ειναι ο γνήσιος ο ηλεκτρικός. Μπήκε στο αμάξι μία εβδομάδα μετά την αγορά του αυτοκινητου το 2017 απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.
Ο συγκεκριμενος απο οσο ξερω, παει πανω απο 1000€.
Την δουλεια ομως την κανεις με εναν αποσπωμενο απο τους γνωστους. Ρωτα κανέναν Skoulika να σου πει κοστος.
 
 
Υ.γ Εχεις σχέση με κόρινθο ?

Βόρεια Ελλάδα είμαι, καμία σχέση με «κάτω»


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2021 at 10:53 PM, andreasp said:

Εγώ έχω κοτσαδορο. Χτες πήρα την thule 9708.
Χωράει 4 ποδήλατα, και είναι πολύ super. Αλλά έχει 211€ ! + Κοτσαδορο αν δεν έχεις.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Και να συμπληρώσω γιατι το έψαξα.

Καμία σχαρα ποδηλάτων, με εξαίρεση αυτές που είναι σαν πλατφόρμες με φώτα και πινακίδα, δεν έχει έγκριση τύπου. Ειναι όλες για 3ες χώρες και απλα τις φέρνουν και τις πουλάνε εδώ γιατί βρήκαν έδαφος. Και μιλαω και για ΟΛΕΣ με ιμάντες που κρέμονται απο πίσω.

Συνεπώς ειναι ολες παράνομες.

Ακόμα και αυτή που εχει 211€.

Επικοινωνησα σημερα με την δ/νση συγκοινωνιων και στην συνέχεια με την Trim ΑΕ.

 

Συνημμένα θα βρείτε και την επίμαχη εγκύκλιο για το θέμα.

 

ΒΕΝΧ1-Π5Ι (1).pdf

Edited by andreasp
Link to comment
Share on other sites

 
Και να συμπληρώσω γιατι το έψαξα.
Καμία σχαρα ποδηλάτων, με εξαίρεση αυτές που είναι σαν πλατφόρμες με φώτα και πινακίδα, δεν έχει έγκριση τύπου. Ειναι όλες για 3ες χώρες και απλα τις φέρνουν και τις πουλάνε εδώ γιατί βρήκαν έδαφος. Και μιλαω και για ΟΛΕΣ με ιμάντες που κρέμονται απο πίσω.
Συνεπώς ειναι ολες παράνομες.
Ακόμα και αυτή που εχει 211€.
Επικοινωνησα σημερα με την δ/νση συγκοινωνιων και στην συνέχεια με την Trim ΑΕ.
 
Συνημμένα θα βρείτε και την επίμαχη εγκύκλιο για το θέμα.
 
ΒΕΝΧ1-Π5Ι (1).pdf

Να σε ρωτησω μιας και το έψαξες. Βρήκες κάποιες που εγγυημένα έχουν έγκριση τύπου; Αν ναι ποια είναι η διαδικασία για να τις χρησιμοποιείς νόμιμα; Αρκεί απλά να επιδείξεις την έγκριση τύπου δε ενδεχόμενο έλεγχο ή είναι κάποια άλλη διαδικασία;
Link to comment
Share on other sites

Λέει και στο pdf που ανεβάσω την διαδικασία
Έγκριση τύπου έχουν μόνο οι μεγάλες με τα 500-800€ της Thule, που είναι σαν πλατφόρμες με φανάρια και πινακίδα πίσω. Σε menabo βλέπω και πολύ φθηνότερες , αλλά δεν είναι βέβαιος ότι έχουν έγκριση τύπου οι συγκεκριμένες.
Αγοράζεις λοιπόν και πας στο υπουργείο και βγάζεις άδεια έλξης ουσιαστικά. Σαν να είχες αγοράσεις τρέιλερ.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέει και στο pdf που ανεβάσω την διαδικασία
Έγκριση τύπου έχουν μόνο οι μεγάλες με τα 500-800€ της Thule, που είναι σαν πλατφόρμες με φανάρια και πινακίδα πίσω. Σε menabo βλέπω και πολύ φθηνότερες , αλλά δεν είναι βέβαιος ότι έχουν έγκριση τύπου οι συγκεκριμένες.
Αγοράζεις λοιπόν και πας στο υπουργείο και βγάζεις άδεια έλξης ουσιαστικά. Σαν να είχες αγοράσεις τρέιλερ.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk





Συγνώμη που επιμένω αλλά είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ. Την έγκριση τύπου στην δίνει το κατάστημα από που αγοράζεις την βάση; Από που την βρίσκουμε, ώστε να την πάμε στο υπουργείο;
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, forza said:


Συγνώμη που επιμένω αλλά είναι κάτι που με ενδιαφέρει πολύ. Την έγκριση τύπου στην δίνει το κατάστημα από που αγοράζεις την βάση; Από που την βρίσκουμε, ώστε να την πάμε στο υπουργείο;

Την εγκριση στην δινει το καταστημα ας πουμε. Για την ακριβεια η αντιπροσωπεια. Εγω επικοινωνησα με την Trim ΑΕ που ειναι ο αντιπροσωπος της Thule, και με ενημερωσε οτι καμια βαση της εκτος απο του συγκεκριμενου τυπου δεν εχει εγκριση τυπου.

Προφανως δεν εχει και καμια αλλη αλλου κατασκευαστη, γιατι ολες εχουν το ιδιο προβλημα. "Κρυβουν" τα φανάρια και την πινακίδα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Την εγκριση στην δινει το καταστημα ας πουμε. Για την ακριβεια η αντιπροσωπεια. Εγω επικοινωνησα με την Trim ΑΕ που ειναι ο αντιπροσωπος της Thule, και με ενημερωσε οτι καμια βαση της εκτος απο του συγκεκριμενου τυπου δεν εχει εγκριση τυπου.
Προφανως δεν εχει και καμια αλλη αλλου κατασκευαστη, γιατι ολες εχουν το ιδιο προβλημα. "Κρυβουν" τα φανάρια και την πινακίδα. 
 

Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ. Στην παρούσα φάση έχω μια Thule hangon που είναι από τις «παράνομες». Ιδανικά θα ήθελα 4πλη, αλλά επειδή έχω ήδη μπάρες οροφής, μπορώ να πάρω μια νόμιμη διπλή και να χρησιμοποιώ και τις μπάρες οροφής για τα αλλά δυο ποδήλατα.
Link to comment
Share on other sites

Just now, forza said:


Τέλεια! Σε ευχαριστώ πολύ. Στην παρούσα φάση έχω μια Thule hangon που είναι από τις «παράνομες». Ιδανικά θα ήθελα 4πλη, αλλά επειδή έχω ήδη μπάρες οροφής, μπορώ να πάρω μια νόμιμη διπλή και να χρησιμοποιώ και τις μπάρες οροφής για τα αλλά δυο ποδήλατα.

 

Ποιος σου ειπε οτι η διπλη ειναι νομιμη?

ΚΑΜΙΑ βαση που κρεμονται ποδηλατα πισω δεν ειναι νομιμη. Ειτε τετραπλή είτε μονή.

Οτιδήποτε εμποδίζει τα φανάρια και την πινακίδα να φαίνονται είναι παράνομο. 

Ακομα και αυτες με τους ιμαντες απο τους ποδηλαταδες, jumbo Κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

 
Ποιος σου ειπε οτι η διπλη ειναι νομιμη?
ΚΑΜΙΑ βαση που κρεμονται ποδηλατα πισω δεν ειναι νομιμη. Ειτε τετραπλή είτε μονή.
Οτιδήποτε εμποδίζει τα φανάρια και την πινακίδα να φαίνονται είναι παράνομο. 
Ακομα και αυτες με τους ιμαντες απο τους ποδηλαταδες, jumbo Κλπ.
 

Παρεξήγησες. Εννοούσα μια από τις διπλές της Thule που έχουν και φώτα.
Link to comment
Share on other sites

Just now, forza said:


Παρεξήγησες. Εννοούσα μια από τις διπλές της Thule που έχουν και φώτα.

 

Παρε την 4πλη κατευθειαν να τελειωνεις δια παντως. Εναλλακτικα, δες σε αντιστοιχου τυπου απο αλλους κατασκευαστες. menabo, a hellas.

Οι Thule τετοιου τυπου ειναι εξωπραγματικα ακριβες. 1000€ για βαση ποδηλατων δεν δινω.
Επιβεβαιωσε ομως οτι εχουν εγκριση τυπου.

Αν ειχα χωρο να την αποθηκευω να κοιταγα μια menabo τετοιου τυπου. Αλλα ειναι τοσο τεραστια που θελεις αλλη μια θεση σταθμευσης για να την βαζεις. Ηδη εχω θεμα με το τρειλερ που πηρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Βγαίνει κάπου 600 ευρώ η 4πλη menabo. Υπάρχει και επίσημη αντιπροσωπεία όποτε θέλω να πιστεύω ότι θα βγει άκρη.
Αν βρεις τίποτα άλλες πληροφορίες επι του θέματος σε παρακαλώ γράψε εδώ και θα κάνω το ίδιο και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά !! Είμαι κάτοχος Tiguan II 2017 1.6 tdi και εδώ και δυο μέρες ο σκύλος στο χωριό μύριζε και έμπαινε κάτω από το αμάξι !! Σήμερα δεν τον πρόλαβα και πήγε πάλι κάτω και βγάζοντας τον είχε ξηλώσει ένα καλώδιο !! Ένας γνωστός μου μάστορας που το είδε μου είπε είναι αισθητήρας NOx και κάνει περίπου 500€ !!! Ισχύει κάτι τέτοιο ;; Τόσο ακριβό ; Αυτός μου είπε μην πάω αντιπροσωπεία γιατί είναι πανάκριβο ανταλλακτικό και να δω να το κολλήσω καλύτερα !! Γίνεται αυτό ή θα έχω προβλήματα μετά ;; Ευχαριστω 

4554A502-FF35-4A7F-8B5A-B2D583D50584.jpeg

DB1E095B-188A-4D0F-BF04-010CFAE31A26.jpeg

Edited by gtsia
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.