Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

19 minutes ago, gtsia said:

Καλησπέρα παιδιά !! Είμαι κάτοχος Tiguan II 2017 1.6 tdi και εδώ και δυο μέρες ο σκύλος στο χωριό μύριζε και έμπαινε κάτω από το αμάξι !! Σήμερα δεν τον πρόλαβα και πήγε πάλι κάτω και βγάζοντας τον είχε ξηλώσει ένα καλώδιο !! Ένας γνωστός μου μάστορας που το είδε μου είπε είναι αισθητήρας NOx και κάνει περίπου 500€ !!! Ισχύει κάτι τέτοιο ;; Τόσο ακριβό ; Αυτός μου είπε μην πάω αντιπροσωπεία γιατί είναι πανάκριβο ανταλλακτικό και να δω να το κολλήσω καλύτερα !! Γίνεται αυτό ή θα έχω προβλήματα μετά ;; Ευχαριστω 

εε ενταξει. Αμα θελουν 200€ για αλλαγη λαδιων, δεν θα μου κανει εντυπωση το 500αρικο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , gtsia said:

Καλησπέρα παιδιά !! Είμαι κάτοχος Tiguan II 2017 1.6 tdi και εδώ και δυο μέρες ο σκύλος στο χωριό μύριζε και έμπαινε κάτω από το αμάξι !! Σήμερα δεν τον πρόλαβα και πήγε πάλι κάτω και βγάζοντας τον είχε ξηλώσει ένα καλώδιο !! Ένας γνωστός μου μάστορας που το είδε μου είπε είναι αισθητήρας NOx και κάνει περίπου 500€ !!! Ισχύει κάτι τέτοιο ;; Τόσο ακριβό ; Αυτός μου είπε μην πάω αντιπροσωπεία γιατί είναι πανάκριβο ανταλλακτικό και να δω να το κολλήσω καλύτερα !! Γίνεται αυτό ή θα έχω προβλήματα μετά ;; Ευχαριστω 

4554A502-FF35-4A7F-8B5A-B2D583D50584.jpeg

DB1E095B-188A-4D0F-BF04-010CFAE31A26.jpeg

 

Πιστεύω σε έναν ηλεκτρολόγο θα μπορέσεις να το φτιάξεις.

Δεν νομίζω ότι θα έχει μεγάλη μανούρα.?

 

Εχει Φωτογραφία από το κομμάτι που πάει το καλώδιο αυτό?

 

 

Τα κατοικίδια  δυστυχώς κάνουν ζημιες...

 

Που να δεις Και στο δικό μου τι γίνεται από της γάτες. 

Κάθε τρις και λίγο μπαίνουν μέσα στο μοτέρ και κάθονται.....:frantics:

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα,  έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας απωθυτικο σπρέι για γάτες και σκύλους?? 

Στο αμάξι του , κάνουν  δουλεία καθόλου?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω το tiguan να μην εχει την μαλακια που εχει το Q5 του ξαδερφου στο χωριο.

Εχει πληρώσει πάνω απο 5000€ ζημιες απο ποντίκια. Μεχρι και φωλια μεσα στο αμαξι στον πισω αεραγωγο εκαναν.

 

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτι γρήγορο για τρωκτικά κτλ είναι το θειάφι αλλά προσοχή ίσως βλάψει κατοικίδια!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, OMINUS said:

Πλάκα πλάκα,  έχει χρησιμοποιήσει κανείς σας απωθυτικο σπρέι για γάτες και σκύλους?? 

Στο αμάξι του , κάνουν  δουλεία καθόλου?

Συνάδελφε, εγώ έβαλα στο χώρο της μηχανής του αυτοκινήτου καθώς και κάτω από την σέλα της μηχανής μου ναφθαλίνη...

Εκτός από τον σκόρο στις ντουλάπες ( :lol: ), απωθεί και τα τρωκτικά για να μην πάθουμε και καμιά ζημιά στα καλώδια!!!

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Hellas4x4 said:

Συνάδελφε, εγώ έβαλα στο χώρο της μηχανής του αυτοκινήτου καθώς και κάτω από την σέλα της μηχανής μου ναφθαλίνη...

Εκτός από τον σκόρο στις ντουλάπες ( :lol: ), απωθεί και τα τρωκτικά για να μην πάθουμε και καμιά ζημιά στα καλώδια!!!

Η αληθεια ειναι οτι εχει χρονια να ασχοληθει με τα καλωδια του Audi.

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, αλλα η λυτρωση ηρθε απο την ημερα που του πηρα ενα απο αυτα τα απωθητικα τρωκτικων με υπερήχους που τα βαζεις στην πριζα.

Λέτε να κάνουν δουλεια??

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Hellas4x4 said:

Συνάδελφε, εγώ έβαλα στο χώρο της μηχανής του αυτοκινήτου καθώς και κάτω από την σέλα της μηχανής μου ναφθαλίνη...

Εκτός από τον σκόρο στις ντουλάπες ( :lol: ), απωθεί και τα τρωκτικά για να μην πάθουμε και καμιά ζημιά στα καλώδια!!!

Στο χώρο της μηχανής πως έβαλες την ναφθαλίνη??

 

Για δώσε μερικές λεπτομέριες 

 

 

Απο τι βλεπω,  και η Audi έχει γνησιο σετ  για προστασία από τα ζώα.

https://www.ebay.co.uk/itm/Genuine-Audi-Anti-Rodent-Repeller-Kit/282839026158?pageci=b4d833b6-7ce4-4d47-84be-d3d8e1a1fbe6&epid=1557283838&redirect=mobile

 

https://shops.audi.com/en_GB/web/zubehoer/p/anti-marten-device-8u0054650-9

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Πήρα από αυτές τις πλαστικές θήκες που μοιάζουν με τα καθαριστικά λεκάνης και το κρέμασα σε μία άκρη μέσα στο χώρο του κινητήρα... :p

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή είμαι σε σκέψη να δώσω Tiguan andvaved 1.4-125ps 06-2018 με 40000χλμ ατρακάριστο ποσό περίπου να υπολογίζω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή είμαι σε σκέψη να δώσω Tiguan andvaved 1.4-125ps 06-2018 με 40000χλμ ατρακάριστο ποσό περίπου να υπολογίζω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

21k με 23k λογικά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα των VWάκηδων!

Ερχόμενος από A3 8L και στη συνέχεια A3 8 P Sportback S-Line, είμαι σε αναζήτηση οικογενειακού SUV.

Πρόσφατα έκανα test drive και το 1.5 EVO R-Line, το οποίο μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Η προσφορά που πήρα με κάποια έξτρα καθώς και την εργοστασιακή επέκταση εγγύησης είναι στις 39000

Μοναδικός ενδοιασμός μου είναι η παρουσίαση του Tiguan 3 κάποια στιγμή μέσα στο 2022 που σημαίνει θεωρητικά ότι θα βγουν κάποια αυτοκίνητα με προωθητικά πακέτα και δωρεάν εξοπλισμό.

Επειδή δεν μπόρεσα να βρω περισσότερα online, πιστεύετε ότι αξίζει να προχωρήσω σε αγορά κάποιου από τα αυτοκίνητα που έρχονται τέλος του μήνα ή να περιμένω κάποιο διάστημα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις οποίες απαντήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα των VWάκηδων!

Ερχόμενος από A3 8L και στη συνέχεια A3 8 P Sportback S-Line, είμαι σε αναζήτηση οικογενειακού SUV.

Πρόσφατα έκανα test drive και το 1.5 EVO R-Line, το οποίο μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις. Η προσφορά που πήρα με κάποια έξτρα καθώς και την εργοστασιακή επέκταση εγγύησης είναι στις 39000

Μοναδικός ενδοιασμός μου είναι η παρουσίαση του Tiguan 3 κάποια στιγμή μέσα στο 2022 που σημαίνει θεωρητικά ότι θα βγουν κάποια αυτοκίνητα με προωθητικά πακέτα και δωρεάν εξοπλισμό.

Επειδή δεν μπόρεσα να βρω περισσότερα online, πιστεύετε ότι αξίζει να προχωρήσω σε αγορά κάποιου από τα αυτοκίνητα που έρχονται τέλος του μήνα ή να περιμένω κάποιο διάστημα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις οποίες απαντήσεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με το καλό ότι και να πάρεις!
Όσον αφορά το «περιμένεις κάποιο διάστημα», ξέρεις πόσο θα είναι αυτό;
Έχω πληροφορίες εκ των έσω στην Γερμανία, πως σταμάτησε την Παρασκευή η γραμμή παραγωγής της VW λόγω έλλειψης καλωδιώσεων από εργοστάσια της Ουκρανίας!
Γίνονται σκέψεις για εισαγωγή από Βραζιλία ή Κίνα αλλά οι αποστάσεις είναι μεγάλες και η παραγωγή από εκεί είναι πολύ μικρότερη.
Πότε θα ξανά ξεκινήσει η γραμμή παραγωγή και θα επανέλθει η κανονικότητα κανείς δεν ξέρει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ήταν που ήταν χάλια η κατάσταση με τις παραδόσεις αυτοκινήτων, θα γίνει ακόμα χειρότερη λοιπόν!

2 ερωτήσεις ακόμα: retrofit της κάμερας οπισθοπορείας γίνεται (αν ναι, κάποια πρόταση για εγκαταστάτη; ) και με νορμάλ οδήγηση σε επαρχιακό δίκτυο να υπολογίζω μια κατανάλωση από 9-10lt/100km;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

39000 για τιγκ που φτάνει στο τέλος ζωής δεν αξίζει με τη καμία. Πεταμένα λεφτά.
Το 2017 για να καταλάβεις είχε το 2λ 190αρι ντίζελ 37.000

Link to comment
Share on other sites

Ήταν που ήταν χάλια η κατάσταση με τις παραδόσεις αυτοκινήτων, θα γίνει ακόμα χειρότερη λοιπόν!

2 ερωτήσεις ακόμα: retrofit της κάμερας οπισθοπορείας γίνεται (αν ναι, κάποια πρόταση για εγκαταστάτη; ) και με νορμάλ οδήγηση σε επαρχιακό δίκτυο να υπολογίζω μια κατανάλωση από 9-10lt/100km;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σχετικά με την κατανάλωση σε επαρχιακό δίκτυο (υπολογίζω γύρω στα 80kmh) θα σου έλεγα ότι η κατανάλωση θα είναι γύρω στο 7.5 . Ίσως και χαμηλότερα αλλά έχεις r line με 19αρηδες (φαντάζομαι) τροχούς όποτε η κατανάλωση θα είναι μεγαλύτερη σε σχέση με το δικό μου που έχει 17.
Link to comment
Share on other sites

Για το 1.5 TSI μοτέρ, να υπολογίζεις μέση πραγματική μεικτή κατανάλωση 8 l/100 Km, που σημαίνει σε επαρχιακή οδό θα είναι χαμηλότερη και εντός αστικού ιστού υψηλότερη από αυτό το νούμερο.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

39000 για τιγκ που φτάνει στο τέλος ζωής δεν αξίζει με τη καμία. Πεταμένα λεφτά.
Το 2017 για να καταλάβεις είχε το 2λ 190αρι ντίζελ 37.000

Δυστυχώς ισχύει 100%, είναι η χειρότερη περίοδος για αγορά, με ακόμα μεγαλύτερες ελλείψεις και νέες αυξήσεις προ των πυλών και φυσικά με τις λιγότερες διαθέσιμες επιλογές.

Μου είπαν για Q3 με εσωτερικό S-Line και μερικά ακόμα extra, παράδοση σε 6+ μήνες, για Kia Sportage Titanium, από αυτοκίνητα που έχουν ήδη παραγγελθεί, παράδοση στην καλύτερη 15-30/6…

Θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως προκύψει και κάποια καλή περίπτωση σε μτχ, αλλά νομίζω πως θα καταλήξω σε ένα από τα κομμάτια που είναι in transport αυτή τη στιγμή, με παράδοση τέλος του μήνα.

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Nairafren said:

Θα το ψάξω λίγο ακόμα μήπως προκύψει και κάποια καλή περίπτωση σε μτχ, αλλά νομίζω πως θα καταλήξω σε ένα από τα κομμάτια που είναι in transport αυτή τη στιγμή, με παράδοση τέλος του μήνα.

Παντως σιγουρα μην περιμενεις παραγγελια αυτοκινητου. Παρε ετοιμοπαραδοτο καινουργιο ή μεταχειρισμένο.

Η παραγγελια δεν εχεις ιδεα ποτε θα ερθει, και πια τολμω να πω.... ουτε καν αν ερθει!

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτοκίνητο του 2019. Παρατήρησε κανένας αλλαγή στη συμπεριφορά του lane assist μετά από service (και πιθανότατα από update)? Δεν το χρησιμοποιούσα το lane assist γιατί ένιωθα ότι το αμάξι δεν έμενε στο κέντρο της λωρίδας αλλά πηφαινα δεξιά αριστερά και σταματούσε μόνο όταν «διάβαζε» τη γραμμή του ορίου της λωρίδας. Προχτές που το ξανά δοκίμασα το lane assust παρατήρησα ότι έμενε καρφωμένο στο μέσο της λωρίδας.

Link to comment
Share on other sites

Και επίσημα, καλώς σας βρήκα λοιπόν! Παρέλαβα χθες και είμαι ενθουσιασμένος! Τοποθετήθηκαν ήδη οι Nanoceramic της Llumar και το αυτοκίνητο έδειξε ακόμα περισσότερο! da68e3e245537fcd25ba4d1bd49464b0.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτοκίνητο του 2019. Παρατήρησε κανένας αλλαγή στη συμπεριφορά του lane assist μετά από service (και πιθανότατα από update)? Δεν το χρησιμοποιούσα το lane assist γιατί ένιωθα ότι το αμάξι δεν έμενε στο κέντρο της λωρίδας αλλά πηφαινα δεξιά αριστερά και σταματούσε μόνο όταν «διάβαζε» τη γραμμή του ορίου της λωρίδας. Προχτές που το ξανά δοκίμασα το lane assust παρατήρησα ότι έμενε καρφωμένο στο μέσο της λωρίδας.
Δεν το χρησιμοποιώ εγώ αυτό το μαραφέτι
Και επίσημα, καλώς σας βρήκα λοιπόν! Παρέλαβα χθες και είμαι ενθουσιασμένος! Τοποθετήθηκαν ήδη οι Nanoceramic της Llumar και το αυτοκίνητο έδειξε ακόμα περισσότερο! da68e3e245537fcd25ba4d1bd49464b0.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater


Ευχαριστώ πολύ! Από ότι είδα, γλύτωσα στο τσακ την νέα αύξηση τιμής (1250€)!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Και επίσημα, καλώς σας βρήκα λοιπόν! Παρέλαβα χθες και είμαι ενθουσιασμένος! Τοποθετήθηκαν ήδη οι Nanoceramic της Llumar και το αυτοκίνητο έδειξε ακόμα περισσότερο! da68e3e245537fcd25ba4d1bd49464b0.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλορίζικο το όχημα! Εξω από το δημαρχείο Ρόδου είναι η φωτό;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Καλορίζικο το όχημα! Εξω από το δημαρχείο Ρόδου είναι η φωτο;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ευχαριστώ πολύ! Ναι, εκεί είναι!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.