Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

αρα μιλαμε για μια διαφορα της ταξεως 1 με 1,5λιτρο στην εθνικη. :wink:


Μπορεί και παραπάνω!
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως στα 140-150 η κατανάλωση είναι ελαφρώς μικρότερη από τα 110-120.
Και σε συζήτηση έχει ειπωθεί το ίδιο και από κατόχους άλλων αυτοκινήτων.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

αρα μιλαμε για μια διαφορα της ταξεως 1 με 1,5λιτρο στην εθνικη. :wink:


Μπορεί και παραπάνω!
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως στα 140-150 η κατανάλωση είναι ελαφρώς μικρότερη από τα 110-120.
Και σε συζήτηση έχει ειπωθεί το ίδιο και από κατόχους άλλων αυτοκινήτων.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

επισης, με ενεργοποιημενο το start/stop χοντρικα εχουμε:

-με πολυ κινηση: γυρω στο 0,5 κατω

-νορμαλ: 0,2 κατω

Link to comment
Share on other sites

Εκτός Αθηνών με έχει βγάλει 950χλμ και είχα ακόμα αλλά 20χλμ .Αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι η διαφορά είναι 1 το πολύ 2 λίτρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , ils said:

Εκτός Αθηνών με έχει βγάλει 950χλμ και είχα ακόμα αλλά 20χλμ .Αυτο που έχω καταλάβει είναι ότι η διαφορά είναι 1 το πολύ 2 λίτρα


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

σου ειχε αναψει λαμπακι?

Link to comment
Share on other sites

25782 χλμ    210 euro Karenta Αργυρουπολης. Λαδια +φιλτρο λαδιου+ φιλτρο καμπινας+φιλτρο air condition+ δωρο το VW connect στην OBD.
 
Επισης εμεινα δυο φορες απο μπαταρια(  18 μηνων αμαξι) και μου την αλλαξαν εντος εγγυηση παροτι δεν χρησιμοποιω το Start stop.(το απενεργοποιω καθε φορα)

Σημερε που ρώτησα για αλλαγή λαδιού νου είπαν 30000χλμ Στα 15000 μόνο αν έχω καταπονήσει πολύ τον κινητήρα μέσα στη πόλη και είναι καθαρά δικιά μου επιλογή για αλλαγή στα 15000.Δηλαδη αν συμβεί κάτι στο αυτοκίνητο δεν θα νου ζητήσουν ευθύνη γιατί δεν άλλαξα στα 15.Επισης σε περίπτωση που αλλάξω στα 15 που στα 15 θα αλλάξω μόνο λάδι και φίλτρο λαδιού αλλάζουν τίποτα άλλο .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

η vw εχει δυο "προγράμματα", το short και το long.

από το εργοστασιο ερχονται με λαδια για Long, δλδ για 30.000χλμ.

για την Ελλαδα καλυτερο είναι να ακολουθούμε το short, δλδ ανα 15.000χλμ (αν θυμαμαι καλα) ή ανα χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25782 χλμ    210 euro Karenta Αργυρουπολης. Λαδια +φιλτρο λαδιου+ φιλτρο καμπινας+φιλτρο air condition+ δωρο το VW connect στην OBD.
 
Επισης εμεινα δυο φορες απο μπαταρια(  18 μηνων αμαξι) και μου την αλλαξαν εντος εγγυηση παροτι δεν χρησιμοποιω το Start stop.(το απενεργοποιω καθε φορα)

Σημερε που ρώτησα για αλλαγή λαδιού νου είπαν 30000χλμ Στα 15000 μόνο αν έχω καταπονήσει πολύ τον κινητήρα μέσα στη πόλη και είναι καθαρά δικιά μου επιλογή για αλλαγή στα 15000.Δηλαδη αν συμβεί κάτι στο αυτοκίνητο δεν θα νου ζητήσουν ευθύνη γιατί δεν άλλαξα στα 15.Επισης σε περίπτωση που αλλάξω στα 15 που στα 15 θα αλλάξω μόνο λάδι και φίλτρο λαδιού αλλάζουν τίποτα άλλο .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 26/6/2018 at 9:34 ΜΜ, XIONOULIS said:

ominus στην πρίζα ε??αχαχούχα εγώ είχα την απορία γιατί έχει μόνο ο συνοδηγός .....και πήγα και αγόρασα  απτό ικεα τσόχα αυτοκόλλητη ν ατην βάλω και στις άλλες θεσεις.η σε κανα πλαισιο πορτας μεσα.

Σαν μικρό παιδί και εγώ:db:

 

 

Τέτοια τσόχα είναι καλή γιατί σταματά τα τρίξιματα στο αμάξι σε διάφορα σημεία.

 

Στο passat μου έχει τέτοιου είδους σε πολλά σημεία μέσα στο αμάξι.

 

Μέχρι και τα ντουλάπια είναι περασμένα με τέτοιο υλικό.

 

Αυτό που πήρες εσύ έχεις καμία φωτογραφία στο πώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , ils said:


Σημερε που ρώτησα για αλλαγή λαδιού νου είπαν 30000χλμ Στα 15000 μόνο αν έχω καταπονήσει πολύ τον κινητήρα μέσα στη πόλη και είναι καθαρά δικιά μου επιλογή για αλλαγή στα 15000.Δηλαδη αν συμβεί κάτι στο αυτοκίνητο δεν θα νου ζητήσουν ευθύνη γιατί δεν άλλαξα στα 15.Επισης σε περίπτωση που αλλάξω στα 15 που στα 15 θα αλλάξω μόνο λάδι και φίλτρο λαδιού αλλάζουν τίποτα άλλο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Υπερβολικά πολλά τα χιλιόμετρα για 30.000 .

 

Καλύτερα να κάνεις και να προτιμήσεις το servise τον 15.000χλμ.

 

Το πρώτο servise περιλαμβάνει αλλαγή λάδια και φίλτρο λαδιού. Ίσως και φίλτρο καμπίνας?

 

 

Το servise τον 15.000 είναι στον χρόνο η στα 15.000 χλμ.

 

Όποιο από τα 2 έρθει πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nightmare said:

η vw εχει δυο "προγράμματα", το short και το long.

από το εργοστασιο ερχονται με λαδια για Long, δλδ για 30.000χλμ.

για την Ελλαδα καλυτερο είναι να ακολουθούμε το short, δλδ ανα 15.000χλμ (αν θυμαμαι καλα) ή ανα χρόνο.

e97zQV.png


WvvTH7.jpg

αμα ακολουθησετε τις προδιαγραφες θα δειτε και ποια λαδια ειναι για 30000 χλμ και ποια ειναι για 15000 χλμ ..και απο εκει και μετα εχουμε ποια λαδια βαζει η καθε αντιπροσωπεια...

τα LL που βγαινουν 5-30 ειναι για 30000 χλμ 504 βενζινη/507 πετρελαιο

4ikY3T.jpg

 

 

εγω ακολουθω πχ ανα 7000 χλμ γιατι θελω εγω, και βαζω προδιαγραφες 502βενζινη/507 πετρελαιο που ειναι για ποιο συχνα διαστηματα σερβις της vw.

M2fRZ4.jpg

ο γρατζιας εμενα μου το δωσε απτην αρχη  με 5-40 απο οτι ρωτησα  πχ και το συνεχισα με αυτα τις καστρολ τιτανιιυμ 5-40 502 προδιαγραφη συνθετικα παντα,λογω απτην αρχη συνενοησης για σερβις ανα 15000 χλμ σε αυτους .

Link to comment
Share on other sites

@XIONOULIS

 

Λευτερη, μου φαινεται περιεργο που τα 5-30 είναι για long και τα 5-40 για short. θα περιμενα να ισχυει ακριβως το αντιθετο.

 

παιδια, το σασμαν πως σας φαινεται?

μου φαινεται ότι αργουν αρκετα να ζεσταθουν οι βαλβολινες του και ακούγεται λιγακι στα πρωτα χλμ.

 

επισης, εχετε παρατηρησει μετατοπίσεις του μοτερ? 

θα πω ένα παράδειγμα για να γινω πιο κατανοητος.

η πυλωτη της πολυκατοικίας μου εχει μια εντονη κλιση για να μπεις και ουσιαστικα ανεβαινεις με "φορα".

όταν παταω συμπλεκτη για να σταματήσω κ να παρω θεση για να παρκαρω, νιώθω ένα τράνταγμα παρολο που εχω αφησει τις στροφες να πεσουν αρκετα γυρω στις 1000 (ουσιαστικα καθυστερώ να πατησω συμπλεκτη μηπως κ γλυτωσω αυτό το τράνταγμα)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , nightmare said:

@XIONOULIS

 

Λευτερη, μου φαινεται περιεργο που τα 5-30 είναι για long και τα 5-40 για short. θα περιμενα να ισχυει ακριβως το αντιθετο.

Το 5W30 είναι ποιο χοντρό λάδι (να το πω έτσι) και το 5w40 ποιο ψιλό.

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση πώς το 5w30 με κωδικό 504/507 έγινε από λάδι που ήταν για servise τον 15.000 σε service τον 30.000χιλιομετρον.

Link to comment
Share on other sites

Το 5W30 είναι ποιο χοντρό λάδι (να το πω έτσι) και το 5w40 ποιο ψιλό.
 
Εμένα μου κάνει εντύπωση πώς το 5w30 με κωδικό 504/507 έγινε από λάδι που ήταν για servise τον 15.000 σε service τον 30.000χιλιομετρον.
Ανάποδα τα είπες.
Το 40 είναι πιο χοντρό.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

Ανάποδα τα είπες.
Το 40 είναι πιο χοντρό.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εγώ ξέρω ότι όσο μικρότερο είναι το τελευταίο νούμερο (πχ 5w20) τόσο ποιο χοντρό ειναι.:huh:

Link to comment
Share on other sites

εγώ ξέρω ότι όσο μικρότερο είναι το τελευταίο νούμερο (πχ 5w20) τόσο ποιο χοντρό ειναι.:huh:
Τσουκ.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ominus έχεις διάβασμα το σαβκο

https://wiki.anton-paar.com/en/sae-viscosity-grades/

Edited by nikdev
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , nightmare said:

@XIONOULIS

 

Λευτερη, μου φαινεται περιεργο που τα 5-30 είναι για long και τα 5-40 για short. θα περιμενα να ισχυει ακριβως το αντιθετο.

 

παιδια, το σασμαν πως σας φαινεται?

μου φαινεται ότι αργουν αρκετα να ζεσταθουν οι βαλβολινες του και ακούγεται λιγακι στα πρωτα χλμ.

 

επισης, εχετε παρατηρησει μετατοπίσεις του μοτερ? 

θα πω ένα παράδειγμα για να γινω πιο κατανοητος.

η πυλωτη της πολυκατοικίας μου εχει μια εντονη κλιση για να μπεις και ουσιαστικα ανεβαινεις με "φορα".

όταν παταω συμπλεκτη για να σταματήσω κ να παρω θεση για να παρκαρω, νιώθω ένα τράνταγμα παρολο που εχω αφησει τις στροφες να πεσουν αρκετα γυρω στις 1000 (ουσιαστικα καθυστερώ να πατησω συμπλεκτη μηπως κ γλυτωσω αυτό το τράνταγμα)

πάλι καλά που σας βάζω και φώτο απτό μανουαλ και απο τα μπουκάλια τα ίδια με τις προδιαγραφες και δεν υπάρχει περιθώριο αμφιβολίας...δεν τα λέω εγώ αλλά ο κατασκευαστής και η καστρολ ....λολ...to LL στο 5-30 ειναι Long life..

το 30  είναι ποιο λεπτό απτό 40...εξάλλου όταν το έκαιγε το 30ρι οι μηχανικατζες μας για να το μειώσουν αυτό πηγαίνανε στο 40ρι με τις ευλογίες του κατασκευαστή,,,

Edited by XIONOULIS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , nikdev said:

@ominus έχεις διάβασμα το σαβκο

https://wiki.anton-paar.com/en/sae-viscosity-grades/

Εχετε δίκιο,  ζητώ συγγνώμη,  κάπου τα έχω μπερδέψει...:ahappy:

 

Πράγματι ανάποδα το περιέγραψα, κάπου τα μπέρδεψα με το 10w40

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , XIONOULIS said:

πάλι καλά που σας βάζω και φώτο απτό μανουαλ και απο τα μπουκάλια τα ίδια με τις προδιαγραφες και δεν υπάρχει περιθώριο αμφιβολίας...δεν τα λέω εγώ αλλά ο κατασκευαστής και η καστρολ ....λολ...to LL στο 5-30 ειναι Long life..

το 30  είναι ποιο λεπτό απτό 40...εξάλλου όταν το έκαιγε το 30ρι οι μηχανικατζες μας για να το μειώσουν αυτό πηγαίνανε στο 40ρι με τις ευλογίες του κατασκευαστή,,,

Λευτερη, δεν σε αμφισβητησα απλως μου φανηκε περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχει που είναι το Tiguan 2 στην αγορά;
Έχει βγει το 3 τώρα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει βγει το 3. Απο το καλοκαιρι του 16

Πόσο καιρό έχει που είναι το Tiguan 2 στην αγορά;
Έχει βγει το 3 τώρα...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

to 2016 πρωτοπαρουσιαστηκε η δευτερη γενια τιγκουαν με το ρλινε να βγαινει αν εχω καταλαβει καλα το 2017 για πρωτη φορα.δεν ειμαι σιγουρος για το 2017.απο εκει και μετα η τριτη γενια ποια ειναι?,μηπως λες κανα κουπε τιγκουαν προτζεκτ η το ατλας? γιατι τριτη γενια θα το χανε γραψει στις ομαδες εξωτερικου και δεν εχω δει κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.