Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Γράψτε λάθος.
Το μπέρδεψα με το Tuareg....

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Xionouli καλημέρα. Έχω το tiguan από τον Νοέμβριο του 2016 εντελώς μαμά χωρίς να προσθέσω κάτι λόγω φόρων. Μένω Αθήνα και επειδή είμαι παντελώς άσχετος και είσαι αρκετά ψαγμένος θα ήθελα βοήθεια σε απορίες που έχω και επίσης σε κωδικοποιήσεις με το obd11.  

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρουσιαστεί σε κάποιον πρόβλημα με το τιμόνι? Μέσα σε ενάμιση χρόνο έχει αρχίσει να ξεφτίζει στο πάνω μέρος. Το πήγα αντιπροσωπεία και θα αλλαχτεί εντός εγγύησης.Επίσης θα μου αλλάξουν και ένα κύλινδρο κάτω από τον συμπλέκτη γιατί το auto hold κάποιες φορές μαγκώνει και δεν ξεκινάει κατευθείαν. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Chris Pap said:

Xionouli καλημέρα. Έχω το tiguan από τον Νοέμβριο του 2016 εντελώς μαμά χωρίς να προσθέσω κάτι λόγω φόρων. Μένω Αθήνα και επειδή είμαι παντελώς άσχετος και είσαι αρκετά ψαγμένος θα ήθελα βοήθεια σε απορίες που έχω και επίσης σε κωδικοποιήσεις με το obd11.  

οκ ,οταν γυρισω αθηνα σου στελνω κανα μηνυμα.να μου πεις τι θα ηθελες.ξεκινας  με το να παρεις το obd11 θα σου προτεινα...με αντροιδ κινητο...γιατι οσο καιρο το χεις μαζευεις και δωρεαν credits...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , XIONOULIS said:

οκ ,οταν γυρισω αθηνα σου στελνω κανα μηνυμα.να μου πεις τι θα ηθελες.ξεκινας  με το να παρεις το obd11 θα σου προτεινα...με αντροιδ κινητο...γιατι οσο καιρο το χεις μαζευεις και δωρεαν credits...

Καλημέρα XIONOULI! Μήπως καλύτερα να βρισκόμασταν γιατί εγώ και να αγοράσω το obd11 είμαι τόσο άσχετος με τα ηλεκτρονικά που δεν θα ξέρω τι να κάνω.επίσης θέλω να σε ρωτήσω και για απορίες που έχω με το να βάλω κάποια έξτρα πράγματα και άν γίνεται να μπούν όπως πχ active info display γιατί εμένα έχει αναλογικό καντράν.Αν χρησιμοποιήσω το δικό σου obd11 θα πληρώσω οτι απαιτείται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι το θέμα να πληρώσεις. άπλα το κάθε οβδ11 χρεώνεται με κάθε ένα αυτοκινητο. ευχαρίστως όταν γυρίσουμε και έχουμε χρόνο να δοκιμάσουμε.να ξερεις ομως απο τωρα θα ειναι μετα τις 11 που με αφηνει η γυναικα να ασχοληθω με κατι αλλο εκτος μπεμπας...

τοκοντερ το ψηφιακο μπαινει γιατι το εκανε και αλλο μελος απτην υπειρο νομιζω αρτα και πετυχε στην αντιπροσωπεια κιολας μεσα.το γραφει στα θεματα του τιγκουαν στην αρχη.πρεπει να ειναι καινουργιο ομως απο οτι εχω καταλαβει και αδηλωτο λογικα.,γιατι αυτο δηλωνεται με το καθε αυτοκινητο και αμα βαλεις μεταχειρισμενο με το που ενεργοποιηθει θα δινει σημα στο εργοστασιο στα σερβις οτι ειναι κλεμενο και θα κλειδωνει το ιμμομπιλαζερ πχ. για αυτο μονο καινουργιο.κοστος υπολογιζω κανα 1000...αλλαζει τρελα το εσωτερικο συν την χαρα της οδηγικης απολαυσης...μετα βαζεις και ενεργοποιεις και αλλα καλουδια... εγω δεν θελω λεφτα απτην αρχη το λεω    .απλα οτι χρειαστει αμα τελικα δουλεψει το δικο μου σε κωδικοπιησεις που χρειαστει να αγορασουμε για να ξεκλειδωσουμε πραγματα πχ σε σενα μονο αυτο.γιατι δουλευει με credits αυτο.welcome αγορινα..

Edited by XIONOULIS
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι το θέμα να πληρώσεις. άπλα το κάθε οβδ11 χρεώνεται με κάθε ένα αυτοκινητο. ευχαρίστως όταν γυρίσουμε και έχουμε χρόνο να δοκιμάσουμε.να ξερεις ομως απο τωρα θα ειναι μετα τις 11 που με αφηνει η γυναικα να ασχοληθω με κατι αλλο εκτος μπεμπας...

τοκοντερ το ψηφιακο μπαινει γιατι το εκανε και αλλο μελος απτην υπειρο νομιζω αρτα και πετυχε στην αντιπροσωπεια κιολας μεσα.το γραφει στα θεματα του τιγκουαν στην αρχη.πρεπει να ειναι καινουργιο ομως απο οτι εχω καταλαβει και αδηλωτο λογικα.,γιατι αυτο δηλωνεται με το καθε αυτοκινητο και αμα βαλεις μεταχειρισμενο με το που ενεργοποιηθει θα δινει σημα στο εργοστασιο στα σερβις οτι ειναι κλεμενο και θα κλειδωνει το ιμμομπιλαζερ πχ. για αυτο μονο καινουργιο.κοστος υπολογιζω κανα 1000...αλλαζει τρελα το εσωτερικο συν την χαρα της οδηγικης απολαυσης...μετα βαζεις και ενεργοποιεις και αλλα καλουδια... εγω δεν θελω λεφτα απτην αρχη.απλα οτι χρειαστει αμα τελικα δουλεψει το δικο μου σε κωδικοπιησεις που χρειαστει να αγορασουμε για να ξεκλειδωσουμε πραγματα πχ σε σενα μονο αυτο.γιατι δουλευει με credits αυτο.welcome αγορινα..

600 το κοντέρ καινούργιο από εξωτερικό

Ελλάδα έχει 1450

180 τα πλαστικά και ένα 50 η κωδικοποίηση .

Εύκολη διαδικασία μόνο Σε vw αντιπρόσωπο και ον-λάιν γίνεται ! Το έκανα πρώτος στην Ελλάδα με ρίσκο αλλά όλα καλά . Το έκανε και μετά άλλος ένα μέλος από Τρίπολη με την βοήθεια μου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι το θέμα να πληρώσεις. άπλα το κάθε οβδ11 χρεώνεται με κάθε ένα αυτοκινητο. ευχαρίστως όταν γυρίσουμε και έχουμε χρόνο να δοκιμάσουμε.να ξερεις ομως απο τωρα θα ειναι μετα τις 11 που με αφηνει η γυναικα να ασχοληθω με κατι αλλο εκτος μπεμπας...
τοκοντερ το ψηφιακο μπαινει γιατι το εκανε και αλλο μελος απτην υπειρο νομιζω αρτα και πετυχε στην αντιπροσωπεια κιολας μεσα.το γραφει στα θεματα του τιγκουαν στην αρχη.πρεπει να ειναι καινουργιο ομως απο οτι εχω καταλαβει και αδηλωτο λογικα.,γιατι αυτο δηλωνεται με το καθε αυτοκινητο και αμα βαλεις μεταχειρισμενο με το που ενεργοποιηθει θα δινει σημα στο εργοστασιο στα σερβις οτι ειναι κλεμενο και θα κλειδωνει το ιμμομπιλαζερ πχ. για αυτο μονο καινουργιο.κοστος υπολογιζω κανα 1000...αλλαζει τρελα το εσωτερικο συν την χαρα της οδηγικης απολαυσης...μετα βαζεις και ενεργοποιεις και αλλα καλουδια... εγω δεν θελω λεφτα απτην αρχη.απλα οτι χρειαστει αμα τελικα δουλεψει το δικο μου σε κωδικοπιησεις που χρειαστει να αγορασουμε για να ξεκλειδωσουμε πραγματα πχ σε σενα μονο αυτο.γιατι δουλευει με credits αυτο.welcome αγορινα..

600 το κοντέρ
180 τα πλαστικά και ένα 50 η κωδικοποίηση .
Εύκολη διαδικασία μόνο Σε vw αντιπρόσωπο και ον-λάιν γίνεται ! Το έκανα πρώτος στην Ελλάδα με ρίσκο αλλά όλα καλά . Το έκανε και μετά άλλος ένα μέλος από Τρίπολη με την βοήθεια μου


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα βρε ποσοι εχετε ερθει κερκυρα....γεμισε το νησι...χαχαχαχα και με ρωταγανε οι ντοπιοι αν εισαγεται στην ελλαδα αυτο...χαχαχααχχα

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , XIONOULIS said:

δεν είναι το θέμα να πληρώσεις. άπλα το κάθε οβδ11 χρεώνεται με κάθε ένα αυτοκινητο. ευχαρίστως όταν γυρίσουμε και έχουμε χρόνο να δοκιμάσουμε.να ξερεις ομως απο τωρα θα ειναι μετα τις 11 που με αφηνει η γυναικα να ασχοληθω με κατι αλλο εκτος μπεμπας...

τοκοντερ το ψηφιακο μπαινει γιατι το εκανε και αλλο μελος απτην υπειρο νομιζω αρτα και πετυχε στην αντιπροσωπεια κιολας μεσα.το γραφει στα θεματα του τιγκουαν στην αρχη.πρεπει να ειναι καινουργιο ομως απο οτι εχω καταλαβει και αδηλωτο λογικα.,γιατι αυτο δηλωνεται με το καθε αυτοκινητο και αμα βαλεις μεταχειρισμενο με το που ενεργοποιηθει θα δινει σημα στο εργοστασιο στα σερβις οτι ειναι κλεμενο και θα κλειδωνει το ιμμομπιλαζερ πχ. για αυτο μονο καινουργιο.κοστος υπολογιζω κανα 1000...αλλαζει τρελα το εσωτερικο συν την χαρα της οδηγικης απολαυσης...μετα βαζεις και ενεργοποιεις και αλλα καλουδια... εγω δεν θελω λεφτα απτην αρχη το λεω    .απλα οτι χρειαστει αμα τελικα δουλεψει το δικο μου σε κωδικοπιησεις που χρειαστει να αγορασουμε για να ξεκλειδωσουμε πραγματα πχ σε σενα μονο αυτο.γιατι δουλευει με credits αυτο.welcome αγορινα..

Σε ευχαριστώ πολύ Xionouli! Να σας ζήσει και να είναι καλότυχη,εσύ με μπέμπα και εγώ με μπέμπη και δεν μας αφήνει ελεύθερο χρόνο καθόλου οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα :)

 Το ξέρω οτι δεν θέλεις χρήματα απλά οτι χρειαστεί να αγοράσουμε για το αμάξι μου εννοείται οτι θα το πληρώσω..Έχω βρει active info display από Πολωνία APG λέγεται το κατάστημα και από τιμή 600ευρώ και εννοείται καινούριο. Όποτε έχεις χρόνο και Σ/Κ να είναι ακόμη καλύτερα. Παρεπιπτόντως το αμάξι σου έτσι όπως το έχεις κάνει είναι τούμπανο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , terris said:


600 το κοντέρ
180 τα πλαστικά και ένα 50 η κωδικοποίηση .
Εύκολη διαδικασία μόνο Σε vw αντιπρόσωπο και ον-λάιν γίνεται ! Το έκανα πρώτος στην Ελλάδα με ρίσκο αλλά όλα καλά . Το έκανε και μετά άλλος ένα μέλος από Τρίπολη με την βοήθεια μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

terri 600 το βρήκα και εγώ από Πολωνία. Τι πλαστικά πρέπει να αλλαχθούν? Τα παραγγέλνω από αντιπροσωπεία? Βλέπω ότι είσαι από Άρτα άρα μήπως πήρες το αμάξι από τον Καψιώχα? Εγώ το πήρα από τον Καψιώχα στο Αγρίνιο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

terri 600 το βρήκα και εγώ από Πολωνία. Τι πλαστικά πρέπει να αλλαχθούν? Τα παραγγέλνω από αντιπροσωπεία? Βλέπω ότι είσαι από Άρτα άρα μήπως πήρες το αμάξι από τον Καψιώχα? Εγώ το πήρα από τον Καψιώχα στο Αγρίνιο. 

600 σωστά από Σλοβενία το πήρα εγώ πολύ αξιόπιστο σελλερ . Στο στέλνω αν θες ποιος είναι .αλλαζει ένα πλαστικό του κοντέρ μέχρι του αεραγωγούς είναι ένα κομμάτι . Από αρτα ναι καψιωχα . Αν χρειαστείς να κανείς αλλαγή θα μιλήσεις με την Βάνα καψιωχα στο κΑταστημα Αρτας και θα σε εξυπηρετήσει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

terri 600 το βρήκα και εγώ από Πολωνία. Τι πλαστικά πρέπει να αλλαχθούν? Τα παραγγέλνω από αντιπροσωπεία? Βλέπω ότι είσαι από Άρτα άρα μήπως πήρες το αμάξι από τον Καψιώχα? Εγώ το πήρα από τον Καψιώχα στο Αγρίνιο. 

600 σωστά από Σλοβενία το πήρα εγώ πολύ αξιόπιστο σελλερ . Στο στέλνω αν θες ποιος είναι .αλλαζει ένα πλαστικό του κοντέρ μέχρι του αεραγωγούς είναι ένα κομμάτι . Από αρτα ναι καψιωχα . Αν χρειαστείς να κανείς αλλαγή θα μιλήσεις με την Βάνα καψιωχα στο κΑταστημα Αρτας και θα σε εξυπηρετήσει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

terri 600 το βρήκα και εγώ από Πολωνία. Τι πλαστικά πρέπει να αλλαχθούν? Τα παραγγέλνω από αντιπροσωπεία? Βλέπω ότι είσαι από Άρτα άρα μήπως πήρες το αμάξι από τον Καψιώχα? Εγώ το πήρα από τον Καψιώχα στο Αγρίνιο. 

600 σωστά από Σλοβενία το πήρα εγώ πολύ αξιόπιστο σελλερ . Στο στέλνω αν θες ποιος είναι .αλλαζει ένα πλαστικό του κοντέρ μέχρι του αεραγωγούς είναι ένα κομμάτι . Από αρτα ναι καψιωχα . Αν χρειαστείς να κανείς αλλαγή θα μιλήσεις με την Βάνα καψιωχα στο κΑταστημα Αρτας και θα σε εξυπηρετήσει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή θα με ενδιέφερε και εμένα η εν λόγω αλλαγή θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής:

Για αυτοκίνητο που ΔΕΝ έχει εγκατεστημένο το εργοστασικό Navigation System, υπάρχει η δυνατότητα να προβληθούν οι χάρτες του Android Auto στην οθόνη του Active Info Display?

Σημείωσε ότι το Android Auto που έχω εγκαταστήσει στο smartphone μου λειτουργει κανονικότατα στην κεντρική touchpad οθόνη του αυτοκινήτου όταν το τηλέφωνο συνδεθεί ενσύρματα μεσω της θύρας USB

Ευχαριστώ

 

3 λεπτά πριν , terris said:


600 σωστά από Σλοβενία το πήρα εγώ πολύ αξιόπιστο σελλερ . Στο στέλνω αν θες ποιος είναι .αλλαζει ένα πλαστικό του κοντέρ μέχρι του αεραγωγούς είναι ένα κομμάτι . Από αρτα ναι καψιωχα . Αν χρειαστείς να κανείς αλλαγή θα μιλήσεις με την Βάνα καψιωχα στο κΑταστημα Αρτας και θα σε εξυπηρετήσει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση .
Μόνο με το μαμά το σύστημα παίζουν και πρέπει να περάσεις και οπτική ίνα μεταξύ τους και κωδικοποιήσει σ για να παίξει . Εγώ έχω περασει οπτική αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να το δω χάρτη και έχω το navi pro


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση .
Μόνο με το μαμά το σύστημα παίζουν και πρέπει να περάσεις και οπτική ίνα μεταξύ τους και κωδικοποιήσει σ για να παίξει . Εγώ έχω περασει οπτική αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να το δω χάρτη και έχω το navi pro


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για αλλαγή της "κλασσικής" εργοστασιακής εμπρόσθιας μάσκας (κάτω μέρος) σε αυτοκίνητο έκδοσης Advanced με την αντίστοιχη τύπου R-LINE (βλ. φώτο)

Γνωρίζει κάποιος εαν καταρχάς κάτι τέτοιο είναι εφικτό και εαν ΝΑΙ που περίπου κυμαίνεται το κόστος απόκτησης της R-LINE εμπρός μάσκας (εαν υπάρχουν και σχετικά links είναι ευπρόσδεκτα) 

 

811787659_R-LineMask.jpg.a520a389828102c0fd76bbca46238adf.jpg

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν , terris said:


600 σωστά από Σλοβενία το πήρα εγώ πολύ αξιόπιστο σελλερ . Στο στέλνω αν θες ποιος είναι .αλλαζει ένα πλαστικό του κοντέρ μέχρι του αεραγωγούς είναι ένα κομμάτι . Από αρτα ναι καψιωχα . Αν χρειαστείς να κανείς αλλαγή θα μιλήσεις με την Βάνα καψιωχα στο κΑταστημα Αρτας και θα σε εξυπηρετήσει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου το site για να μπω να ρίξω μια ματιά. Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες,θυμάμαι σε προηγούμενα post σου σε είχε δυσκολέψει η κωδικοποίηση και το να δουλέψει το active info display.Τελικα ήταν εύκολο? Ελπίζω στο Αγρίνιο να μην με δυσκολέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου το site για να μπω να ρίξω μια ματιά. Σε ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες,θυμάμαι σε προηγούμενα post σου σε είχε δυσκολέψει η κωδικοποίηση και το να δουλέψει το active info display.Τελικα ήταν εύκολο? Ελπίζω στο Αγρίνιο να μην με δυσκολέψουν.

Εύκολο ήταν απλά είχε γίνει ένα μπέρδεμα από δικό μου λάθος .
Είναι απλή αντικατάσταση καντράν .
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F142806541355
Αυτός είναι ο σελλερ .



Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , terris said:


Εύκολο ήταν απλά είχε γίνει ένα μπέρδεμα από δικό μου λάθος .
Είναι απλή αντικατάσταση καντράν .
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fulk%2Fitm%2F142806541355
Αυτός είναι ο σελλερ .



Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες terri!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,
Αυτή την εβδομάδα παραλαμβάνω και εγώ εκτός απροόπτου ένα Tiguan 1.6 TDI Advance σε μαύρο χρώμα (και εγώ από Καψιώχα) και λέω να προσθέσω 2-3 πραγματάκια. Τις απολήξεις της εξάτμισης και 2 πλαινά νίκελ διακοσμητικά. Μου αρέσει και το νικελ προστατευτικό στο πορτ παγκαζ αλλά φοβάμαι μην γίνει υπερβολικό. Τέλος είδα ότι υπάρχουν στο ebay και δερμάτινο κάλυμμα στον τεμπέλη. Έχει βάλει κανείς το τελευταίο; Βλέπω ότι γράφει ότι θέλει κόλλημα

Link to comment
Share on other sites

εγω το νικελ στο πορτ μπαγκαζ ποτε δεν το καταλαβα το εξωτερικο.το εσωτερικο θα μου αρεσε αλλα δεν ειχε πχ οπως εχει το q3 .εγω εμεινα σε πλαστικη εκδοση ματ αλουμινιου για πισω που ειναι μια χαρα..

oNNhIn.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βλέπω στο ebay.de φανάρια led 300-400 ευρώ το ένα (αριστερό και δεξί). Το έχει ψάξει κανείς ή είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό;

Edited by kevag
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.