Jump to content
Dimitroulis

VW Tiguan II

Recommended Posts

Η varta και η Bosch φτιαχνονται στο ιδιο εργοστασιο? Τις Bosch τις εχω για σκουπίδια. Τις Varta το ακριβως αντίθετο. Τοσο έξω πέφτω ?

Link to comment
Share on other sites

Volkswagen VW Original Tiguan MQB from 2016 Support Bars

 

Part Number: 5QF071151

 

Item dimensions (L x W x H):

104 x 20 x 15 centimetres

 

Item Weight: 7 Kilograms

 

https://www.amazon.co.uk/Volkswagen-5QF071151-T-Slot-Tiguan-Silver/dp/B01EJCLNOQ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2022 at 5:39 ΜΜ, andreasp said:

Η varta και η Bosch φτιαχνονται στο ιδιο εργοστασιο? Τις Bosch τις εχω για σκουπίδια. Τις Varta το ακριβως αντίθετο. Τοσο έξω πέφτω ?

εδώ και μερικά χρόνια.

 

Κάποτε η varta ήταν στον όμιλο Jonson battery αλλά πλέον και η 2 μάρκες κατασκευάζονται στα ίδια εργοστάσια, η διαφορά που έχουν είναι στο χρώμα και στα αυτοκόλλητα τους.

 

Και στην τιμή, που κάνει της varta λίγο ποιο ακριβές σε σχέση με της Bosch.

 

Both Varta and Bosch batteries are made in the same factory. coincidentally, by the same employees of Brookfield Business Partners LP. Brookfield Business Partners LP is probably the world’s largest battery maker. Particularly the lead-acid battery type. Of course, we fit the majority of today’s vehicles.

The 096 Varta Black batteries, the E 13, are the same as the 067 S 3008 Bosch Black Top batteries. Both batteries are 70 A and 640 CCA. The 096 Varta Blue Top batteries are the E11. Which is the same as the 096 Bosch Blue Top S4008. Both batteries are 74 amp 680 CCA.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλια,

 

   θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά του Tiguan II. Αυτή την περίοδο βρίσκω ετοιμοπαράδοτα (~ 1 μήνας) μόνο Tiguan (ενδιαφέρομαι για έκδοση Life 150 PS DSG αποκλειστικά, άντε στην χειρότερη manual). Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε λίγο καιρό (μάλλον) θα βγει το το Tiguan ΙΙΙ. Οπότε θα πάρω τώρα το αυτοκίνητο και σε λίγο καιρό θα έχει βγει το καινούριο. (λίγο κάπως αυτό, πιο πολύ ψυχολογικό). Από την άλλη για Golf 1.5 150 PS DSG Life που ενδιαφέρομαι επίσης, δεν μπορώ αυτή τη στιγμή ούτε παραγγελία να το βάλω, οπότε θα έρθει του Αγίου *** ανήμερα και με ανοιχτή τιμή κιόλας. Αυτή την στιγμή έχω ένα Golf V 140 PS, για το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά μόλις έκανα test drive το Tiguan εντυπωσιάστηκα από το πάτημα, την ποιότητα και τους άπλετους (άπλετους και πάλι άπλετους) χώρους του. Με ενδιαφέρουν οι εξτρα χώροι του Tiguan γιατί το θέλω για οικογενειακό αυτοκίνητο. Σαν τεχνολογίες και φάτσα με ικανοποιεί το τωρινό μοντέλο.  Οπότε θα παίρνατε τώρα το Tiguan II ή θα περιμένατε το III και ότι αυτό συνεπάγεται; (χρόνος αναμονής, πολύ υψηλότερη αξία αγοράς ενδεχομένως, κτλ) Ο κινητήρας 1.5 150 PS πως σας φαίνεται; (όσοι τον έχετε).

 

Οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , topmar said:

Volkswagen VW Original Tiguan MQB from 2016 Support Bars

 

Part Number: 5QF071151

 

Item dimensions (L x W x H):

104 x 20 x 15 centimetres

 

Item Weight: 7 Kilograms

 

https://www.amazon.co.uk/Volkswagen-5QF071151-T-Slot-Tiguan-Silver/dp/B01EJCLNOQ

Δεν ανοίγει το link 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , topmar said:

 

Καλημέρα....

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αυτές έχει εσύ?

Μια βάση για ποδήλατο θέλω να τοποθετήσω για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, topmar said:

Καλημέρα, ναι, τις εργοστασιακές έχω.

αν σε ενδιαφερει (και μενεις αθηνα), πουλαω τις ακολουθες thule με τα ποδαρακια τους και 2 βασεις ποδηλατων (επισης thule)

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07J2K5P3Z/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o03_s01?ie=UTF8&psc=1

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B07J2LQVFQ/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o03_s00?ie=UTF8&psc=1

 

https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B018S8U0T6/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o03_s02?ie=UTF8&psc=1

 

τις πουλαω επειδη εβαλα κοτσαδορο και αγορασα βαση ποδηλατων κοτσαδορου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2023 at 4:57 PM, Foinx said:

Καλησπέρα κοπέλια,

 

   θα ήθελα την γνώμη σας για την αγορά του Tiguan II. Αυτή την περίοδο βρίσκω ετοιμοπαράδοτα (~ 1 μήνας) μόνο Tiguan (ενδιαφέρομαι για έκδοση Life 150 PS DSG αποκλειστικά, άντε στην χειρότερη manual). Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε λίγο καιρό (μάλλον) θα βγει το το Tiguan ΙΙΙ. Οπότε θα πάρω τώρα το αυτοκίνητο και σε λίγο καιρό θα έχει βγει το καινούριο. (λίγο κάπως αυτό, πιο πολύ ψυχολογικό). Από την άλλη για Golf 1.5 150 PS DSG Life που ενδιαφέρομαι επίσης, δεν μπορώ αυτή τη στιγμή ούτε παραγγελία να το βάλω, οπότε θα έρθει του Αγίου *** ανήμερα και με ανοιχτή τιμή κιόλας. Αυτή την στιγμή έχω ένα Golf V 140 PS, για το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, αλλά μόλις έκανα test drive το Tiguan εντυπωσιάστηκα από το πάτημα, την ποιότητα και τους άπλετους (άπλετους και πάλι άπλετους) χώρους του. Με ενδιαφέρουν οι εξτρα χώροι του Tiguan γιατί το θέλω για οικογενειακό αυτοκίνητο. Σαν τεχνολογίες και φάτσα με ικανοποιεί το τωρινό μοντέλο.  Οπότε θα παίρνατε τώρα το Tiguan II ή θα περιμένατε το III και ότι αυτό συνεπάγεται; (χρόνος αναμονής, πολύ υψηλότερη αξία αγοράς ενδεχομένως, κτλ) Ο κινητήρας 1.5 150 PS πως σας φαίνεται; (όσοι τον έχετε).

 

Οποιαδήποτε γνώμη καλοδεχούμενη!

Δεν εχω ψαξει καθολου να δω για το tiguan 3 οποτε δεν εχω ιδεα τι διαφορες θα εχει απο το 2 (που εχω). Το πατημα ειναι οντως καλο και θα ελεγα οτι θυμιζει εντονα ψηλο hatchback. Δεν γερνει ουτε πλεει. Εχω το 1.5 dsg και για τη δικη μου χρηση ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ο κινητηρας ειναι ακρως ελαστικος, σε μικρες ταχυτητες πολης κινειται με πολυ χαμηλα rpm και ανεβαζει πολυ γρηγορα σχεσεις στο κιβωτιο παραμενοντας ησυχος.

Ρεπριζ 80-110 σε επαρχιακο δικτυο ερχονται γρηγορα, αρκει να πατησεις τον λεβιε στο sport mode.

 

Οι χωροι ειναι οντως εξαιρετικοι (και εμενα αυτο με κερδισε σε σχεση με αλλα suv που εψαχνα τοτε) και τεραστιο bonus το γεγονος οτι συρεται το πισω καθισμα αυξομειωνοντας τον διαθεσιμο  χωρο αποσκευων

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , forza said:

Δεν εχω ψαξει καθολου να δω για το tiguan 3 οποτε δεν εχω ιδεα τι διαφορες θα εχει απο το 2 (που εχω). Το πατημα ειναι οντως καλο και θα ελεγα οτι θυμιζει εντονα ψηλο hatchback. Δεν γερνει ουτε πλεει. Εχω το 1.5 dsg και για τη δικη μου χρηση ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ο κινητηρας ειναι ακρως ελαστικος, σε μικρες ταχυτητες πολης κινειται με πολυ χαμηλα rpm και ανεβαζει πολυ γρηγορα σχεσεις στο κιβωτιο παραμενοντας ησυχος.

Ρεπριζ 80-110 σε επαρχιακο δικτυο ερχονται γρηγορα, αρκει να πατησεις τον λεβιε στο sport mode.

 

Οι χωροι ειναι οντως εξαιρετικοι (και εμενα αυτο με κερδισε σε σχεση με αλλα suv που εψαχνα τοτε) και τεραστιο bonus το γεγονος οτι συρεται το πισω καθισμα αυξομειωνοντας τον διαθεσιμο  χωρο αποσκευων

 Σε ευχαριστώ για την άποψή σου!

 

Σε συνέχεια της συζήτησης:

 

α) από θέμα κατανάλωσης που κυμαίνεσαι; Μέση-Μέγιστη

 

β) ποια έκδοση έχεις; πριν το facelift ή μετά;

 

γ) αυτό που αναφέρουν κάποιοι σαν μειονέκτημα στο DSG: ότι αργεί στις εκκινήσεις (~1 sec) αληθεύει;

 

δ) Μετάνιωσες για κάποια έξτρα που θα έβαζες και στην πορεία αναθεώρησες; (Βρίσκω έκδοση Life DSG 150 PS, με έξτρα μεταλλικό χρώμα, αναδιπλούμενους καθρέπτες κ digital cockpit, θα έβαζα σαν έξτρα τα σπορ καθίσματα, καθώς έχω συνηθίσει από το Golf μου και βολεύουν απίστευτα στην εθνική που κατά κόρον κινούμε. Αλλά οτιδήποτε έξτρα (πέρα του ετοιμοπαράδοτου που βρίσκω) μάλλον πρέπει να το ξεχάσω.

 

ε) Ξέρεις αν τα καινούργια Tiguan φοράνε τον 1.5 evo 2 κινητήρα;

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2023 at 6:00 PM, Foinx said:

 Σε ευχαριστώ για την άποψή σου!

 

Σε συνέχεια της συζήτησης:

 

α) από θέμα κατανάλωσης που κυμαίνεσαι; Μέση-Μέγιστη

 

β) ποια έκδοση έχεις; πριν το facelift ή μετά;

 

γ) αυτό που αναφέρουν κάποιοι σαν μειονέκτημα στο DSG: ότι αργεί στις εκκινήσεις (~1 sec) αληθεύει;

 

δ) Μετάνιωσες για κάποια έξτρα που θα έβαζες και στην πορεία αναθεώρησες; (Βρίσκω έκδοση Life DSG 150 PS, με έξτρα μεταλλικό χρώμα, αναδιπλούμενους καθρέπτες κ digital cockpit, θα έβαζα σαν έξτρα τα σπορ καθίσματα, καθώς έχω συνηθίσει από το Golf μου και βολεύουν απίστευτα στην εθνική που κατά κόρον κινούμε. Αλλά οτιδήποτε έξτρα (πέρα του ετοιμοπαράδοτου που βρίσκω) μάλλον πρέπει να το ξεχάσω.

 

ε) Ξέρεις αν τα καινούργια Tiguan φοράνε τον 1.5 evo 2 κινητήρα;

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου!

α. η καταναλωση ειναι μια τεραστια συζητηση και εξαρταται απο τις διαδρομες που κανεις. Αν κινεισαι σταματα - ξεκινα στην πατησιων/κηφισιας θα δεις 12. Αν κινεισαι σε ανοιχτο δρομο θα δεις 8. Εγω γενικα ειμαι γυρω στο 9.5 κατα μεσο ορο μεταξυ γεμισματων.

 

β. προ-facelift

 

γ. σε στοπ ή διασταυρωση, αν θες να πεταχτεις γρηγορα, απενεργοποιεις start-stop και βαζεις το κιβωτιο στο sport mode. Εχει ΑΜΕΣΗ αποκριση ετσι

 

δ. Απο τα εξτρα δεν μετανιωσα τιποτα. area view, αναδιπλουμενοι καθρεφτες, τα φτηνα led (δεν ειχα βρει λογο να παρω το mid, οπως αποκαλουνταν τα ακριβα τοτε). Ηθελα και κοτσαδορο, αλλα δεν εμπαινε τοτε απο τη μαμα (ηταν ο χαμος με τους ρυπους κατα wltp τοτε). Τον εβαλα μετα, τον εργοστασιακο που πατας κουμπακι και εμφανιζεται. Φανταστικος. Digital cockpit δεν με ενδιεφερε διοτι (τοτε τουλαχιστον) δεν μπορουσες να δεις τους χαρτες του carplay/android auto μεσα στο cockpit, οποτε δεν ειχε νοημα (και εργοστασιακο gps ειναι πανακριβο οποτε δεν παιζει να το αγοραζα) για εμενα. Αν αγοραζα vw τωρα, θα εβαζα οπωσδηποτε το matrix led που πραγματικα τα σπανε.

 

ε. δεν εχω ιδεα. Τωρα τα μοναδικα αυτοκινητα που κοιταζω ειναι ηλεκτρικα και τα ηλεκτρικα vag δεν με ψηνουν καθολου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , forza said:

α. η καταναλωση ειναι μια τεραστια συζητηση και εξαρταται απο τις διαδρομες που κανεις. Αν κινεισαι σταματα - ξεκινα στην πατησιων/κηφισιας θα δεις 12. Αν κινεισαι σε ανοιχτο δρομο θα δεις 8. Εγω γενικα ειμαι γυρω στο 9.5 κατα μεσο ορο μεταξυ γεμισματων.

 

β. προ-facelift

 

γ. σε στοπ ή διασταυρωση, αν θες να πεταχτεις γρηγορα, απενεργοποιεις start-stop και βαζεις το κιβωτιο στο sport mode. Εχει ΑΜΕΣΗ αποκριση ετσι

 

δ. Απο τα εξτρα δεν μετανιωσα τιποτα. area view, αναδιπλουμενοι καθρεφτες, τα φτηνα led (δεν ειχα βρει λογο να παρω το mid, οπως αποκαλουνταν τα ακριβα τοτε). Ηθελα και κοτσαδορο, αλλα δεν εμπαινε τοτε απο τη μαμα (ηταν ο χαμος με τους ρυπους κατα wltp τοτε). Τον εβαλα μετα, τον εργοστασιακο που πατας κουμπακι και εμφανιζεται. Φανταστικος. Digital cockpit δεν με ενδιεφερε διοτι (τοτε τουλαχιστον) δεν μπορουσες να δεις τους χαρτες του carplay/android auto μεσα στο cockpit, οποτε δεν ειχε νοημα (και εργοστασιακο gps ειναι πανακριβο οποτε δεν παιζει να το αγοραζα) για εμενα. Αν αγοραζα vw τωρα, θα εβαζα οπωσδηποτε το matrix led που πραγματικα τα σπανε.

 

ε. δεν εχω ιδεα. Τωρα τα μοναδικα αυτοκινητα που κοιταζω ειναι ηλεκτρικα και τα ηλεκτρικα vag δεν με ψηνουν καθολου

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την πολύτιμη γνώμη σου!

 

Οπότε από τα παραπάνω και από αυτά που έχω διαβάσει γενικά είναι ουτοπικό να περιμένω καταναλώσεις παραπλήσιες (το λίγο παραπάνω είναι αναμενόμενο) με του Golf μου, που σε ανοιχτό δρόμο που κινούμε συνήθως (και πηγαίνω "κυρία" με 6η) βλέπω 6,5 lt/100km. 

 

Για τα ηλεκτρικά συμφωνώ μαζί σου, αν και είχα εντυπωσιαστεί από ID3 που οδήγησα σε test drive, η όλη πλαστικούρα μου βγάζει πολύ φτήνια πράγμα που δεν έχω συνηθίσει από την VW. Μου θυμίζει T-Roc προ facelift και T-Cross τωρινό. Πολύ φθήνια. Σε αντίθεση το Tiguan σε αυτό τον τομέα φαίνεται πολύ ποιοτικό στο εσωτερικό του.

 

Αν γνωρίζει κάποιος για τον 1.5 evo 2, ή οποιαδήποτε άλλη εμπειρία, ας αναφέρει κάτι.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2023 at 9:16 ΠΜ, Dimitroulis said:

 

Καλημέρα....

Σε ευχαριστώ πολύ!

Αυτές έχει εσύ?

Μια βάση για ποδήλατο θέλω να τοποθετήσω για αρχή!

Kαλησπέρα

 

Αν ενδιαφέρεσαι έχω τις αυθεντικές μπάρες μαζί με 2 Βάσεις ποδηλάτων και αυτές της VW

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

Τα φώτα σας.... Ένδειξη στο αυτοκίνητο για "περιορισμένη προστασία επιβατών". Ζώνη οδηγού μου είπανε και βλέπουμε.

 

https://ibb.co/TL3sRHQ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.