Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts

Μια ερώτηση παιδιά σε όσους έχουν το 1.6 TDI.  Εκεί που παίρνει το ντίζελ έχει και να βάλεις πρόσθετο adblue ή είναι μόνο για το μεγάλο 2.0. Επίσης αν ξέρει κάποιος καμία σελίδα που να εξηγεί το dpf regeneration. Παίζει αυτό στον 1.6; Είναι για όλα τα ντίζελ;     

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδιά σε όσους έχουν το 1.6 TDI.  Εκεί που παίρνει το ντίζελ έχει και να βάλεις πρόσθετο adblue ή είναι μόνο για το μεγάλο 2.0. Επίσης αν ξέρει κάποιος καμία σελίδα που να εξηγεί το dpf regeneration. Παίζει αυτό στον 1.6; Είναι για όλα τα ντίζελ;     

Βαζουμε και μεις με το 1.6d adblue. Μεσα στην οθονη σου γραφει αυτονομια. Εμενα ειναι στα 7.500χλμ. Το οποιο ποικιλει σε αυξομειωση αναλογα τον τροπο οδηγησης. Προσοχη:δε συμπληρωνεις παρα μονο οταν σου βγαλει ενδειξη που αναφερει min και max ποσοτητα που παιρνει. Επειδη εχει μια διαδικασια καλο ειναι να γινει αντιπροσωπεια για πιο σιγουρα και να αποφευγουμε το adblue αγνωστης προελευσης.

Οσον αφορα την αναγεννηση μεσα το βιβλιο αναφερει οδηγηση με 4η και 70χλμ για 15 λεπτα νομιζω. Οι κοντινες αποστασεις δε κανουν καλο στο φιλτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματάκια τα οποία ερχόμενος από βενζίνη είναι καλό να τα μάθω πριν πάρω το αυτοκίνητο.

Κρατάει πολύ πάντως το adblue. Νόμιζα ότι θα χρειαζόταν συχνά συμπλήρωμα. Η συμπλήρωση του γίνεται δίπλα από εκεί που μπαίνει και το ντίζελ;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματάκια τα οποία ερχόμενος από βενζίνη είναι καλό να τα μάθω πριν πάρω το αυτοκίνητο.
Κρατάει πολύ πάντως το adblue. Νόμιζα ότι θα χρειαζόταν συχνά συμπλήρωμα. Η συμπλήρωση του γίνεται δίπλα από εκεί που μπαίνει και το ντίζελ;

Ναι. Μπορει να σου κρατησει μεχρι το ετησιο σερβις οποτε σου βαζουν τοτε
Link to comment
Share on other sites

Δεν το λες και πολυ οταν στην PSA γεμιζεις καθε 20.000. Περιπου 70λεπτα το λιτρο εχει.

Εξαρταται τι ποσοτητα βαζει το καθενα. Αλλο μπορει να κραταει και 40.000χλμ αλλα να παιρνει 40 λιτρα
Link to comment
Share on other sites

17 λιτρα βαζει. Οντως απο περιεργεια ποσο παιρνει το tiguan?

Ειδες λοιπον. Γι αυτο βγαζει τοσα το psa. Λιγοτερα παιρνει. Γυρω στα 10 συν πλυν
Link to comment
Share on other sites

Και παλι ομως 8000χλμ με 22.000χλμ(20-21 στη χειροτερη) ειναι αρκετη διαφορα για 7 λιτρα. Βεβαια παιζει ρολο και ο τυπος και η αεροδυναμικη του οχηματος. Ειναι ενα επιπλεον "αγχος" αφου αν δεν κανω λαθος το αμαξι δεν παιρνει μπρος αν ξεμεινεις διοτι προφανως δεν καλυπτει τις προδιαγραφες ρυπων για τις οποιες ειναι εγκεκριμενο.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και παλι ομως 8000χλμ με 22.000χλμ(20-21 στη χειροτερη) ειναι αρκετη διαφορα για 7 λιτρα. Βεβαια παιζει ρολο και ο τυπος και η αεροδυναμικη του οχηματος. Ειναι ενα επιπλεον "αγχος" αφου αν δεν κανω λαθος το αμαξι δεν παιρνει μπρος αν ξεμεινεις διοτι προφανως δεν καλυπτει τις προδιαγραφες ρυπων για τις οποιες ειναι εγκεκριμενο.


Φαγωθηκες φιλε μου με το psa. Επειδη δε διαβασες παραπανω να το ξαναπω.
1. Δε θυμαμαι τα ακριβη λιτρα του tiguan και
2. Εξαρτατα7 απο τον τροπο οδηγησης (π.χ. εμενα ειχε 7.500χλμ αυτονομια adblue και τωρα μετα απο 1.000χλμ που εχω κανει παλι 7.500χλμ αυτονομια λεει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου 1,6 TDi έβαλα 4 λίτρα adblue όταν μου έδειξε ότι μπορώ να βάλω μέχρι 5 MAx.
Το πήρα από SHELL μιας και καλύπτει της προδιαγραφές που ζητάει η VW. Εύκολο στην τοποθέτηση το βάζεις στην μπλε τάπα που γράφει ADBLUE, πρόσεχε μόνο μην λερωσεις, αν και με το ειδικό στομιο που εχει στην συσκευασία είναι λίγο δύσκολο, κόστος νομίζω 3-4€.

Link to comment
Share on other sites

wtf ειναι αυτο το adblue?

Υγρο που ψεκαζει τα καυσαερια ωστε να μειωσει την επικυνδυνοτητα τους πριν φυγουν απο την εξατμιση. Τα περισσοτερα συγχρονα πετρελαια το εχουν. Θελει γεμισμα ανα 10 με 20.000χλμ(κανα 10αρικο κοστος)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα

Αυτό το adblue μονο refill θέλει ε; Το ξερνάει το αυτοκίνητο μαζί με τα καύσιμα αν κατάλαβα καλά για τους ρύπους;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο εμένα
Αυτό το adblue μονο refill θέλει ε; Το ξερνάει το αυτοκίνητο μαζί με τα καύσιμα αν κατάλαβα καλά για τους ρύπους;

Το ψεκαζει σε ενα τμημα της εξατμησης. Ειναι περιπλοκο το συστημα καυσαεριων. Στο βιβλιαρακι του αυτοκινητου λεει τι ποσοτητα παιρνει και καθε ποσο θελει γεμισμα .
Link to comment
Share on other sites


Το ψεκαζει σε ενα τμημα της εξατμησης. Ειναι περιπλοκο το συστημα καυσαεριων. Στο βιβλιαρακι του αυτοκινητου λεει τι ποσοτητα παιρνει και καθε ποσο θελει γεμισμα .


Επομένως θέλει μόνο refill, άρα πιθανόν να μην "μείνεις" ποτέ αν μπορούμε να το βρούμε σε βενζινάδικα. Είχα ακούσει και θα ξέρετε καλύτερα πως δεν παίρνει μπρος αν ξεμείνει από αυτό. Επομένως και μια καβάτζα αν έχεις να σε σώσει αν το ξεχάσεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Επομένως θέλει μόνο refill, άρα πιθανόν να μην "μείνεις" ποτέ αν μπορούμε να το βρούμε σε βενζινάδικα. Είχα ακούσει και θα ξέρετε καλύτερα πως δεν παίρνει μπρος αν ξεμείνει από αυτό. Επομένως και μια καβάτζα αν έχεις να σε σώσει αν το ξεχάσεις.

Αν μεινεις τελειως δεν θα παρει μπρος μεχρι να συμπληρωσεις. Δεν το βρισκεις σε ολα τα βενζιναδικα αλλα καλο ειναι να ξερεις στην περιοχη σου ποιοι εχουν. Να το ξεχασεις λιγο δυσκολο γιατι το αμαξι θα σε ενημερωσει με μηνυμα αρκετες εκατονταδες χιλιομετρα πριν και μαλιστα ανα διαστηματα θα στο ξαναθυμιζει. Εγω εχω παρει καβαντζα. 70λεπτα το λιτρο το βρηκα. Επισης ειναι "τοξικο" και μπορει να κανει ζημια αν πεσει καπου που δεν πρεπει. Αν πεσει απλα το ξεπλενεις καλα με νερο.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.6tdi και εκανε την πρωτη αναγεννηση dpf μετα απο 1500χλμ περιπου. Ειχε στο ρελαντι 1000 στεοφες αντι για λιγοτερο ενω ακουγονταν πιο δυνατα. Οταν το εσβησα για να πεταχτω καπου για κανα δυο λεπτα εκει μου μυρισε σαν καμενο. Τοτε υποψιαστηκα πως εκανε αναγεννηση. Οταν εφυγα συνεχισε και φτανοντας σπιτι ειχε τελειωσει. Απ οτι μου εχουν πει δεν αναβει λαμπακι. Μου φανηκε πως αναψε του κινητηρα για ενα δυο δευτερολεπτα αλλα ισως ηταν και ιδεα μου γιατι κοιτουσα να παρκαρω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1.6tdi και εκανε την πρωτη αναγεννηση dpf μετα απο 1500χλμ περιπου. Ειχε στο ρελαντι 1000 στεοφες αντι για λιγοτερο ενω ακουγονταν πιο δυνατα. Οταν το εσβησα για να πεταχτω καπου για κανα δυο λεπτα εκει μου μυρισε σαν καμενο. Τοτε υποψιαστηκα πως εκανε αναγεννηση. Οταν εφυγα συνεχισε και φτανοντας σπιτι ειχε τελειωσει. Απ οτι μου εχουν πει δεν αναβει λαμπακι. Μου φανηκε πως αναψε του κινητηρα για ενα δυο δευτερολεπτα αλλα ισως ηταν και ιδεα μου γιατι κοιτουσα να παρκαρω


Ωραίο feedback μην βάλω τα κλάματα δηλαδή... thanks


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τι πετρέλαιο βάζετε παιδιά; Απλό ή "σπέσιαλ¨ ;; Βενζίνη βάζω πάντα από εταιρικό avin χωρίς κανένα πρόβλημα και το ίδιο θα κάνω με το πετρέλαιο και σκέφτομαι αν το επιπλέον κόστος αξίζει το κόπο γιατί πλησιάζουμε στη τιμή της βενζίνης ..

 

Εκτός αν βάζουμε v-power μόνο στη προσφορά! 

Link to comment
Share on other sites

Τι πετρέλαιο βάζετε παιδιά; Απλό ή "σπέσιαλ¨ ;; Βενζίνη βάζω πάντα από εταιρικό avin χωρίς κανένα πρόβλημα και το ίδιο θα κάνω με το πετρέλαιο και σκέφτομαι αν το επιπλέον κόστος αξίζει το κόπο γιατί πλησιάζουμε στη τιμή της βενζίνης ..
 
Εκτός αν βάζουμε v-power μόνο στη προσφορά! 

Avin best action βαζω απο εταιρικο. Ισως να αξιζει το κοπο αλλα σε καμια περιπτωση δε πλησιαζει την τιμη της βενζινης αφου και παλι εχει 30 λεπτα διαφορα.
Εγω χρησιμοποιω και πιστωτικη της πειραιως οπου σου δινει 3% επιστροφη απο τα πρατηρια avin οποτε πεφτει 3 λεπτα ακομα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Για στρώσιμο τι προτείνετε/ται; Έχω 500 χλμ ακόμα και το πάω σχετικά στρωτά 2000-2500 αλλαγές αλλά έχω φτάσει και τις 3000. Πως λέτε να ειναι πιο "ομαλό" το στρώσιμό του. Στις 3000 πχ το πήγα με 6η και 190 χλμ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Για στρώσιμο τι προτείνετε/ται; Έχω 500 χλμ ακόμα και το πάω σχετικά στρωτά 2000-2500 αλλαγές αλλά έχω φτάσει και τις 3000. Πως λέτε να ειναι πιο "ομαλό" το στρώσιμό του. Στις 3000 πχ το πήγα με 6η και 190 χλμ

Καλα το πας. Μετα το στρωσιμο παλι ετσι θα πηγαινεις. Δεν εχει νοημα να το κοφτιαζεις
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.