Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts

2 minutes ago, takpanos said:


Καλα το πας. Μετα το στρωσιμο παλι ετσι θα πηγαινεις. Δεν εχει νοημα να το κοφτιαζεις

Δεν μιλάμε για κοφτες προς Θεού, ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα σε πετρέλαιο. Απλά και το 3000 μου φάινεται αρκετό σκεφτόμενος πως στις 5000 έχει κοφτη το αμάξι. Μήπως να το αποφεύγουμε; ή δεν έχει νόημα κι αυτό που λέω; Ουσιάστικά ειμαι στο 70% των στροφών του - βέβαια μέχρι εκει τραβάει καλά. Αρκετα ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για κοφτες προς Θεού, ούτως ή άλλως δεν έχει νόημα σε πετρέλαιο. Απλά και το 3000 μου φάινεται αρκετό σκεφτόμενος πως στις 5000 έχει κοφτη το αμάξι. Μήπως να το αποφεύγουμε; ή δεν έχει νόημα κι αυτό που λέω; Ουσιάστικά ειμαι στο 70% των στροφών του - βέβαια μέχρι εκει τραβάει καλά. Αρκετα ικανοποιημένος

Μεχρι 3.000 εισαι καλα. Μετα το στρωσιμο θα δεις οτι μετα τις 4.000 ειναι αδωρο να ανεβαζεις
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, takpanos said:


Μεχρι 3.000 εισαι καλα. Μετα το στρωσιμο θα δεις οτι μετα τις 4.000 ειναι αδωρο να ανεβαζεις

Thanks και όταν μιλάμε για στρωσιμό εννοούμε κάτι σαν 1000χλμ; είναι καλά τόσο;

Link to comment
Share on other sites

Thanks και όταν μιλάμε για στρωσιμό εννοούμε κάτι σαν 1000χλμ; είναι καλά τόσο;

Κοιτα:λενε οτι δε θελει καθολου. Για να εισαι ησυχος με τη συνειδηση σου κανε. Οχι ομως μολις περασεις τα 1.000 μετα παμε χωρις αυριο. Εγω να σου πω την αληθεια οπως οδηγαω τωρα στην αρχη με αλλαγες στις 2.200 στροφες +/- 300 στροφες ετσι θα οδηγαω και μετα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, takpanos said:


Κοιτα:λενε οτι δε θελει καθολου. Για να εισαι ησυχος με τη συνειδηση σου κανε. Οχι ομως μολις περασεις τα 1.000 μετα παμε χωρις αυριο. Εγω να σου πω την αληθεια οπως οδηγαω τωρα στην αρχη με αλλαγες στις 2.200 στροφες +/- 300 στροφες ετσι θα οδηγαω και μετα

Δεν πρέπει να έχει νόημα να το λιώνεις το πετρελαιο. Το πολύ στις 3.500 να φτάσω αν και μονο αν τραβάει έως τότε. Αλλιώς αλλαγή στις 3000 σιγά τώρα δεν πάμε και για κοντρες, απλά να το "προφυλάξουμε" όσο μπορούμε

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ειναι οι 3.000 στροφές για πετρέλαιο. Βιαστικές πιστεύω να φτάσεις τα 190 , οσο για το στρώσιμο να είσαι σίγουρος οτι χρειάζεται. Εγώ τωρα φτάνω τα 5000χλμ και στο σέρβις μου είπαν ακόμα να προσέχω να μη βάζω απότομα γκάζια κλπ.
Θεωρώ πως θα ηταν καλύτερα να το δουλεύεις χαμηλότερα


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολλές ειναι οι 3.000 στροφές για πετρέλαιο. Βιαστικές πιστεύω να φτάσεις τα 190 , οσο για το στρώσιμο να είσαι σίγουρος οτι χρειάζεται. Εγώ τωρα φτάνω τα 5000χλμ και στο σέρβις μου είπαν ακόμα να προσέχω να μη βάζω απότομα γκάζια κλπ.
Θεωρώ πως θα ηταν καλύτερα να το δουλεύεις χαμηλότερα


Sent from my iPad using Tapatalk


Λες ε; εθνική και σχετικά χάλαρα το πήγα δεν το ζόρισα. Αλλά θα το προσέξω. Πιο συνετά...


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 120 κοιμαται το μοτερ με 2.000 στροφες. Στις 3.000 δεν εισαι ουτε στα 2/3 του οριου περιστροφης
Οποτε για μια φορα δεν εγινε τιποτα αφου δεν ζοριζεται

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλές ειναι οι 3.000 στροφές για πετρέλαιο. Βιαστικές πιστεύω να φτάσεις τα 190 , οσο για το στρώσιμο να είσαι σίγουρος οτι χρειάζεται. Εγώ τωρα φτάνω τα 5000χλμ και στο σέρβις μου είπαν ακόμα να προσέχω να μη βάζω απότομα γκάζια κλπ.
Θεωρώ πως θα ηταν καλύτερα να το δουλεύεις χαμηλότερα


Sent from my iPad using Tapatalk


Μετά από 5000 χλμ το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι τους γύρω σου. Άνοιξε το να ξεκαπνίσει δεν έχει κανένα νόημα το επιπλέον νταντεμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεστε! Τα μοτέρ εχουν μεγάλες αντοχές ! Μετά το λεγόμενο στρώσιμο πατήστε και λίγο γκάζι ! Να το χαρείτε το τράβηγμα που κάνει!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεστε! Τα μοτέρ εχουν μεγάλες αντοχές ! Μετά το λεγόμενο στρώσιμο πατήστε και λίγο γκάζι ! Να το χαρείτε το τράβηγμα που κάνει!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χτες θέλοντας να μπω άμεσα σε αλλη λωρίδα, χωρίς να το καταλάβω έφτασα τη 1η στις 5.000 στροφές :p η αλήθεια ειναι οτι πόνεσε λιγο η ψυχή μου μιας που ακόμα δεν έχει κλείσει τα 5000.
Μόλις τα κλείσει ομως, θέλω να το χαρώ παραπάνω σίγουρα.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όχι και πρώτη έτσι! Πάντα προσοχή στην 1η. Εγώ έχω 11.000χλμ με το διλιτρο μοτέρ . Θελουν το άνοιγμα τους τα αμάξια . Έτσι και αλλιώς μέχρι της 4.000στροφεδ αποδίδει μετά δεν έχει νόημα !


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

 

Την Παρασκευη πηρα το δικο μου Tiguan 2.0 TDI 4MOTION DSG-7 190PS.

 

Πηγα  μια Πηλιο και γυρισα κανοντας 800 χιλιομετρα με ταχυτητες 100-140 μαξ που νομιζω οτι ηταν αρκετες με μαξ 2500 στροφες.

 

Στο βιβλιο του κατασκευαστη αναγραφετε χαρακτηριστικα οτι μεχρι τα 1000 χιλιομετρα δεν πρεπει να ξεπερναμε τα 2/3 των στροφων του κινητηρα αρα καπου στις 3500 στροφες.

 

Απο τα 1000-1500 χιλιομετρα ανεβαζουμε σταδιακα στροφες.

 

Ετσι λεει το βιβλιο.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φουσκωστε τα τα πετρελαια μην τα φοβαστε, καλα ειναι καπου καπου να το πατατε, χειροτερο ειναι να τα πηγαινενετε κομμενα στις 2000-2500 οι αλλαγες και να κρατανε τις βρωμιες μεσα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , dasauto said:

Φουσκωστε τα τα πετρελαια μην τα φοβαστε, καλα ειναι καπου καπου να το πατατε, χειροτερο ειναι να τα πηγαινενετε κομμενα στις 2000-2500 οι αλλαγες και να κρατανε τις βρωμιες μεσα...

συμφωνω!!

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Ursus said:

 


Χτες θέλοντας να μπω άμεσα σε αλλη λωρίδα, χωρίς να το καταλάβω έφτασα τη 1η στις 5.000 στροφές :p η αλήθεια ειναι οτι πόνεσε λιγο η ψυχή μου μιας που ακόμα δεν έχει κλείσει τα 5000.
Μόλις τα κλείσει ομως, θέλω να το χαρώ παραπάνω σίγουρα.


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Πόνεσα που το διάβασα...

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Patroklos said:

Παιδια καλησπερα.

 

Την Παρασκευη πηρα το δικο μου Tiguan 2.0 TDI 4MOTION DSG-7 190PS.

 

Πηγα  μια Πηλιο και γυρισα κανοντας 800 χιλιομετρα με ταχυτητες 100-140 μαξ που νομιζω οτι ηταν αρκετες με μαξ 2500 στροφες.

 

Στο βιβλιο του κατασκευαστη αναγραφετε χαρακτηριστικα οτι μεχρι τα 1000 χιλιομετρα δεν πρεπει να ξεπερναμε τα 2/3 των στροφων του κινητηρα αρα καπου στις 3500 στροφες.

 

Απο τα 1000-1500 χιλιομετρα ανεβαζουμε σταδιακα στροφες.

 

Ετσι λεει το βιβλιο.

 

 

 

 

Καλοτάξιδο καλορίζικο και γερό!! Ανέβασε καμιά φωτό να το χαζέψουμε!

Link to comment
Share on other sites



Εγώ να δεις..... ευτυχως έγινε μονο μια φορά και σε αρκετά χλμ


Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν ειναι κατι φοβερο. Ηδη στα 5.000χλμ εχεις αργησει να το ανοιξεις κιολας
Link to comment
Share on other sites

On Wednesday, December 21, 2016 at 1:03 ΜΜ, Nikwlis said:

Καλοτάξιδο καλορίζικο και γερό!! Ανέβασε καμιά φωτό να το χαζέψουμε!

 

 

IMG-20161216-WA0003.jpeg

 

Edited by Patroklos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , koumbouni said:


Πανέμορφο στο λευκό. Όμορφες και οι ζάντες Kingston. Καλοτάξιδος.
Έβαλες και τους ανακλινόμενους ηλεκτρικά καθρέπτες;

Ναι ότι μπορούσα μέχρι τα 25000 ευρώ προ φόρων εβαλα+ 18αρες+πίσω αεροσακους+dcc δυστυχώς το αμάξι για να είναι τέλειο έπρεπε να έχει Led φώτα και Πανόραμα αλλά δεν ηθελα πληρώσω τον διπλάσιο φορο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ότι μπορούσα μέχρι τα 25000 ευρώ προ φόρων εβαλα+ 18αρες+πίσω αεροσακους+dcc δυστυχώς το αμάξι για να είναι τέλειο έπρεπε να έχει Led φώτα και Πανόραμα αλλά δεν ηθελα πληρώσω τον διπλάσιο φορο

Εντυπώσεις θέλω από το dcc. Το έχω βάλει και εγώ στα πρόσθετα που έβαλα στην παραγγελία μου μια θέλω να μου πεις αν αξίζει
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.