Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts



Δεν θα πω ψέμματα αγχώθηκα λίγο το πρωί που το διάβασα και λέω κρίμα τα λεφτά αλλά τελικά ... 17105b0373d92828cd74ce54d2ac996f.jpgc5d645e4964af1597b146f2e93f4e7ab.jpg

Αυτός ο διαβολος παιδιά πιο εύκολα μπαίνει παρά βγαίνει. Τράβαγα ξανά τράβαγα... πάντως φαίνεται να κεντράρει μόνο του όσο κινείσαι! Εγώ το βρίσκω καλό τι λέτε;


Sent from my iPhone using Tapatalk



Μην τα φοράς σε άσφαλτο, μόνο χιόνι ή πάγο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites




Μην τα φοράς σε άσφαλτο, μόνο χιόνι ή πάγο.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν τα "οδήγησα" λίγο μπρος πίσω ίσα ίσα να τα φορέσω να δω ότι είναι οκ η διάσταση


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα
Για στρώσιμο τι προτείνετε/ται; Έχω 500 χλμ ακόμα και το πάω σχετικά στρωτά 2000-2500 αλλαγές αλλά έχω φτάσει και τις 3000. Πως λέτε να ειναι πιο "ομαλό" το στρώσιμό του. Στις 3000 πχ το πήγα με 6η και 190 χλμ

Το 1.6 δεν έχεις; Γιατί τότε μια χαρά πάει το αυτοκίνητο. Έβλεπα και εγω στο φυλλάδιο ότι έχει τελική 185 και μου είχαν φανεί λίγα.
Link to comment
Share on other sites


Το 1.6 δεν έχεις; Γιατί τότε μια χαρά πάει το αυτοκίνητο. Έβλεπα και εγω στο φυλλάδιο ότι έχει τελική 185 και μου είχαν φανεί λίγα.


Άνετα 190 και πάει κι άλλο κι εμένα με είχε λίγο προβληματίσει αλλά καμία σχέση το αμάξι κινείται σβέλτα


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Μα είπα και εγώ. Να πηγαίνει πιο αργά από το παλιό μου Golf.


Παιδιά το Tiguan 1.6 tdi πάει εξίσου καλά με ενα golf 1.4 tfsi 125. Κάπου πάει καλύτερα κάπου λίγο χειρότερα. Αλλά είναι μεγαλύτερο και βαρύτερο και "τσουλάει" σβέλτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Παιδιά το Tiguan 1.6 tdi πάει εξίσου καλά με ενα golf 1.4 tfsi 125. Κάπου πάει καλύτερα κάπου λίγο χειρότερα. Αλλά είναι μεγαλύτερο και βαρύτερο και "τσουλάει" σβέλτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Από το παλιό μου Golf 1.6 FSI πολύ καλύτερα δηλαδή. Μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites



Παιδιά το Tiguan 1.6 tdi πάει εξίσου καλά με ενα golf 1.4 tfsi 125. Κάπου πάει καλύτερα κάπου λίγο χειρότερα. Αλλά είναι μεγαλύτερο και βαρύτερο και "τσουλάει" σβέλτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παει καλα για το βαρος του αλλα το εξισου γρηγορα με ενα golf 125tsi ειναι λιγο τραβηγμενο αν αναλογιστεις οτι εχουμε τη ροπη να ξεκιναει πιο ψηλα λιγοτερη ιπποδυναμη και περισσοτερο βαρος. Επισης το οτι δειχνει το κοντερ 190 ενω το εργοστασιο δινει 185 δε σημαινει πως ειναι λαθος η εργοστασιακη μετρηση αλλα οτι κλεβει το κοντερ μας οπως κλεβουν τα περισσοτερα κοντερ.
Γενικα παντως πηγαινει καλα
Link to comment
Share on other sites


Παει καλα για το βαρος του αλλα το εξισου γρηγορα με ενα golf 125tsi ειναι λιγο τραβηγμενο αν αναλογιστεις οτι εχουμε τη ροπη να ξεκιναει πιο ψηλα λιγοτερη ιπποδυναμη και περισσοτερο βαρος. Επισης το οτι δειχνει το κοντερ 190 ενω το εργοστασιο δινει 185 δε σημαινει πως ειναι λαθος η εργοστασιακη μετρηση αλλα οτι κλεβει το κοντερ μας οπως κλεβουν τα περισσοτερα κοντερ.
Γενικα παντως πηγαινει καλα


Η τελική δεν με νοιάζει τόσο αλλά με το γκολφ που ανοίξαμε εθνική από 3ες και πάνω από τα 80χλμ φορτωμένος όσο δεν πάει άλλο και κλιματισμό ενώ στο γκολφ 2 άτομα χωρίς κλίμα και πήγαινα καλύτερα. Εντάξει δεν μιλάμε για εκιννησεις προφανώς. Αλλά πραγματικά πολύ σβέλτο. Επίσης το γκολφ έχει 21 ροπή ενώ εμείς 28!! Κάνει διαφορά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Νικολη το προβλημα ειναι οτι μαλλον δε το πατησε ο αλλος γιατι καλη η ροπη αλλα στις 2900 εχουμε 115 αλογα και το γκολφ 125 που τα αποδιδει στις 5.000. Επιπλεον οπως σου ειπα και πριν ειναι και κατα 150 κιλα λιγοτερα. Οποτε οταν εμεις ψοφαμε αυτο συνεχιζει. Σιγουρα οι ρεπριζ εχουν σημασια και πηγαινουμε καλα


Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Nikwlis said:

 


Δεν θα πω ψέμματα αγχώθηκα λίγο το πρωί που το διάβασα και λέω κρίμα τα λεφτά αλλά τελικά ... 17105b0373d92828cd74ce54d2ac996f.jpgc5d645e4964af1597b146f2e93f4e7ab.jpg

Αυτός ο διαβολος παιδιά πιο εύκολα μπαίνει παρά βγαίνει. Τράβαγα ξανά τράβαγα... πάντως φαίνεται να κεντράρει μόνο του όσο κινείσαι! Εγώ το βρίσκω καλό τι λέτε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μπράβο. Ίσως να είναι αρκετά κοντά σε διαστάσεις τα δύο μεγέθη 695 - 697 και να ταιριάζουν και τα δύο. 

Καλές βόλτες στα χιόνια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έναν νέο στο forum καθότι μόλις παρέλαβα το νέο μου αμάξι TIGUAN 2.0 TDI 190PS exclusive +.μπορώ να πω οτι δεν έχει  σχέση με τα προηγούμενα μοντελα.

πολύ άνετη συμπεριφορά και ειδικά στο χιόνι (παρότι θερινά λάστιχα λόγω τετρακίνηση).η κατανάλωση αρκετή στα 7,5 και σε λειτουργιά eco.

η ερώτηση που κάνω είναι αν κάποιος με αντίστοιχο αμάξι έχει βάλει το security & service plus που το είδα τυχαία όταν έκανα ενεργοποίηση το inform&quide.

ευχαριστώ καλή χρονιά (οδηγική) να έχουμε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2017 at 10:12 ΠΜ, diogo said:

Καλημέρα και από έναν νέο στο forum καθότι μόλις παρέλαβα το νέο μου αμάξι TIGUAN 2.0 TDI 190PS exclusive +.μπορώ να πω οτι δεν έχει  σχέση με τα προηγούμενα μοντελα.

πολύ άνετη συμπεριφορά και ειδικά στο χιόνι (παρότι θερινά λάστιχα λόγω τετρακίνηση).η κατανάλωση αρκετή στα 7,5 και σε λειτουργιά eco.

η ερώτηση που κάνω είναι αν κάποιος με αντίστοιχο αμάξι έχει βάλει το security & service plus που το είδα τυχαία όταν έκανα ενεργοποίηση το inform&quide.

ευχαριστώ καλή χρονιά (οδηγική) να έχουμε.

 

To 7.5 ειναι παρα  παρα πολυ καλο νουμερο για το αμαξι.

Να θυμησω οτι το παλιο 1.4 TSI 160 ps DSG εχει 9.8 μες την πολη χωρις 4Χ4 και 2.0 κυβικα και πολυ πιο ελαφρυ.

Ελπιζω να μην περιμενες τα 5.9 του κατασκευαστη???

Οτι κατω απο 8.0 ειναι πολυυυυυυ καλο!!!!

Εxclusive+   τουμπανο!!!!!!  αλλα και 40Κ+

Link to comment
Share on other sites

PATROKLE

το εχω μονο για εκτος πολης  και θεωρω οτι ειναι πολυ τα 7,5.το υπολογιζω μετα το3000km γυρω στα 6.2-6.5  με 130-150km.

+για τα40Κ+ EINAI ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ 64Κ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ Η BMW ΓΙΑ ΤΟ Χ3!!.

κα;ι επειδη ειμαι της αποψης οτι πληρωνεις παιρνεις γαι αυτο πηρα αυτο με 190PS  full option αφου το RLINE δεν θα ερθει νωρις ....

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2017 at 4:41 ΜΜ, Stelios1 said:

75 euro karenta τύπου λεκάνη με σήμα από πλαστικό. Κάθεται τέλεια μόνο στο πάνω μέρος ενώ στο κάτω περνάει ενδιάμεσα από τις ράγες που πατάει το κάλυμμα στην πάνω θέση αλλά κολλάει πίσω. Είδα πως αν το κόψω λίγο πίσω στη γωνία θα ταιριάζει και στην κάτω θέση. Θα το κάνω και θα βάλω φωτογραφίες. Και από το αμάξι όπως έχω πει μόλις το πλύνω :) 

@Nrgakos3  5ΝΑ06116 ΚΑΛΥΜΜΑ ΧΩΡΟΥ ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ 

@Patroklos σε περιμένω για να δούμε αν θα κόβουν σωστά τον ήλιο για τα μικρά παιδιά. Εγώ θα βάλω και φιμέ μπροστά ίδια με τα πίσω γιατί δεν θέλω να πειράξω τα μαμά που είναι τόσο καλά και να τα κάνω πιο σκούρα. 

Ιδέα από κάποιον συμφορίτη φίλο για σωστά φιμέ που να πάω; Θα βγάλω από μέσα 

@alej η φωτογραφία 

 

DHL καραγκιοζηδες μου ειπαν οτι δεν ισχυει το 16-18 που εβλεπα στο e-bay και οτι θα ερθουν στις 24 Ιανουαριου!!!! UPS και παλι UPS

Link to comment
Share on other sites

On 18/1/2017 at 10:12 ΠΜ, diogo said:

Καλημέρα και από έναν νέο στο forum καθότι μόλις παρέλαβα το νέο μου αμάξι TIGUAN 2.0 TDI 190PS exclusive +.μπορώ να πω οτι δεν έχει  σχέση με τα προηγούμενα μοντελα.

πολύ άνετη συμπεριφορά και ειδικά στο χιόνι (παρότι θερινά λάστιχα λόγω τετρακίνηση).η κατανάλωση αρκετή στα 7,5 και σε λειτουργιά eco.

η ερώτηση που κάνω είναι αν κάποιος με αντίστοιχο αμάξι έχει βάλει το security & service plus που το είδα τυχαία όταν έκανα ενεργοποίηση το inform&quide.

ευχαριστώ καλή χρονιά (οδηγική) να έχουμε.

 

Θα στρωσει και λιγο η καταναλωση με τα χιλιομετρα.

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται για screen protector για το composition media 8 ιντσών του tiguan, προτείνω το εξής:

Upscreen Reflection Shield Matte

http://www.protectionfilms24.com/article/upscreen-reflection-shield-matte-premium-screen-protector-volkswagen-golf-7-discover-pro-navigation-system-2907680.html

https://www.amazon.co.uk/dp/B01JV35FW4 (από εδώ το πήρα στα 11,66 ευρώ). 

Επέλεξα για  Volkswagen Golf 7 Discover Pro Navigation System για να είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει στην οθόνη των 8 ιντσών.

Το έβαλα σήμερα και ταιριάζει τέλεια (η οθόνη δεν είναι εντελώς ορθογώνια, ανοίγει προς τα πάνω περίπου 2 χιλιοστά δεξιά και αριστερά, οπότε το screen protecton αφήνει αυτό το μικρό κενό).

Η αφή του είναι ίδια με την αφή της οθόνης. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Patroklos said:

Τελικά τα εφεραν3f4a64c051b2adf679f3b1f563372746.jpg

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλορίζικα. Περιμένουμε φωτογραφίες φορεμένα στο αυτοκίνητο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Patroklos said:

Τελικά τα εφεραν3f4a64c051b2adf679f3b1f563372746.jpg

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με υγεία! Καλή τοποθέτηση και μόλις μπορέσεις φωτογραφία και κυρίως σχόλιο αν κόβει σωστά τον ήλιο για μωρό παρακαλώ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω αύριο φώτο και τελικό συμπέρασμα.Αλλα τώρα που γυρναγα νύχτα δεν βλέπεις τίποτα πίσω που είναι επικίνδυνο. Τοποθέτηση πανευκολη και ποιοτικό αλλά όχι για 199 ευρώ + μεταφορικά. Πίσω σκοταδι + ότι δουλεύει και με ανοιχτό παράθυρο. Θα βγάλω φώτο για όλα.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , thpap said:

Για όσους ενδιαφέρονται για screen protector για το composition media 8 ιντσών του tiguan, προτείνω το εξής:

 

Upscreen Reflection Shield Matte

 

http://www.protectionfilms24.com/article/upscreen-reflection-shield-matte-premium-screen-protector-volkswagen-golf-7-discover-pro-navigation-system-2907680.html

https://www.amazon.co.uk/dp/B01JV35FW4 (από εδώ το πήρα στα 11,66 ευρώ). 

Επέλεξα για  Volkswagen Golf 7 Discover Pro Navigation System για να είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει στην οθόνη των 8 ιντσών.

Το έβαλα σήμερα και ταιριάζει τέλεια (η οθόνη δεν είναι εντελώς ορθογώνια, ανοίγει προς τα πάνω περίπου 2 χιλιοστά δεξιά και αριστερά, οπότε το screen protecton αφήνει αυτό το μικρό κενό).

Η αφή του είναι ίδια με την αφή της οθόνης. 

Ωραίος ευχαριστούμε για την ευγενική σου σκέψη. Πραγματικά η οθόνη μου εκεί που ακουμπάω βρομίζει λίγο (το οποίο φαίνεται από όσο έχω παρατηρήσει όταν είναι σβηστή) και η μεμβράνη θα είναι τέλεια προστασία μακροχρόνια. Θα με ενδιέφερε μία φωτογραφία αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.