Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts

e941d12ba24b7165e008f34466e3ba40.jpg
Άσχετο με τις καταναλώσεις
Έβαλα σήμερα την αεροτομή από το rline
Πολύ όμορφο


Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

Όμορφη . Που τα βρίσκεις όμως ήθελα να ήξερα


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον το μεσημερι θα βαλω το ad blue μονος μου. Θα βαλω φωτο

 

13 ευρω εχουν τα 10 λιτρα και οι κλεφτες θελουν 65 ευρω!!!!!

Πηρα ενα 2 λιτρο και θα κοψω τον πατο και θα το γεμισω μετα με το 10λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το μεσημερι θα βαλω το ad blue μονος μου. Θα βαλω φωτο
 
13 ευρω εχουν τα 10 λιτρα και οι κλεφτες θελουν 65 ευρω!!!!!
Πηρα ενα 2 λιτρο και θα κοψω τον πατο και θα το γεμισω μετα με το 10λιτρο.

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Πρόσεξε να είναι ακριβός το iso που θέλει το αυτοκίνητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , koumbouni said:


Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Πρόσεξε να είναι ακριβός το iso που θέλει το αυτοκίνητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Απο Καρεντα το πηρα.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , koumbouni said:

Και το 10λίτρο θα το πάρεις μετά από αλλού

 

Οχι ολα απο Καρεντα.

8.50 το 2λιτρο και 13 ευρω το 10 λιτρο.

Ο τυπος μου ειπε βαλε το 2λιτρο που εχει την υποδοχη και μετα κοψε τον πατο και γεμισε με το 10 λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ολα απο Καρεντα.
8.50 το 2λιτρο και 13 ευρω το 10 λιτρο.
Ο τυπος μου ειπε βαλε το 2λιτρο που εχει την υποδοχη και μετα κοψε τον πατο και γεμισε με το 10 λιτρο.

Νόμιζα 65 ήταν το 10λιτρο είχες πει.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Νόμιζα 65 ήταν το 10λιτρο είχες πει.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Οι απατεώνες 65 με τοποθέτηση λέει!!!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι τοποθέτηση λένε οι απατεώνες. Σαν να λέμε θα πας στο βενζινάδικο και θα πληρώσεις τοποθέτηση για να σου βάλουν καύσιμα. Ξεφτίλα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πατάνε σε αυτούς που θα τους αναψει το λαμπάκι και πρέπει να το σβήσουν εάν δεν έχεις διαγνωστικό. Άρα 13 και 50 ευρώ εργατικά Ελβετίας

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποτε καλό θα είναι να το γεμίσεις πριν αδειάσει τελείως; Σε κάτι βίντεο στο YouTube παντως είδα ότι το 2λιτρο ξεβιδωνει και μπορείς να το ξαναγεμίσεις άνετα χωρίς να χρειάζεται να του κόψεις τον πάτο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα παλικαρια μας δουλευουν κανονικα.

Παιρνεις το 2 λιτρο μπουκαλι το βαζεις και το περιστρεψεις.Μετα το πιεζεις και πεφτει το υγρο. Αφου αδειασει τοτε ανοιγεις το 10 λιτρο και με ενα χωνι το ξαναγεμιζεις διοτι ανοιγει η ταπα. Το ξαναβαζεις και ξανα και ξανα.

4 μπουκαλια γεμισα χ 1890ml. 10 λεπτα γιατι ηταν αρχη. Θα βελτιωσω χρονους !!!

Γυριζεις την μιζα για 30 δευτερολεπτα και βαζεις μπρος  και τσουπ αλλα 8000 χιλιομετρα ευρος.

65 ευρω οι καραγκιοζηδες

 

Επισης εβαλα και 100 ml G13 γιατι ειχε πεσει μετα απο 6300 χιλιομετρα

20170314_131545.jpg

20170314_131536.jpg

20170314_131806.jpg

Edited by Patroklos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Στα πόσα χιλιόμετρα έβαλες ώστε να μην σου ανάψει το λαμπάκι; Το G13 πάλι τι είναι; Μηχανολόγοι θα γίνουμε..

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Stelios1 said:

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Στα πόσα χιλιόμετρα έβαλες ώστε να μην σου ανάψει το λαμπάκι; Το G13 πάλι τι είναι; Μηχανολόγοι θα γίνουμε..

Μετα απο το ταξιδι Αθηνα-Βολος-Θεσσαλονικη και πισω ειπα να τσεκαρω ολο το οχημα.

Βρηκα οτι απο 2.6 Bar πιεση τα λαστιχα ειχαν παει 2.0 μετα απο 3 μηνες γιατι νομιζα οτι θα με ειδοποιησουν οι αισθητηρες.Δεν ξερω ποσο ευρος εχουν για να σε ειδοποιησουν.

Ελεγξα τα λαδια που ηταν οκ .

Το παραφλου G13  ειχε πεσει στην κατω γραμμη του μινιμουμ οποτε και αγορασα για να εχω παντα και συμπληρωσα περιπου 100 ml.

Συμπληρωσα και υγρα για τους υαλοκαθαριστηρες και τελος γεμισα και το AD Blue.

Τωρα στα 7.500 χλμ θα αλλαξω τα λαδια του εκτος αντιπροσωπειας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου φάνηκαν υπερβολικά τα 2.6 Bar ή 38 psi πίεση στα λάστιχα. Πράγματι όμως είναι η σωστή πίεση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/15/2017 at 8:32 AM, Patroklos said:

Βρηκα οτι απο 2.6 Bar πιεση τα λαστιχα ειχαν παει 2.0 μετα απο 3 μηνες γιατι νομιζα οτι θα με ειδοποιησουν οι αισθητηρες.Δεν ξερω ποσο ευρος εχουν για να σε ειδοποιησουν.

Σε γενικές γραμμές πάνω από 25% για indirect tpms αρκεί βέβαια να είχες πατήσει το σχετικό κουμπί όταν έβαλες αέρα, και πάντα με κρύα ελαστικά. Από τη στιγμή εκείνη και καθώς οδηγείς, το σύστημα παίρνει δεδομένα μέσω abs και χρειάζεται τουλάχιστον 1 ώρας πορεία για να είναι όσο αξιόπιστο γίνεται. Η δε πορεία δεν είναι απαραίτητο να είναι συνεχόμενη το σύστημα κάνει resume σε όσα έχει ήδη καταγράψει. Γενικά αυτά τα συστήματα είναι περισσότερο για έκτακτες περιπτώσεις βίαιης απώλειας αέρα π.χ. κάποιο καρφί, ώστε να κάνεις στην άκρη πριν κάνεις ζημιά στο ελαστικό. Καλύτερα δηλαδή να μην το χρησιμοποιείς για το τακτικό σου συμπλήρωμα.

Περισσότερα για τον τρόπο λειτουργίας του συστήματος: https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/61128-πτώση-απόδοσης-στα-~6500χιλ/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2017 at 8:32 ΠΜ, Patroklos said:

Μετα απο το ταξιδι Αθηνα-Βολος-Θεσσαλονικη και πισω ειπα να τσεκαρω ολο το οχημα.

Βρηκα οτι απο 2.6 Bar πιεση τα λαστιχα ειχαν παει 2.0 μετα απο 3 μηνες γιατι νομιζα οτι θα με ειδοποιησουν οι αισθητηρες.Δεν ξερω ποσο ευρος εχουν για να σε ειδοποιησουν.

Ελεγξα τα λαδια που ηταν οκ .

Το παραφλου G13  ειχε πεσει στην κατω γραμμη του μινιμουμ οποτε και αγορασα για να εχω παντα και συμπληρωσα περιπου 100 ml.

Συμπληρωσα και υγρα για τους υαλοκαθαριστηρες και τελος γεμισα και το AD Blue.

Τωρα στα 7.500 χλμ θα αλλαξω τα λαδια του εκτος αντιπροσωπειας

Ευχαριστώ. To παραφλού πως το ελέγχεις; Και εγώ νόμιζα οτί κακώς σε ρώτησα γιατί το G13 μετά θεώρησα ότι είναι το λάδι το οποίο το έχω ελέγξει. Για το Adblue έχω 5000, στα 2000 θα κάνω αλλαγή. 

Είχες κάνει σετ τον αέρα; Πολύ ενδιαφέρον σχόλιο από τον @DarkX Προσωπικά έχω κάνει σετ και έλεγξα και την πίεση πριν. Και εμένα μου είχε κάνει εντύπωση το 38 psi @thpap

@koumbouniπήρα τα αυτοκόλλητα προστατευτικά για τις πόρτες και το πορτ παγκάζ (δε τα έβαλα ακόμα) και το δυχτάκι από aliepress και είναι μια χαρά και πολύ τσάμπα..6 euro δε το περίμενα. Σε ευχαριστώ.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. To παραφλού πως το ελέγχεις; Και εγώ νόμιζα οτί κακώς σε ρώτησα γιατί το G13 μετά θεώρησα ότι είναι το λάδι το οποίο το έχω ελέγξει. Για το Adblue έχω 5000, στα 2000 θα κάνω αλλαγή. 
Είχες κάνει σετ τον αέρα; Πολύ ενδιαφέρον σχόλιο από τον [mention=28478]DarkX[/mention] Προσωπικά έχω κάνει σετ και έλεγξα και την πίεση πριν. Και εμένα μου είχε κάνει εντύπωση το 38 psi [mention=30211]thpap[/mention]
[mention=18191]koumbouni[/mention]πήρα τα αυτοκόλλητα προστατευτικά για τις πόρτες και το πορτ παγκάζ (δε τα έβαλα ακόμα) και το δυχτάκι από aliepress και είναι μια χαρά και πολύ τσάμπα..6 euro δε το περίμενα. Σε ευχαριστώ.  
 

20170320_070959.jpgΕμένα ήταν στην κάτω γραμμή του MINIMUM και συμπλήρωσα όπως το βλέπεις.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2017 at 0:51 ΜΜ, terris said:

7decce3f40b663b2b6d3c6ed1d8a2b80.jpg

Με την νέα μου ζάντα 18" για τα καλοκαιρινά λάστιχα . Goodyear efficiencygrip SUV


Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Είμαι καινούργιο μέλος ατο club. Πρίν τρείς μήνες παρέλαβα το αμάξι μου 1.6TDI ADVANCE ΜΕ ΦΩΤΑ LED μπροστά. Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μας πεις για τις ζάντες ( που και πόσο?) . Εχεις βάλει και το φρυδάκι του R-line? Αυτό που το βρίσκουμε? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, kastel said:

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Είμαι καινούργιο μέλος ατο club. Πρίν τρείς μήνες παρέλαβα το αμάξι μου 1.6TDI ADVANCE ΜΕ ΦΩΤΑ LED μπροστά. Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα να μας πεις για τις ζάντες ( που και πόσο?) . Εχεις βάλει και το φρυδάκι του R-line? Αυτό που το βρίσκουμε? Ευχαριστώ!

Παραμπιπόντως φανταστικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.