Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους κ καλο υπόλοιπο καλοκαίριου. Εχω παρει το τιγκουαν πριν 2 μηνες κ θελω να ξερω κατα ποσο δουλευουν τα συστήματα ασφαλείας. Εχω καποια δυσπιστία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους κ καλο υπόλοιπο καλοκαίριου. Εχω παρει το τιγκουαν πριν 2 μηνες κ θελω να ξερω κατα ποσο δουλευουν τα συστήματα ασφαλείας. Εχω καποια δυσπιστία!!!


Εγώ πλέον θα πω πως δουλεύουν αρκετά αξιόπιστα. Τώρα είναι και η κάθε περίπτωση διαφορετική. Ανάλογα τι θα τύχει στον καθένα και από αμάξι και από "κατάσταση"


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/7/2017 at 6:54 ΜΜ, Sotiris kolliakos said:

Καλησπέρα σε ολους κ καλο υπόλοιπο καλοκαίριου. Εχω παρει το τιγκουαν πριν 2 μηνες κ θελω να ξερω κατα ποσο δουλευουν τα συστήματα ασφαλείας. Εχω καποια δυσπιστία!!!

Το καλύτερο σύστημα ασφαλείας είναι το φρένο ελιγμού. Με έχει σώσει 3 φορές από ψιλογρατζουνιές.

Στο δρόμο, το front assist μου φαίνεται ότι δε θα μπορέσει να αντιδράσει γιατί η ένδειξη στο κοντέρ ότι είμαι πολύ κοντά στον μπροστινό μου, εμφανίζεται σε σημείο που αν πατήσει απότομα φρένο, δε γλιτώνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

K ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ FRONT ASSIST?  ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.  ΕΠΡΕΠΕ ΣΤΑ 5 ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΕΚΤΟΣ Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗς ΚΑΜΕΡΑΣ ΤΟΥ FRONT ASSIST  ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙς ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Edited by Sotiris kolliakos
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε Παιδιά 3 φορές που δούλεψε φρέναρε πιο γρήγορα από το πόδι μου. Δουλεύει πολύ καλα

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

στα ποσα μετρα απο το μπροστινο οχημα φρεναρε?   με ποσα χιλιομετρα πηγενες?  φρεναρε σε πεζο η σε αυτοκινητο? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά είδατε τις καινούργιες εκδόσεις και τιμές του TIGUAN???
R-LINE
240 ΜΟΤΈΡ ΠΕΤΡΈΛΑΙΟ
180 ΒΕΝΖΊΝΗ
Και 2500 ευρώ φθηνότερη η βασική ΒΕΝΖΊΝΗ !!!! Γ@ μ@#

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στα ποσα μετρα απο το μπροστινο οχημα φρεναρε?   με ποσα χιλιομετρα πηγενες?  φρεναρε σε πεζο η σε αυτοκινητο? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

1 μια με πεζό από τα 30-40 στα μηδέν
2 μια με 70 φρέναρε στα 50 μέτρα πριν και μετά το σταμάτησα εγώ
3. Με 100 Μόλις είχα αρχίσει να φρέναρω και εγώ έβγαλε κόκκινο αμάξι στο καντραν.
Το έβγαλα πάντως από το ευαίσθητο γιατί ήταν πολύ άμεσο.

Μια φορά σε κλειστό επαρχιακό δρομάκι στο Ναύπλιο κούνησε μια γιαγιά την σακούλα και κοκκαλωσε το αμάξι χωρίς λογο.
Είναι καλό αλλά και δυο φορές κόλλησε γιατί είχε κολλήσει κάποιο ζωηφιο πάνω και ήθελε καθάρισμα και έγραφε ότι δεν δουλεύει.
Αυτα

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν , Patroklos said:


1 μια με πεζό από τα 30-40 στα μηδέν
2 μια με 70 φρέναρε στα 50 μέτρα πριν και μετά το σταμάτησα εγώ
3. Με 100 Μόλις είχα αρχίσει να φρέναρω και εγώ έβγαλε κόκκινο αμάξι στο καντραν.
Το έβγαλα πάντως από το ευαίσθητο γιατί ήταν πολύ άμεσο.

Μια φορά σε κλειστό επαρχιακό δρομάκι στο Ναύπλιο κούνησε μια γιαγιά την σακούλα και κοκκαλωσε το αμάξι χωρίς λογο.
Είναι καλό αλλά και δυο φορές κόλλησε γιατί είχε κολλήσει κάποιο ζωηφιο πάνω και ήθελε καθάρισμα και έγραφε ότι δεν δουλεύει.
Αυτα

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Υπάρχει ρύθμιση ευαισθησίας στο σύστημα αυτο?   Που ακριβως ειναι?

 

On 9/7/2017 at 10:01 ΠΜ, Nikwlis said:

 

Κ ποια ειναι η χρηση του  front assist?  Δεν ειναι σωστη η χρηση αυτη.
Εγώ πλέον θα πω πως δουλεύουν αρκετά αξιόπιστα. Τώρα είναι και η κάθε περίπτωση διαφορετική. Ανάλογα τι θα τύχει στον καθένα και από αμάξι και από "κατάσταση"


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εγώ λεω να βάλω χαρτινο εμποδιο κ εως 50 χιλιόμετρα πρέπει να σταματήσει συμφωνα με το front assist

Link to comment
Share on other sites

K ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ FRONT ASSIST?  ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.  ΕΠΡΕΠΕ ΣΤΑ 5 ΜΕΤΡΑ ΝΑ ΣΕ ΕΙΔΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΕΚΤΟΣ Κ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΤΗς ΚΑΜΕΡΑΣ ΤΟΥ FRONT ASSIST  ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΙΟ ΝΩΡΙς ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ


Στην έκδοση μου πάνω από τα 55χλμ δεν φρενάρει μόνο του απλά ενημερώνει ότι είσαι κοντά. Μην περιμένεις στα 100χλμ να φρεναρει. Είναι city brake! Η έκδοση μου είναι η advance


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Nikwlis said:

λεω να βαλω χαρτινο εμποδιο κ να το δοκιμασω κ γω το ιδια εκδοση με την δικη σου εχω


Στην έκδοση μου πάνω από τα 55χλμ δεν φρενάρει μόνο του απλά ενημερώνει ότι είσαι κοντά. Μην περιμένεις στα 100χλμ να φρεναρει. Είναι city brake! Η έκδοση μου είναι η advance


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

λεω να βαλω χαρτινο εμποδιο κ να το δοκιμασω το συστημα.Την ιδια εκδοση εχουμε !!  

Edited by Sotiris kolliakos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λεω να βαλω χαρτινο εμποδιο κ να το δοκιμασω το συστημα.Την ιδια εκδοση εχουμε !!  


Κάποια στιγμή θέλω να το κάνω κι εγώ. Αν έχεις αποτελέσματα μοιράσου τα μαζί μας :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

λεω να βαλω χαρτινο εμποδιο κ να το δοκιμασω το συστημα.Την ιδια εκδοση εχουμε !!  


Κάποια στιγμή θέλω να το κάνω κι εγώ. Αν έχεις αποτελέσματα μοιράσου τα μαζί μας :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

μολις το κανω θα πω τις εντυπωσεις μου εδω. Yπαρχει ρυθμιση ευαισθησιας του front assist ?

Edited by Sotiris kolliakos
Link to comment
Share on other sites

Εκανα δοκιμες με αυτοκίνητο μπροστά μου κ μέχρι τα 40 με 50 χιλιόμετρα δεν έγινε απολύτως τίποτα. Ήρθα στο ενα μετρο με το προπορευομενο οχημα !!!!!   Το χαρακτηριζω ως αποτυχία εκτος κ υπαρχει ρύθμιση για να εχει πιο καλη ευαισθησία 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα δοκιμες με αυτοκίνητο μπροστά μου κ μέχρι τα 40 με 50 χιλιόμετρα δεν έγινε απολύτως τίποτα. Ήρθα στο ενα μετρο με το προπορευομενο οχημα !!!!!   Το χαρακτηριζω ως αποτυχία εκτος κ υπαρχει ρύθμιση για να εχει πιο καλη ευαισθησία 

Δουλεύει μόνο όταν κάποιος σταματήσει ξαφνικά όχι εν κίνηση.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ ο πεζος οταν είναι εν κίνηση μπροστά στο αυτοκίνητο τοτε τι γίνεται?  Περίεργο σύστημα ασφαλείας μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Sotiris kolliakos said:

Εκανα δοκιμες με αυτοκίνητο μπροστά μου κ μέχρι τα 40 με 50 χιλιόμετρα δεν έγινε απολύτως τίποτα. Ήρθα στο ενα μετρο με το προπορευομενο οχημα !!!!!   Το χαρακτηριζω ως αποτυχία εκτος κ υπαρχει ρύθμιση για να εχει πιο καλη ευαισθησία 


Αποτυχία είναι που έχεις δίπλωμα :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος διπλωματος 5 κατηγορίας κ χρονια στο τιμονι εχω μαθει να ξεχωριζω καποια πραγματα. Μετα απο δοκιμες δικες μου ειδα οτι το σύστημα δεν είναι αξιόπιστο κ θελει αναβαθμιση η εχει θεμα η καμερα. Εσυ μπορει να εχεις καποιο συμφέρον η εισαι τελειος άσχετος με δοκιμες αυτοκίνητων η ετυχε σε μενα το όποιο ειναι στην εγγύηση κ Πρέπει να αλλαχτεί. Τωρα ετσι οπως ειναι το front assist στο τιγκουαν δεν ειναι για ασφαλεία. Ειδα σε αλλες μαρκες το ιδιο συστημα κ το παραδεχτηκα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συναδερφοι ας μην κρίνουμε χωρίς να έχουμε απτά παραδείγματα .ο φίλος το δοκίμασε και δεν δούλεψε το front assist εγω βλέποντας τις ειδοποιήσεις από το forum εχθές το βράδυ εκανα δοκιμή με φίλο μου σε διόδια σε ταξίδι με ανοιχτή ακρόαση αν δεν πάει κάτι καλά να πάτησει γκάζι για να μην τον βρω .λοιπον το αμάξι μου highline κατά την αντιπροσωπεία αλλά exclusive στο κατάλογο δυστυχώς δεν σταμάτησε απλώς μου έβγαλε ειδοποιήσει με κόκκινα :πατα φρένο !!
Όταν γυρίσω από τις διακοπές μου θα κάνω δοκιμή με χάρτινο πλαισιο 2χ2 να δω τι παίζει .επισης νομίζω το είχα πει παλιά το front assist σύμφωνα με τις ενσειξεις σε βροχή όλη την διάρκεια ταξιδιού 4 ωρών δουλευε κανονικά μόλις έπεσα αε λακούβες με λασπόνερα μου έβγαλε ενδείξει στην κατάσταση οχήματος ότι βγήκε off!! Το πάτησα 210 και καθάρισε ... ας το δοκιμάσουμε λοιπόν και μετά κάνουμε τα απαραίτητα σχόλια ....



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επισης ξέχασα αν και έχει ειπωθεί αρκετά αν κάποιος γνωρίζει τρόπο (γιατί η αντιπροσωπεία δεν γνώριζει ) ρύθμισης ευασθησιας front assist αλλά και line assist (για να μην είναι όχι μόνο τόσο βαρύ το τιμόνι σε αλλαγή λωρίδα χωρίς φλας -αλλά και για το τρέμουλο που υπάρχει )ας το αναφέρει και θα πάρει bonus .....


Sent from my iPhone using Tapatalk




Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το front assist ειναι αστοχια υλικού?   Μηπως πρέπει να αλλαχτεί το σύστημα ασφαλείας εφόσον ειναι εντός εγγύησης?   Στην ουσία δεν υπαρχει σύστημα ασφαλείας!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Sotiris kolliakos said:

Μηπως το front assist ειναι αστοχια υλικού?   Μηπως πρέπει να αλλαχτεί το σύστημα ασφαλείας εφόσον ειναι εντός εγγύησης?   Στην ουσία δεν υπαρχει σύστημα ασφαλείας!!!!!!!

Έχει βγει αναβαθμιση λογισμικου (ανακληση) απο την VW για τα φρενα. Διορθωνει  front assist, autohold, abs. Το εκανα την προηγουμενη Δευτερα.

Δεν ειναι επειγουσα οποτε οι αντιπροσωπείες το κανουν στο πρώτο service.  Εγω το ζητησα κ μου το εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν παντως οτι εγινε αναβαθμιση λογισμικου και στους 2 εγκεφάλους. Δεν ξερω τι αλλο αλλαξε. (Εκδοση advance- παραλαβη Γεναρης 2017).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.