Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts

Εκανα δοκιμες με αυτοκίνητο μπροστά μου κ μέχρι τα 40 με 50 χιλιόμετρα δεν έγινε απολύτως τίποτα. Ήρθα στο ενα μετρο με το προπορευομενο οχημα !!!!!   Το χαρακτηριζω ως αποτυχία εκτος κ υπαρχει ρύθμιση για να εχει πιο καλη ευαισθησία 


Έχει 3 "επίπεδα" για δες πάλι τις ρυθμίσεις. Ούτε ένδειξη κόκκινη μπροστά ότι θα τρακάρεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Επισης ξέχασα αν και έχει ειπωθεί αρκετά αν κάποιος γνωρίζει τρόπο (γιατί η αντιπροσωπεία δεν γνώριζει ) ρύθμισης ευασθησιας front assist αλλά και line assist (για να μην είναι όχι μόνο τόσο βαρύ το τιμόνι σε αλλαγή λωρίδα χωρίς φλας -αλλά και για το τρέμουλο που υπάρχει )ας το αναφέρει και θα πάρει bonus .....


Sent from my iPhone using Tapatalk




Sent from my iPhone using Tapatalk


go to vehicle settings and under "driver assistance->front assist" change the following:
Depending on the infotainment system installed in the vehicle, the warning time can be adjusted as follows:

Early.

Medium.

Late.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εμενα δεν βγαζει ουτε κοκκινη ενδείξη στο ενα μετρο. Δεν ξερω που ειναι οι ρυθμίσεις των 3 επιπεδων . Εμενα έχει ενεργο κ μη ενεργο κ ειναι στο ενεργο!!!! αλλά απ οτι ειδα η εταιρεία εχει καλεσει για αναβάθμιση λογισμικου που περιεχει κ το front assist. Το ειπε ενας φιλος πιο πανω

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση παρατηρησα πιο ευαισθητο το φρενο (σαν να οδηγεις κ φρεναρεις ενα μικρο αυτοκινητο).

Το front assist  δεν το δοκιμασα. 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εαν μπορέσεις να δοκιμάσεις το front assist κ να μας ενημερώσεις ολους μας. Εσένα εχει 3 επίπεδα το front assist?   Εμενα δεν εχει κ σίγουρα θελει αναβαθμιση. Το αγορασα πριν 3 μηνες!!!!!

IMG_20170713_230502.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο front assist - προειδοποιηση εχει 3 επιλογες:

ΝΩΡΙΣ - ΜΕΤΡΙΑ - ΑΡΓΑ και OFF.

Edited by thpap
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Sotiris kolliakos said:

Φιλε μου εαν μπορέσεις να δοκιμάσεις το front assist κ να μας ενημερώσεις ολους μας. Εσένα εχει 3 επίπεδα το front assist?   Εμενα δεν εχει κ σίγουρα θελει αναβαθμιση. Το αγορασα πριν 3 μηνες!!!!!

Τι μοτερ και επιπεδο εξοπλισμου εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το 2λιτρο πετρέλαιο 150 ιππους εκδοση Advance

Ποτε το πηρες? Εμενα ειναι παραγωγης του 2016 1.6tdi και εχει τις 3 ρυθμισεις του front assist
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το πηρα πριν 3 μηνες κ ειναι παραγωγη του 2016.'Μου ηρθε ειδοποίηση απο κοσμοκαρ για αναβάθμιση στο autohold αλλά απ οτι διαβασα γίνεται αναβάθμιση κ στο frond assist.  Εσυ εχεις προβλήματα γενικος ? Εχεις δει αν τα συστήματα ασφαλείας δουλευουν?

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2017 at 1:57 ΜΜ, Patroklos said:


Λοιπόν σφιξανε λέει ακρομπαρα και ημιαξονια γρασαρανε από κάτω και δεν ακούγετε λέει....Αλλα είναι υπό παρακολούθηση emoji41.pngemoji41.png

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα,

Και εμένα μου κάνει θορυβο από το μπροστινό σύστημα όταν  στρίβω το τιμόνι και με λιγα χιλιόμετρα και με περισσότερα. Ένα τσικ τσικ. Μεταλλικός ήχος λεπτός. Εσένα πώς ήταν ακριβώς γιατί εγώ που το πήγα μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό όταν ζοριζονται στο τέρμα στριψιμο τα ακρομπαρα (αν θυμαμαι σωστα). Όμως αυτό  δεν ισχύει γιατί  μου το κάνει και οταν είναι ελάχιστα στριμμενο το τιμόνι και δε ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έντονο ομως, αλλά δεν τερμάτιζω τα ακρομπαρα. Σήμερα πάλι Καρεντα Βουλιαγμένης αυτήν την φορά. Θα δω τι θα πουν αυτοί τώρα και θα ενημερώσω.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δύο καινούργια ρουλεμάν τα οποία θα μου κάνει χάρη να τα περάσει στην εγγύηση λέει γιατί είναι δική μου υπαιτιότητα.
Βέβαια δεν υπάρχουν και θα είναι εδώ σε 5 εργάσιμες άρα το περνούμε την άλλη Εβδομάδα!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , Patroklos said:

Λοιπόν δύο καινούργια ρουλεμάν τα οποία θα μου κάνει χάρη να τα περάσει στην εγγύηση λέει γιατί είναι δική μου υπαιτιότητα.
Βέβαια δεν υπάρχουν και θα είναι εδώ σε 5 εργάσιμες άρα το περνούμε την άλλη Εβδομάδα!!!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δική σου υπαιτιότητα γιατί; Τι έκανες για να χαλάσεις τα ρουλεμάν; Τόσο μυγιάγγιχτο είναι το αμαξάκι μας; 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , koumbouni said:

Δική σου υπαιτιότητα γιατί; Τι έκανες για να χαλάσεις τα ρουλεμάν; Τόσο μυγιάγγιχτο είναι το αμαξάκι μας; 

Επεσα σε λακκουβα χαραδρα λεει. Που δεν επεσα ποτε 100%.

Και σκεφτομαι ενα αμαξι που ειναι 4Χ4 εστω Light  4motion εαν πεφτει σε μια λακκουβα και χαλανε 2 ρουλεμαν εαν το παω στο βουνο και βρω σε καμια πετρα δεν θα μεινει τιποτα???

Παντως ειχε ενα Μπλε TSI για σερβις και οταν πηραν για μεσα εκανε και αυτο τσακ τσακ στο τροχο οταν εστριβε στιγμιαια.

Παντως αναβαθμιση δεν ειχε για το δικο μου αμαξι καμια. Ουτε για το autohold, ουτε για το Front Assist.

Tiguan 2.0 TDI 190PS 4motion DSG7

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήμουν με λαμπάκι (45χλμ έλεγε οπότε σίγουρα είχα 3-4 λίτρα μέσα) και γέμισα σε ένα εταιρικό avin που έβαζα και χρόνια βενζίνη στο golf χωρίς παρατράγουδα. Το πρώτο στοπ της αντλίας έγινε στα 60 λίτρα (!!) και για τη στρογγυλοποίηση φτάσαμε στα 60,80 λίτρα, πες να είχε άλλα 3 μέσα πάμε στα 63,80λίτρα και ο κατασκευαστής λέει οτι χωράει 58 !! 

 

Τι έγινε ρε παιδιά; :sword:

Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2017 at 0:21 ΜΜ, Patroklos said:

Επεσα σε λακκουβα χαραδρα λεει. Που δεν επεσα ποτε 100%.

Και σκεφτομαι ενα αμαξι που ειναι 4Χ4 εστω Light  4motion εαν πεφτει σε μια λακκουβα και χαλανε 2 ρουλεμαν εαν το παω στο βουνο και βρω σε καμια πετρα δεν θα μεινει τιποτα???

Παντως ειχε ενα Μπλε TSI για σερβις και οταν πηραν για μεσα εκανε και αυτο τσακ τσακ στο τροχο οταν εστριβε στιγμιαια.

Παντως αναβαθμιση δεν ειχε για το δικο μου αμαξι καμια. Ουτε για το autohold, ουτε για το Front Assist.

Tiguan 2.0 TDI 190PS 4motion DSG7

Δε φταις σιγουρα γι αυτο και στο βαζιυν στην εγγύηση. Και εμένα το κανει οποτε ειναι εργοστασιακο πρόβλημα. Ερωτησεις: Στα άλλαξαν; λύθηκε το πρόβλημα; αυτο μετραει...

 

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι φτιάχτηκε.

1ον απαράδεκτοι δεν κανανε μια ευθυγράμμιση και πήγα ταξίδι και το αμάξι έφευγε αριστερα.

2ον κάνει ένα θόρυβο μεταλλικό στην κύλιση μεχρι τα 20 χλμ που δεν τον είχε καινούργιο.Καινουργιο ήταν αθόρυβο.

3ον έκανα ευθυγράμμιση μόνος μου 20 ευρώ και είναι τέλειο τώρα.

4ον στα 120-140 έχει ενα τρεμουλο ελαφρυ και μου είπε ο άνθρωπος ότι ασε να πατήσει το αμάξι μετά την ευθυγράμμιση και το ξανάπαω εαν χρειάζεται.

5ον με ρωτάει ο ευθυγραμμισας.
Τι έχει το αμάξι?

Του λέω παίρνει αριστερά γιατί άλλαξα ρουλεμάν επειδή έπεσα σε λακκούβα.

Ρουλεμάν top mount μου λέει όχι του λέω τροχού.

Του ποτε είναι το αμάξι ρωτάει, του 2017 του λέω και βάζει τα γελια.
Αυτά δεν γίνονται μου λέει.

Ρεζιλι

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/7/2017 at 7:57 ΜΜ, Patroklos said:

Το αμάξι φτιάχτηκε.

1ον απαράδεκτοι δεν κανανε μια ευθυγράμμιση και πήγα ταξίδι και το αμάξι έφευγε αριστερα.

2ον κάνει ένα θόρυβο μεταλλικό στην κύλιση μεχρι τα 20 χλμ που δεν τον είχε καινούργιο.Καινουργιο ήταν αθόρυβο.

3ον έκανα ευθυγράμμιση μόνος μου 20 ευρώ και είναι τέλειο τώρα.

4ον στα 120-140 έχει ενα τρεμουλο ελαφρυ και μου είπε ο άνθρωπος ότι ασε να πατήσει το αμάξι μετά την ευθυγράμμιση και το ξανάπαω εαν χρειάζεται.

5ον με ρωτάει ο ευθυγραμμισας.
Τι έχει το αμάξι?

Του λέω παίρνει αριστερά γιατί άλλαξα ρουλεμάν επειδή έπεσα σε λακκούβα.

Ρουλεμάν top mount μου λέει όχι του λέω τροχού.

Του ποτε είναι το αμάξι ρωτάει, του 2017 του λέω και βάζει τα γελιαemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png.
Αυτά δεν γίνονται μου λέει.

Ρεζιλι

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Α καλα! Ειναι ντροπή. Τόσα λεφτά και αντι να κοιταξουν να βγει το αμαξι τελειο σε βαζουν να τρεχεις και να τσαντιζεσαι. Με το καινούργιο ήχο τι θα κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.