Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts

Δεν το έχω πάει φίλε μου γιατί πίστευα ότι δεν είναι κάτι σοβαρό. Είναι στην εγγύηση.  Τι ακριβώς θα αλλαχτεί;  Εάν ξερεις

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , Sotiris kolliakos said:

Δεν το έχω πάει φίλε μου γιατί πίστευα ότι δεν είναι κάτι σοβαρό. Είναι στην εγγύηση.  Τι ακριβώς θα αλλαχτεί;  Εάν ξερεις

Το πρώτο που θα δουν είναι τα λάστιχα του φαναριού αλλά εγώ σε τόσο ακριβό αυτοκίνητο δε θα δεχόμουν αλλαγή στα λάστιχα αλλά όλο το φανάρι.

Link to comment
Share on other sites

τα έχω γράψει στο θέμα Tiguan Αγορά.

 

Σου παραθέτω το απόσπασμα:

 

Αγαπητέ μου έχω το όχημα 9 μήνες και 14000 χιλιόμετρα. 

Έχω κάνει ταξίδια και το χρησιμοποιώ και στην πόλη.

Είναι μεγάλο, άνετο για 4μελή οικογένεια και αρκετά οικονομικό. 

Είναι πολύ δυνατό στη ρυμούλκηση εάν σε ενδιαφέρει και τραβάει άνετα 2 τόνους.

Εγώ με 1600 κιλά ανέβαινα την Καρδία (Ανηφόρα στο δρόμο προς Χαλκιδική) χορεύοντας.

Η ποιότητα κύλισης είναι υποδειγματική.

 

2 θέματα έχω μόνο και πιστεύω είναι της αντιπροσωπείας.

Υποθέτω πως για να μειώσει το κόστος έκανε κάποιες αλλαγές στο όχημά μου και δεν ξέρω φυσικά αν ισχύει 100%.

  1. Το όχημα που είδα πριν τελικά κλείσω, φορούσε michelin. Το όχημα που τελικά πήρα φοράει Facan (???!!!). Η δικαιολογία είναι ότι στο όχημα που δοκίμασα τα είχαν αλλάξει και το εκθεσιακό ήταν το δίλιτρο που φοράει άλλες ζάντες.
  2. Νομίζω ότι το ίδιοι έκαναν και με τη μπαταρία μου η οποία δεν έχει τη "δύναμη" για να αντέξει τις λειτουργίες του οχήματος στο start-stop. Αυτό μου συμβαίνει από τις 10000 χλμ και περιμένω το πρώτο σέρβις σε 1000 χλμ ώστε να πάω να το δω.
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , Sotiris kolliakos said:

Κ στα συστήματα ασφαλείας όπως το front assist!!  Έχει ανταποκριθεί Όπως πρέπει;

Το front assist με βοήθησε σε απρόσμενο μποτιλιάρισμα που βρέθηκε μπροστά μου και με βοήθησε με το φρενάρισμα.

Το φρενάρισμα κατά το παρκάρισμα με έσωσε καμιά 10αριά φορές από εμπόδια που δεν έβλεπα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το έχω τσεκάρει γι αυτό ρωτάω. Μέχρι πόσα χιλιόμετρα ενεργοποίηται το front assist ?  Έχει ευαισθησία ;  εμένα που έχω κοιτάξει δεν εχει

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , Sotiris kolliakos said:

Επειδή δεν το έχω τσεκάρει γι αυτό ρωτάω. Μέχρι πόσα χιλιόμετρα ενεργοποίηται το front assist ?  Έχει ευαισθησία ;  εμένα που έχω κοιτάξει δεν εχει

Στο μενού του αυτοκινήτου έχει ρύθμιση για την ευαισθησία. Νομίζω ότι είναι μόνιμα ενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χθες παρέλαβα μετά από 3 μήνες ένα tiguan 1.6D advance και έχω 2 ερωτήσεις.

1) Υπάρχει πρόβλημα να βάζω μόνο <<super>>disel (v power diesel κ.α.)? κάποιος μου είπε οτι είναι καλύτερο να βάζω εναλάξ.

2) Στο στρώσιμο σε τι στροφές πρέπει να αλλάζουμε τις ταχύτητες? Από την καρεντα μου είπαν έως 3 χιλ αλλά κάποιοι  άλλοι μου είπαν πολύ χαμηλότερες στροφές.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χθες παρέλαβα μετά από 3 μήνες ένα tiguan 1.6D advance και έχω 2 ερωτήσεις.

1) Υπάρχει πρόβλημα να βάζω μόνο <<super>>disel (v power diesel κ.α.)? κάποιος μου είπε οτι είναι καλύτερο να βάζω εναλάξ.

2) Στο στρώσιμο σε τι στροφές πρέπει να αλλάζουμε τις ταχύτητες? Από την καρεντα μου είπαν έως 3 χιλ αλλά κάποιοι  άλλοι μου είπαν πολύ χαμηλότερες στροφές.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χθες παρέλαβα μετά από 3 μήνες ένα tiguan 1.6D advance και έχω 2 ερωτήσεις.

1) Υπάρχει πρόβλημα να βάζω μόνο <<super>>disel (v power diesel κ.α.)? κάποιος μου είπε οτι είναι καλύτερο να βάζω εναλάξ.

2) Στο στρώσιμο σε τι στροφές πρέπει να αλλάζουμε τις ταχύτητες? Από την καρεντα μου είπαν έως 3 χιλ αλλά κάποιοι  άλλοι μου είπαν πολύ χαμηλότερες στροφές.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω μονο το "καλο" πετρελαιο. Αλλοι βαζουν το απλο. Βρες ενα εταιρικο και βαλε μονο απο εκει. Η σελ εχει καθε Πςμπτη νομιζω το καλο σε τιμη απλου. Η avin σου κανει εκπτωση με καρτα πειραιως 3% ενω αν βγαλεις μια καρτα δικια τους μαζευεις ποντους και παιρνεις επιταγη 3 ευρω σε καθε δυο γεμισματα περιπου. Η avin ισως συμφερει πιο πολυ με αυτα τα δυο προγραμματα.

Μεχρι 3000 μπορεις να το πας. Ειδικα σε ανηφορα αν ξεκινησεις με 1η αν δε το πας εκει τοτε με 2η θα ζοριστεις.

Καλοταξιδο και μπορεις να το πατας οταν πιασει θερμοκρασια το λαδι που φαινεται στο καντραν σου

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι αυτη η θερμοκρασια?
Εννοουσα να μην ανεβαζει στροφες επειδη ζεσταθηκε το νερο. Το σωστο θα ειναι να ζεσταθει και το λαδι. Στο τιγκ εχει στο πινακα θερμοκρασια λαδιου οποτε μετα απο μερικα χλμ οταν ανεβει ειναι οκ
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2018 at 2:58 ΜΜ, takpanos said:

Εγω βαζω μονο το "καλο" πετρελαιο. Αλλοι βαζουν το απλο. Βρες ενα εταιρικο και βαλε μονο απο εκει. Η σελ εχει καθε Πςμπτη νομιζω το καλο σε τιμη απλου. Η avin σου κανει εκπτωση με καρτα πειραιως 3% ενω αν βγαλεις μια καρτα δικια τους μαζευεις ποντους και παιρνεις επιταγη 3 ευρω σε καθε δυο γεμισματα περιπου. Η avin ισως συμφερει πιο πολυ με αυτα τα δυο προγραμματα.

Μεχρι 3000 μπορεις να το πας. Ειδικα σε ανηφορα αν ξεκινησεις με 1η αν δε το πας εκει τοτε με 2η θα ζοριστεις.

Καλοταξιδο και μπορεις να το πατας οταν πιασει θερμοκρασια το λαδι που φαινεται στο καντραν σου

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, ήσουν πολύ κατατοπιστικός!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου!

 

Πρώτο σέρβις στις 15000 χλμ.

 

  1. Λάδι Castrol 5-30 4,7 Λίτρα (4,7*15,65=73,56)
  2. Φίλτρο Λαδιού (12,79)
  3. Τάπα Κάρτερ (2,22)
  4. Ετικέτα Υδατοφράχτη (0,10)

Σύνολο 88,67+24%ΦΠΑ=109,95

 

Εργασία: 41,66

 

Γενικό σύνολο: 151,61

 

Χωρίς την προσθήκη adblue που είχα βάλει μόνος μου αλλά από ότι μου είπαν, κοστίζει περίπου 1,80 το λίτρο

 

Πιστεύω ότι τέτοιες τιμές έχουν όλες οι γερμανικές αντιπροσωπείες. 

 

Είπα ότι μου φαίνεται ότι καίει λάδι το αμάξι και μου απάντησαν (το γράφει και στο manual) ότι δικαιολογείται μέχρι και μισό λίτρο στα 1000 χλμ!!!!!!!

Και αυτό λόγω του τούρμπο και ότι οι downsizing κινητήρες είναι πιεσμένοι κτλ κτλ.

Όμως είπε ότι εάν δεν δω λαμπάκι, σημαίνει ότι έχει ακόμα μέσα 4 λίτρα. Άρα είμαστε άνετοι ακόμα και αν ανάψει το λαμπάκι οπότε εάν θέλουμε, συμπληρώνουμε.

 

Ρώτησα και για τα λάστιχα που φοράω μάρκας Falken. και είπα γιατί δε φοράω Michelin. Και μου είπαν ότι η volkswagen βάζει michelin, Falken, hankook και είναι τυχαία ανά παρτίδα.

Πάντως από όσο ρώτησα το λαστιχά μου, τα Falken είναι από τον Καναδά και είναι μέσα στις 10 καλύτερες εταιρίες.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου!
 
Πρώτο σέρβις στις 15000 χλμ.
 
  1. Λάδι Castrol 5-30 4,7 Λίτρα (4,7*15,65=73,56)
  2. Φίλτρο Λαδιού (12,79)
  3. Τάπα Κάρτερ (2,22)
  4. Ετικέτα Υδατοφράχτη (0,10)
Σύνολο 88,67+24%ΦΠΑ=109,95
 
Εργασία: 41,66
 
Γενικό σύνολο: 151,61
 
Χωρίς την προσθήκη adblue που είχα βάλει μόνος μου αλλά από ότι μου είπαν, κοστίζει περίπου 1,80 το λίτρο
 
Πιστεύω ότι τέτοιες τιμές έχουν όλες οι γερμανικές αντιπροσωπείες. 
 
Είπα ότι μου φαίνεται ότι καίει λάδι το αμάξι και μου απάντησαν (το γράφει και στο manual) ότι δικαιολογείται μέχρι και μισό λίτρο στα 1000 χλμ!!!!!!!
Και αυτό λόγω του τούρμπο και ότι οι downsizing κινητήρες είναι πιεσμένοι κτλ κτλ.
Όμως είπε ότι εάν δεν δω λαμπάκι, σημαίνει ότι έχει ακόμα μέσα 4 λίτρα. Άρα είμαστε άνετοι ακόμα και αν ανάψει το λαμπάκι οπότε εάν θέλουμε, συμπληρώνουμε.
 
Ρώτησα και για τα λάστιχα που φοράω μάρκας Falken. και είπα γιατί δε φοράω Michelin. Και μου είπαν ότι η volkswagen βάζει michelin, Falken, hankook και είναι τυχαία ανά παρτίδα.
Πάντως από όσο ρώτησα το λαστιχά μου, τα Falken είναι από τον Καναδά και είναι μέσα στις 10 καλύτερες εταιρίες.
 
Αυτά



Περιοχή;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου!
 
Πρώτο σέρβις στις 15000 χλμ.
 
  1. Λάδι Castrol 5-30 4,7 Λίτρα (4,7*15,65=73,56)
  2. Φίλτρο Λαδιού (12,79)
  3. Τάπα Κάρτερ (2,22)
  4. Ετικέτα Υδατοφράχτη (0,10)
Σύνολο 88,67+24%ΦΠΑ=109,95
 
Εργασία: 41,66
 
Γενικό σύνολο: 151,61
 
Χωρίς την προσθήκη adblue που είχα βάλει μόνος μου αλλά από ότι μου είπαν, κοστίζει περίπου 1,80 το λίτρο
 
Πιστεύω ότι τέτοιες τιμές έχουν όλες οι γερμανικές αντιπροσωπείες. 
 
Είπα ότι μου φαίνεται ότι καίει λάδι το αμάξι και μου απάντησαν (το γράφει και στο manual) ότι δικαιολογείται μέχρι και μισό λίτρο στα 1000 χλμ!!!!!!!
Και αυτό λόγω του τούρμπο και ότι οι downsizing κινητήρες είναι πιεσμένοι κτλ κτλ.
Όμως είπε ότι εάν δεν δω λαμπάκι, σημαίνει ότι έχει ακόμα μέσα 4 λίτρα. Άρα είμαστε άνετοι ακόμα και αν ανάψει το λαμπάκι οπότε εάν θέλουμε, συμπληρώνουμε.
 
Ρώτησα και για τα λάστιχα που φοράω μάρκας Falken. και είπα γιατί δε φοράω Michelin. Και μου είπαν ότι η volkswagen βάζει michelin, Falken, hankook και είναι τυχαία ανά παρτίδα.
Πάντως από όσο ρώτησα το λαστιχά μου, τα Falken είναι από τον Καναδά και είναι μέσα στις 10 καλύτερες εταιρίες.
 
Αυτά


Παρατήρησε ποσό λάδι καίει για να είσαι σίγουρος. Επίσης όταν ανάβει λαμπάκι συμπληρώνεις οπωσδήποτε αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του.
Falken δεν είναι από τον Καναδά είναι Ιαπωνική η εταιρία . Καλή μεν αλλά ένα κλικ κάτω από τις κορυφαίες


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πω πως αυτα τα κλικ ειναι πολυ μεγαααλα!


Καθόλου μεγάλα δεν είναι
Είχα Falken και μάλιστα 2 τετράδες. Μια χαρά είναι το ελαστικό δεν είναι απλά κορυφαίο.



Sent from my iPad using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.