Jump to content
NIKITAS TSI

Προβληματακι με καμερα οπισθοπορειας

Recommended Posts

Καλησπερα,εχω ενα rns-510 και του εβαλα μια καμερα με rca στην πινακιδα.

Εχω multimedia in με 2 εισοδους tv,μια εισοδο οπισθιας καμερας και μια εξοδο AV.

Συνδεω το καλωδιο που εφερα απο πισω στην προβλεπομενη εισοδο βαζω οπισθεν,γυρναει το RNS σε mode οπισθεν και.....τιποτα,εικονα πουθενα

Αν το συνδεσω σε μια εισοδο tv μου δειχνει κανονικα,αλλα δεν ειναι ο σωστος τροπος λειτουργιας,απλα επιβαιβεωνουμε οτι η καμερα λειτουργει.

Μου ειπαν οτι πρεπει να στειλω στο multimedia in και να συνδεσω σε αυτο ενα καλωδιο απο την οπισθεν ωστε να καταλαβαινει και να κανει την εναλλαγη αυτοματα.

Το προβλημα,δεν εχω καθολου οδηγιες μιας και το πηρα μεταχ/μενο και οτι οδηγιες βρηκα ειναι για BMW - MERCEDES

Το μηχανημα που εχω ειναι σαν αυτο,μηπως εχει κανεις το ιδιο να βοηθησει λιγο;

https://www.carfeature.de/en/c-logic-multimedia-interface-bmw-professional-navigation2.html

 

 

viber image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νικήτα κανονικά πρέπει να γυρνάει αυτόματα μέσω can bus δεν βλέπω το λόγο που δεν το κάνει. 

Εφόσον όμως δεν το κάνει πάρε εντολή από όπισθεν αν δεν βγάλεις άκρη στείλε π.μ να μιλήσουμε στο τηλέφωνο. 

Το θέμα το έχω ψάξει όσο δεν πάει.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε κινεζικη συσκευη ενω ανοιγει η καμερα μου τρεμοπαιζει και πολλες φορες σβηνει και αναβει το λαμπακι για καμμενη λαμπα οπισθεν.αν βγαλω την οπισθεν και την ξαναβαλω λειτουργει κανονικα γοα λιγο και μετα παλι τα ιδια.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , Tarifas said:

Εμενα σε κινεζικη συσκευη ενω ανοιγει η καμερα μου τρεμοπαιζει και πολλες φορες σβηνει και αναβει το λαμπακι για καμμενη λαμπα οπισθεν.αν βγαλω την οπισθεν και την ξαναβαλω λειτουργει κανονικα γοα λιγο και μετα παλι τα ιδια.

φιλε μου λογω can bus γινεται αυτο εγω ειδα και απο ειδα και πηρα ρευμα καθαρο 12v απο το πορπαγκαζ εδωσα σε ρελε και με την εντολη τις οπισθεν αναβει η καμερα μονο ετσι θα βγαλεις ακρη διαφορετικα θα πεδευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

ευκολο στα λογια......δυσκολο στην πραξη.......λογικα αν το πω ακριβως ετσι στο ηλεκτρολογο θα το κανει

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.