Jump to content
giannisb

Vw golf 4 -αλλαγή λεβιέ ταχυτήτων

Recommended Posts

 

Για σας αγόρασα από ebay ένα λεβιέ (ίδιο με το παλιό) για να αλλάξω το παλιό 

Για να μην τα πολύ λέω έβγαλα το παλιό και εκεί που πήγα να βάλω το καινούριο παρατήρησα ότι έχει μικρότερη τρύπα από το παλιό και επιπλέον είδα ότι έχει ο λεβιές ένα μαύρο πλαστικό με μια βίδα από επάνω,τα οποία μάλλον βοηθούν στο να μπει η όπισθεν πατητή,τώρα γίνεται να βγει αυτό το πλαστικό για να βάλω τον λεβιέ από ebay όπως αυτός στο παρακάτω video όπου είναι σκέτος ο επιλογέας χωρίς κάποιο πλαστικό ή κάτι τέτοιο ή πρέπει να κάνω καμία πατέντα (πρώτη φορά αλλάζω τον επιλογέα οπότε βοηθήστε λίγο)

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ πριν πολλά χρόνια που είχα πάρει Μόνο μπίλια για τον λεβιέ ταχυτήτων θυμάμαι ότι ήταν ειδικός και μόνο για γκολφ τέσσερα. Δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο γιατί θα έχεις πρόβλημα με την όπισθεν.
Αν μπορείς να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία να δούμε μήπως και μπορεί να γίνει κάποια πατέντα.

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω οτι το golf σου ειναι παραγωγης 2000 και κατω, 1η γενιας??

Link to comment
Share on other sites

b325ebff37afaabb0b8837411680fedc.jpg
Μήπως έχει προσθήκη μέσα στην καινούργια μπίλια?για κοίταξε το.
Δηλαδή βγάζεις την προσθήκη και συνεχίζεις κανονικά

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Λιγο που το εψαξα υπαρχουν 2 ειδη λεβιε, ενας για τα σασμαν που ειναι με ντιζες, και ενα που τα σασμαν ειναι με βεργα. Τα 1,4-1.6 φορανε με βεργα, ενω τα 1.8-1.9TDI με ντιζες, αρα θες αλλον λεβιε.

Link to comment
Share on other sites

Από την  παραγωγή βγήκε 16/11/2000 είναι με τα διάφανα φλασάκια και είναι immo 2-can-bus,τώρα με τον λεβιέ γίνεται να βγάλω το πλαστικό ή πάω για άλλο λεβιέ?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , dasauto said:

Να υποθεσω οτι το golf σου ειναι παραγωγης 2000 και κατω, 1η γενιας??

Από την  παραγωγή βγήκε 16/11/2000 είναι με τα διάφανα φλασάκια και είναι immo 2-can-bus,τώρα με τον λεβιέ γίνεται να βγάλω το πλαστικό ή πάω για άλλο λεβιέ?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , dasauto said:

Λιγο που το εψαξα υπαρχουν 2 ειδη λεβιε, ενας για τα σασμαν που ειναι με ντιζες, και ενα που τα σασμαν ειναι με βεργα. Τα 1,4-1.6 φορανε με βεργα, ενω τα 1.8-1.9TDI με ντιζες, αρα θες αλλον λεβιε.

Άρα δεν βγαίνει αυτό το μαύρο που φαίνεται για να μπει ο καινούριος..θέλω άλλο με πιο μεγάλη υποδοχή να φανταστώ  

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , konstantinoshatz said:

b325ebff37afaabb0b8837411680fedc.jpg
Μήπως έχει προσθήκη μέσα στην καινούργια μπίλια?για κοίταξε το.
Δηλαδή βγάζεις την προσθήκη και συνεχίζεις κανονικά

Στάλθηκε από το iQ1470 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

φαίνεται σαν προσθήκη αλλά λίγο που προσπάθησα να το βγάλω δεν βγαίνει φοβήθηκα να βάλω παραπάνω δύναμη για να μην το αχρηστεύσω λες να βγαίνει τελικά... και να κάνω τράμπα με το παλιό

υπάρχει κάποιος να το επιβεβαιώσει ?

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

to μεταλο απ οσο μπορω να καταλαβω απ τις φωτο ειναι πιο χοντρο απο την υποδοχη στον επιλογεα που αγορασες?

δεν είναι μέταλλο είναι πλαστικό αυτό λέω μήπως βγαίνει και μπαίνει το καινούριο με την μικρή υποδοχή αλλά από ότι κατάλαβα μετά δεν θα μπαίνει η όπισθεν και έτσι δεν επιχείρησα να το βγάλω...  

Link to comment
Share on other sites

Δεν τεροιαζει θες άλλον λεβιέ, και εγώ στο 18αρι είχα πάρει από ebay τον ίδιο που πήρες και  εσύ, ηταν ίδιος με το γνησιο η υποδοχή του, αλλά εμένα είναι δερματινος και άλλαξα μόνο το πετσί με το νίκελ στεφάνι,  τον λεβιέ που περισεψε τώρα που θυμάμαι πήγα να τον βάλω στο 16αρι και δεν τεροιαζε, και για αυτό τον έχω στην άκρη. 

Ο λεβιές σου εσένα δεν είναι καλός να τραμπαρεις το δέρμα και το νίκελ στεφάνι ?? οι ενδηξεις για της ταχυτητες είναι κουμποτες, με ένα κατσαβίδι βγενουν, αλλά στον γνησιο λεβιέ θυμάμαι δεν τεροιαζουν, μόνο με σπάσιμο τα αυτάκια και κόλλημα στον λεβιέ. 

Μην προσπαθήσεις να το χωρίσεις είναι φιξ, εάν βγάλεις το δαχτυλίδι που κρατάει το δέρμα θα το δεις. 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , dasauto said:

Δεν τεροιαζει θες άλλον λεβιέ, και εγώ στο 18αρι είχα πάρει από ebay τον ίδιο που πήρες και  εσύ, ηταν ίδιος με το γνησιο η υποδοχή του, αλλά εμένα είναι δερματινος και άλλαξα μόνο το πετσί με το νίκελ στεφάνι,  τον λεβιέ που περισεψε τώρα που θυμάμαι πήγα να τον βάλω στο 16αρι και δεν τεροιαζε, και για αυτό τον έχω στην άκρη. 

Ο λεβιές σου εσένα δεν είναι καλός να τραμπαρεις το δέρμα και το νίκελ στεφάνι ?? οι ενδηξεις για της ταχυτητες είναι κουμποτες, με ένα κατσαβίδι βγενουν, αλλά στον γνησιο λεβιέ θυμάμαι δεν τεροιαζουν, μόνο με σπάσιμο τα αυτάκια και κόλλημα στον λεβιέ. 

Μην προσπαθήσεις να το χωρίσεις είναι φιξ, εάν βγάλεις το δαχτυλίδι που κρατάει το δέρμα θα το δεις. 

Ο λεβιές έχει λιώσει βγήκε και το καπάκι με την ένδειξη των ταχυτήτων και το δέρμα έχει και αυτό φθαρεί και  με 260.000χλμ στο κοντέρ εντός πόλης τα περισσότερα είναι απόλυτα λογικό να έχει αυτήν την φθορά..Τελικά θα το πουλήσω αυτό που πήρα από ebay εδώ Ελλάδα γιατί ο Κινέζος μόνο έκπτωση μπορεί να μου κάνει, δεν μπορεί να το πάρει πίσω και θα πάρω αυτήν την φορά το σωστό τώρα που ξέρω ότι πρέπει να έχει μεγάλη υποδοχή  

νόμιζα ότι αυτό χωρίζεται και μπορώ να βάλω την μεγάλη υποδοχή απο το παλιο αλλά αφού είναι σίγουρο ότι δεν γίνεται τότε οκ.

 

Ευχαριστώ απο όλους για την βοήθεια

(το πάθημα γίνεται μάθημα)

 

Link to comment
Share on other sites

εγω αναβω τα φωτα και οταν βγαζω το κλειδι και ανοιγω την πορτα δεν σφυραει ο βομβητης στα οργανα μην πως ξερει καποιος ποια ασφαλεια ειναι στην ασφαλειοθηκη που ειναι υπεθνινη για αυτο ? ευχαριστω 

Sicherungskarte.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.