Jump to content
geoioan

μεγαλη καταναλωση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα..ειμαι κατοχος golf tsi 140. τον τελευταιο καιρο ειδα οτι εχω μεγαλη καταναλωση 9,5-11,5 μεσα στην πολη και εκτος 8,4 

ακου το μοτερ και και τριζει στο ρελαντι ενω με στροφες γυρο στις 3000 ακουγετε λες και μουγκριζει.

καποιο τσεκ δεν εχει αναψει γνωριζει καποιος κατι.??

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

16 έχει αλλά ποια ακριβώς η σημασία του αριθμού των βαλβίδων;
Στο δια ταύτα μια βόλτα από το μηχανικό σου μόνο κακό δεν κάνει. Μπορεί να είναι από κάτι απλό (π.χ βαλβίδα αναθυμιάσεων) έως ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένας μηχανικός που ασχολείστε μονο με οτι εχει να κανει με την καύση του αυτοκινήτου μου ειπε πρόσφατα οτι στα 16v μοτέρ της vw ειναι σχεδιασμένα να δουλεύουν με βενζίνη 98 και πάνω.στην απλή μου ειπε οτι θα παρουσίαση τα συμπτώματα που λεει ο φιλος στο threat..προσωπικά πρωτη φορά το ακούω δεν ξερω κατα ποσο ισχύει αλλα ειναι και αυτο μια γνώμη επίσης μου ειπε οτι αυτο καταγράφετε και στο manual του αυτοκίνητο..οσο για την κατανάλωση θα σου πρότεινα να ψαχτείς στον αισθητήρα Λ.μπορει απλα να θελει καθάρισμα.εγω οταν πρώτο πείρα το αμάξι ήταν κατάμαυρος και είχε μεγαλ κατανάλωση οταν το καθάρισα έπεσε ..

Link to comment
Share on other sites

μπορει να είναι πολλά πράγματα. Απο χαλασμένη τροχαλία ιμαντα δυναμού (φρένάρει όλο το μοτερ) ή καποιος αισθητήρας (ΙΑΤ, coolant temperature, λάμδα,θέσης εκκεντροφόρου) να μη δουλευει καλά μέχρι και πρόβλημα σταγανότητας βαλβίδας κεφαλής. Αλλα μπορεί ακόμα και να είναι ιδέα σου, ή να έχει χαλάσει απλα ο υπολογιστής κατανάλωσης (δύσκολο) 

Καταλαβαίνεις φυσικά οτι με τόσα που μπορεί να είναι θα πρέπει να κανεις εκτεταμένη έρευνα αγοράς για να βρεις πολύ καλό και όχι κλέφτη μηχανικό (όχι ο φίλος του κουμπαρου του μπατζανάκη), με ταλέντο στις ηλεκτρονικές (και όχι μόνο) διαγνώσεις. Γιατι ο καλός μηχανικός αλλα κλέφτης, θα σου φτιάξει το πρόβλημα, αλλα θα σε χρεώσει οτι έκανε επισκευή κεφαλής με 300  ευρω, ενω απλα θα έχει αλλάξει π.χ. μια τροχαλία ιμαντα δυναμού των 10 ευρω 

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.