Jump to content
pzogr

Μπαγκαζιέρες...

Recommended Posts

Το φόρτωμα μέχρι τα μπούνια έχει γίνει κουραστικό κι έψαχνα να βρω λύση σε κάποια μπαγκαζιέρα. Είδα ότι υπάρχουν και μπαγκαζιέρες που μπαίνουν πάνω σε κοτσαδόρο και υποθέτω ότι δεν έχουν τα προβλήματα αεροδυναμικής που έχουν οι υπόλοιπες. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με την εμπειρία του είτε για οροφής είτε για κοτσαδόρου. Ο ασφαλιστής μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με μη ρυμουλκούμενη μπαγκαζιέρα. Με την τροχαία υπάρχει θέμα; Υπάρχει σχετικός κανονισμός σε ΦΕΚ;

Αυτή τη στιγμή δεν έχω κοτσαδόρο, αλλά θα το εξέταζα αν το κόστος και το όφελος θεωρήσω ότι με εξυπηρετούν.

Edit: αν και προκύπτει... έχω Golf VI

Edited by pzogr
Link to comment
Share on other sites

Κοτσαδόρος  σε  ένα  αυτοκίνητο  για  να  μπει  πρέπει  να  βγει  άδεια  από  το  υπουργείο  παρουσιάζοντας  τι  θα  ρυμουλκείς  και  μόνο  αυτό.

Κοτσαδόρος  για  άλλο  λόγο  δεν  επιτρέπεται (σκυλόκουτα, ποδηλατοβάσεις κλπ)

Συγχρόνως  κοτσαδόρος  σημαίνει  και  20% επασφάλιστρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται άδεια για να βάλεις κοτσαδόρο.

Απο εκεί και πέρα, ότι εξέχει απο τους προφυλακτήρες του αυτοκινήτου απαγορεύεται.

Η μπίλια του κοτσαδόρου απαγορεύεται να είναι στο αυτοκίνητο όταν δεν ρυμουλκείς. Όχι οτι θα σε γράψει σε έναν έλεγχο η τροχαία αλλά αν κάποιος σκοντάψει στην μπίλια και χτυπήσει την έβαψες και ας έχει άδεια για τρέιλερ.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται άδεια για να βάλεις κοτσαδόρο.
Απο εκεί και πέρα, ότι εξέχει απο τους προφυλακτήρες του αυτοκινήτου απαγορεύεται.
Η μπίλια του κοτσαδόρου απαγορεύεται να είναι στο αυτοκίνητο όταν δεν ρυμουλκείς. Όχι οτι θα σε γράψει σε έναν έλεγχο η τροχαία αλλά αν κάποιος σκοντάψει στην μπίλια και χτυπήσει την έβαψες και ας έχει άδεια για τρέιλερ.
 

Ακριβως επειδη απαγορευεται περα απο τους προφυλακτηρες οταν δε ρυμουλκεις θα πρεπει να βγει. Η τροχαια μπορει να σε γραψει
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , j_kalai said:

Η μπίλια του κοτσαδόρου απαγορεύεται να είναι στο αυτοκίνητο όταν δεν ρυμουλκείς. Όχι οτι θα σε γράψει σε έναν έλεγχο η τροχαία αλλά αν κάποιος σκοντάψει στην μπίλια και χτυπήσει την έβαψες και ας έχει άδεια για τρέιλερ.

 

Έχεις  να  παρουσιάσεις  κάποια  απόφαση, νόμο κλπ  σχετικά  με  τα  ανωτέρω;

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , TASOS M, said:

Έχεις  να  παρουσιάσεις  κάποια  απόφαση, νόμο κλπ  σχετικά  με  τα  ανωτέρω;

Ρίξε μια ματιά εδω.

Πριν δυο χρόνια μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω τρέιλερ για μεταφορά ενός ATV.

Οταν έβαλα κοτσαδόρο το μόνο χαρτί που πήρα και χρειάστηκε το ΚΤΕΟ είναι αυτό που αναφέρει οτι πληρεί τις προδιαγραφές.

Είχα ακούσει σε παρόμοια συζήτηση αυτό για την μπίλια που ανέφερα πιο πάνω και οταν πήγα στον ασφαλιστή μου τον ρώτησα. Η απάντηση ήταν. Αν πέσει πεζός ή άλλο αυτοκίνητο επάνω στον κοτσαδόρο και έχεις την μπίλια, η ασφάλεια δεν θα σε αποζημιώσει. 

Link to comment
Share on other sites

Ο  νόμος  είναι  σαφής.

Ο  καθένας  ας  τον  ερμηνεύσει  και  ας  πράξει  κατά  το  δοκούν.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι κατάλαβα... δεν κατάλαβα! Υποθέτω ότι πρακτικά δεν έχεις πρόβλημα, εκτός αν πέσεις την περίπτωση.

Έχει κανείς εμπειρία με τέτοια εξαρτήματα (σχάρες/μπαγκαζιέρες οροφής και κοτσαδόρου) ; Κυρίως σε σχέση με την επίδραση που έχουν στην οδήγηση ή άλλες πρακτικές συμβουλές, που θα ήθελε να ήξερε πριν τα αγοράσει...

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγω μπαγκαζιέρα οροφής και ειναι μια χαρά με εχει βολέψει 420 λίτρα και δεν ταλαίπωρω το πορτμπαγκάζ μου καθόλου βάζω τα πάντα μέσα εδώ και 2 χρόνια που την έχω μόνο το καλοκαίρι μπαίνει!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκεπτόμενος ελληνικά (και οικονομικά), έλεγα να δω σχάρες & μπαγκαζιέρα οροφής Hermes. Δεν τις έχω δει από κοντά. Έχω δει άλλες σε ανάλογη τιμή, που μπροστά στις Thule έμοιαζαν ψεύτικες. Το πλαστικό τους σου έδινε την εντύπωση ότι αν το ζορίσεις στο ελάχιστο θα διαλυθεί. Με ενδιαφέρει να πει κάποιος που τις έχει χρησιμοποιήσει αν πληρώνεις λιγότερα, αλλά πρέπει να τα ξαναπληρώσεις σε 2-3 χρόνια ή αν έχουν άλλα "κουσούρια".

Link to comment
Share on other sites

Για σχάρες τις Ερμής τις έχει βάλει φίλος μου ποιοτικά είναι καλές αν και λίγο ατσουμπαλες στα ποδαρικα τους που αφήνουν μεγάλο κενό από τον ουρανό, μπορεί να παίξει ρόλο το κάθε μοντέλο για αυτό, για τις μπαγαζιερες τους δεν γνωρίζω, αλλά καλά είναι να τις δεις από κοντά πριν την αγοράσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπαγκαζιέρα και μπάρες οροφής Hermes μπορώ να πω ότι η μπαγκαζιέρα ειναι πολύ καλύτερη της Thule ειδικά στο θέμα δεσηματος πάνω στις σχάρες και πιο εύκολος τρόπος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω και ηλιοροφή και άνοιγει κανονικά!

3aa9d4cd42501048d84a29c43ac3b1f3.jpg9b719ecf020b10ad61c164929fb0ce0a.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδα από κοντά τα Hermes Altage 1 & 2 και τα Thule Touring & Motion, όπως και τα αντίστοιχα σετ ποδιών-μπάρας. Το πλαστικό της Thule δίνει καλύτερη εντύπωση στην αφή. Το Hermes έχει ένα μαλακό πλαστικό, που δεν ξέρω πως θα αντιδράσει αν ζοριστεί από το βάρος. Με καθησυχάζουν κάπως τα 5 χρόνια εγγύησης βέβαια, αλλά η ποιότητα του ίδιου του κουτιού, των μπράτσων που έχει εσωτερικά για το άνοιγμα του κουτιού και των γάτζων για την καθήλωση στις μπάρες είναι όλα υπέρ της Thule. Στις μπάρες δεν μπορώ να καταλάβω κάποια σημαντική διαφορά, στα πόδια όμως υπάρχει. Το πόδι που μπαίνει στις Hermes δεν έχει το ίδιο καλή επαφή με το αμάξωμα όπως της Thule, ούτε έχει το "αρσενικό" που μπαίνει στην ειδική υποδοχή που έχει το Golf για μπάρες. To Thule σου δίνει την εντύπωση ότι δεν φεύγει με τίποτα, ενώ το άλλο (που προφανώς δεν φεύγει) δεν μοιάζει εξίσου ασφαλές (αν πχ χαλαρώσει).

Ένα σημείο που με προβληματίζει είναι η καθήλωση με τους γάτζους στο Hermes, που εκτός ότι αφήνει εκτεθειμένη μια κάπως αιχμηρή επιφάνεια μέσα στο κουτί (και θα μπορούσε ενδεχομένως να προκαλέσει φθορές σε αντικείμενα), σε συνδυασμό με το μαλακό πάτο του κουτιού σε κάνει επιφυλακτικό για την αντοχή του αν ζοριστεί από ένα απότομο φρενάρισμα.

Η τοποθέτηση φαίνεται να είναι ευκολότερη στο Thule (όχι ότι είναι δύσκολη για το Hermes). Απλά το λέω επειδή κάποιος φίλος είπε το αντίθετο και βλέποντας και τα δύο δεν είχα την ίδια εντύπωση.

Βέβαια η τιμή για το αντίστοιχο σετάκι (μπαγκαζιέρα/μπάρες) είναι η διπλή (για το Thule Touring εννοώ, για τα άλλα μοντέλα ξεφεύγουμε τελείως) ...

 

Τελικά είμαι αναποφάσιστος. Αν η Thule ήταν ελληνική θα τα έδινα πιο εύκολα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το σετ της Thule (Touring 200 και μπάρες με τετράγωνο προφίλ). Πανεύκολη τοποθέτηση. Στο ταξίδι (μέχρι 120Km/h) χωρίς προβλήματα με θόρυβο ή υπερβολική κατανάλωση. Το μόνο που παρατήρησα είναι ένα μικρό (όχι ενοχλητικό) σφύριγμα από τα παράθυρα. Ίσως πρέπει να τοποθετήσω καλύτερα τα λαστιχάκια στις τσιμούχες των παραθύρων.

Κάτι που θα ήθελα να μου είχε εξηγήσει κάποιος πριν αγοράσω ήταν το πόσο χρήσιμο είναι να ανοίγει το κουτί και από τις 2 πλευρές (ευτυχώς ανοίγει!). Διαφορετικά όσοι δεν είναι 1.90 και πάνω μόνο με σκαμπώ θα καταφέρουν να σφίξουν τους απέναντι γάτζους!

Edited by pzogr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά μπαγκαζιέρας για την οροφή του Polo 6R 5D.

 

Σκέφτομαι 500 L από την Thule και η ερώτηση αν θα υπάρχει πρόβλημα με την πίσω πόρτα και το άνοιγμα.

Υπάρχει περίπτωση να βρίσκει η πόρτα στην μπαγκαζιέρα;

Έχουμε κάποιο περιορισμό στο μήκος;;

Αυτή που με ενδιαφέρει έχει 215 μήκος..

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ψαχνω και εγω μπαγκαζιερα οροφης γιατι σε λιγους μηνες θα γινω πατερας.οπως καταλαβατε πολυ κουβαλημα.εχω το seat mii.κατεληξα στη thule μπαρες και μπαγκαζιερα.εχω ενα προβληματισμο.υπαρχει η touring s(mall) 330 λιτρα και η touring m(edium) 400 λιτρα.ειναι 36 ποντους πιο μακρια σε μηκος και μου φαινεται καπως μεγαλη στο ματι για το αμαξι.αυτο που θελω ειναι να βαζω ενα καροτσι μεσα και κανα 2 βαλιτσες για ταξιδι.θα ειμαι κομπλε με τη small?ο πωλητης προωθουσε τη medium βεβαια λεγοντας μου πως στη small δε χωραει καροτσι και 2 βαλιτσες μαζι.δε μπορω να υπολογισω και οπως τις βλεπω τις ατιμες.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικα αυτο αποφασισα και εγω.θα παρω τη medium.750 ευρα ολο το πακετο.απο το να αλλαξω αμαξι συμφερει.χαχα.ευχαριστω για τη βοηθεια.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μικρο το mii για οικογενεια να ξερεις το εχω γι αυτο στο λεω. Σκεψου οτι με λιγα ακομα παιρνεις leon ανταλλαγη.

Αργα η γρηγορα θα το χρειαστεις.



Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιταζα το arona βασικα.πηρα κατι προσφορες.παντα ειμαι της αποψης για καινουργιο.δυσκολα θα επαιρνα μεταχειρισμενο.μετα λυπαμαι να το δωσω τσαμπα γιατι το εχω στη πενα.σκεφτομαι να το κραταγα και για δευτερο για τη γυναικα.ισως κανω λιγο υπομονη και βλεπουμε

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε παιρνει κρατα το. Ειναι καλο το μικρο


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω.στη κατασταση που το εχω το λυπαμαι πραγματικα.και απο την αλλη θα χρειαστω ενα δευτερο αμαξι καποιο μικρο για τη γυναικα καποια στιγμη.απλα λιγο υπομονη για το μεγαλο.χαχα.ατιμη κριση.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.