Jump to content
ninosnicolaou

Σταζει λαδι Golf mkv GT sport 1.4 twincharger

Recommended Posts

Παιδια δεν βρηκα καποιο παρομοιο θεμα γιαυτο βγαζω νεο.

Το αυτοκινητο εχανε λαδι απο την αριστερη πλευρα της μηχανης στο κατω μερος της. Το λαδι ειναι ορατο στην σωληνα του ιντερκοολερ που παει προς την εισαγωγη, στο πλαστικο προστατευτικο κατω απο την μηχανη και γενικα εκει κοντα που ειναι η βιδα στην κοιλια. Πηγα στον μηχανικο μου και μου ειπε οτι εχανε απο την βιδα εκει που αλλαζεις λαδι. Την σφιξαμε λιγο και το προβλημα εσκιαξε. Μετα απο 2-3 βδομαδες ξαναειδα λαδι και ξαναπηγα και επειτα απο αλλαγη λαδιου 5w40 και τοποθετηση νεας βιδας (ταπα) το προβλημα εφτιαξε για ενα περιπου μηνα ακομα. Προσφατα το προβλημα ξαναεμφανιστηκε και μου την σπαει να βλεπω το αυτοκινητο να χανει λαδια. Εχει καποιος καμια ιδεα τι παιζει με το αμαξι? Ο μηχανικος μου ειπε πως ειναι ξεκαθαρο πως εχανε απο εκει αλλα αφου ξαναεμφανιζετε το προβλημα εχω αρχισει να ανησυχω. Δεν νομιζω ναι χανει απο την σωληνα που παει απο ιντερκουλερ εισαγωγη γιατι το τουρμπο φαινεται καθαρο και δεν παιζει καθολου ο αξονας της φτερωτης. Το αμαξι εχει 110κ κμ δεν καιει λαδια, περιεργο για τετοιες μηχανες και γενικα ολα κομπλε. Η τουρμπινα τραβαει κανονικα και στην κοιλια δεν φαινεται να χανει απο την τσιμουχα εκει. Απελπιζομαι :p

Συγνωμη αν εχει ιδιο θεμα, εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι.

Κωνσταντινος.

b4a80200de98e48f1fd98f1544c27111.jpg

fe9fe9e12180aa28657c0744c12ee8e1.jpg

IMG_0401.thumb.JPG.4a9a0cf477451e03d080c58ccd963b29.JPG

IMG_0406.thumb.JPG.828ba497f4c658c519d1ac0869d27301.JPG

IMG_1187.thumb.JPG.ff48c8ff77a0d13abd5e23d6ba0b8dfa.JPG

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βγαλω το πλαστικο προστατευτικο απο κατω πρωτα σωστα? Και μετα βγαζω την σωληνα? Αν ειναι απο 'κει τοτε να αρχισω να μαζευω λευτα για τουρμπο? :/

Και ευχαριστω πολυ για την απαντηση φιλε χρειαζομουν μια καθοδηγηση απο καποιον που γνωριζει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Να φρεσκάρω λιγάκι τη μνήμη σου. https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/61200-golf-5-14-tsi-λάδι-στην-εισαγωγή/

καθώς δεν βρήκες ίδιο θέμα.

 

Αν στάζει από την τάπα είναι τάπα. Φαίνεται, καθαρίζεις το κάρτερ κι αν στάζει είναι από εκεί. Υπενθυμίζω ότι το κάρτερ είναι αλουμίνιο, άρα

αν κάποιος το παρακάνει θα έχει πρόβλημα. Η βίδα λαδιού αλλαγή ανά 2 αλλαγές λαδιών.

 

Σήκωσέ το σε ράμπα και θα φανεί τώρα αν το έχεις καθαρίσει, αν παντού έχει λαδίλες λογικό να μην βγάζεις άκρη.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σε εκεινο το ποστ δεν λυθηκε το θεμα μου. Αν θυμασε καλα μου ειπε οτι θελω επισκευη τουρμπινα. Η ταπα αλλαχτηκε και μετα απο περιπου ενα μηνα ξανα αρχισε να σταζει.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι άνοιξες νέο θέμα, ρωτάς τα ίδια και έβαλες τις ίδιες φωτογραφίες.

Αν πας σε συνεργείο και δεν μπορεί να το σηκώσει στη ράμπα να δει από που χάνει άλλαξε συνεργείο.

Για να βγάλει άκρη θέλει καθάρισμα με σπρεύ, φύσημα και μετά να δεις αν χάνει από κάπου (κάρτερ, κάποια φλάτζα, σωληνάκι).

Αν χάνει από το τούρμπο, σου είχα πει όταν ΞΑΝΑΡΩΤΟΥΣΕΣ σε άλλο θέμα, αλλά με τις ίδιες φωτογραφίες, ότι αν το καθαρίσεις στην εισαγωγή του, ξαναδέστο σε λίγα χιλιόμετρα κι αν κάνεις μια επισκευή θα είσαι οκ, εφόσον έχεις πάλι λαδίλες - σημάδια στο ακροφύσιο.

Το λάδι που βλέπω ΕΞΩ από το σωλήνα του i/C είναι δύσκολο να βγήκε από το εσωτερικό του. Βγάλτο και δες και μέσα όπως σου είπε κι ένας φίλος πιο πάνω.

Αν μπορείς βγάλε 3 φωτογραφίες από κάτω χωρίς ποδιά, μία ακριβώς από κάτω, μία από την πλευρά του ιμάντα και μία ακριβώς μπροστά το μοτέρ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Σε ραμπα το βγαλάμε και μου ειπε και τις 2 φορες οτι ειναι ταπα. Δεν συμφωνω γιατι αφου την αλλαξαμε ξαναρχισε να σταζει. Θα το ξαναπαρω το αμαξι εκει και αυτη την φορα θα το λυσουμε μια και καλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τη σωλήνα του ιντερκούλερ κ κοίτα μέσα εάν έχει λάδι.
Οι αναθυμιάσεις του λαδιού επιστρέφουν για να καούν στο θάλαμο καύσης μέσω της εισαγωγής. Είναι ο τρόπος λειτουργίας των μοτέρ τέτοιος.
Η φτερωτή σου είναι καθαρή γιατί "φυσάει" πολύ δυνατά για να κάτσει λάδι πάνω της.
Κάνε αυτό γι'αρχή δε χάνεις τίποτα

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για PCV μιλας φιλε? Αυτο βγαινει σωληνακι απο το πανω μερος της μηχανης και καταληγη στην εισαγωγη για να καουνε λαδια και βενζινη που απεδρασε απο τους κυλινδρους στο κρανκο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.
Η pcv τα γυρνάει στην εισαγωγή μέσω του κυκλώματος του ιντερκούλερ.
Ανέβασε το αμάξι ράμπα, βγάλε ποδιά κ μετά σωλήνα i/c. Θα πρέπει να'χει κ το ιντερκούλερ σου λάδι μέσα εάν έχει κ ο σωλήνας του. Θα το δεις να δακρύζει μόλις βγάλεις σωλήνα.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος οτι μεσω του κυκλωματος του ιντερκουλερ τα γυρναει? Αν ειναι αυτο τοτε ειναι φυσιολογικο? Πρεπει ομως να βρω απο που χανει και να το φτιαξω. Τι λες για pcv delete με φιλτρακι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρος είμαι.
Κάνε πρώτα τον έλεγχο σου να σιγουρευτείς ότι είναι αυτό που λέμε κ μετά αποφασίζεις για τα παρακάτω βήματά σου.
Αν για παράδειγμα μέσα στο σωλήνα κ στο i/c σου βρεις κανά μισόλιτρο λάδι (υπερβάλω λίγο επίτηδες) τότε τα πλάνα σου θα πρέπει να αλλάξουν κ να δεις τι φταίει (π.χ. θα στείλεις τουρμπίνα για check).
Σε περίπτωση που δε σου καίει λάδι (όπως κ έχεις προαναφέρει) ίσως απλώς έφτασε η ώρα για ένα πλύσιμο του i/c κ των σωληνώσεών του.
Σου ξαναλέω όμως μην προτρέχεις!
Κάνε το τσεκάρισμά σου κ βλέπεις μετά που βρίσκεσαι

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλυθηκε το αμαξι. Ισως ειναι πιο καθαρη η εικονα τωρα. edit: Φαινεται να ειναι εκει που κουμπωνει το σασμαν στον κινητηρα. Αλλα πιθανον να ερχεται απο καπου πιο ψηλα το λαδι.

IMG_1817.JPG

IMG_1818.JPG

Edited by ninosnicolaou
Link to comment
Share on other sites

περιεργο...

 

Edited by FSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.