Jump to content
baspax1

Κατανάλωση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 
Θα ήθελα να μου πει καποιος κάτοχος τι κατανάλωση εχει περίπου το UP βενζίνη και αν εχει κάποιος το τελευταίο που βγήκε αν όντως υπάρχει διαφορά στην κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

με νορμαλ χρηση(οχι ιδιαιτερα ζορια) εντος πολης με ενα ρεζερβουαρ κανω περιπου στα 600 με 700 χιλιομετρα!  δεν εχω το τελευταιο εγω! εμενα ειναι του 2014 το bluemotion!

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω το ecoup/68hp με φυσικο αεριο,οταν βρεθηκα σε περιοχές που δεν υπηρχαν πρατηρια φυσικού αερίου,

χρειάστηκε να κανω χρηση βενζινας και το μετρησα με λεπτομέρεια σε νορμάλ χρηση,

στα 4,2λιτρα ανά 100χλμ (δυο ατομα+βαλιτσες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Crazy bill σου βγαζει τοσα πολλα ρε φιλε;; τι να πω.. εμενα αν κ καινουριο με το ζορι 500 βγαζει.. με τα 75 αλογα εχω εγω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω το seat mii με τα 75 βγαζει οσο του crazy bill.φαντασου οταν παω στο χωριο της γυναικας κερκυρα φευγω με γεματο απο ελευσινα φτανω εκει.κανω τις βολτες μ και μετα γεμιζω.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεσα να σου πω την αληθεια δε ξερω γιατι οταν παει στη μεση το πολυ ξαναγεμιζω.κανα 2 φορες που ειχα μηδενισει κ ειχε παει ο δειχτης στη μεση ειχα γραψει 430 με 450 χλμ.καπου εκει

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι μου βγαζει τοσα! εγω δεν εχω βεβαια με τα 75 αλογα εχω το πιο μικρο!  επειδη το κυκλοφορω καθε μερα και κανω αποσταση μεγαλη παντα οταν γεμιζω μηδενιζω την ενδειξη του χιλιομετρητη και βλεπω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

ναι το εγραψα λαθος εγω, εννοω κανω πολλα χιλιομετρα μεσα στην πολη

σου ξανα λεω ισως παιζει ρολο πως εχω το πιο μικρο + οτι εμενα εχει και το start-stop

εσενα ποσα βγαζει δηλαδη?

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει 4000 χιλιομετρα (καινουριο)και βγαζει μεσα στην πολη 430. Για αυτο μου φαινεται παραξενη η καταναλωση σου. Και ας ειμαι με αυτοματο εγω. Δεν επιτρεπεται τετοια αποκλιση. Μίλαμε για 250 χιλιομετρα διαφορα. 

Link to comment
Share on other sites

εμενα εχει 30,000χλμ μοντελο του 2014... καλα το οτι ειναι  αυτοματο χειροτερο ειναι για θεμα καταναλωσης,ενοειται πως καινε παραπανω τα αυτοματα αλλα οχι τοση μεγαλη διαφορα. παντως και ξεδερφος μου που εχει το citigo το μικρο και αυτος τοσα περιπου του βγαζει μεσα στη πολη. εμενα με γεματο τεποζιτο ποτε δε μου εχει βγαλει κατω απο 600 χιλιομετρα.

και ο φιλος diver86 πιο πανω εαν ειδες λεει του δειχνει 450 μεχρι την μεση οποτε ανετα βγαζει και αυτος 600 μεσα στην πολη

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Φιλε με 35αρι ρεζερβουαρ δεν παιζει να σου βγαζει 450 χιλ και να ειναι στην μεση ο δεικτης. Και επαναλαμβανω μεσα στην πολη οχι αττικη οδο εθνικες και λοιπα. Μεσα ολα τα χιλιομετρα.. 

ας βγουν και αλλοι που εχουν up ειτε asg ειτε οχι να με διαψευσουν.

εμενα σε ταξιδι μονο θα μου βγαλει 600 χιλ

Και επισης με τι ταχυτητες κινεισαι crazy bill? 

Edited by stakons7
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη πολη δε γινεται να εισαι συνεχεια.βολτες στην ελευσινα θα κανω?μπορει να χρειαστει να παω και χαιδαρι.θα διανυσω και εθνικη.αλλα κατα μεσο ορο οντως μεσα στη πολη κυριως και αν τυχεις εθνικη.βγαζει 600 χλμ.οταν παω κερκυρα με ταχυτητα 100 χλμ βγαζει 700

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Stakons7 θεωρώ ότι η μεγάλη απόκλιση στην κατανάλωση και κατ' επέκταση στην αυτονομία εντός πόλης είναι λόγω του αυτόματου κιβωτίου και επίσης λόγω των σχετικά λίγων χιλιομέτρων που έχεις κάνει με το αυτοκίνητο. Θυμάμαι όταν είχα πάρει το Eco εγώ, μέχρι να στρώσει καλά ο κινητήρας έκαιγε 4.5kg/100km πράγμα που δεν συμβαίνει τώρα που έχω κάνει 43.000 χιλιόμετρα. Όσο για την διαφορά των 15 ίππων των δύο εκδόσεων, δεν ξέρω αν το 75αρι έχει απλά διαφορετική χαρτογράφηση από το 60αρι, γι' αυτό και δεν ρίχνω το φταίξιμο της μεγάλης κατανάλωσης στην ιπποδύναμη. Προτείνω να περιμένεις ακόμα λίγο, να κάνεις και άλλα χιλιόμετρα και να το κοιτάξεις ξανά σε λίγο καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Diver 86 αρα εννοουμε και εθνικη και οτι κατσει οκ δεκτο. Επιμενω γιατι ετυχε εμενα να τα κανω τα χιλιομετρα μεσα στην πολη χωρις εθνικες. Για αυτο το ειπα.. και μου εβγαλε 420 χιλιομετρα λιγο πριν το λαμπακι..

Petro ισως να συμβαινει αυτο.. θα το εχω υπο παρακολουθηση.. 

Link to comment
Share on other sites

Diver 86 αρα εννοουμε και εθνικη και οτι κατσει οκ δεκτο. Επιμενω γιατι ετυχε εμενα να τα κανω τα χιλιομετρα μεσα στην πολη χωρις εθνικες. Για αυτο το ειπα.. και μου εβγαλε 420 χιλιομετρα λιγο πριν το λαμπακι..

Petro ισως να συμβαινει αυτο.. θα το εχω υπο παρακολουθηση.. 

Link to comment
Share on other sites

αυτο τονισα και εγω πως παιζει ρολο το αυτοματο σασμαν κατα πασα πιθανοτητα!!

το οτι ειναι καινουριο δεν ξερω εαν παιζει ρολο μιας και εγω το πηρα με 19,000χλμ μεταχειρισμενο!

  οι ταχυτητες που κινουμε ειναι το πολυ μεχρι 60χιλιομετρα....δεν ξερω παρακολουθησετο και μας λες στην πορεια τι θα δεις,πραγματικα δεν εχω λογο να σου οτι καιει τοσο το δικο μου οτι βλεπω σου λεω! το οτι εχει 35αρι τεποζιτο δεν καταλαβαινω πως γινεται να μην σου βγαζει 450χιλιομετρα μεχρι την μεση! ποση καταναλωση εχεις δηλαδη?? τι σου λεει ο μετρητης σου? !

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Το βλεπω παραξενο να βγαλει μονο 400χλμ μεχρι τη μεση.δε το εχω δει ποτε αυτο στο δικο μου.βγαινω και καμια εθνικη αλλα δε νομιζω να επηρεαζει τοσο πολυ τη καταναλωση

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

μα ειναι τρομερα περιεργο να βγαζει λεει μεχρι πριν το λαμπακι 420....ουτε καν μετα την μεση καπου να του δειχνει τοσα!

εμενα σκεψου με γεμισμα οταν φτασει στα 3/4 του τεποζιτου εχω κανει 320 με 350χιλιομετρα περιπου

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα. Προχθες που βγηκα εθνικη επεσε φυσικα η καταναλωση αλλα τωρα στα 3/4 εχω 220 χιλιομετρα. 300-350 που λες ουτε κατα διανοια.. και ειμαι κ ευχαριστημενος... το αυτοματο ρε παιδια μου βαζει τεταρτη με 50 χιλιομετρα. Για οικονομια το κανει αυτο.. μια χαρα αλλαζει σωστα ταχυτητες εννοω για οικονομια καυσιμου..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα αυτόματα ότι έχουν μεγαλύτερη κατανάλωσή είναι μύθος σε δυνατά κιβώτια όπως dsg7 που έχω εγώ είναι δύσκολο να πετύχεις καλύτερη κατανάλωση manual... Πρέπει να έχεις συνέχεια το νου σου εκεί... Σύγκρινε τώρα μια γυναίκα πως αλλάζει τις ταχύτητες και σύγκρινε και το dsg7.. Άρα με λίγα λόγια υπό κανονικές συνθήκες είναι προγραμματισμένα με γνώμονα την οικονομία για να βγάλεις περρισσότερη οικονομία από αυτό πρέπει να είσαι αρκετά έμπειρος και προσεκτικός στην οδήγηση πράγμα που κατάνταει σπαστικό από ένα σημείο και μετά.. δεν είναι κιβώτια που είχαν οι ταριφες την εποχή του 90...


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α γεια σου..!! Αυτο λεω ποσο να χασει καταναλωση το αυτοματο..;; αντε 0,2 με 0,3.. σε σχεση με το χειροκινητο. 

Τι να πω ρε παιδια να εχω 300 χιλιομετρα διαφορα στο γεμισμα.. ειναι τρελο.. τεσπα θα δειξει το μελλον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.