Jump to content
vasilis_7

wv polo 1.4tdi 1.5ps

Recommended Posts

καλησπέρα και χρόνια πολλά εδώ και 3 μήνες έχω πάρει το polo 1.4tdi 105ps είμαι πολύ ικανοποιημένος από δύναμη κλπ.το πρόβλημα μου είναι το εξής ενώ εκτός πόλης έχω πολύ καλή κατανάλωση εντός με 10 λτ κάνω το πολύ 110-120 χιλιόμετρα .είναι λογικό για πετρέλαιο? (χρησιμοποιώ shell v-power πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση εξαρτάται από τις συνθήκες. Αν για παράδειγμα, οι διαδρομές που κάνεις εντός, είναι σύντομες, με κίνηση, φανάρια, σταμάτα ξεκινά, 1η-2η τότε μπορεί να δεις και ακόμα μεγαλύτερη κατανάλωση. Ας πούμε, πέρασα όλη τη Τσιμισκή στη Θεσσαλονίκη ένα πρωί με το Golf και είχα μέση κατανάλωση 12.8! Αλλά ήταν όπως οι συνθήκες που περιγράφω πιο πάνω. Να πω ότι πάντα χρησιμοποιώ Avio εγώ, οπότε ίσως ήταν καλό να δοκιμάσεις να αλλάξεις και καύσιμο αν θεωρείς ότι φταίει αυτό. Χρόνια πολλά, καλή χρονιά και να χαιρόμαστε τα τουτουνια μας!


Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
9 hours ago , vasilis_7 said:

καλησπέρα και χρόνια πολλά εδώ και 3 μήνες έχω πάρει το polo 1.4tdi 105ps είμαι πολύ ικανοποιημένος από δύναμη κλπ.το πρόβλημα μου είναι το εξής ενώ εκτός πόλης έχω πολύ καλή κατανάλωση εντός με 10 λτ κάνω το πολύ 110-120 χιλιόμετρα .είναι λογικό για πετρέλαιο? (χρησιμοποιώ shell v-power πάντα)

8-9 λίτρα / 100χλμ. είναι όντως αρκετά. Ο φίλος @faniaros έχει δίκιο σε αυτά που αναφέρει - πολύ σύντομες διαδρομές, κινητήρας δε φθάνει θερμοκρασία λειτουργίας, μέχρι τότε αυξημένες καταναλώσεις.

Από την άλλη, υπάρχει περίπτωση & να σε "κλέβει" το πρατήριό σου (να νομίζεις πως βάζεις 10 λίτρα, ενώ βάζεις π.χ. 8 λίτρα - οκ, ξέρω, μεγάλη διαφορά), εκτός αν τον έχεις ήδη τσεκάρει. Βέβαια, αναφέρεις πως εκτός η κατανάλωση είναι σωστή, οπότε τι να πω... Μήπως να προσπαθήσεις να επιταχύνεις ακόμα πιο προοδευτικά (εννοώ πως πατάς το γκάζι, όχι την αλλαγή ταχυτήτων) μες στην πόλη, μπας και φταίει αυτό; Όντως περίεργο & μεγάλη η κατανάλωση.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.