Jump to content
Χάρης7

Polo 6r φώτα ημέρας στα προβολάκια - πρόβλημα

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, και καλή χρονιά,

Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κωδική ονομασία για τις λάμπες ημέρας στα προβολάκια του Polo 6r; Αυτα που έχει απο το εργοστασιο θελω.

Όχι τους προβολείς ομίχλης, ψάχνω τις λάμπες ημέρας!

Έχει καεί το ένα και θα το αλλάξω μόνος μου οπότε θέλω να δω σε τί τιμή παίζει. Δε θέλω να πάω αντιπροσωπεία να τα αλάξω γτ μου πήραν για τις δυο 50 ευρώ εργασια την προηγουμενη φορά.

Επίσης υπάρχει κάποιο βίντεο με οδηγίες;

led-feux-de-jour-diurnes-volkswagen-polo

 

Ευχαριστώ

Edited by Χάρης7
Link to comment
Share on other sites

Αν ένα δυνατόν. Εγώ τις είχα πάρει από αντιπροσωπεία σε πολύ χαμηλή τιμή, νομίζω μικρότερη του ενός ευρώ η μία (πάει καιρός, δεν θυμάμαι καλά) και αλλάζουν σε 5 λεπτά. Δεν με χρέωσαν καθόλου για την αλλαγή. Το γύρω γκρι πλαστικό είναι κουμπωτο με κλιπς, το ξεκουμπωνεις κι έχεις πρόσβαση στις βίδες του φαναριού όπου και τις ξεβιδωνεις κι έτσι βλέπεις τις δύο λάμπες μέσα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ψαχνω αν βρεις,γιατι εχω λεντακι απο τον προηγουμενο κατοχο και το ενα τρεμοπαιζει...

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , man25 said:

Αν ένα δυνατόν. Εγώ τις είχα πάρει από αντιπροσωπεία σε πολύ χαμηλή τιμή, νομίζω μικρότερη του ενός ευρώ η μία (πάει καιρός, δεν θυμάμαι καλά) και αλλάζουν σε 5 λεπτά. Δεν με χρέωσαν καθόλου για την αλλαγή. Το γύρω γκρι πλαστικό είναι κουμπωτο με κλιπς, το ξεκουμπωνεις κι έχεις πρόσβαση στις βίδες του φαναριού όπου και τις ξεβιδωνεις κι έτσι βλέπεις τις δύο λάμπες μέσα.

Πηρα αντιπροσωπεια και μου ειπαν 8 ευρω η μια. Απο που τις πηρες κατω απο ενα ευρω; Ναι μπαινουν ευκολα ειδα λιγο τη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δοκιμασα αλλα το καπακι με την τρυπα δε βγαινει ευκολα θελει πολυ τραβηγμα και φοβαμαι μη σπασει. Να τραβηξω με δυναμη;

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν , Χάρης7 said:

Παιδια δοκιμασα αλλα το καπακι με την τρυπα δε βγαινει ευκολα θελει πολυ τραβηγμα και φοβαμαι μη σπασει. Να τραβηξω με δυναμη;

Δες εδώ http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f128/how-change-replace-fog-light-bulb-your-polo-6r-80244.html

Αλλάζει φυσικά τους προβολείς ομίχλης αλλά εσένα σ ενδιαφέρει το πως βγαίνει το καπάκι...Βάζεις  αυτόν το γάντζο(θα τον βρεις στην εργαλειοθήκη που έχει το αυτοκίνητο μαζί με γρύλλους κλπ) που βλέπεις στις εικόνες στην τρύπα που έχει το πλαστικό και τραβάς...Το έχω βγάλει κι εγώ για να αλλάξω προβολείς ομίχλης αλλά και φώτα ημέρας χωρίς κανένα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2017 at 3:40 ΜΜ, Χάρης7 said:

Καλησπέρα παιδιά, και καλή χρονιά,

Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω κωδική ονομασία για τις λάμπες ημέρας στα προβολάκια του Polo 6r; Αυτα που έχει απο το εργοστασιο θελω.

Όχι τους προβολείς ομίχλης, ψάχνω τις λάμπες ημέρας!

Έχει καεί το ένα και θα το αλλάξω μόνος μου οπότε θέλω να δω σε τί τιμή παίζει. Δε θέλω να πάω αντιπροσωπεία να τα αλάξω γτ μου πήραν για τις δυο 50 ευρώ εργασια την προηγουμενη φορά.

Επίσης υπάρχει κάποιο βίντεο με οδηγίες;

led-feux-de-jour-diurnes-volkswagen-polo

 

Ευχαριστώ

Αν θυμάμαι καλά ο τύπος από τις λάμπες στα φώτα ημέρας ειναι ΒΑ15S P21W και είναι αυτες... (Αν πας για led νομίζω πρέπει να είναι can bus)856621_BB_01_FB.EPS_1000.jpg856621_BB_01_FB.EPS_1000.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο r line η διαδικασια ειναι η ιδια; Γτ μου ειπαν σημερα στην αντιπροσωπεια οτι πρεπει να βγει ο τροχος και κατι τετοια που το πηγα για σερβις. Μη σπασω καμια μασκα και τρεχουμε.

Edited by Χάρης7
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την αλλαξα τη λαμπα στα φωτα ημερας ολα καλα. Μαλλον ομως μπηκε μεσα λιγη υγρασια γτ το εκανα σε εξωτερικο χωρο και τωρα αμα αναψει πολλη ωρα η λαμπα μετα στην ακρη εχει ενα μικρο θαμπωμα απο μεσα. Επισης πρεπει να μπηκε μεσα αραχνη και εχει γεμισει με ιστους αραχνης.

Αν το βαλω σε γκαραζ και βγαλω παλι τη λαμπα και με ενα μπιστολακι στεγνωσω το πλαστικο απο μεσα θα φυγει η υγρασια λετε;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,υπαρχει καποιο λινκ με δοκιμασμενες λαμπες ημερας led η λευκες εστω ?

Link to comment
Share on other sites

παιδες αλλαξα τα φωτακια ημερας σε πολο 6R κ εβαλα LED περυσι.

φετος μου καηκε στη μερια του οδηγου.

αγορασα δυο λαμπακια εμποριου και δεν αναβαν.

δοκιμασα το αλλο απο τη μερια του συνοδηγου και αναβε,οποτε δεν ειναι θεμα φισας η ασφαλεια κλπ αλλα καθαρα θεμα λαμπακι..

το λαμπακι ειναι με βισμα bayonet αλλα δεν γραφει πουθενα τα βολτ που θελει κ σκεφτομαι πως ισως να ειναι αυτο το προβλημα που δεν αναβαν τα αλλα δυο.

 

ψαχνω αθηνα (κυριως βοριεα προαστεια) καποιον ηλεκτρολογο η αξεσουαρ που να τα περναει κιολας τα λαμπακια ωστε οτι μου πουλησει να το δοκιμασουμε κιολασ οτι δουλευει κ αναβει πριν το αγορασω.

 

ευχαριστω!

 

*επισης δοκιμασα τις παρακατω λαμπες αλλα δεν αναψαν ΚΑΝ..

interior-led.JPG.6bb60d027502d26584ad2136abb6014b.JPG

 

Edited by Mike Routsopoulos
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

την πολικότητα την δοκίμασες??? + και -  η  -και + για να δεις τι γίνετε  

δεν πειραξα τη φισα. μονο το λαμπακι αλλαξα. εβγαλα το παλιο κ εβαλα το καινουριο αλλα τιποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάποια φύσα.

 

Βάλε την λάμπα με διαφορετική πολικότητα η λάμπες led δεν μπαίνουν όπως να ναι , θα πρέπει να βάλεις την λάμπα επάνω,  αν δεν ανάψει την δοκιμάσεις αντίθετα να την βαλεις

 

Δηλαδή + - και - + αυτή είναι η πολικότητα που λέω δεν χρειάζεται να πειράξετε φύσες 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, OMINUS said:

Δεν χρειάζεται να πειράξεις κάποια φύσα.

 

Βάλε την λάμπα με διαφορετική πολικότητα η λάμπες led δεν μπαίνουν όπως να ναι , θα πρέπει να βάλεις την λάμπα επάνω,  αν δεν ανάψει την δοκιμάσεις αντίθετα να την βαλεις

 

Δηλαδή + - και - + αυτή είναι η πολικότητα που λέω δεν χρειάζεται να πειράξετε φύσες 

τωρα τις εχω πεταξει τις λαμπες. χαχαχαχαχαχαχα

ψαχνω να βρω μαγαζι ωστε να τις παρω κ να τις δοκιμασω εκει,επι τοπου. μην αγοραζω παλι τσαμπα.

 

ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κακός -_- της πέταξες,  μπορεί να μην είχαν τίποτα και να έκανες την δουλειά μια χαρά. 

 

Όπως σου είπα τα led έχουν συγκεκριμένο θέση που πρέπει να μπουν και όχι όπως να ναι , δεν είναι σαν της αλογονου. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Mike Routsopoulos said:

νομιζα οτι αφου ειναι bayonet δεν θα χει θεμα η πολικοτητα κ τις πεταξα..

χαχαχαχαχαχα

 

 

και εσύ ρε παιδάκι μου αμέσως να της πετάξεις :fpc: 

βαλτες σε ένα συρτάρι να υπαρχουν:hi: 

Link to comment
Share on other sites

και εσύ ρε παιδάκι μου αμέσως να της πετάξεις :fpc: 

βαλτες σε ένα συρτάρι να υπαρχουν:hi: 

Επανερχομαι κ παλι. Αγορασα νεες. "ΜΟΝΟΠΟΛΙΚΕΣ" μου ειπε αυτος που πηγα στο xenonfota στην λεοφ. Ηρακλειου,ετσι λεγοταν το μαγαζι. Τις εβαλα κ απο τις δυο πλευρες αλλα παλι δεν αναβουν. Ενω η προηγουμενη λαμπα αναβει κ στα δυο φαναρια.

Οποιες ιδεες εχετε τις ακουω.

Εχω τρελαθει κ δεν βρισκω ενα λαμπακι να αναβει.

Το παλιο λαμπακι ειναι αυτο π αναβει στις φωτο. Τα καινουρια οχι.

 

Επισυναπτω κ φωτογραφιες:

5d3896e99461fc040c66f2ecc4635598.jpg2624828c70958b94fbc96597a96f148c.jpg5fd57f57f7b7c16b479c85c8d78f0ee1.jpg0dea141fe50d68550d53813c1b546fe7.jpgf2915de682f04dfc480be820e0fcb514.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ειχα βαλει εγω στα φωτα ημερας κινεζικες led. δουλεψαν μια χαρα κανα 2 μηνο. η μια καηκε μετα. αν την βρω θα σας πω ποια ειναι

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, pipis13 said:

ευχαριστω πολυ!

τις εχεις ακομα εσυ αυτες πανω στο αμαξι?

αν ναι μπορω να δω μια φωτο? (να δω το φως τους θα ηθελα)

ψαχνω για ελλαδα μηπως τις βρω κ θα παραγγειλω κι αυτες να δω τι γινεται..

δεν ξερω τι ακριβως μπορει να φταιει..

Edited by Mike Routsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.