Jump to content
konza1990

Μια εξόρμηση στο βουνό φέρνει τη καταστροφή;;

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους...

Θα προσπαθησω να κανω την ιστορια οσο πιο συντομη γινεται.

Ειπα να παω το τριημερο στο βουνό, πριν φυγω βλεπω οτι το παραφλου ειναι πανω απο ΜΙΝ , το αφηνω ως εχει.συμπληρωνω λαδια, βλεπω αέρα, παιρνω αλυσιδες και ανεβαινω.

Φτανω παρασκευη απογευμα, παρκαρω.

Σαββατο μεσημερι παω να ξεκινησω για πισω λογο κακοκαιριας ~ -14 βαθμους.

Γυρναω κλειδι, κανει το τσεκ τα λαμπακια ολα οκ,γυρναω να παρει και δειχνει να υπολειτουργει χωρις να ανεβαινουν οι στροφες καθολου και σβηνει μετα απο μερικα δευτερολεπτα.

Δεν αναβει κανενα τσεκ εντζιν, κανενας περιεργος θορυβος, απλα αδυναμια.

Το δοκιμασα 2 φορες και δεν το ζορισα παραπανω, η οδικη δεν καταφερε να ανεβει να το κατεβασει και το αφησα επανω.

Ελπιζω αυριο να μπορεσει να ανεβει και να το παω καρφι στην πόλη(Θεσσαλονικη)...

Εχω ακουσει ΤΑ σεναρια...

Προσπαθω να ειμαι ψυχραιμος.

Κανενας παρομοια εμπειρια;!

Ευχαριστώ για τον χρονο σαςdb64118558e5ce10b9339e2ac2ebcb26.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

-14°C μεσημέρι ε; Άνοιξες καπό; Τσέκαρες υγρό ψυγείου μήπως είχε παγώσει;

Επίσης: βενζίνη ή πετρελαιο;

ΥΓ: η οποιαδήποτε εξόρμηση έχει απώτερο σκοπό να σε κανει να δεις κατι διαφορετικό, να πάρεις δυνάμεις, να δεις τη φύση, να χαλαρώσεις & να ξεκουραστείς. Το αυτοκινητο θα φτιαχτεί, ελπίζω να πέρασες καλά πέρα από αυτό το ατυχές γεγονός.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι πετρελαιο, απλα παγωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βενζινη το αμαξι και οταν ανοιξα το καπω παρατηρησα οτι το ροζ υγρο μαλλον ειχε παγωσει...
Το μικρο σερβις εγινε προ ~2μηνων, ΟΛΟ το ιστορικο του ειναι σε αντιπροσωπεια. Η συντηρηση του ειναι τακτικη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παγωσε που μεσα στο παγουρι?? 

Αν ειναι βενζινη, το πιο ανωδυνο που μπορει να εχει παθει, αν το κατεβασεις και παρει μπροστα κανονικα, ισως αισθητηρας εκκεντροφορου ή στροφαλου, αυτοι αν εχουν προβλημα το βγαζουν στο κρυο και σε υψομετρο, οπου και αρχιζει να ρεταρει το αμαξι εν κινηση ή δεν περνει μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να τα έπαιξε και η μπαταρία από το κρύο.

Το λέω αυτό γιατί και το δικό μου μετά από τρεις μέρες ακινησία με -3,5 και με καινούργια μπαταρία, με το ζόρι πήρε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν εχει μπαταρια ρε παιδια φαινεται απ τα λαμπακια(τη ζωντανηα τους) κτλ. Τι να πω, μακαρι να ναι μπαταρια


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απο μπαταρία φιλε μου και ειναι εντελως ξελιγωμενη θα επρεπεπχ να μην εχεις αλαρμ φωτα κτλ να μην ανοιγει κεντρικο κλείδωμα και ολατα σχετικα. Συν εννοειται εαν εχεις συναγερμο δεν λειτουργει. Αυτο οταν παραδωσει πνευμα εντελως η μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δε νομιζω να ναι μπαταρια για τους λογους παραπανω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι... Ειναι ακομα
Εκει λογο κακοκαιριας. Αυριο θα κανω αποπειρα λογικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
On 1/11/2017 at 6:09 ΜΜ, konza1990 said:

Οχι... Ειναι ακομα
Εκει λογο κακοκαιριας. Αυριο θα κανω αποπειρα λογικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι τραβάτε με τον παλιόκαιρο εκεί πάνω... Εύχομαι να πάνε όλα καλά φίλε & να μην είναι κάτι που απαιτεί εκτεταμένες εργασίες & έξοδα. Ενημέρωσε όταν μπορέσεις

Link to comment
Share on other sites

Σημερα γυρισα απο το βουνο , παρολο που ειναι παρασκευη και 13 με....... το αμαξακι μου το οποιο πηρε μπρος με τη μια σημερα, μαλλον παγωσε το παραφλου λογο αναλογιας(αραιωση με νερο?!). Απο δευτερα παω για αδειασμα και γεμισμα με σκετο g12.

Ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον, ελπιζω η εμπειρια μου να βγαλει απο την ταλαιπορια τον επομενο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.