Jump to content
gvaf

Αλλαγή Ρουλεμάν σε τροχαλία συμπιεστή A/C

Recommended Posts

Ήθελα να ενημερώσω γιατί πολλοί μπορεί κάποια στιγμή να αντιμετωπίσεται το ίδιο πρόβλημα.

Σε Golf 5 μου παρουσιάστηκε θόρυβος από το κομπρεσέρ του aircondition.

Ο θόρυβος ήταν μόνιμος και ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα, ασχέτος αν δούλευε η όχι το A/C.

Με ενημέρωσαν από πολλά συνεργεία ότι ήταν το ρουλεμάν του συμπιεστή και ότι μάλιστα δεν παίρνει επισκευή, θα πρέπει να αλλαχτεί.

Το κόστος για Μ/Χ κομπρεσέρ ήταν στα 150 euro και για καινούργιο στα 300 (σαν ανταλακτικό χωρίς εργασία).

Επειδή δεν το πίστευα αυτό που μου έλεγαν, κάθησα και ασχολήθηκα μόνος μου να δώ τι γίνεται.

Όπως θα δείτε από τις φωτογραφίες, τελικά το ρουλεμάν είναι εξωτερικό και μάλιστα το αλλάζεις χωρίς να χρειαστή να πειράξεις τον συμπιεστή.

Το κόστος του ρουλεμάν ήταν στα 30 euro.

 Thats it....

 

Για να ξεβειδώσεις το ράουλο, κρατάς με το χέρι το ίδιο το ράουλο και με το αερόκλειδο (7mm) και σε ανάποδες στροφές (σαν να βειδώνεις)  σιγά σιγά ξεβειδώνεις τον αποστάτη των σινεμπλόκ. Μετά από μέσα θα δείτε ότι έχει μια ασφάλεια που πρέπει να βγάλεις για να πάρεις όλο το ράουλο στο χέρι με το ρουλεμάν.

Με ένα σφυρί μετά και ανάλογης διαμέτρου καρυδάκι, βγάζεις το ρουλεμάν το παλιό, βάζεις το καινούργιο και όλα πίσω πάλι.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Edited by nikdev
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

τι θορυβο ακουγες δηλαδη?το εκανε και πιο παλια μηπως και απλα το τελευταιο διαστημα εγινε μονιμο?

edit:μεταφερετε στο how to...

Link to comment
Share on other sites

ωραιο topik.

λογικα θα κανε σαν σφυριγμα ή σύρσιμο, έτσι ακούγονται τα ρουλεμαν που την ακούνε.

αλλη μια φορά που φαίνεται η ανεπαρκεια των συνεργείων στη χωρα μας. Γιατι δυστυχώς για μια τόσο δύσκολη δουλεια που σε σοβαρες χώρες θέλει πολύ αυτηρες εξετασεις για να την κάνεις, εδω αρκεί ενα απλό διπλωμα απο επαγγελματικό λύκειο με πολύ χαμηλό κατα κανόνα επίπεδο...

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , activious said:

τι θορυβο ακουγες δηλαδη?το εκανε και πιο παλια μηπως και απλα το τελευταιο διαστημα εγινε μονιμο?

edit:μεταφερετε στο how to...

Μετά από πολλά νερά (βροχής) και όταν στέγνωσε, ακουγόταν θόρυβος σαν να ακούς στον απο πάνω όροφο να κάνουν πατήνια.

Λές και ήταν τηλεκατευθυνόμενο ένα πράμα.

Αρχικά βέβαια άλλαξα και το ρουλεμάν του τεντωτήρα ιμάντα, αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Ήταν καθαρά αυτό το ρουλεμαν γιατί πέρασε νερό από την τσιμούχα του.

Edited by gvaf
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, αν και λίγο παλιό το θέμα νομίζω θα είναι επίκαιρο γιατί σιγά σιγά θα γίνει σε όλα τα Golf 5 νομίζω.

Ενημερωτικά σας λέω στο δικό μου Golf 5 GT (170) με 98.000χλμ παρουσιάστηκε θόρυβος από τον ιμάντα.

Στην περίπτωση μου ήταν απο το ρουλεμάν τεντωτήρα, αλλά, περιστρέφοντας με το χέρι την τροχαλία του AC έκανε και αυτή ενα χχσχσχσσσσσ και είχε και τζόγο οπότε θα το αλλάξω και αυτό άμεσα να προλάβω τα χειρότερα!

Οι ερωτήσεις μου τώρα:

Ο συμπιεστής μου είναι DENSO 1K0 820 803P και 7SEU17C TD1 μήπως ξέρει κανείς το ρουλεμάν τι διαστάσεις έχει να πάω να το πάρω πριν βγάλω το παλιό;

 

Φίλε gvaf μιας και έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε είναι όλα καλά μέχρι σήμερα;

 

 

Link to comment
Share on other sites

35 mm x 52 mm x 12 mm

 

Δες και το βολάν σε τι κατάσταση είναι όταν το ανοίξεις, φαγώνονται τα τακούνια και παίρνει μπόσικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Edited by nikdev
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Mobmaniac said:

Γεια σας, αν και λίγο παλιό το θέμα νομίζω θα είναι επίκαιρο γιατί σιγά σιγά θα γίνει σε όλα τα Golf 5 νομίζω.

Ενημερωτικά σας λέω στο δικό μου Golf 5 GT (170) με 98.000χλμ παρουσιάστηκε θόρυβος από τον ιμάντα.

Στην περίπτωση μου ήταν απο το ρουλεμάν τεντωτήρα, αλλά, περιστρέφοντας με το χέρι την τροχαλία του AC έκανε και αυτή ενα χχσχσχσσσσσ και είχε και τζόγο οπότε θα το αλλάξω και αυτό άμεσα να προλάβω τα χειρότερα!

Οι ερωτήσεις μου τώρα:

Ο συμπιεστής μου είναι DENSO 1K0 820 803P και 7SEU17C TD1 μήπως ξέρει κανείς το ρουλεμάν τι διαστάσεις έχει να πάω να το πάρω πριν βγάλω το παλιό;

 

Φίλε gvaf μιας και έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε είναι όλα καλά μέχρι σήμερα;

 

 

Μια χαρά φίλε μου όλα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Άλλη μια ερώτηση, Το ρουλεμάν 35 mm x 52 mm x 12 mm είναι κάτι ιδιαίτερο, πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές;  Ή απλά να πάρω οποιοδήποτε σε αυτές τις διαστάσεις; Λέω να ψάξω για SKF, αυτά δεν είναι απο τα καλύτερα; Προτείνετε κάτι άλλο;

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν , Mobmaniac said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Άλλη μια ερώτηση, Το ρουλεμάν 35 mm x 52 mm x 12 mm είναι κάτι ιδιαίτερο, πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές;  Ή απλά να πάρω οποιοδήποτε σε αυτές τις διαστάσεις; Λέω να ψάξω για SKF, αυτά δεν είναι απο τα καλύτερα; Προτείνετε κάτι άλλο;

 

 

Εγώ από SKF το πήρα...

Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2019 at 2:52 ΜΜ, gvaf said:

Εγώ από SKF το πήρα...

Υπάρχει SKF? O αντιπρόσωπος εδώ μου είπε οτι δεν το βγάζει η SKF!

Βρήκα ένα PFI καλό είναι αυτό? Ξέρει κανείς αυτή τη μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Mobmaniac said:

Υπάρχει SKF? O αντιπρόσωπος εδώ μου είπε οτι δεν το βγάζει η SKF!

Βρήκα ένα PFI καλό είναι αυτό? Ξέρει κανείς αυτή τη μάρκα?

Μια χαρά είναι το PFI αμερικάνικα ειναι. Δεν έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ρουλεμάν θα το βάλεις εσύ ο ίδιος??

 

Να ξέρεις από τώρα , ότι αν κάνεις το λάθος και το βάλεις χτυπώντας το με κανένα σφυρί. 

Τότε να το ξεχάσεις από τώρα.

 

Μην τυχών και το βαρεσης με σφυρί για να μπει.

 

Τα ρουλεμάν με σφυριά και βαριοπουλες δεν τα βάζουν.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , OMINUS said:

Το ρουλεμάν θα το βάλεις εσύ ο ίδιος??

 

Να ξέρεις από τώρα , ότι αν κάνεις το λάθος και το βάλεις χτυπώντας το με κανένα σφυρί. 

Τότε να το ξεχάσεις από τώρα.

 

Μην τυχών και το βαρεσης με σφυρί για να μπει.

 

Τα ρουλεμάν με σφυριά και βαριοπουλες δεν τα βάζουν.

Με καρυδάκι και ματσόλα μπαίνει και 99% δεν θα έχεις θέμα αλλά το σωστό είναι πρέσα ή μέγγενη 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/3/2019 at 3:08 ΜΜ, GeorgeSmirlis said:

Skf ίσως το καλύτερο που μπορείς να βάλεις και να το βρεις εύκολα. Πάνε σε μαγαζί απευθείας με Skf

Πήγα και μου είπαν οτι ΔΕΝ βγάζει η SKF ρουλεμάν με αυτές τις διαστάσεις! Και online που έψαξα πάλι δεν το βρήκα πουθενά!

 

Θα προσπαθήσω με μέγγενη να το κάνω σιγά σιγά, αν δω οτι δεν πάει εύκολα θα το πάω πρέσα...

Edited by Mobmaniac
Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις θα είναι σφιχτό αλλά πρέπει να μπαίνει ίσια. Καθάρισε καλά την τροχαλία και το ρουλεμάν από μέσα πρώτου το βάλεις:wink:

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν το βάλεις με καρυδάκι πρόσεχε να πιάνει μόνο το εξωτερικό μέρος του ρουλεμάν. Έτσι διασφαλιζεις ότι δεν θα χτυπήσεις μέσα στις μπίλιες.

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο πρεσσαριστά να τελειώνεις ή με μέγγενη με πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και πάλι.

 

Πέρασαν κάτι μήνες αλλά θα ήθελα να πω τα σχετικά νέα.

Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να βγει ο συμπιεστής από το αυτοκίνητο για να αλλαχτεί το ρουλεμάν! Έβγαλα μόνο τον τροχό και το προστατευτικό που είναι κάτω από το φτερό.

Το δικό μου είχε και παξιμάδι για να το πιάσεις κόντρα να βάλεις μέσα το 7mm να γυρίσεις τον άξονα

Το πρόβλημα είναι οτι το ρουλεμάν ΔΕΝ είναι 35 mm x 52 mm x 12 mm! πάνω γράφει KOYO DAC355222RD3D, άρα μάλλον είναι 35 Χ 52 Χ 22

Οπότε, αφού είχα πάρει λάθος ρουλεμάν, το έβαλα πάλι στη θέση του και για κάποιο λόγο μέχρι και σήμερα είναι πολύ πιο αθόρυβο!

Θα πάρω ένα σύντομα όμως και θα το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 2:15 ΜΜ, Mobmaniac said:

Γεια χαρά και πάλι.

 

Πέρασαν κάτι μήνες αλλά θα ήθελα να πω τα σχετικά νέα.

Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να βγει ο συμπιεστής από το αυτοκίνητο για να αλλαχτεί το ρουλεμάν! Έβγαλα μόνο τον τροχό και το προστατευτικό που είναι κάτω από το φτερό.

Το δικό μου είχε και παξιμάδι για να το πιάσεις κόντρα να βάλεις μέσα το 7mm να γυρίσεις τον άξονα

Το πρόβλημα είναι οτι το ρουλεμάν ΔΕΝ είναι 35 mm x 52 mm x 12 mm! πάνω γράφει KOYO DAC355222RD3D, άρα μάλλον είναι 35 Χ 52 Χ 22

Οπότε, αφού είχα πάρει λάθος ρουλεμάν, το έβαλα πάλι στη θέση του και για κάποιο λόγο μέχρι και σήμερα είναι πολύ πιο αθόρυβο!

Θα πάρω ένα σύντομα όμως και θα το αλλάξω.

 

Για την όλη συζήτηση επί του θέματος.

 

Το ρουλεμάν της koyo είναι για τον @@@@@ο ότι ποιο μουφα σε ρουλεμάν και στα προϊόντα της είναι

Κινέζικο μέχρι αηδίας.

 

Βρες καμία άλλη μάρκα στης διαστάσεις αυτές

Link to comment
Share on other sites

.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σχετικά με τη συζήτηση για το ρουλεμάν τροχαλίας του a/c θα μπορούσαμε να μιλήσουμε σχετικά για ανάλογο πρόβλημα που έχω κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.