Jump to content
kosigal

Αλλαγη αμορτισερ σε B6 1,6FSI

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά... Ήρθε ή ώρα να αλλάξω τα αμορτισέρ όχι ότι έχουν κάτι απλά θέλω να σφίξει λίγο...μετά από ατελείωτες σελίδες διαβάσματος κατεληξα στα bilstein b6 sport μιας και δεν θέλω χαμήλωμα.. Θέλω να σας ρωτησω α) με 4 άτομα σε ταξίδι κοπαναει πολύ;;; Και β) τις έχω βρεί 540€ υπάρχει κανένας που τα αγόρασε πιο οικονομικά;;;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα περίμενα να απάντησή κάποιος... Λοιπόν τα έβαλα σήμερα. Bilstein sport b6 τιμή 540 και τοποθέτηση μαζί με ευθυγράμμιση άλλα 50 από γνωστό....το αμάξι απλά έγινε τέλειο σκληρό χωρίς να κουράζει.... Χαίρεσαι να το οδηγας πλέων ή καλύτερη λύση στο να μην χάσεις ανεσει και να έχεις και ένα αμάξι που στρίβει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα Πάτρα με 4 άτομα.... Ή ανάρτηση δουλεύει τέλεια.. Ένα με στενάχωρη .....που δεν είχα αλλάξει τα αμορτισέρ πιο νωρίς... Τρένο στον δρόμο και χωρίς να σε κουράζει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την καλύτερη επιλογή έκανες που μπορούσες να κάνεις τώρα θα το ευχαριστηθείς το αμάξι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φτάσαμε σιγά σιγά τις 110κ και παρατηρώ πως η ανάρτηση θέλει αλλαγή έλεγα να βάλω κάτι σε sachs μιας και δεν με ενδιαφέρει να σκληρύνει... Την  τελευταία φορά που άλλαξα λάδια είδα ότι φοράει απο την μάνα του sachs οπότε την θεωρώ μία safe επιλογή και σχετικά οικονομική (300 ευρώ)... Αν έχετε δοκιμάσει κάποια άλλη μάρκα και γνωρίζεται ότι είναι αξιοπρεπής πέστε τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα τα bilstein B6.

Είναι λίγο πιο "δεμένα" από τα sachs. Επίσης μπορείς αν θέλεις να επισκευασεις τα παλιά σου.

Εγώ έχω βάλει τα B8 λόγω χαμηλωματος και είμαι πολύ ευχαριστημένος!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισκευή δεν νομίζω ότι αξίζει..... Τα bilstein κοστίζουν 600 κατοστάρικα και δεν είναι καιρός για τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Τα B8 με εργατικά τα έβαλα 580.

Τα εργοστασιακα δεν είναι ίδια με τα sachs εμπορίου να ξέρεις.

Ρώτησε αν θέλεις για σιγουριά

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση μαζί με την αντικατάσταση των αμορτισέρ κάνουμε μαζί κάποια άλλη εργασία για να μην πληρώνουμε αργότερα διπλά εργατικά??? Τελικά κλίνω προς τα sachs βέβαια με μπερδεύει το ότι το απλό sachs έχει 230 ευρώ και το υποτιθέμενο για σπορ ανάρτηση 242 ευρώ (ελάχιστη διαφορά). Υποτίθεται ότι αυτό που λέει για σπορ ανάρτηση είναι λίγο πιο σκληρό???

Link to comment
Share on other sites

Να σου πώ μία άλλη λύση..... γιατί δεν ψαχνεις για μεταχειρισμένα bilstein b6 και να τα πας για επισκευή γίνονται σαν καινούργια και θα έχεις αμορτισέρ πολύ πιο καλά από αυτά που σκέφτεσαι να βάλεις.... κόστος 300 ευρώ περίπου όλα μαζί ....

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά καλό είναι να αλλάξεις και τα top mount. Αν ήσουν ικανοποιημένος με αυτά που είχες κάνε αυτά ανακατασκευή και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τίποτα περί ανακατασκευής λογικά αλλάζουν τα λάδια που έχει μέσα και τι άλλο ??? Όσο για το κοστολόγιο τι παίζει??? Από αξιοπιστία μετά αν είναι να βγάλουν καμιά 20αρια χιλιάδες  χιλ δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο η ανακατασκευή. Όσα αυτοκίνητα είχαμε δεν έτυχε ποτέ να το κάνω σε κανένα για να ξέρω το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα ανακατασκευάζουν. Κάνε μια βόλτα σε λαστιχάδες τις περιοχής σου να σου πούνε αν συνεργάζονται με κάποιον.

Να πω την αλήθεια δεν έχω κάνει ανακατασκευή και δεν γνωρίζω πόσα χλμ και τι απόδοση έχουν, αλλά έχω ακούσει καλά λόγια από άτομα που το έχουν κάνει.

Αν έχεις βρει 4άδα Sachs στην τιμή που λες μαζί με εργασία πιστεύω ότι είναι καλά τα λεφτά. Αν δεν κάνεις πολλά χλμ και δεν το ζορίζεις το αμάξι δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ανακατασκευή στα bilstein b6 στο polo που έχω μετά από 90.000km και είναι σαν καινούργια...στο passat που έχω βάλει πάλι bilstein  b6 είναι πολύ νωρίς ούτε 4.000km δεν έχω κάνει... οταν θα χρειαστεί δεν θα αλλάξω θα πάω για ανακατασκευή.....στα λέω αυτά και με τα δύο αμάξια που έχω για να καταλάβεις ότι έχω εμπειρία από αυτό που σου λέω....επιμενω παντος στην πρόταση που έκανα βάλε bilstein b6 που κάνουν για το εργοστασιακό ελατήριο και θα έχεις ένα πολύ καλό και στιβαρό αυτοκίνητο γιατί να πας σε λύση βάρκας στο γιαλό δεν σε κουράζει ή φουρτούνα;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο site που να έχει κατανεμημένα τα αμορτισέρ sachs. Δηλαδή να έχει όλα όσα κυκλοφορούν αυτή την στιγμή από το πιο απλό έως το πιο εξειδικευμένο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τα Sachs είναι τριών τύπων με μπλε καρτελάκι, με κόκκινο και τα performance.Τα πρώτα είναι τα απλά , τα δευτέρα ειναι λίγο πιο σκληρά από τα sport της vw και τα αλλά είναι racing. Κάποια βοήθεια ιςως, στο on parts site

Link to comment
Share on other sites

Φίλε RAF JOHN δεν γνωρίζω αν για το δικό σου αυτοκίνητο βγάζει η Sachs τα κόκκινα, Άλλωστε δεν ξέρω και το μοντέλο του αυτοκίνητο σου , αλλά ψάχτο. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό σε αναζήτηση πάντα τα μόνα sachs που βγάζει είναι τα μπλε.... Κρίμα ρε και πίστευα πως θα ήταν ιδανικά.... Τέλος πάντων θα ψάξω για τίποτα  άλλο .....

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο πλήρης κατάλογος για όλες τις μάρκες αυτοκινήτων.

Εδώ θα βρείς πιστεύω αυτό που ζητάς.

 

Πλήρης Κατάλογος Sachs

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.