Jump to content
kosigal

Αλλαγη αμορτισερ σε B6 1,6FSI

Recommended Posts

Σήμερα είπα να περάσω μια βόλτα από την αντιπροσωπία για να ρωτήσω για αμορτισέρ... Μου είπε  την τιμή και αφού ένιωσα μερικά τσιμπήματα στην καρδιά και μούδιασμα στην δεξιά μεριά του σώματος είπα ευχαριστώ και έφυγα.... Σχεδόν 900 ευρώ κύριοι...... 

 

Λοιπόν κατά 80% η απόφαση πάρθηκε πάμε για bilstein b6. Ο λόγος της επιλογής είναι πως δεν μπορώ να εμπιστευτώ τα sachs του εμπορίου που έχουν 220 ευρώ διότι λόγο του βάρους του αυτοκινήτου θεωρώ πως δεν θα βγάλουν αρκετά χιλιόμετρα και θα τερματίζει το έμβολο οπότε θα έχω κοπάνιμα..... Η άλλη λύση ήταν η αντιπροσωπία απλά δεν μου σκοπεύω να δώσω 900 ευρώ. Τρίτη λύση που υπάρχει για τα passat είναι το KYB YLTRA SR κοστίζει γύρο στα 285 ευρώ αλλά δεν βρήκα κάποια κρητική από χρήστες απλά είδα ότι τα φοράνε κάτι ibiza και κάτι leon. Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να αναφέρω κάτι αμορτισέρ με 180 ευρώ η τετράδα...  kosigal Το Β6 κουράζει μέσα στην πόλη ??? απορροφά αρκετούς κραδασμούς???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι λίγο πιο σκληρό από το μαμά χωρίς να σε κουράζει... σε ταξίδι είναι άψογα έχω κάνει 5ωρες χωρίς να σταματήσω  το νιώθεις πολύ δεμένο... εγώ μετά από κάμποσα χιλιόμετρα που έχω κάνει για έναν λόγο με χαλάνε που δεν τα είχα βάλει πιο νωρίς...θα κάνεις πολύ καλή επιλογή βαλτα και θέλω να μου γράψεις εντυπώσεις....μακάρι να ήσουν κοντά να σε έκανα μία βόλτα να το δεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο team... Έχω μία ερώτηση - απορία σχετικά με τα b6 ( δεν έχω βάλει ποτέ σπορ ανάρτηση σε άλλο αμάξι) , αν με το καλό τα βάλω τι κερδίζω έναντι πχ των sachs??? Κατανοώ πως είναι η μέρα με την νύχτα το ένα από το άλλο απλά καθαρά σε θέμα διάρκειας στο χρόνο - χιλιόμετρα... Το ρωτάω αυτό γιατί μου είπε ένας πως με τα β6 βγάζεις 180 με 200κ χιλιόμετρα (χωρίς επισκευή)... Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι 100% σίγουρο πως τελικά συμφέρει να βάλεις β6. Και κάτι ακόμα που σκέφτομαι είναι πως αν δεν είσαι άνθρωπος που πάει με 200χιλ στην εθνική και ταυτόχρονα ζεις σε μία πόλη που ανά 10 μέτρα έχει λακούβες τι κάνεις???... Βάζεις β6 ή πάς σε sachs για καλύτερη απορρόφηση κραδασμών???

Αυτό που είπα περί διάρκειας (αν ισχύει και δεν τρόλαρε) το υπολογίζω με απλό τρόπο 550 ευρώ η β6 για 180κ

                                                                                                                                                             250 ευρώ η sachs για 90κ  χ 2 αλλαγές για να φτάσεις τις 180κ = 500ευρώ

Σκέφτομαι κάτι λάθος ???  Για να ακούσω γνώμες.

Φιλικά Γιάννης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο team... Έχω μία ερώτηση - απορία σχετικά με τα b6 ( δεν έχω βάλει ποτέ σπορ ανάρτηση σε άλλο αμάξι) , αν με το καλό τα βάλω τι κερδίζω έναντι πχ των sachs??? Κατανοώ πως είναι η μέρα με την νύχτα το ένα από το άλλο απλά καθαρά σε θέμα διάρκειας στο χρόνο - χιλιόμετρα... Το ρωτάω αυτό γιατί μου είπε ένας πως με τα β6 βγάζεις 180 με 200κ χιλιόμετρα (χωρίς επισκευή)... Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι 100% σίγουρο πως τελικά συμφέρει να βάλεις β6. Και κάτι ακόμα που σκέφτομαι είναι πως αν δεν είσαι άνθρωπος που πάει με 200χιλ στην εθνική και ταυτόχρονα ζεις σε μία πόλη που ανά 10 μέτρα έχει λακούβες τι κάνεις???... Βάζεις β6 ή πάς σε sachs για καλύτερη απορρόφηση κραδασμών???
Αυτό που είπα περί διάρκειας (αν ισχύει και δεν τρόλαρε) το υπολογίζω με απλό τρόπο 550 ευρώ η β6 για 180κ
                                                                                                                                                             250 ευρώ η sachs για 90κ  χ 2 αλλαγές για να φτάσεις τις 180κ = 500ευρώ
Σκέφτομαι κάτι λάθος ???  Για να ακούσω γνώμες.
Φιλικά Γιάννης.


Αν εισαι σε περιοχη με λακουβες και χαλια δρομους , βαλε ξανα εργοστασιακα τιποτα αλλο.
Αφου δεν το κυνηγας κιολας το αμαξι μην το πολυ ψαχνεις μενα 200αρι και 70 εργατικα τελειωσες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , RAF JOHN said:

Καλησπέρα στο team... Έχω μία ερώτηση - απορία σχετικά με τα b6 ( δεν έχω βάλει ποτέ σπορ ανάρτηση σε άλλο αμάξι) , αν με το καλό τα βάλω τι κερδίζω έναντι πχ των sachs??? Κατανοώ πως είναι η μέρα με την νύχτα το ένα από το άλλο απλά καθαρά σε θέμα διάρκειας στο χρόνο - χιλιόμετρα... Το ρωτάω αυτό γιατί μου είπε ένας πως με τα β6 βγάζεις 180 με 200κ χιλιόμετρα (χωρίς επισκευή)... Αν ισχύει κάτι τέτοιο είναι 100% σίγουρο πως τελικά συμφέρει να βάλεις β6. Και κάτι ακόμα που σκέφτομαι είναι πως αν δεν είσαι άνθρωπος που πάει με 200χιλ στην εθνική και ταυτόχρονα ζεις σε μία πόλη που ανά 10 μέτρα έχει λακούβες τι κάνεις???... Βάζεις β6 ή πάς σε sachs για καλύτερη απορρόφηση κραδασμών???

Αυτό που είπα περί διάρκειας (αν ισχύει και δεν τρόλαρε) το υπολογίζω με απλό τρόπο 550 ευρώ η β6 για 180κ

                                                                                                                                                             250 ευρώ η sachs για 90κ  χ 2 αλλαγές για να φτάσεις τις 180κ = 500ευρώ

Σκέφτομαι κάτι λάθος ???  Για να ακούσω γνώμες.

Φιλικά Γιάννης.

 

16 hours ago , RAF JOHN said:

Αυτό για τα 180κ που και καλά βγάζουν τα b6 ισχύει ???

Τα εργοστασιακά (sachs) πέφτουν στις 30Κ, στα Bilstein b6/b8 μετά τις 120Κ καταλαβαίνεις μικρή φθορά. Στις 100,000 κάνεις μια επισκευή και είσαι έτοιμος.

 

ΑΝ όμως, λαμβάνεις υπόψη λακούβες και λοιπά βάλε τα sachs και μην το ψυρίζεις. Τα sprint, με μικρή ταχύτητα στις εγκάρσιες ανωμαλίες έχουν λιγάκι τη δυσκολία τους, καμία σχέση φυσικά με εργοστασιακές που περνάς χαλί από πάνω. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ανάγκες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ αμορτισέρ.

Στην αλλαγή θα χρειαστείς κατόπιν ελέγχου αλλαγή σε topmount, ρουλεμάν,βάσεις. Μην τα αμελήσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα τα βάλω κάτω και θα αποφασίσω Νίκο βέβαια αν βάλω β6 δεν θα βάλω τα sprint αλλά τα σπορ. Μέχρι τέλος του μήνα θα μπούνε και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , RAF JOHN said:

Θα τα βάλω κάτω και θα αποφασίσω Νίκο βέβαια αν βάλω β6 δεν θα βάλω τα sprint αλλά τα σπορ. Μέχρι τέλος του μήνα θα μπούνε και θα σας πω.

B6 = Sport

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.... Μετά από πάρα πολύ ψάξιμο πάνω στα αμορτισέρ αγόρασα - παρέλαβα σήμερα τα β6 σπορ... Αρχικά ήμουν αρνητικός λόγο κόστους και ήθελα να πάω στα γνωστά sachs αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι βγάζει μόνο έναν τύπο για τα πασσατ. Σκέφτηκα την λύση που δίνει η kyb με τα ultra sr απλά δεν βρήκα καμία πληροφορία και έτσι λέω άστο να πάει να γ@@@@@@ ας βάλω τα β6 που είναι και δοκιμασμένα... Εμένα κανονικά επειδή είναι η σπορ έκδοση η bilstein έδινε τα B8 sprint αλλά δεν τα επέλεξα.

 Πάμε τώρα στις τιμές αγορά τετράδα με εγγύηση αντικατάστασης και όχι ανακατασκευής 600 ευρώ μαζί πήρα και ένα σετ από ενισχυμένα top mount 50 ευρώ  http://prntscr.com/diufc9

Η εργασία είναι στα 60 ευρώ (ακριβή για την Λαμία αλλά τη να κάνεις αν πας αντιπροσωπία θες 100 ευρώ με την έκπτωση)

 

 

Edited by RAF JOHN
Link to comment
Share on other sites

Και σήμερα μπήκαν http://prntscr.com/dj8umc

1η παρατήρηση αν και είναι πολύ νωρίς δεν υπάρχει λόγος να κυκλοφορούν άλλα αμορτισέρ εκτός από τα β6 ....χαχαχαχαχαχαχα:sword::thumbsu::yahoo:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά... Μία παρατήρηση ακόμα για τα β6 είναι πως από την ημέρα που τα έβαλα το αυτοκίνητο πήρε λίγο ύψος το οποίο δεν το κατάλαβα με το μάτι, απλά δεν μπορούσα με τα προηγούμενα να μπω με δεύτερο άτομο στο γκαράζ (έβρισκε)  ενώ τώρα μπορώ. Θα το δοκιμάσω και μετά της εορτές γιατί λίγο το χοιρινό λίγο τα κρασιά λίγο τα μελομακάρονα κάτι πήραμε.χαχαχαχαχα :stuff::lolu:

Link to comment
Share on other sites

Λογικό το αποτέλεσμα και μια πολύ καλή επιλογή για μαμά ελατήρια! Εντυπώσεις στο δρόμο;


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , SkyNet said:

Λογικό το αποτέλεσμα και μια πολύ καλή επιλογή για μαμά ελατήρια! Εντυπώσεις στο δρόμο;


Sent from my iPad using Tapatalk

Κοίτα να δεις αν και δεν είχα πότε εμπειρία από σπορ ανάρτηση μου αρέσει πάρα πολύ... Η αλήθεια είναι ότι στην εθνική και σε στροφές είναι τρένο αλλά με χαρακτηριστικά λίμουζινας (δεν έχει χάσει δηλαδή από άνεση)... Ο φόβος μου ήταν για μέσα στην πόλη γιατί κυκλοφορώ μέσα στην Λαμία και έχουμε @@@@@δρομους αλλά και πάλι είναι άνετο - ανεκτό σε ανωμαλίες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2016 at 6:05 ΜΜ, RAF JOHN said:

. Το ρωτάω αυτό γιατί μου είπε ένας πως με τα β6 βγάζεις 180 με 200κ χιλιόμετρα (χωρίς επισκευή)...  Για να ακούσω γνώμες.

Φιλικά Γιάννης.

σε 2 αυτοκινητα που τα εβαλα στα 100.000χλμ  ειχανε φαει τα ψομια τους κατα 40%.

Αν ο δρομος εχει λακουβες και σαμαρακια οπως μεσα σε πολη,τοτε με τιποτα δεν θα αντεξουνε 100.000χλ.

 

Και στα 2 αμαξια που τα εβαλα το εμπρος μερος πειρε κανενα ποντο υψος.Γιατι δεν γνωριζω,

Link to comment
Share on other sites

Λογικό αν τα προηγούμενα αμορτισέρ είχαν τελειώσει. Θα είχαν καθίσει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , SkyNet said:

Λογικό αν τα προηγούμενα αμορτισέρ είχαν τελειώσει. Θα είχαν καθίσει


Sent from my iPhone using Tapatalk

στο πρωτο αυτοκινητο τα εβαλα οταν ειχε το αμαξι 12.000χλμ και στο δευτερο οταν το κοντερ εγραψε 20.000χλμ.Και στα 2 το εμπρος μερος πειρε κανενα ποντο σε υψος.

Σε οπελ αστρα G 1,4 ενος φιλου μου (σε εκεινο ειναι χοντρομπουκαλο το κιτρινο sport) εγινε παλι το ιδιο και ακομα πιο εντονο αφου και με το ματι μπορουσες να καταλαβεις οτι η μουρη εκανε σουζα

Απο κρατημα ομως ειναι κορυφη αυτο το αμορτισερ και δεν ειναι τοσο σκληρο οσο λενε,απλα ειναι πιο σφυχτο χωρις να κουραζει.Στην εθνικη το αμαξι το κανει στις στροφες τραινο.

 

Σε ενα BMW E 36 κουπε που εβαλα πριν απο 10 χρονια τα κιτρινα χοντρομπουκαλα sprint με ελατηρια HR πρωτο σταδιο χαμηλωματος,εκανα 75.000χλμ και ενιωσα οτι τα αμορτισερ ειχανε μια πολυ ελαφρια πτωση στην αποδοση.Υπολογιζω οτι θα μπορουσα να κανω ακομα τοσα πριν παω για επισκευη .Βεβαια το 80% των χλμ τα εκανα σε ταξιδι οποτε δεν τα κουραζα με λακουβες σαμαρακια  κτλ.Γενικα ειναι κορυφη αυτη η αναρτηση αν και ποναει λιγακι η τιμη τους.....

 

καλα χλμ και παντα ασφαλη στον φιλο μας ,ευχομαι να το χαρει το αμαξι του αφου εχει μεταμορφωθει με την επιλογη αυτων των αμορτισερ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, ως ευτυχης κατοχος ενος Passat b6 1,6fsi απο το 2006, εφτασε η στιγμη μετα απο κατι παραπανω απο 300.000χμ να αλλαξω τα αμορτιςερ αφου τα εργοστασιακα αρχιςαν λιγο να κουνάνε. Πιστευω ενα χρονο ακομα την βγαζει αλλα θελω να ξερω προς τα που να κοιταω για καινουρια! Ακουω ως καλυτερα για το συγκεκριμενο τα bilstein b6 sport. Φυσικα ακουω και αλλα οπως koni και αλλα αλλα θελω γνωμες για το ποια ειναι τα καλυτερα. Σκεφτομαι μαζι με αυτα να αλλαξω και τα ελατηρια καθως και αυτα δεν εχουν αλλαχτει. Υπαρχει καποιος καλος συνδυασμος, ωστε να οδηγειται σωστα και να μην κοπαναει? Για χαμηλωμα δεν εχω προβλημα αρκει να ΜΗΝ κοπαναει. Φυσικα το προσεχω στις λακουβες αλλα μεσα σε φυσικα ορια! Ευχαριστω προκαταβολικα!

Ποια τιμή θεωρείται λογική μαζί με τα περαστικά;

Ειμαι Θεσσαλονίκη όποτε κάποια γνώμη για κάποιον που να τα αλλάζει δεκτή!

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Γεια σας, ως ευτυχης κατοχος ενος Passat b6 1,6fsi απο το 2006, εφτασε η στιγμη μετα απο κατι παραπανω απο 300.000χμ να αλλαξω τα αμορτιςερ αφου τα εργοστασιακα αρχιςαν λιγο να κουνάνε. Πιστευω ενα χρονο ακομα την βγαζει αλλα θελω να ξερω προς τα που να κοιταω για καινουρια! Ακουω ως καλυτερα για το συγκεκριμενο τα bilstein b6 sport. Φυσικα ακουω και αλλα οπως koni και αλλα αλλα θελω γνωμες για το ποια ειναι τα καλυτερα. Σκεφτομαι μαζι με αυτα να αλλαξω και τα ελατηρια καθως και αυτα δεν εχουν αλλαχτει. Υπαρχει καποιος καλος συνδυασμος, ωστε να οδηγειται σωστα και να μην κοπαναει? Για χαμηλωμα δεν εχω προβλημα αρκει να ΜΗΝ κοπαναει. Φυσικα το προσεχω στις λακουβες αλλα μεσα σε φυσικα ορια! Ευχαριστω προκαταβολικα!

Ποια τιμή θεωρείται λογική μαζί με τα περαστικά;

Ειμαι Θεσσαλονίκη όποτε κάποια γνώμη για κάποιον που να τα αλλάζει δεκτή!

Μετέφερα το θέμα εδώ επειδή φοράς όμοια αμορτισέρ... Οπότε ότι απορία και να έχεις γράφεις εδώ.... Στο θέμα σου τώρα πώς κατάφερες με τα μαμά sachsνα κάνεις 300κ ??? Πιστεύω πως πλέον πως το κοπάνημα πάει σύννεφο έτσι ???

Link to comment
Share on other sites

@RAF JOHN, επανέφερα το θέμα για να το εντοπίσει ο @GeorgeSmirlis

Link to comment
Share on other sites

On 9 Ιανουαρίου 2017 at 4:04 ΜΜ, RAF JOHN said:

Μετέφερα το θέμα εδώ επειδή φοράς όμοια αμορτισέρ... Οπότε ότι απορία και να έχεις γράφεις εδώ.... Στο θέμα σου τώρα πώς κατάφερες με τα μαμά sachsνα κάνεις 300κ ??? Πιστεύω πως πλέον πως το κοπάνημα πάει σύννεφο έτσι ???

Ακόμα παει. Κοπανανε αλλά όχι πολυ! Απορώ και εγω! Σκυλιά βγήκαν!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.