Jump to content
kosigal

Αλλαγη αμορτισερ σε B6 1,6FSI

Recommended Posts

Τα bilstein ξεφεύγουν πολυ. Θέλουν 450-500€ μόνο τα αμορτισέρ και εγώ θέλω και ελατήρια που είναι + 150€ κοντά. Ξεφεύγουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2018 at 2:13 ΜΜ, THODORIS-GR said:

Ελατήρια γιατί αλλάζεις;;;

Η αλλαγή θα γίνει σε λιγο καιρό. Αλλάζω γιατί έχουν πάρα πολλά χλμ (350.000κοντα). Λογικά θα μπει σετ vogtland με ελατήρια χαμηλώματος 2 πόντων.

Edited by GeorgeSmirlis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα θα μπουν μονο αμορτισερ bilstein b4 4αδα. Τα Β4 ειναι ο αντικαταστατης των εργοστασιακων sachs. Οι σουστες ελεχθηκαν και ειναι μια χαρα, αν σπασουν τις αλλαζω.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωση: Η vogtland δεν φερνει πλεον 2 εκατατοστα χαμηλωμα αλλα μονο 4 κατι που δεν με ενδιαφερει καθολου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ εμε πεταμένα λεφτά τα B4. Αν θες να δεις διαφορά στην ανάρτηση σου βάλε B6.
Επίσης σουστες δεν έχει το αυτοκίνητο προφανώς εννοείς κάτι άλλο


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Xιλια συγγνωμη τα ελατηρια εννοουσα. Δεν ξερω τι σκεφτομουν οταν τα εγραφα. Οτι και να ειναι το αυτοκινητο εχει 350χιλ χλμ και μιας που δεν το τρεχω αλλα ουτε το ζοριζω θα βαλω τα οικονομικα Β4 και στην επομενη αλλαγη αν οντως αντεξει 150-200χιλ χλμ ισως βαλω τα Β6

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , GeorgeSmirlis said:

Xιλια συγγνωμη τα ελατηρια εννοουσα. Δεν ξερω τι σκεφτομουν οταν τα εγραφα. Οτι και να ειναι το αυτοκινητο εχει 350χιλ χλμ και μιας που δεν το τρεχω αλλα ουτε το ζοριζω θα βαλω τα οικονομικα Β4 και στην επομενη αλλαγη αν οντως αντεξει 150-200χιλ χλμ ισως βαλω τα Β6

Πόσο τα βρήκες τα b4?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μήπως ξέρει κάποιος ποιόν τύπο αμορτισέρ της sachs φοράει το 3c στη sportline έκδοση;Τα Αdvantage;;

Edited by THODORIS-GR
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , THODORIS-GR said:

Καλησπέρα,μήπως ξέρει κάποιος ποιόν τύπο αμορτισέρ της sachs φοράει το 3c στη sportline έκδοση;Τα Αdvantage;;

Δεν νομίζω γιατι και σε εμένα που έχω sportline έχει sachs me μπλε επιγραφές και ετικέτα ενώ τα advantage είναι κόκκινες ετικέτες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους αλλαξα αμορτισερ. Το αμαξι πλεον φοραει bilstein b4, καθεται στο ιδιο υψος με τα εργοστασιακα και στριβει οπως πρεπει. Δυο κλειστες το εστριψα για να το δοκιμασω και τις πηρε τρενο. :yahoo:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα άλλαξα πριν 2 μήνες έβαλα τα ίδια που φόραγε εξ αρχής (sachs) μιας και ήμουνα ευχαριστημένος.Πλέον είναι  όταν το είχα πάρει καινούργιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ενημέρωση. Μετά από αλλαγή και των 4 μπροστά σινεμπλόκ αλλά και με αλλαγή ελαστικών σε Hankook Kinergy 4s (τετράδα) το αυτοκίνητο πάει άριστα! Πραγματικά καλά αμορτισέρ και σε συνδυασμό με αυτές τις δουλίτσες ήρθε και έσφιξε το μπροστινό μέρος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κ γω την ερώτηση μου,πιο πάνω αναφέρθηκε ότι τα μαμά sachs είναι διαφορετικά από του εμπορίου,γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται...Θα ζητήσεις τα ίδια που φοράει από εργοστάσιο 
Αν πας αντιπροσωπεία και το κάνεις αυτό απλά θα σε γδύσουν. Από το εμπόριο μπορεί να τα βρει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ άκουσα ότι στην αντιπροσωπεία τα ζητάνε γύρω στα 700 ευρω με τα περαστικά αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος.δεν γίνεται να είναι αλλά του εμπορίου και άλλα τα μαμα.(για τον ίδιο τύπο παντα).

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!
Μετά από 160.000 χλμ ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ στο αυτοκίνητο (b6 1.6fsi) μιας και ήδη το νιώθω να είναι αρκετά "ατσούμπαλο" όχι όμως επικίνδυνο.
Έχω αποφασίσει να βάλω αυτά που φορούσε από το εργοστάσιο και επίσης θα αλλάξω και top mount μπροστά και πίσω. Τα μπροστινά θέλουν πέταμα γιατί το ένα είναι κομμένο ενώ πιστεύω και το άλλο σε αντίστοιχη κατάσταση θα είναι. Αντίθετα τα πίσω θεωρώ ότι δεν έχουν κάποιο θεμα, ωστόσο το χαμηλό τους κόστος και η δεδομένη φθορά τους με οδηγούν στην απόφαση να τα αλλάξω και αυτά για να είναι πλήρες το αποτέλεσμα.
Έχετε κάποια παρατήρηση σε όσα σας ανέφερα; Η εμπειρία σας τι λέει;
Ευχαριστώ!


Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , theo13 said:

Γειά σας παιδιά!
Μετά από 160.000 χλμ ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ στο αυτοκίνητο (b6 1.6fsi) μιας και ήδη το νιώθω να είναι αρκετά "ατσούμπαλο" όχι όμως επικίνδυνο.
Έχω αποφασίσει να βάλω αυτά που φορούσε από το εργοστάσιο και επίσης θα αλλάξω και top mount μπροστά και πίσω. Τα μπροστινά θέλουν πέταμα γιατί το ένα είναι κομμένο ενώ πιστεύω και το άλλο σε αντίστοιχη κατάσταση θα είναι. Αντίθετα τα πίσω θεωρώ ότι δεν έχουν κάποιο θεμα, ωστόσο το χαμηλό τους κόστος και η δεδομένη φθορά τους με οδηγούν στην απόφαση να τα αλλάξω και αυτά για να είναι πλήρες το αποτέλεσμα.
Έχετε κάποια παρατήρηση σε όσα σας ανέφερα; Η εμπειρία σας τι λέει;
Ευχαριστώ!


Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συνήθως τα πίσω έχουν λίγο λιγότερο καταπόνηση ? 

Άλλα αν το κόστος για τα top mount είναι χαμηλό,  δεν βρίσκω λόγο να μην  τα αλλάξεις και να ξεμπερδεύεις...

 

Να αλλάξεις και τα bump stop.

 

Από αμορτισέρ τη σκέφτεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα πίσω έχουν λίγο λιγότερο καταπόνηση ? 
Άλλα αν το κόστος για τα top mount είναι χαμηλό,  δεν βρίσκω λόγο να μην  τα αλλάξεις και να ξεμπερδεύεις...
 
Να αλλάξεις και τα bump stop.
 
Από αμορτισέρ τη σκέφτεσαι?
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!

Εννοείται ότι θα αλλάξω και τα bump stop! Το κόστος είναι μικρό (30-40€ και για τα δύο) οπότε θα προχωρήσω έτσι.

Θα βάλω τα sachs που φορούσε από το εργοστάσιο. Δε θέλω πειράματα

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δες τα ρουλεμάν, σε κάποια είναι ξεχωριστά από τα τοπ μαουντ, άλλαξέ τα κι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δες τα ρουλεμάν, σε κάποια είναι ξεχωριστά από τα τοπ μαουντ, άλλαξέ τα κι αυτά.
Εννοείται φίλε όλα θα αλλαχτούν μαζί αυτά. Το ένα top mount έχει κοπεί οπότε αναγκαστικά και τα δύο θα αλλαχτούν και μαζί με αυτά τα ρουλεμάν. Επίσης τα bump stop. Το κόστος είναι πολύ χαμηλό και αμορτισέρ δεν αλλάζεις κάθε μέρα.

Έχει κανείς εμπειρία από τα Bilstein B4?? Μου έχουν μπει σκέψεις... Ξέρω ότι είναι παρόμοια με τα original αλλά λέω μήπως είναι καλύτερα

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.