Jump to content
elen

Golf 4 - Επισκευή Ζαντών (Μετά από τρακάρισμα)

Recommended Posts

καλημέρα,

 

Βρήκα το αμάξι μου τρακαρισμένο μεταξύ άλλων με την ζάντα κ λάστιχο κατεστραμμένα (χωρίς βέβαια αυτός που με τράκαρε να έχει αφήσει στοιχεία...)

Οι λοιπές ζημιές επισκευάστηκαν και είμαι στην αναζήτηση μεταχειρισμενης ζάντας, καθώς από το συνεργείο μου είπαν πως η επισκευή δεν είναι ασφαλής επιλογή.

Σε ένα μαγαζι με ανταλλακτικά είπαν πως βρήκαν ζάντα 16αρα,  η οποία στην φωτογραφία που είδα είναι ίδια με την δική μου . Στην περιγραφή όμως λέει πως είναι για Golf 5, ενώ το δικό μου είναι 4...

Ρώτησα στο συνεργείο και μου είπαν να ελέγξω τα καρέ και ότι λογικά ενώ είναι οπτικά ίδια δεν κάνει για το αμάξι μου.

Αν μπορεί να με συμβουλέψει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, έχω μηδενικές γνώσεις επί του θέματος και φοβάμαι πως θα πάρω κάτι το οποίο στο τέλος θα είναι άχρηστο ή και επικίνδυνο.

(Η φωτογραφία είναι της δικής μου ζάντας)


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ελένη

 

 

15970384_10154323635427852_1968725200_n.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Σωστα σε συμβουλεψαν. Το golf 4 εχει τροχους με καρε 5x100 ενω το golf 5 εχει τροχούς με καρέ 5x112.

Κατα πασα πιθανότητα θα πάρεις κάτι το οποίο θα σου είναι άχρηστο (οχι επικίνδυνο).

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

Η περιγραφή της αγγελίας που μου έστειλαν είναι αυτή, με την παρακάτω φωτογραφία:

Μάρκες/Μοντέλα:
  • Seat Leon 2006 - 2011
  • Skoda Octavia 2004 - 2008
  • Audi A3 2003 - 2008
  • Volkswagen Touran 2003 - 2006
  • Volkswagen Golf 2004 - 2008

Οταν ρώτησα για το καρέ μου έστειλαν αυτό:

6,5J x 16ET 421 J0601023AC

(δεν ξέρω καν πως ''μεταφράζεται'' αυτό)

 

 

 

 

 

5786274_0_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν βρω ζάντα για το 4, με ίδιο καρέ αλλά διαφορετική εμφανισιακά, μπορώ να την βάλω παρόλα αυτά, έτσι δεν είναι?

Συγνώμη είμαι εντελώς άσχετη...

Link to comment
Share on other sites

 Τα μοντέλα αυτά είναι μεταγενέστερα. Το καρέ τους ειναι 5x112.  Αυτό που σου 'στειλαν δεν φανερώνει το καρε, αλλα μαλλον ειναι 5x112 και δε σου κανει.

 Καλό θα είναι η ζάντα που θα βρεις να είναι ίδια με τις υπόλοιπες δηλαδή να έχει ίδια διάμετρο, ίδιο πλάτος, σιγουρα ίδιο καρέ αλλά και ιδιο όφσετ.

 Για να μην μπερδεύεσαι απλά βρες μία ιδια ζάντα. Νομίζω ότι υπάρχουν αγγελίες με τέτοιες ζαντες.

Δε χρειάζεται να ζητάς συγνώμη..

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2017 at 10:49 ΠΜ, elen said:

καλημέρα,

 

Βρήκα το αμάξι μου τρακαρισμένο μεταξύ άλλων με την ζάντα κ λάστιχο κατεστραμμένα (χωρίς βέβαια αυτός που με τράκαρε να έχει αφήσει στοιχεία...)

Οι λοιπές ζημιές επισκευάστηκαν και είμαι στην αναζήτηση μεταχειρισμενης ζάντας, καθώς από το συνεργείο μου είπαν πως η επισκευή δεν είναι ασφαλής επιλογή.

Σε ένα μαγαζι με ανταλλακτικά είπαν πως βρήκαν ζάντα 16αρα,  η οποία στην φωτογραφία που είδα είναι ίδια με την δική μου . Στην περιγραφή όμως λέει πως είναι για Golf 5, ενώ το δικό μου είναι 4...

Ρώτησα στο συνεργείο και μου είπαν να ελέγξω τα καρέ και ότι λογικά ενώ είναι οπτικά ίδια δεν κάνει για το αμάξι μου.

Αν μπορεί να με συμβουλέψει κάποιος θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, έχω μηδενικές γνώσεις επί του θέματος και φοβάμαι πως θα πάρω κάτι το οποίο στο τέλος θα είναι άχρηστο ή και επικίνδυνο.

(Η φωτογραφία είναι της δικής μου ζάντας)


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ελένη

 

 

15970384_10154323635427852_1968725200_n.jpg

Αν είσαι Αθήνα πήγαινε μια βόλτα στο Μπιλίρη, να τη δει, αν δεν έχει πάρει αφαλό επισκευάζεται χωρίς πρόβλημα.

Μετά βάλτη στον πίσω άξονα και τέλος.

Να πεις στο συνεργείο να δει το μουαγιέ και το ψαλίδι μετά το χτύπημα.

 

Για τα καρέ τώρα:

Το 4άρι φοράει 5x100, το 5άρι 5x112. Στο παρακάτω σχήμα θα καταλάβεις το καρέ.

vw--wheels-PCD-5x112.jpg

Καλά ξεμπερδέματα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.