Jump to content
Χάρης7

Προβλημα με RCD 510 και ηχεια

Recommended Posts

Πριν καποιο καιρο αλλαξα το rcd 210 σε rcd 510 στο Polo.

Σημερα στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι παρατηρησαν οτι τα πισω ηχεια δεν παιζουν.

Παιζει να χρειαζεται καποια ρυθμιση με το vag com;

Ειχα διαβασει πολλα θεματα οτι απλα βγαζεις το ενα και βαζεις το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η αντιπροσωπεία; Το rcd 210 ερχόταν μόνο με μπροστινά ηχεία.Αν τυχόν έχεις βάλει μετέπειτα εσύ πίσω,έχει ρύθμιση στο μενού για την κατανομή μπρος-πίσω του ήχου.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , marios tsi said:

Ποιά είναι η αντιπροσωπεία; Το rcd 210 ερχόταν μόνο με μπροστινά ηχεία.Αν τυχόν έχεις βάλει μετέπειτα εσύ πίσω,έχει ρύθμιση στο μενού για την κατανομή μπρος-πίσω του ήχου.

KARENTA Μαρουσι. Ειναι σιγουρο αυτο που λες οτι ειχε ηχεία μόνο μπροστά; Ρωτάω γτ ειναι η R Line εκδοση απλα ερχόταν με RCD 210.

Τα 4 ηχεια εννοει και τα δυο twitter πανω στις κολωνες;

Ξερει καποιος ποσο κοστιζουν 2 ηχεια για πισω;

Capture.PNG

Edited by Χάρης7
Link to comment
Share on other sites

Αν στον εξοπλισμό του αυτοκινήτου γράφει 4 ηχεία τότε έχει μόνο μπροστά.Αλλιώς θα έλεγε έξι.Για να το επιβεβαιώσεις έχει στις ρυθμίσεις του rcd μια ένδειξη που λέει ''fader''.Αυτό είναι για την κατανομή μπρος-πίσω του ήχου όπως είναι το balance για δεξιά-αριστερά.Αν δεν εμφανίζεται τέτοια ένδειξη λογικά δεν έχει πίσω ηχεία,εκτός και αν κάποιο καλώδιο έχει χαλαρώσει και δεν τα βλέπει.Μέχρι τώρα καταλάβαινες να έχει;

Κόστος σε περίπτωση που δεν έχεις δε γνωρίζω αλλά θα χρειάζονται και καλωδιώσεις γιατί από το εργοστάσιο δε βάζουν έτοιμες αναμονές.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , marios tsi said:

Αν στον εξοπλισμό του αυτοκινήτου γράφει 4 ηχεία τότε έχει μόνο μπροστά.Αλλιώς θα έλεγε έξι.Για να το επιβεβαιώσεις έχει στις ρυθμίσεις του rcd μια ένδειξη που λέει ''fader''.Αυτό είναι για την κατανομή μπρος-πίσω του ήχου όπως είναι το balance για δεξιά-αριστερά.Αν δεν εμφανίζεται τέτοια ένδειξη λογικά δεν έχει πίσω ηχεία,εκτός και αν κάποιο καλώδιο έχει χαλαρώσει και δεν τα βλέπει.Μέχρι τώρα καταλάβαινες να έχει;

Κόστος σε περίπτωση που δεν έχεις δε γνωρίζω αλλά θα χρειάζονται και καλωδιώσεις γιατί από το εργοστάσιο δε βάζουν έτοιμες αναμονές.

Αυτη τη στιγμη που μιλανε δεν παιζουν πισω ηχεια. Αλλα δε θυμαμαι αν ειχε η οχι απο την αρχη. Μπηκα στη διαδικασια και το ψαχνω γτ μου ειπε στην αντιπροσωπια ενας οτι το vag com του βγαζει προβλημα στα πισω ηχεια. Τον ρωταω αν ειναι καποια ρυθμιση λογου του οτι εβαλα το rcd 510 αλλα μου λεει οχι καποιο καλωδιο εχει χαλασει η εχει κοπει. Εδω μου ειπατε οτι το rcd 210 που ειχε αρχικα δεν εχει πισω ηχεια οποτε προσπαθω να δω αν οντως εχωουν θεμα τα ηχεια η αν στην αντιπροσωπεια εινα ασχετοι.

Μπορει να εμφανιζονται στο vag com αν δεν υπαρχουν;

 

To fader που γραφει στην οθονη παντως διπλα απο το balance δεν το εχει σε μενα.

Capture.PNG

Edited by Χάρης7
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ακριβώς την ίδια αλλαγή από 210 σε 510.Ούτε εμένα έχει το fader επειδή δεν είχε ηχεία και το ήξερα.Κάπου είχα διαβάσει ότι αν από rcd210 πας σε 310 ή 510,επειδή αυτά τα 2 έρχονται ρυθμισμένα για αυτοκίνητα με 6 ηχεία τότε φαίνεται αυτός ο κωδικός σφάλματος μόνο μέσω vcds.Δηλαδή αν και το κάνουν χιλιάδες άτομα εκεί έξω και δεν έχει φανεί ποτέ σφάλμα στο καντραν,με vag com φαίνεται αν έχεις 4 ηχεία.

Τώρα γιατί δεν κοίταξαν πίσω από την πηγή για το καλώδιο που είναι 10 λεπτά υπόθεση; 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , marios tsi said:

Έχω κάνει ακριβώς την ίδια αλλαγή από 210 σε 510.Ούτε εμένα έχει το fader επειδή δεν είχε ηχεία και το ήξερα.Κάπου είχα διαβάσει ότι αν από rcd210 πας σε 310 ή 510,επειδή αυτά τα 2 έρχονται ρυθμισμένα για αυτοκίνητα με 6 ηχεία τότε φαίνεται αυτός ο κωδικός σφάλματος μόνο μέσω vcds.Δηλαδή αν και το κάνουν χιλιάδες άτομα εκεί έξω και δεν έχει φανεί ποτέ σφάλμα στο καντραν,με vag com φαίνεται αν έχεις 4 ηχεία.

Τώρα γιατί δεν κοίταξαν πίσω από την πηγή για το καλώδιο που είναι 10 λεπτά υπόθεση; 

Θενξ φιλε. Αρα μαλλον μπιστολι γιατι τα ξηλωματα δε μ αρεσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το polo tsi και το ειχα αγορασει με το rcd210 οπου ειχε μονο στις μπροστα πορτες και κολονες ηχεια.Περασα καλωδιωσεις και στις πισω πορτες κ εβαλα ηχεια και αυτοματα ενεργοποιηθηκε η επιλογη fader στις ρυθμισεις.Ακομα κ οταν εβαλα το rcd310 δεν υπηρξε καποιο θεμα και δε χρειαστηκε καποια κωδικοποιηση.

Στάλθηκε από το MT11i μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.