Jump to content
BlueMotionΧάρης

Ουρανός: Plastidip ή Μεμβράνη ?

Recommended Posts

Καλησπέρα σας ! Είμαι νέο μέλος και απ ότι βλέπετε αυτό είναι το πρώτο μου Post.

Λοιπόν, έχω το Βluemotion TSI της φωτογραφίας στο γνωστό μεταλλικό μπλε.

Πριν λίγους μήνες έβαλα llumar 48% μεμβράνες στα παράθυρα και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή μου.

Απλά επειδή μου άρεσε αυτή η διχρωμία (μαύρο-μπλε) στο αμάξι θα ήθελα να επεκταθώ και να "μαυρίσω" και άλλα μέρη. 

Λέω για πίσω VW σήμα και καθρέπτες.  Ίσως και τα πλαϊνά μαρσπιέ αλλά κάτι μου λέει πως αυτό το τελευταίο δε θα ταν ωραίο.

Πιθανότατα αυτό να γίνει με Plastidip που απ'ότι βλέπω είναι πολύ της μόδας και σχετικά εύκολο και φτηνό.

Το κυρίως πρόβλημά μου είναι ότι θέλω να επεκταθώ και σε όλο τον ουρανό ! Δυστυχώς δεν έχω ηλιοροφή οπότε έχω 2 λύσεις.

1)  Να ξαναπάω στη llumar να μου βάλουν μια μεμβράνη σε όλο τον ουρανό που δε μ αρέσει και πολύ η ιδέα ενός αυτοκόλλητου εξωτερικά , εκτεθειμένο σε καιρούς,ζέστες και κουτσουλιές.

Βέβαια μου δίνει το εφέ ηλιοροφής που θέλω. Σαν παρόμοια λύση έχω δει και κάτι μεμβράνες με εφέ carbon που κυκλοφορούν.

2)  Να περάσω όλον τον ουρανό όπως είναι και αυτόν με Plastidip σε καλό μαγαζί που θα πάω και για τα υπόλοιπα που ανέφερα. Αλλά και αυτό δε ξέρω πως θα είναι.

 

Αυτά... Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε το post μου και αν έχει κανείς  την καλή διάθεση να με βοηθήσει με γνώμες για το τι να κάνω , θα το εκτιμούσα !

 

 

Edited by BlueMotionΧάρης
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις όλο τον ουρανό με αυτοκόλλητο μαύρο 3Μ. Είναι από τα πιο ποιοτικά αν όχι το ποιοτικότερο, το έχω σχεδόν 6 χρόνια κ μόνο αράχνες έχει από το πλύσιμο, βέβαια το παρκάρω σε γκαράζ οπότε ίσως κ γι' αυτό δεν έχει ξεθωριάσει.

front_right.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ που απάντησες !

Δυστυχώς δε το έχω πια στο garage μου γιατί άλλαξε το ποιο είναι το καλύτερο αμάξι στην οικογένεια και με πετάξανε έξω  :angry2: 

Οπότε πολύ φοβάμαι ότι το αυτοκόλλητο είναι μια λύση με  πιο πολύ ρίσκο και ημερομηνία λήξης. Άσε που όταν αναγκαστώ να το βγάλω δε ξέρω τι χρώμα μπλε θα δω από κάτω.

Βέβαια αν εσύ το έχεις 6 χρόνια χωρίς θέμα (σε γκαράζ πάντα) τότε αυτά είναι όντως πολλά χρόνια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

βαλτο.και ωραιο θα ειναι και προβληματα δεν θα εχεις μετα.

ασε που προστατευεις τον ουρανο σου απο κουτσουλιες

βαλε καμια φωτο να δουμε το οχημα

Edited by DubbeR_ChRoniS
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ από κουτσουλιές το προστατεύει αλλά ποιος προστατεύει το αυτοκόλλητο χαχα  :yahoo:

Κάτι μου λέει πιο εύκολα θα αφήσει σημάδι στο αυτοκόλλητο παρά στον ουρανό .Εξάλλου πάντα τις πλένω μόλις τις δω (θα μου πεις πότε θα τις δεις είναι το θέμα).

Και όσο για τη φωτό που μου είπες ορίστε ένα κολλάζ που είχα φτιάξει όταν έβαλα τις μεμβράνες.Μη σας ξεγελάει η απόχρωση που αλλάζει.Το Instagram φταίει !

Είναι το γνωστό μεταλικό μπλε. Όχι το ηλεκτρίκ !

 

Point Blur_Oct172016_212906.jpg.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ συνονόματε !

Βρήκα κάποιες φωτός απ'το carbon αυτοκόλλητο που είπα πριν .Ωραίο μεν αλλά πολύ wild για το stock polo μου.

11951123_866408820109089_2831185966386404506_n.jpg11947410_866408906775747_2664456790142692166_n.jpg11246591_866408826775755_1865801908088784558_n.jpg

 

 

Α και κάτι άλλο.Έχω και μια αεροτομή !

Εκεί ξέρετε αν μπαίνει αυτοκόλλητο ? Αλλιώς τι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντου μπαινει αυτοκολλητο.και στην αεροτομη.παντως στον ουρανο θα ειναι πολυ ωραιο το μαυρο γυαλιστερο.σκεφτομαι κ εγω ν το κανω.ρωτησα κανα 2 στο 100αρικο μου ειπαν

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωχού. Αντικρουόμενες οι απόψεις ! Τουλάχιστον κανείς δε προτείνει τη λύση του Plastidip.

Όλοι γι αυτοκόλλητο λέτε. 

Και Chroni όταν λες ματ εννοείς σαν τις φωτός που έβαλα πριν ή κάτι άλλο ?

Το λέω γιατί το αμάχι έχει ήδη κάτι μαύρα γιαλιστερά πλαστικά στις πίσω κολόνες (κάτω απ την αεροτομούλα) και η μπροστινή πάνω "γρίλια" είναι και αυτή μαύρη πλαστική. Οπότε άμα βάλω κάτι ματ / carbon etc σε οροφή , αναγκαστικά θα πρέπει να τα περάσω και όλα αυτά.

Edited by BlueMotionΧάρης
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την αεροτομή την έχω περάσει κ με μεμβράνη για να κρατάει καλύτερα κ για να δένει συνολικά. Αλλά εκεί είναι λίγο πιο ευπαθής η μεμβράνη κ επειδή ίσως έχει πιο πολλές καμπύλες τεντώνεται πιο πολύ κ σε κάποια σημεία μου έχει ψιλοξεκολλήσει. Οπότε δεν θα σου συνιστούσα να περάσεις την αεροτομή. Επίσης το χρώμα που θα βάλεις να δένει με τα υπόλοιπα σημεία, κ εμένα οι καθρέπτες είναι μαύροι γυαλιστεροί οπότε έβαλα μαύρο γυαλιστερό για να δέσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εσένα τουλάχιστον ήταν μαύρη απ την αρχή . Εμένα είναι μπλε. Και δε γίνεται να μη τη περάσω τπτ. Θα είναι μπροστά ο ουρανός  μαύρος και ο από πίσω θα το βλέπει μπλε χαχα.

Γι αυτό έλεγα εγώ εκει το πλαστικό σπρέι.  Να μην έχεις θέματα με ξεκολλήματα αραχνιάσματα και τα σχετικά. Αλλά χάνεις σε εμφάνιση σίγουρα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις πάντως ότι διχρωμία δηλαδή άλλο χρώμα ουρανός άλλο αεροτομή, είναι και αυτό ένα στυλ που φοριέται, συνήθως το συναντάς στα λευκά βέβαια. Αλλά και μένα μου αρέσει περισσότερο στο ίδιο χρώμα να είναι και η αεροτομή. Απλά σου λέω ότι και το άλλο είναι ένα στυλ που το συναντάς, σε κάποια αμάξια δένει ωραία. Για ότι δεν είσαι σίγουρος μια δοκιμή στο photoshop βοηθάει. Το matte ποτέ δεν μου άρεσε σε αμάξι. Μόνο gloss και carbon, και το δεύτερο με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πού ξέρεις ότι έχω καγκουρώ? Κοίτα έτσι πάω δουλειά και το δένω απ' έξω, αλλά πώς κατάλαβες ότι είναι το δικό μου?

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2017 at 7:09 ΜΜ, BlueMotionΧάρης said:

Ναι αλλά εσένα τουλάχιστον ήταν μαύρη απ την αρχή . Εμένα είναι μπλε. Και δε γίνεται να μη τη περάσω τπτ. Θα είναι μπροστά ο ουρανός  μαύρος και ο από πίσω θα το βλέπει μπλε χαχα.

Γι αυτό έλεγα εγώ εκει το πλαστικό σπρέι.  Να μην έχεις θέματα με ξεκολλήματα αραχνιάσματα και τα σχετικά. Αλλά χάνεις σε εμφάνιση σίγουρα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

Aftermarket είναι η αεροτομή μου, je design. Ήρθε άβαφη κ την έβαψα μαύρη. Τώρα το αυτοκόλλητο το έβαλα απλά για να πιάσει καλύτερα κ για να δέσει ακριβώς η απόχρωση, δεν ήταν απαραίτητο. Οπότε σκέψου κ για βαφή στην αεροτομή. Δυστυχώς για το πλαστικό σπρέι δεν έχω καθόλου εμπειρία ούτε από γνωστούς κ δεν ξέρω πόσο αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

Α με συγχωρείς. Νόμιζα  ότι έτσι την είχε κανονικά. Πως τα κατάφερες και φαίνεται τόσο stock :huh:

Τέλος πάντων περιμένω μια απάντηση  από ένα μαγαζί στο Ψυχικό που κάνει όλα όσα μ ενδιαφέρουν να μου πουν την πρότασή τους και ένα κόστος για όλα αυτά.

θα σας ενημερώσω.  

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2017 at 7:56 ΜΜ, queen said:

Μπορείς να περάσεις όλο τον ουρανό με αυτοκόλλητο μαύρο 3Μ. Είναι από τα πιο ποιοτικά αν όχι το ποιοτικότερο, το έχω σχεδόν 6 χρόνια κ μόνο αράχνες έχει από το πλύσιμο, βέβαια το παρκάρω σε γκαράζ οπότε ίσως κ γι' αυτό δεν έχει ξεθωριάσει.

front_right.jpg

Πολύ ωραίο το ibiza!Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα...Έχω κι εγώ γυαλιστερό αυτοκόλλητο στο Polo μου αλλά από ποιότητα,και αυτοκόλλητου αλλά και δουλειάς(γύρω από την κεραία δεν μ άρεσε καθόλου η εφαρμογή) δεν λέει και πολλά οπότε θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο... Είναι εύκολο να μου πεις που πέρασες την μεμβράνη στον ουρανό και τιμή? (αν θες και pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)...

Thank you :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ένας που μίλησα σήμερα μου είπε οτι πρέπει να βγει η κεραία ! Ανοίγεις λέει το πορτ παγκαζ και έχει κάτι καλώδια εκεί και κάπως θα φτάσει στην κεραία χωρίς να στραβώσει τη ταπετσαρία πάντα. Ιδέα δεν έχω να σου πω πως.

Με τρόμαξε πάντως. Δε το είχα υπολογίσει αυτό

Edited by BlueMotionΧάρης
Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι.παλια δε την εβγαζαν αλλα ειδαν οτι τσακιζε σε αυτο το σημειο η μεμβρανη και υστερα την αφαιρουσαν τη κεραια για να γινει σωστα η δουλεια.να σου πω την αληθεια το φοβαμαι και εγω το βαλε βγαλε της κεραιας.

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Kostas Pak said:

Πολύ ωραίο το ibiza!Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα...Έχω κι εγώ γυαλιστερό αυτοκόλλητο στο Polo μου αλλά από ποιότητα,και αυτοκόλλητου αλλά και δουλειάς(γύρω από την κεραία δεν μ άρεσε καθόλου η εφαρμογή) δεν λέει και πολλά οπότε θέλω να πάω σε κάτι καλύτερο... Είναι εύκολο να μου πεις που πέρασες την μεμβράνη στον ουρανό και τιμή? (αν θες και pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)...

Thank you :)

Ευχαριστώ πολύ, επίσης!

Η μεμβράνη είναι της 3m, τότε είχα πάρει τηλέφωνο την μαμά εταιρεία για να βρω το πιο κοντινό μου υποκατάστημα. Πλέον βλέπω πως στο site τους υπάρχει αναρτημένη η λίστα με τους αντιπροσώπους ανά περιοχή. Δες εδώ:  http://solutions.3mhellas.gr/wps/portal/3M/el_GR/AutoFilms/Home/WheretoBuy/FindaDealer/?PC_Z7_RJH9U5230OM3C0I2H2ASA608N2000000_assetId=1273656449909

Τότε (2011) είχα δώσει 100 ευρώ για τον ουρανό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2017 at 7:56 ΜΜ, BlueMotionΧάρης said:

Εμένα ένας που μίλησα σήμερα μου είπε οτι πρέπει να βγει η κεραία ! Ανοίγεις λέει το πορτ παγκαζ και έχει κάτι καλώδια εκεί και κάπως θα φτάσει στην κεραία χωρίς να στραβώσει τη ταπετσαρία πάντα. Ιδέα δεν έχω να σου πω πως.

Με τρόμαξε πάντως. Δε το είχα υπολογίσει αυτό

Καλησπέρα σε όλους,

Διάβασα όλα το μηνύμτα του θέματος και αντιλαμβάνομαι ότι έχει γίνει μια καλή έρευνα αγοράς. Με ενδιαφέρει να βάλω μεμβράνες στα μπροστά τζάμια και να μου πετύχουν το ίδιο χρώμα ακριβώς με αυτό της μαμάς που έχει στα πίσω καθώς και να βάλω ένα μεταλλικό ασημί (μάλλον δε βλέπω άλλη λύση) αυτοκόλλητο επάνω στο πλαστικό μπροστά στον προφυλακτήρα κατά μήκος για να δέσει με τη μάσκα. Γίνονται και τα δύο στο ίδιο μαγαζί ή ο καθένας είναι στον τομέα του; Εάν μπορείτε να μου δώσετε μία βοήθεια. Δε με νοιάζει που θα είναι το μαγαζί..δε θα πάω με τα πόδια (γκρρ). 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σίγουρα υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν και τα 2 ..Και μεμβράνες τζαμιών δηλαδή και αυτοκόλλητα.

Αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος τι εννοείς με το "" ασημί αυτοκόλλητο επάνω στο πλαστικό μπροστά στον προφυλακτήρα κατά μήκος για να δέσει με τη μάσκα" αλλά μπορεί να υπάρχουν και άλλες λύσεις γι αυτό.

Τώρα για συγκεκριμένα μαγαζιά  δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμα γιατί ψάχνω που να πάω και γω για τη δουλειά που θέλω

(ένας μου ζήτησε 270 ευρώ σήμερα οέο ! :o)

 Και σίγουρα δε μπορώ να σου πω εδώ . Σου στέλνω pm με όσα ξέρω.

Edited by BlueMotionΧάρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/19/2017 at 7:56 PM, queen said:

Μπορείς να περάσεις όλο τον ουρανό με αυτοκόλλητο μαύρο 3Μ. Είναι από τα πιο ποιοτικά αν όχι το ποιοτικότερο, το έχω σχεδόν 6 χρόνια κ μόνο αράχνες έχει από το πλύσιμο, βέβαια το παρκάρω σε γκαράζ οπότε ίσως κ γι' αυτό δεν έχει ξεθωριάσει.

http://i892.photobucket.com/albums/ac130/queen1310/General/Cupra/front_right.jpg

Καλησπερα Queen  ποσο σου κόστισε ? Πόσο κόστισε η μεμβρανη και ποσο η εργασία? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.