Jump to content
astrapcian

Passat b6 πρόβλημα με το ξεκλείδωμα

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω ένα πρόβλημα με το passat μου και δεν ξέρω σίγουρα τι φταίει. Όταν κλειδώνω το αυτοκίνητο όλες οι πόρτες κλειδώνουν κανονικα, όταν όμως πάω να το ξεκλειδώσω όλες ξεκλειδώνουν εκτώς από του οδηγού. Για να ξεκλειδώσει χρειάζεται κλείδωμα ξεκλείδωμα δύο ή και τρεις φορές. Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;;

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω τι είναι ή τι μπορεί να είναι αλλά αυτό που δούλεψε σε εμάς ήταν να βγάλω το πλαστικό κλειδάκι από το υπόλοιπο κλειδί και να το βάλω σε βαζελίνη και μετά στην κλειδαριά 4-5 φορές.Επίσης κάθε φορά κάνε ότι κλειδώνεις-ξεκλειδώνεις με το πλαστικό αυτό κλειδάκι και βλέπεις αν θα φτιάξει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Το δοκίμασα και δεν πέτυχε... Κάτι άλλο ;;

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Link to comment
Share on other sites

Πας σε έναν ηλεκτρολόγο να το τσεκάρει.... Λογικά θα λύσει τον καπλαμά της πόρτας που έχει πρόβλημά και θα εντοπίσει το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα. Τράβηξα τον εξωτερικό μοχλό και έβαλα σπρεει λιθίου μέσα στο κενό και όλα οκ.. δεν ξέρω πού ακριβώς πήγε το σπρέι αλλά δουλειά έκανε..

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Πρόβλημα νούμερο 2. Τα μπροστινά παράθυρα όταν τα ανοίγω στο αυτόματο κατέβουν κανονικά αλλά όταν πάω να τα κλείσω στο αυτόματο κατέβουν αντί να ανέβουν. Μόνο στην πρώτη σκάλα ανεβαινουν. Λέτε να φταίει ο διακόπτης;; Βρικα στο ebay με μικρό κοστος. Αξίζει να το δοκιμάσω;; Έχει πάρει κανείς από ebay;;

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Link to comment
Share on other sites

Άρα κοντά έπεσα :lol: .

Για τα παράθυρα κάνε το παρακάτω:https://www.youtube.com/watch?v=37dnXOQS5pU

Υπάρχει και πιθανότητα να έχει μαζευτεί σκόνη στα λάστιχα και καθώς βρίσκει αντίσταση να νομίζει ότι είναι χέρι και να κατεβαίνει για ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Όντος έπεσες κοντά.. :) το έκανα αλλά δεν πέτυχε. Μάλλον νομίζει ότι είναι χέρι. Όταν το πατάω κάνει ένα κλικ μισό πόντο επάνω και μετά κατεβενει.. θα καθαρίσω τα λάστιχα αν δεν πετύχει να δω πως θα βγάλω τα πάνελ να λαδωσω..

Στάλθηκε από το Lenovo X2-CU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα παραθυρα μου κανει για γρυλο ή μοτερακι παραθυρου. Θελει φανοποιο ή ηλεκτρολογο να το δει.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να κλειδώσω όλο το αυτοκίνητο εκτός από το καπό προκειμένου να μείνει ανοιχτό για μερικές ώρες?

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2017 at 6:48 ΜΜ, astrapcian said:

 

Eχω ένα πρόβλημα με το passat μου και δεν ξέρω σίγουρα τι φταίει. Όταν κλειδώνω το αυτοκίνητο όλες οι πόρτες κλειδώνουν κανονικα, όταν όμως πάω να το ξεκλειδώσω όλες ξεκλειδώνουν εκτώς από του οδηγού. Για να ξεκλειδώσει χρειάζεται κλείδωμα ξεκλείδωμα δύο ή και τρεις φορές. Καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω;;

 

 

 

On 23/1/2017 at 6:29 ΜΜ, astrapcian said:

Τελικά λύθηκε το πρόβλημα. Τράβηξα τον εξωτερικό μοχλό και έβαλα σπρεει λιθίου μέσα στο κενό και όλα οκ.. δεν ξέρω πού ακριβώς πήγε το σπρέι αλλά δουλειά έκανε.. emoji39.png

 

 

Τελικά αυτή είναι η απάντηση ? Το αντιμετώπισε κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα ( που αντιμετωπίζω τώρα και εγώ ) και το έλυσε με αυτόν ή άλλο τρόπο ?

 

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειχα παρομοια εμπειρια. Ξεκλειδωνα και εμενε κλειδωμενη μονο η πορτα του συνοδηγου. Απο εξω δεν ανοιγε αλλα απο μεσα κανονικα. Ετσι την ανοιξα απο μεσα και την εκλεισα με αρκετη δυναμη (κουνηθηκε ολοο το αυτοκινητο) και ξεκολλησε. Αυτο 2 χρονια πριν καιι μεχρι τωρα ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

 
Τελικά αυτή είναι η απάντηση ? Το αντιμετώπισε κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα ( που αντιμετωπίζω τώρα και εγώ ) και το έλυσε με αυτόν ή άλλο τρόπο ?
 
Ευχαριστώ .
Εγώ έτσι το έλυσα... Πότε ξανά δεν είχα πρόβλημα

Στάλθηκε από το EVA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2017 at 12:25 ΜΜ, GeorgeSmirlis said:

Προσωπικα ειχα παρομοια εμπειρια. Ξεκλειδωνα και εμενε κλειδωμενη μονο η πορτα του συνοδηγου. Απο εξω δεν ανοιγε αλλα απο μεσα κανονικα. Ετσι την ανοιξα απο μεσα και την εκλεισα με αρκετη δυναμη (κουνηθηκε ολοο το αυτοκινητο) και ξεκολλησε. Αυτο 2 χρονια πριν καιι μεχρι τωρα ολα καλα.

κλαιω :p στη χειροτερη με κλωτσια :P

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , passatfsi said:

κλαιω :p στη χειροτερη με κλωτσια :P

Γ@μησε τα:p, μπα όχι κλωτσιά θα βαθουλωσει, θα γρατσουνιστει και θα κλαίω

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά 2 χρόνια μετά το πρόβλημα επανήλθε δριμύτερο. Μετά από συνεχείς και επίμονους ψεκασμούς στην κλειδαριά ( είτε στο πλάι είτε στην κρυφή υποδοχή του κλειδιού στο εξωτερικό μέρος της πόρτας ) όπου δεν παρουσιάστηκε βελτίωση αναγκάστηκα να πάω στην επιλογή της νέας ( μαγνητικής ) κλειδαριάς. Στις δύο ημέρες που έκανα μια συλλογή πληροφοριών σε διάφορα ηλεκτροτεχνία της περιοχής μου "έπεσα" πάνω σε ένα Octavia και σε ένα Golf ( όμιλος ? ) με το ίδιο πρόβλημα.

 

Έβαλα καινούργια ιμιτασιόν κλειδαριά : 75 + 25 εργατικά.

 

Μου είπαν να ετοιμάζομαι για ιμάντα παραθύρου ... την ίδια στιγμή μπήκε ένα Octavia με πρόβλημα στο πίσω αριστερά παράθυρο !!!

 

Βρίσαμε "εν χωρώ" τους Γερμανούς και ευχηθήκαμε καλό ΣΚ.  

Edited by Devote
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.