Jump to content
makis135

λαμπες led αλλαγη

Recommended Posts

Είναι πανεύκολο !!! Απλά βγάλε τα φώτα και ξεκουμπώνεις την βάση στρίβοντας αριστερόστροφα! (αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, εχω το Polo 6r και θελω να αλλαξω τις ψειρες διπλα απο τα φωτα πορειας. Υπαρχη κανενας οδηγός

η βιντεο κατι να βοηθάει? Ευχαριστώ

Χωρίς να θέλω να σε θίξω αλλά γιατί δεν διαβάζεις το manual; :sorry:

Το manual αυτές τις διαδικασίες τις εξηγεί πολύ καλά.

Δεν είναι και καμιά τρελή μετατροπή που να χρειάζεται καινούριο θέμα στο forum..

Αν το διαβάσεις και κολλήσεις σε κάποιο σημείο ρωτάς μετά..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε θίξω αλλά γιατί δεν διαβάζεις το manual; :sorry:

Το manual αυτές τις διαδικασίες τις εξηγεί πολύ καλά.

Δεν είναι και καμιά τρελή μετατροπή που να χρειάζεται καινούριο θέμα στο forum..

Αν το διαβάσεις και κολλήσεις σε κάποιο σημείο ρωτάς μετά..

Iσως να σου φαίνοντε γελοια εσενα αλλα εγω δυσκολεύτηκα αρκετα και δεν καταφερα τιποτα. . .

διαβασα το manual και μου λεει να ξεβιδωσω δυο βιδες και να βγαλω το φαναρι και τις ξεβιδωσα αλλα το φαναρι δεν βγαινει με

τιποτα. . . και πηγα να το βγάλω με την φορα που μου διχνει αλλα τιποτα σαν να το κραταει κατι απο κατω. . .τι κανω λαθος?

πρεπει να βγαλω και τιποτα αλλο που δεν λεει το manual?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πανεύκολο !!! Απλά βγάλε τα φώτα και ξεκουμπώνεις την βάση στρίβοντας αριστερόστροφα! (αν θυμάμαι καλά)

Καλησπέρα παιδιά.Φίλε TSOLIA διάβασα σε άλλο ποστ ότι άλλαξες τα φώτα ημέρας σε LED.Επειδή ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω και γω ήθελα να σε ρωτήσω αν σου έβγαλαν ένδειξη lamp check η αν ήταν όλα οκ για να τα βάλω μόνος μου.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Φίλε TSOLIA διάβασα σε άλλο ποστ ότι άλλαξες τα φώτα ημέρας σε LED.Επειδή ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω και γω ήθελα να σε ρωτήσω αν σου έβγαλαν ένδειξη lamp check η αν ήταν όλα οκ για να τα βάλω μόνος μου.Ευχαριστώ

Κανένα πρόβλημα! Τα φώτα ημέρας είναι απλέ μονοπολικές λάμπες και δεν μου έβγαλαν τίποτα! Στο άλλο ποστ έχω link από που τα αγόρασα... Τις έβαλα μόνος μου χωρίς δυσκολία. Απλά βγάζεις τα καπάκια και ξεβιδώνεις δύο λάμπες σε κάθε προβολέα. Το lamp check μου βγήκε στα ομίχλης , οπότε για αυτά πήρα εξτρά αντιστάσεις ( πάλι λέω στο post απο που). Καλή επιτυχία... :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα! Τα φώτα ημέρας είναι απλέ μονοπολικές λάμπες και δεν μου έβγαλαν τίποτα! Στο άλλο ποστ έχω link από που τα αγόρασα... Τις έβαλα μόνος μου χωρίς δυσκολία. Απλά βγάζεις τα καπάκια και ξεβιδώνεις δύο λάμπες σε κάθε προβολέα. Το lamp check μου βγήκε στα ομίχλης , οπότε για αυτά πήρα εξτρά αντιστάσεις ( πάλι λέω στο post απο που). Καλή επιτυχία... :drinks:

Αυτά που πρότεινες παρήγγειλα και γω και τα αναμένω.Άντε να δούμε επιτέλους άσπρη μέρα,ή μάλλον άσπρη νύχτα. :rock: Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχθές το βράδυ γυρνώντας απο βραδινή έξοδο βλέπω ότι το δεξί Xenon δεν ανάβει καθόλου και μάλιστα δεν άναβε ούτε η λάμπα τον στροφών.

Σήμερα λοιπόν παω στην αντιπροσωπεία άπο όπου πήρα και το αμάξι το τσακαρουν και μου λένε ότι κάηκε το Xenon και επηρεάζει και τη λάμπα των στροφών.

Και έχουμε και λέμε:

1ον Για να βγει το Xenon πρέπει να αφερεθει όλο το φανάρι.

2ον Η λάμπα αυτή δεν υπάρχει σε στοκ παρα μόνο στην Κοσμοκαρ.

3ον Το κόστος της λάμπας 213€

4ον Το αμάξι μου θα παραμείνει στο συνεργειο μέχρι αύριο που θα ερθει η καινούργια λάμπα και να τοποθετηθεί.

Αν είναι δυνατόν για μια λάμπα ρε παιδιά έλεος. Που είναι οι παλιές καλές εποχές που περνάμε όμορφα και ωραία μια λάμπα απο το βενζινάδικο την έβαζες όμορφα και ωραία και τέλος.

Τώρα πρέπει να είναι συμβατή με CANBUS να ταιριάζει το ντουί κλπ...

Υ.Γ. Ευτιχως που είναι στην εγγύηση και δεν θα πληρώσω τη λάμπα.

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε θα μας τρελανεις ρε συ???σας εχω πει 100 φορες να μην πηγαινετε στην αντιπροσωπεια ειναι απατεωνες φιλ μου την ιδια λαμπα ακριβως επειδη ρωτησα εγω κανει 50 ευρω ρε συ...μηπως σε πιασανε κοτσο??μακρια απο αντιπρωσοπειες

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε θα μας τρελανεις ρε συ???σας εχω πει 100 φορες να μην πηγαινετε στην αντιπροσωπεια ειναι απατεωνες φιλ μου την ιδια λαμπα ακριβως επειδη ρωτησα εγω κανει 50 ευρω ρε συ...μηπως σε πιασανε κοτσο??μακρια απο αντιπρωσοπειες

Όπως αναφέρω και στο προηγούμενο πόστ δεν πληρωσα τη λάμπα είναι στην εγγύηση. Τώρα για τα 50€ που λες δεν την έχω βρει πουθενά τόσο.

Και το μακριά απο αντιπροσωπείες δεν θα συμφωνήσω οσο το αμάξι έχει εγγύηση και θα πηγενω εκει. Αλλιώς τι νόημα έχει.

Link to comment
Share on other sites

ναι αν ειναι στην εγγυηση να πηγανει εκει το αμαξι αμα ειναι να μην πλυρωνεις τπτ φιλαρακι αλλα οταν βγεις απο την εγγυηση μακρια απο την αντιπροσωπεια γτ εχουμε κριση και πιανουνε κοτσο παιδια και ειναι χορις νοημα να πληρωνεις τσαμπα λεφτα τοσα πολλα..εγω ρωτησα τον θειο μου που εχει ηλεκτρολογιο εδω στην αθηνα που φτιαχνω ολο μου το αμαξι μου και ρωτησε και εμαθε τιμη γυρω στα 50 ευρω κανει η λαμπα φιλε..οχι 213 που σου ειπανε εκει περα..

Link to comment
Share on other sites

βεντετας η λαμπα ειναι η PHILIPS D3S XEN ECO START 35KW 4300K αλλαξα και εγω την δικια με μια απο το Εbay στην τιμη των 30 ευρω.. ειναι λιγο διαφοερτικο το χρωμα αλλα οι κωδικοι απο πισω φαινονται σωστοι παρολα αυτα την βρηκα αυθεντικη απο την philips στην τιμη των 80 ευρω περιπου..

μια εικονα εδω http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://www.xenonplanet.com/images/uploader/Philips-D3S-XenEcoStart-Xenon-HID-Replacement-Bulb_1.jpg&imgrefurl=http://www.xenonplanet.com/philips-d3s-xenecostart-xenon-hid-replacement-bulb&h=475&w=713&sz=56&tbnid=mezsWWUJpva3SM:&tbnh=74&tbnw=111&zoom=1&usg=__sPGYrSaFqeftWVS2Z0zcooyHMuY=&docid=REczvi0CK71wRM&hl=el&sa=X&ei=7jSgUI7XKcOA4gSy74CoCw&ved=0CDgQ9QEwAw&dur=2462

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Andreasf2 αλλα τελικά απο ότι μου είπαν στην αντιπροσωπεία είχε καεί και το εγγεφαλάκι του xenon και για αυτο έκαψε τη λάμπα και επηρέαζε τη λειτουργία του φωτισμού στροφής.

Ευτυχώς το κάλυπτε η εγγύηση και δεν πλήρωσα φραγκο. Παρεμπιπτόντως μου αλλάξανε και τις 2 λαμπες xenon.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Andreasf2 αλλα τελικά απο ότι μου είπαν στην αντιπροσωπεία είχε καεί και το εγγεφαλάκι του xenon και για αυτο έκαψε τη λάμπα και επηρέαζε τη λειτουργία του φωτισμού στροφής.

Ευτυχώς το κάλυπτε η εγγύηση και δεν πλήρωσα φραγκο. Παρεμπιπτόντως μου αλλάξανε και τις 2 λαμπες xenon.

ευτυχως φιλε και καλυτερα που αλλαχτηκανε 2 για να μην υπαρχει διαφορα.. στα ποσα χρονια εγγυησης εισαι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως φιλε και καλυτερα που αλλαχτηκανε 2 για να μην υπαρχει διαφορα.. στα ποσα χρονια εγγυησης εισαι τωρα?

Τώρα είμαι περίπου 1 χρόνο και 9 μήνες. Έχω και την επέκταση εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η υγρασια δεν λέει να φύγει μετα και απο τις βροχές τις εβδομάδας που μας πέρασε ξαναθολωσε. Τι να κάνω πείτε καμία συμβουλή. Πάντως εγω αύριο πρωί πρωί θα παω στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αποτέλεσμα της σημερινής επίσκεψης απο την αντιπροσωπεία για το θέμα της υγρασίας στο δεξι μπροστά φανάρι είναι ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ !!! Αν έχει ξαναγίνει. Καλα τους λέω όταν το έφερα την πρώτη φορά που μου έκαψε τον εγκέφαλο για τα BiXenon και την λάμπα δεν το είδαν τότε, αφού τους το είχα τονίσει για την υγρασια. Ευτυχώς είναι μέσα στην "εγγύηση".

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα για να αλλάξω το φανάρι. Τελικά αντικαταστάθηκε αλλα τώρα κάηκε ο μετασχιματιστης του BiXenon του αριστερού φαναριου. Είμαι πολυ γκαντεμης τελικά. Πάλι καλα που έγινε μές στο συνεργειο και θα το αλαξανουνε και αυτο μέσα στην εγγύηση. Βέβαια το ανταλακτικο θα ερθει αύριο οπότε το αμάξι έμεινε μέσα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά!!!

σκέφτομαι να αλλάξω τις λάμπες γιατί πολύ κιτρινίλα αυτές που έχει τώρα και δεν μου αρέσει...

θέλω να έχουν όσο το δυνατόν λευκότερο φως.

είδα τις diamond vision αλλα στο site τις philips δεν υπάρχουν?! τι γίνετε?

έχετε καμιά πρόταση?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.