Jump to content
makis135

λαμπες led αλλαγη

Recommended Posts

KVfE1E.jpg

Έχω παραγγείλει απο ebay xenon kit H8 για τα προβολακια... Και έχω βάλει xenon kit και στην και στην μεσαία σκαλα και σκευτομαι αργότερα να βάλω και στην μεγάλη xenon τα προτιμώ απο τις απλές λάμπες που βγάζουν λευκό φώς... Είναι πολύ πιο όμορφα!!

Edited by giorgosdag
Link to comment
Share on other sites

χθες παρελαβα.

10 μερες απο κινα εκαναν να ερθουν τα ledakia

αυτα πηρα http://www.ebay.com/itm/2x-No-Error-Canbus-CREE-LED-Backup-B-Reverse-Light-Bulbs-BA15S-1156-7506-P21W/121481123769?_trksid=p3693.c100102.m2452&_trkparms=ao%3D1%26asc%3D20140212121249%26meid%3Df97ce11984fa43829a0a04aeb4442efe%26pid%3D100102%26

 

τα αλλαξα μνος ηταν πολυ ευκολο.

ωραια φαινονται οχι τοσο εντονα οσο τα κιτρινα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θελω να αλλαξω τα ημερας γιατι του συνοδηγου τρεμοπαιζει(εχουν καει καποια).

Καθως και τις ψειρες(διπλα στα μεσαια) με κατι που να βγαζει λευκο, αν δεν ειναι λεντ νομιζω θα ναι ακομα καλυτερα για να μην εχω το νου μου μην καουν συντομα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να βαλω xenon.. Ποιο απ τα δυο ειναι καλυτερο για το φαναρι μας;

link1

link2

Θα πρότεινα να αλλάξεις λάμπες αν θες να βελτιώσεις τον φωτισμό σου, αλλά όχι aftermarket xenon. Το φανάρι το απλό του polo δεν είναι κατάλληλο για ΣΩΣΤΗ τοποθέτηση xenon. Τα εργοστασιακά xenon έχουν άλλο φανάρι. Ετσι, αν βάλεις τώρα αυτά τα aftermarket απλά θα τυφλώνεις τους αλλους, οπως δυστυχώς κάνουν πολλοί συμπολίτες μας και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να κόβουν αβέρτα στο ΚΤΕΟ και η τροχαία να κόβει κλήσεις για μη εργοστασιακά xenon. Αυτή είναι η γνώμη μου, εντελώς φιλικά.

Και κάτι ενημερωτικό: http://www.4troxoi.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=57479

Edited by man25
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω διαβασει ολα αυτα.. Αυτες που εστειλα ειναι h7r δηλαδη για reflector που ειναι το φαναρι μας και υποτιθεται κοβουν την αντανακλαση..Πανω απο 5000k δεν θα επαιρνα.

Σημερα τοποθετησα καποιες h7 8500k που μου ηρθαν απο γερμανια.

Απ εξω μπλεδιζουν αλλα μεσα αλλο πραγμα ο φωτισμος!! Σχεδον σαν xenon

 

 

Edited by sirdimitris
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα polo 6r 1.2 tsi 2011 highline και σήμερα διαπίστωσα ότι έχει καεί η αριστερή λάμπα της μεσαίας σκαλας (low beam)! Το ανακάλυψα από την διαφορά στο φωτισμό του δρόμου, δεν μου έχει βγάλει τίποτα στο ταμπλό, εννοώ κάποια ένδειξη ή λαμπάκι για την ένδειξη καμένης λάμπας!

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Θα έπρεπε να έχει βγάλει κάποιο σφάλμα με λαμπάκι στο ταμπλό? Μήπως δεν φταίει η λάμπα αλλά έχει κάψει κάποια ασφάλεια?

Για να την αντικαταστησω γνωρίζετε τι φοράει ήδη το polo ως προς τα χαρακτηριστικά (h7 σίγουρα το δικό μου αλλά πόσα "Κ" και πόσο δυνατή είναι?

Αν πάρω μια Philips h7 vision 3200k θα ταίριαζε με την άλλη? Έχουν την ίδια ένταση ή θα είναι παραφωνία?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Έχω ένα polo 6r 1.2 tsi 2011 highline και σήμερα διαπίστωσα ότι έχει καεί η αριστερή λάμπα της μεσαίας σκαλας (low beam)! Το ανακάλυψα από την διαφορά στο φωτισμό του δρόμου, δεν μου έχει βγάλει τίποτα στο ταμπλό, εννοώ κάποια ένδειξη ή λαμπάκι για την ένδειξη καμένης λάμπας!

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Θα έπρεπε να έχει βγάλει κάποιο σφάλμα με λαμπάκι στο ταμπλό? Μήπως δεν φταίει η λάμπα αλλά έχει κάψει κάποια ασφάλεια?

Για να την αντικαταστησω γνωρίζετε τι φοράει ήδη το polo ως προς τα χαρακτηριστικά (h7 σίγουρα το δικό μου αλλά πόσα "Κ" και πόσο δυνατή είναι?

Αν πάρω μια Philips h7 vision 3200k θα ταίριαζε με την άλλη? Έχουν την ίδια ένταση ή θα είναι παραφωνία?

Ευχαριστώ πολύ!

Για να αποφύγεις χρωματική διαφορά αλλά και πιθανή διαφορά φωτεινότητας καλό είναι να αλλάξεις και τις 2 λάμπες. Οι  3200Κ έχουν ''ζεστό" χρώμα παρόμοιο με το αρχικό του αυτοκινήτου. Τώρα όσον αφορά την ένδειξη καμένης λάμπας ο έλεγχος δεν είναι ενεργοποιημένος εξ'αρχής για όλες τις λάμπες πχ για τα φλας είναι . Ενεργοποιείται εύκολα με το vagcom ή σε κάποιο εξουσιοδοτημένο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Νομίζω ότι η πρόταση σου (να αλλάξω και τις 2) είναι η καλύτερη. Το θέμα είναι ποιες να επιλέξω? Το αισθητικό αποτέλεσμα δεν με ενδιαφέρει οπότε δεν θέλω Diamond ή παρόμοιες που βγάζουν πολύ άσπρο φως! Το μόνο που με νοιάζει είναι να βλέπω καλά στο δρόμο αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να στραβωνω και να δημιουργώ πρόβλημα στα άλλα οχήματα! Οπότε κοιτάω για white vision ή Xtream vision αλλά φοβάμαι ότι θα έχουν πολύ δυνατό φως! Η ορατότητα μου θα βελτιωθεί αλλά μήπως το αποτέλεσμα δημιουργήσει προβλήματα στα προπορευομενα αυτοκίνητα? +60% και +120% μου φαίνεται υπερβολή!

Εσείς τι θα μου προτείνατε?

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Νομίζω ότι η πρόταση σου (να αλλάξω και τις 2) είναι η καλύτερη. Το θέμα είναι ποιες να επιλέξω? Το αισθητικό αποτέλεσμα δεν με ενδιαφέρει οπότε δεν θέλω Diamond ή παρόμοιες που βγάζουν πολύ άσπρο φως! Το μόνο που με νοιάζει είναι να βλέπω καλά στο δρόμο αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να στραβωνω και να δημιουργώ πρόβλημα στα άλλα οχήματα! Οπότε κοιτάω για white vision ή Xtream vision αλλά φοβάμαι ότι θα έχουν πολύ δυνατό φως! Η ορατότητα μου θα βελτιωθεί αλλά μήπως το αποτέλεσμα δημιουργήσει προβλήματα στα προπορευομενα αυτοκίνητα? +60% και +120% μου φαίνεται υπερβολή!

Εσείς τι θα μου προτείνατε?

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλε μου εχεις τα φαναρια με 2 λαμπες προφανως στο πολο σωστα? Γιατι εγω εχω με την μονη λαμπα και ειναι για τον π****ο και μου ειπε ενας μαστορας να βαλω το διλαμπο φαναρι για να δω ασπρη μερα ουτε ξενον με λεει ουτε τπτ..για το δικο σου θεμα τωρα η αληθεια ειναι οτι πενευουν πολυ τις philips x-treme vision πρεπει ν ειναι οτι πιο δυνατο σ απλη λαμπα αλλα δεν κοβω και τ χερι μ..απο την αλλη ενας αλλο μαστορας μου ειπε για σετακι xenon osram η philips αυτα τα 2 ειναι ιδια μ λεει στα 130 ευρω με h4 για τ δικα μ φαναρια ομως..ψαξτο λιγο η τιμη εμενα μ ακουγεται προσιτη..μην κοιταξεις καν για μαρκες οτι να ναι αν επιλεξεις xenon καποια στιγμη γιατι εχουν καψει μοτερ υαλοκαθαριστηρων και εχουν παθει μεχρι και εγκεφαλο..αυτα απλα για ενημερωση..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Xenon??? 130€??? Ούτε καν! Εγώ λάμπες θέλω να αλλάξω αφού μου κάηκε η αριστερή! Η αλλαγή θα γίνει με γνώμονα την τσέπη μου (max 30€) αλλά και την καλή τους απόδοση σε συνδυασμό πάντα βέβαια να μην ενοχλώ τους άλλους οδηγούς!

Αυτό μόνο, τίποτα άλλο! Αισθητικά κριτήρια δεν υπάρχουν και ούτε με ενδιαφέρει πως θα δείχνει!

Αν δεν βγάλω άκρη πάντως θα δώσω 5€ να πάρω μια απλή Philips vision να κάνω την δουλεία μου και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σετακι ειναι αξιοπρεπες για φωτα μεσαια για το πολο; Θελω να χουν λευκο φως και να ναι αξιοπιστες και σχετικα προσιτες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως εχει καποιος υπο οψιν καπου πηρε το ματι μου led xenon κυριου φωτισμου h7 με ενσωματωμενο μικρο προζεκτορα μπροστα! Μηπως ξερει καποιος που μπορω να βρω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε εμπειρια για τα τις καινούργιες λάμπες τις led Cree για τα φωτα πορεία του αυτοκινητου , αξίζουν ; Η καλυτερα ενα καλο kit xenon?

και επισης πιες μαρκες για τα xenon kit ειναι αξιοπιστες, ευχαριστω !!

 

Edited by thodoris_polo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα χρόνο είχα πάρει της philips extreme για την μεσαία σκάλα αλλά μετά απο 4-5 μήνες μου κάηκαν και οι δυο με διαφορά ημερων (καθόλου τυχαίο) 
1. Προτείνει κάποιος κάποια καλη έκδοση είτε philips είτε osram για μεσαια και μεγάλη σκάλα?
το μόνο που θέλω είναι να βλέπω καλύτερα χωρις να στραβώνω κόσμο
2.. Θέλω να κάνω και μια εσωτερική αλλάγη μαζί με τις 4 των ημερας/ομίχλης με leds. κατα προτίμηση απο ελληνικό μαγαζί (να μπορω να τις δοκιμάσω) . Έλεγα να κοιτάξω στην Bauer (συγγρου-νεος κόσμος) η σε όποιο κοντινό βρω. Κάθε πρόταση δεκτή

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικο αφου εχουν 400 ωρες max χρονο ζωης

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.