Jump to content
vags21

Golf 5 fsi Πέφτουν στροφές & σβήσιμο κινητήρα

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Το τελευταίο 6μηνο παρατηρώ ένα περίεργο πρόβλημα στο Golf FSI 1.6.  Ξεκινάω κανονικά για τον προορισμό μου χωρίς πρόβλημα. Κατά τη διαδικασία που ζεσταίνεται ο κινητήρας και συγκεκριμένα όταν η βελόνα της θερμοκρασίας φτάσει πιάσει την πρώτη γραμμή μέχρι τη μέση, αν τύχει και σταματήσω πχ σε φανάρι και είμαι στο ρελαντί ορισμένες φορές οι στροφές κάνουν βουτιά στις 0 με αποτέλεσμα να σβήνει φυσικά ο κινητήρας. Από τη στιγμή που ζεσταθεί καλά ο κινητήρας που σημαίνει ότι η βελόνα θερμοκρασίας πιάσει μέση τότε σταματάει να το κάνει και δεν έχει κανένα θέμα....

Το πήγα δύο φορές συνεργείο. Την πρώτη μου άλλαξαν φίλτρο βενζίνης με το οποίο για δέκα ημέρες σταμάτησε να το κάνει και μετά πάλι τα ίδια. Αφού το ξανά έκανε το πάω δεύτερη φορά και μου βάζουν στη βενζίνη ένα καθαριστικό για μπεκ. Σταματάει πάλι για μια εβδομάδα να το κάνει αλλά μετά πάλι τα ίδια.

Μιλάω και πάλι μαζί τους και μου λένε την επόμενη πάμε για ξήλωμα και για καθαρισμό μπέκ ο οποίος είναι τσιμπημένος. Εδώ να πώ ότι το διαγνωστικό δεν δίνει κανένα error...

Μήπως έχει τύχει σε κάποιον άλλο και έχει βρεί τη λύση με κάποιο τρόπο για να μην πληρώνω τσάμπα λεφτά για καθαρισμούς μπεκ και μετά έχω πάλι τα ίδια; παρακαλώ τα φώτα σας γιατί οι εποχές είναι πολύ δύσκολες...

Edited by vags21
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πιθανότητα να είναι απο τα ρεύματα ;

Σου κάνει τιποτα διακοπές σε πορεία σα να σβηνει και να αναβει ξανα για δευτερόλεπτα ;

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

όχι σε πορεία με ταχύτητα και στροφές δεν το κάνει ποτέ. Αν είσαι κολλημένος σε κίνηση και πας σημειωτόν, βγάλεις ταχύτητα και αφήσεις φυσικά το πόδι από γκάζι και πάς για φρένο το κάνει. Ίσα που προλαβαίνεις να δείς την ένδειξη μπαταρίας και επανέρχεται ή σβήνει εντελώς...

Επίσης να πώ ότι όταν οι στροφές πάνε για τη βουτιά και πατάς φρένο συνήθως με το φρένο τις περισσότερες φορές ξανά ανεβαίνουν στα κανονικά επίπεδα και μετά μόλις το αφήσεις που είσαι σταματημένος σε ρελαντί ξαναπέφτουν. Ως πρόσθετη πληροφορία το fsi έχει και θέμα καδένας αφού τις κρύες μέρες κάνει σαν πετρέλαιο όταν παίρνει μπρός...αλλά δεν ξέρω αν σχετίζεται το ένα θέμα με το άλλο.   

Edited by vags21
Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε πεταλουδα γκαζιου και πες τους να σου τη ρυθμισουν με τον υπολογιστη,,,Ετσι το ελυσα και εγω το ιδιο θεμα με το δικο σου,,,20Ε σε αντιπροσωπεια κιολας...
Λογικα στο ρελαντι κρυος θα εχεις ανεπαισθητο τρεμουλο...Θα λυθει και αυτο...Αν το αφησεις θα αρχιζει στην πορωτη πορεια της ημερας, να <<σκονταφτει>> να παει να σβησει εν κινησει δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Χιλια ευχαριστω φιλε μου. Το ειχες παει Μανδυλα η στον Παζαροπουλο ανατολικα; 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , vags21 said:

Χιλια ευχαριστω φιλε μου. Το ειχες παει Μανδυλα η στον Παζαροπουλο ανατολικα; 

Οχι Αλεξανδρουπολη ημουν τοτε...Αν σου ειναι ευκολο κοιτα και επαρχιακες αντιπροσωπειες,,Εχω ακουσει π καλα λογια για Κιλκις...Ελκπιζω φιλε να ειναι το ιδιο θεμα με το δικο μου...Εχεις αυτα τα κλωτσηματα στο ρελαντι οταν εισαι κρυος?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.