Jump to content
Toni_power

apr carbonio stage 1 intake σε passat b6 1.8 tsi

Recommended Posts

Καλησπέρα στο club μετά από αρκετές οικονομίες κατάφερα να αγοράσω την πανάκριβη εισαγωγή carbonio της apr (360€ από εξωτερικό) και να την βάλω στο αμάξι μου... Μετά από καμία βδομάδα που την έχω πάνω και κάπου στα 500-600 χιλιόμετρα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το αμάξι έχει διάφορα μέρα με την νύχτα από ότι με το k&n ελεύθερο φίλτρο στο οεμ φιλτροκουτι... Είναι σαν να οδηγό άλλο αμάξι παιδιά δεν κάνω πλάκα έχω κατά ενθουσιαστεί δεν θέλω να κατεβαίνω από πάνω και μετάνιωσα που για τόσα χρόνια δεν το είχα βάλει πάνω στο αμάξι και έβαζα ένα σορό αλλά πράγματα... Τώρα που την έβαλα και την έχω δοκιμάσει μπορώ να πω ότι αξίζει μέχρι και το Τελευταίο της ευρω... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλές βόλτες λοιπόν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ....λόγο κόστους δεν το σκέφτηκα ποτέ να την βάλω.... Εμείς θα ακούσουμε λίγο θόρυβο να ψαρωσουμε;;;;; Θέλουμε βίντεο

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως βάζουν ούτε βιντεο ούτε φωτογραφία μια φορά πήγα να βάλω και τα έκανα μαντάρα θέλω σεμινάριο μου έλεγε πολύ μεγάλο αρχείο και κάτι αλλά που δεν τα ξέρω εδώ και πόσο καιρό θέλω να αλλάξω φωτογραφία προφίλ και δεν μπορώ ... Από θόρυβο δεν άλλαξε πολύ ακούγεται λίγο πιο πολύ η τουρμπίνα Και  η εκτόνωση... Και εγώ τόσα χρόνια που δεν την έβαζα αυτός ο λόγος ήταν το μεγάλο κόστος αλλά τελικά τα κατάφερα !!! Θόρυβο έχει πολύ αλλά από την εξάτμιση τρελές μελωδίες έχω βίντεο στο youtube full racing exhaust vw passat λέγετε οποίος θέλει μπαίνει και το ακούει αλλά εκεί είναι σχεδόν μαμα Μόνο πρόγραμμα εξάτμιση  έχει 1.2 over αν θυμάμαι καλά ...

Edited by Toni_power
Link to comment
Share on other sites

Μεγειά σας αγαπητέ. :good:

Σίγουρα θα έχεις βελτίωση. Μπορείς να λογκάρεις γραμμάρια και να δεις το αποτέλεσμα στην πράξη. Όταν ήμουν stage 1 είχα λογκάρει τότε με τον προγραμματιστή (δεν είχαμε vagcom τότε και ούτε ξέραμε αρκετά για να ασχοληθούμε) και είχε βγάλει τώρα δεν θυμάμαι το νούμερο αλλά ήταν ένα από τα περισσότερα γραμμάρια aftermarket εισαγωγών. Επειδή το πρώτο μου mod ήταν πρόγραμμα και σκάστρα (αυτή που λέω στην υπογραφή) και αργότερα έβαλα την εισαγωγή (επίσης στην υπογραφή), μπόρεσα να δω διαφορές με την εργοστασιακή. Εκτός από τα σκασίματα στο άφημα του γκαζιού, το γνωστό "του ρου ρου ρου ρου" της Κ04, η ροπή είχε μεγαλύτερο εύρος κατά μερικές εκατοντάδες στροφές, το κόλλημα λοιπόν ήταν αισθητό για περισσότερη ώρα σε κάθε αλλαγή. Δεν θυμάμαι μεγαλύτερο peak αλλά μεγαλύτερη διάρκεια. Αυτό στο τότε στάδιο. Τα κέρδη μιας καλής εισαγωγής όμως είναι πολλαπλάσια με εξάτμιση καθώς δεν έχεις κάτι να πνίγει το turbo, οπότε θα έχεις και μεγαλύτερο peak. Υπάρχει από μία μερίδα η εσφαλμένη άποψη ότι οι εισαγωγές είναι μόνο ήχος και show off, ενώ τα όποια κέρδη τα αποδίδουν σε placebo, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Έχει να κάνει με τι μοτέρ μιλάμε, αν είναι ατμόσφαιρα, αν είναι turbo, τι turbo, τι set up και βέβαια τι εισαγωγή. Αναλόγως τα παραπάνω, μπορεί να έχεις από καθόλου μέχρι διόλου ευκαταφρόνητα κέρδη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η εισαγωγή ήρθε και έστρωσε τον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα έδεσε στο όλο σύνολο σαν ποίημα δουλεύει πλέων το μοτερ... Όταν βρω λίγο χρόνο θέλω κατευω Θεσσαλονίκη στον προγραμματιστή και βελτιωτη του αυτοκινήτου μου να μετρήσουμε τα πάντα στο πριν και το μετά και να κάνουμε νέο update στο πρόγραμμα ώστε να εκμεταλλευτούμε το 100% Από την εισαγωγή και από το όλο σύνολο ... Όσο  παίρνει Θα το δώσω σε safe στάδια παντα... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2017 at 3:26 ΜΜ, Toni_power said:

Καλησπέρα στο club μετά από αρκετές οικονομίες κατάφερα να αγοράσω την πανάκριβη εισαγωγή carbonio της apr (360€ από εξωτερικό) και να την βάλω στο αμάξι μου... Μετά από καμία βδομάδα που την έχω πάνω και κάπου στα 500-600 χιλιόμετρα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το αμάξι έχει διάφορα μέρα με την νύχτα από ότι με το k&n ελεύθερο φίλτρο στο οεμ φιλτροκουτι... Είναι σαν να οδηγό άλλο αμάξι παιδιά δεν κάνω πλάκα έχω κατά ενθουσιαστεί δεν θέλω να κατεβαίνω από πάνω και μετάνιωσα που για τόσα χρόνια δεν το είχα βάλει πάνω στο αμάξι και έβαζα ένα σορό αλλά πράγματα... Τώρα που την έβαλα και την έχω δοκιμάσει μπορώ να πω ότι αξίζει μέχρι και το Τελευταίο της ευρω... 

θεωρω πολυ καλη επιλογη...καλες βολτες!αν επιτρεπεται απο που την τσιμπησες?(ποιο σαιτ?)

Link to comment
Share on other sites

http://www.uspmotorsports.com/Engine/Air-Intake/APR-Carbonio-Carbon-Fiber-Cold-Air-Intake-2.0-TSI.html

⬆⬆⬆⬆⬆⬆

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου από το σάιτ πάνω την πήρα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.