Jump to content
Koullis

Στρώσιμο Κινητήρα μετά απο μερική επισκευή

Recommended Posts

Παίδες σας χαιρετώ. 

Μόλις έχω μερικώς επισκευάση (αντικατάσταση τουρπίνας και αντικατάσταση ελατηρίων εμβόλων) το golf μου 2,0tdi και χρειάζομαι την γνώμη σας σχετικά με το στρώσιμο.

Ο μάστορας μου έχει πεί χαμηλές στροφές μέχρι περίπου τις 2500 και αλλαγή λαδιού στις 3000 χιλ. 

Ποιά η δική σας άποψη? Μήπως χρειάζεται περισσότερες στροφές και αλλαγή λαδιού σε πιο λίγα χιλιόμετρα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Koullis said:

Παίδες σας χαιρετώ. 

Μόλις έχω μερικώς επισκευάση (αντικατάσταση τουρπίνας και αντικατάσταση ελατηρίων εμβόλων) το golf μου 2,0tdi και χρειάζομαι την γνώμη σας σχετικά με το στρώσιμο.Ο μάστορας μου έχει πεί χαμηλές στροφές μέχρι περίπου τις 2500 και αλλαγή λαδιού στις 3000 χιλ. Ποιά η δική σας άποψη? Μήπως χρειάζεται περισσότερες στροφές και αλλαγή λαδιού σε πιο λίγα χιλιόμετρα?

 Το καλυτερο "στρωσιμο" το προτεινει η Vw . 30αρι λαδι και πρωτη αλλαγη στα 30.000 χιλιομετρα ......

Περα απο την πλακα δεν θελει στροφες για να πατησουν ομαλα τα μεταλλα μεταξυ τους και οχι να "μελανιασουν" και αλλαξε τα εως 1.500  χιλιομετρα μαζι με το φιλτρο λαδιου .

Link to comment
Share on other sites

On 1/24/2017 at 4:54 ΜΜ, Koullis said:

Παίδες σας χαιρετώ. 

Μόλις έχω μερικώς επισκευάση (αντικατάσταση τουρπίνας και αντικατάσταση ελατηρίων εμβόλων) το golf μου 2,0tdi και χρειάζομαι την γνώμη σας σχετικά με το στρώσιμο.

Ο μάστορας μου έχει πεί χαμηλές στροφές μέχρι περίπου τις 2500 και αλλαγή λαδιού στις 3000 χιλ. 

Ποιά η δική σας άποψη? Μήπως χρειάζεται περισσότερες στροφές και αλλαγή λαδιού σε πιο λίγα χιλιόμετρα?

Όχι απότομες εκκινήσεις, όχι απότομες επιταχύνσεις, όχι κατεβάσματα με ψηλές στροφές. Προτείνω χαλαρή οδήγηση γιατί πρέπει να πατήσουν σωστά τα ελατήρια. Εγώ θα άλλαζα τα πρώτα λάδια της επισκευής στα 1.000 χλμ.    

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Στα γρηγορα:
Μεχρι τα πρωτα 500χλμ Θα ανοιγεις σταδιακα στροφες μεχρι 2000.
Μεχρι τα 1000χλμ θα ανοιγεις μεχρι 2500.

Στα 1500 μεχρι 3000rpm και θα κανεις σταδιακα 4-5 φορες ανοιγμα μεχρι τις 3500rpm.

Μετα τα 2000 σταδιακα στροφες εως 4000 με 6-7 ανοιγματα προοδευτικα εως 4500rpm.

Απο τα 2000 εως 4000χλμ , προδευτικα εως τις 4500 με 5-6 ανοιγματα στις 5000.

Απο τις 4000χλμ εως 5000χλμ, προοδευτικα γκαζι εως 5000rpm και 4-5 φορες εως κοφτη.

Σε ολες τις στροφες θα ανοιγεις και θα αφηνεις το γκαζι μετα να πεφτουν οι στροφες ωστε να στρωνουν τα ελατηρια με την υποπιεση στον κυλινδρο.

Το γκαζι προοδευτικα ωστε να ανεβαινουν οι στροφες σιγα σιγα εως το οριο που εχω πει πριν.

Στην επιβραδυνση θα χρησιμοποιεις το μοτερ και σταδιακα κατεβασματα εντος οριων στροφων.

Κανε ενα ταξιδι στην εθνικη-εγνατια αλλα φροντιζε μην εχεις σταθερη σχεση μεσα.

Λογω diesel αλλαξε ανα 1000 τα λαδια.
Εως τις 5000χλμ που θα τελειωσει το στρωσιμο.

Αν εχεις κανει και ρεκτιφιε στρωσε ευλαβικα οπως στα ειπα και δεν θα χεις προβλημα.




Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συμμετέχοντες του πάνελ εε του θέματος

Διαβάζω το φορουμ τακτικά από τότε που είμαι μέλος και διακρίνω ότι κάποιοι έχουν γνώσεις και εμπειρία γύρω από το αμάξι

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με την επικεφαλίδα αν σε καινούργιο αμάξι με κινητήρα 2.0 tdi και dsg κιβώτιο πρέπει να αλλάξω λάδια; Γνωρίζω και συμφωνώ με @O Palios @nikdev για τις στροφές αλλά για λάδια πρώτη φορά το ακούω. Είμαι στα 1100 χιλιόμετρα και μέχρι τώρα πήγαινα έως τις 2500 max

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.